Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wyjątkowe obchody Święta Odzyskania Niepodległości w PM9 w Jaśle

1

14 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle,  miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

Zdjęcia z obchodów Narodowego Święta Niepodległości w PM nr 9 w Jaśle obejrzysz w FOTOGALERII

W małej auli, udekorowanej okolicznościową scenografią , zebrała się cała społeczność przedszkola, Dyrekcja oraz przedstawiciele Rady Rodziców aby wziąć udział w uroczystości z okazji  105. rocznicy odzyskania niepodległości. Wyjątkowo do grona uczestników dołączył chór  LAURENTI.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego , włączając się w ten sposób w akcję Niepodległa do Hymnu.

Następnie przedszkolaki zaprezentowały zebranym piosenkę „ Barwy Ojczyste”, ukazującą piękno naszego kraju, które można dostrzec na przestrzeni pór roku. Potem wykonawcy recytowali wiersze wskazujące na nasze symbole narodowe: godło, hymn i flagę.  Najmłodsza grupa brawurowo zaśpiewała piosenkę „Jestem Polakiem” i tą deklaracją rozczuliła uczestników zgromadzenia.

Zebrani mogli też obejrzeć inscenizację i wiersze przybliżające wydarzenia historyczne sprzed 105 lat. Wykonując piosenkę „Niepodległy kraj” najmłodsi wyrażali radość z odzyskania niepodległości. Poprzez  prezentowane utwory, przedszkolaki  składały  hołd bohaterom i wyrażały wdzięczność obrońcom naszej ojczyzny.  Ciesząc się wolnością dzieci dziękowały przodkom za przekazywane tradycje, obyczaje, polską mowę.

Niezwykle widowiskowy okazał się polski taniec – Krakowiak ,wykonany w tradycyjnych strojach z zachowaniem podstawowych figur. Wszyscy uczestnicy uroczystości zachęceni  zostali do wyrażania swoich uczuć wobec Ojczyzny  zgodnie z  przekazem „ Kto ma w ręce symbol Polski, nich podniesie w górę go i pomacha nim radośnie. Biel i czerwień - to jest  to !”.

Drugą część uroczystości stanowił koncert w wykonaniu chóru LAURENTI pod batutą Pana Mateusza Gałuszki.  W jego szeregach znajdują się nauczycielki  a sam dyrygent jest akompaniatorem rytmiki  w PM9.  Chór wykonał pięć okolicznościowych pieśni żołnierskich , które towarzyszyły ważnym wydarzeniom naszej historii, krzewiły dycha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, a także zagrzewały do boju.  Były wśród nich znane wszystkim utwory tj. „Warszawskie dzieci” czy „Sanitariuszka Małgorzatka”. Przedszkolakom tak bardzo spodobał się występ  chóru, że konieczny był bis.

Cieszymy się, że mali jaślanie z PM9 mogli uczestniczyć w tak wyjątkowej lekcji patriotyzmu, ubogaconej niezwykłymi przeżyciami duchowymi, takimi jak koncert chóru.

Przedszkole Miejskie nr 9 w Jaśle

Napisany dnia: 17.11.2023, 07:48
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ulan
dnia 17.11.2023, 08:20
Ocena
komentarza:
3
Brawo dzieciaki...Jeszcze Polska nie zginęła...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657