Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

"Wynik prac jest daleki od moich wyobrażeń" – podkreśla prezes Stowarzyszenia Magurski Kres

28

Policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie uszkodzenia i zniszczenia drzew wokół dawnej szkoły podstawowej w Świątkowej Wielkiej. Dzierżawcą działki jest Stowarzyszenie Magurski Kres. Do wójta gminy Krempna wpłynęło pismo od prezesa zarządu Piotra Twardowskiego, który jak wyjaśnił, był zapewniony przez zawodowego pilarza o tym, iż prace są wykonywane zgodnie z prawem, a drzewa po przycięciu konarów szybko odrosną.

Działka, na której usunięto korony drzew i gałęzi z łącznie 46 świerków i klonów jaworów jest dzierżawiona od 2021 r. przez Gminę Krempna Stowarzyszeniu Magurski Kres. To, co stało się w marcu br. wzbudziło ogromne oburzenie zarówno wśród miejscowych osób, ale również samych władz gminy. Wójt Kazimierz Miśkowicz złożył zawiadomienie na policję w związku ze zniszczenie oraz uszkodzenie drzew. Niedługo po tym, otrzymali pismo od prezesa zarządu Stowarzyszenia Magurski Kres ze słowem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

- "Na przełomie roku 2022/2023 zwróciłem uwagę na potrzebę przycięcia drzew znajdujących się na terenie dzierżawionym przez Stowarzyszenie Magurski Kres w Świątkowej Wielkiej. Jak się dowiedziałem, drzewa te od przynajmniej kilku lub kilkunastu lat nie były poddawane takim zabiegom, inicjatywa ta związana była przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Na terenie działki bardzo często przebywają dzieci i młodzież, a w roku obecnym 2023 planowana jest planowana jest na terenie działki lokalizacja obozu harcerskiego" – czytamy w piśmie.

Prezes zarządu Piotr Twardowski wspomniał o tragedii, która miała miejsce w 2017 r. na obozie harcerskim w Suszku, gdzie podczas nawałnicy powalone drzewa zabiły dwie nastolatki, a 38 osób odniosło obrażenia. Zaznaczył, że na dzierżawionej działce podczas mocniejszych wiatrów odłamywane były sporych rozmiarów gałęzie. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, drugim aspektem, którym się kierował była chęć wykonania zabiegów dendrologicznych. W związku z tym prace pielęgnacyjne drzew zlecił specjaliście w tym zakresie, który zapewniał go, że prace w zakresie pielęgnacyjnym nie wymagają zezwolenia a całość wykonanej przez niego prac będzie zgodna z prawem.

- "Zleceniodawca od samego początku twierdził, że posiada duże doświadczenie w takich pracach i wykonuje je zawodowo w parkach, czy na osiedlach. Zapewniał mnie, że wszystko jest zgodne z prawem i drzewa po przycięciu konarów szybko odrosną. Pewność z jaką to przedstawiał rozwiewała nasze wątpliwości" -tłumaczył. - " Do wzmocnienia tego zaufania przyczyniły się rozmowy z sąsiadami, którzy wyrażali swoje zadowolenie z podjętych prac, które wpłyną na bezpieczeństwo osób i linii energetycznej biegnącej wzdłuż drzew, porządek, a także na odsłonięcie odcinka gruntowej, utwardzonej drogi przebiegającej obok szkoły, co pozwoli na jej osuszenie" – dodał prezes zarządu Stowarzyszenia Magurski Kres.

Ponadto wskazał osoby będące świadkami rozmów z pilarzem przed rozpoczęciem prac, jak i w trakcie realizacji zadania oraz przesłał do gminy kopię zawartej umowy zlecenia. Policjanci z Nowego Żmigrodu wszczęli dochodzenie na podstawie art. 288 kk (zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy) w związku z art. 87 a (wykonywanie prac w obrębie drzewa lub krzewu) ustawy o ochronie przyrody. Funkcjonariusze wykonali oględziny na działce w Świątkowej Wielkiej. Obecnie rozpoczęły się przesłuchania świadków.

Więcej na ten temat:

<Wójt gminy Krempna jest zszokowany tym, co stało się z drzewami. Sprawę zgłosił na policję>

id

fot. J.Ł.

Reklama

Komentarze: 28

Dodaj komentarz Widok:
-3
@ ??????
dnia 20.04.2023, 18:47 · Zgłoś
Na Słowaci morzna ciąć cały rok a wCzechah niema boga i żyją lepiej niż w [...]
Odpowiedz
3
@ wsio ryba
dnia 20.04.2023, 17:27 · Zgłoś
Co to za prezes dla którego zleceniobiorca a zleceniodawca to ...wsio ryba. Kto powołuje takich ludzi na stanowiska w Zarządach.
Odpowiedz
0
@ Paniera
dnia 21.04.2023, 16:10 · Zgłoś
U Twardowskiego sami się powołują,poczytaj w KRS
Odpowiedz
3
@ ....
dnia 20.04.2023, 16:48 · Zgłoś
Zobaczcie filmy z Ukrainy ile tam zieleni w miastach. Moda UE jeszcze nie przyszła na przycinanie i wycinanie
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 20.04.2023, 21:15 · Zgłoś
Nie byłeś za granicą najwyraźniej. Miasta są pełne zieleni, nie betonozy
Odpowiedz
4
@ ....
dnia 20.04.2023, 16:45 · Zgłoś
Nowczesne przycinanie drzew. W Łęzynach to samo:)
Odpowiedz
13
@ Jaślak sam wiesz jaki
dnia 20.04.2023, 15:33 · Zgłoś
Ale oni ludzią kity wciskają. Masakra.
Jakie to zabiegi pielęgnacyjne? W obecnym stanie te drzewa nadają się do dalszej wycinki do zera. A może taki był zamysł?
Przywoływanie obozu sprzed kilku lat nad morzem to też argument nie na miejscu.
Odpowiedz
0
@ Do Parkowy
dnia 20.04.2023, 14:06 · Zgłoś
Drzewa nie są ani moje ani twoje są Boże święte!
Odpowiedz
4
@ Do Parkowy
dnia 20.04.2023, 14:04 · Zgłoś
Każde stworzenie Boże i my tez chcemy żyć . Biada tym którzy niszczą przyrodę i siebie.
Odpowiedz
1
@ Do Parkowy
dnia 20.04.2023, 14:01 · Zgłoś
Nie dbają o ptaszęta. Oj to fatalnie. Lecą biedne tysiące km i wracają a tu masz.
Odpowiedz
3
@ Parkowy
dnia 20.04.2023, 13:55 · Zgłoś
Zapraszam dziś do pracy przy szpitalu. Drzewa lecą jedno za drugim. Co z sezonem lęgowym???
Odpowiedz
11
@ do parkowy
dnia 20.04.2023, 14:07 · Zgłoś
Akurat te drzewa obok drogi zagrażały bezpieczeństwu ze względu na swoje położenie (przekrzywione nad drogą) + były w środku puste. Niemniej wycinanie tych drzew pod parking które są w większości zdrowie to tragedia..

a za wszystko odpowiada strażnik teksasu w czapeczce który niszczy to miasto
Odpowiedz
2
@ ....
dnia 20.04.2023, 16:46 · Zgłoś
Teraz każde jedno drzewo zagraża wystarczy wyszukać jakis pretekst
Odpowiedz
7
@ koło plebani na ul .Rafineryjnej
dnia 20.04.2023, 13:55 · Zgłoś
do niszczycieli drzewa na ul.Rafineryjnej:
podczas pielęgnacji starszych drzew można usunąć jedynie do 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju rośliny. Usunięcie powyżej 30% korony uznawane jest za uszkodzenie drzewa, a ponad 50% stanowi zniszczenie drzewa, za co grożą kary finansowe.
Odpowiedz
1
@ ixi do koło..
dnia 20.04.2023, 16:17 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-4
@ koło plebani na ul .Rafineryjnej
dnia 20.04.2023, 13:36 · Zgłoś
Przy tych "[...] drzewach",czcili papieża ,mordercy drzew!!!
Odpowiedz
2
@ koło plebani na ul .Rafineryjnej
dnia 20.04.2023, 13:35 · Zgłoś
A widzieliście jak zostały uszkodzone drzewa przy kościele na ul.Rafineryjnej w Jaśle?
Odpowiedz
1
@ Ciekawy
dnia 20.04.2023, 13:16 · Zgłoś
Pan prezes to jasnowidz że przewidywał w tym miejscu trąby powietrzne ?
Odpowiedz
4
@ Ormo
dnia 20.04.2023, 13:15 · Zgłoś
Zobacz w Skolyszynie to dopiero bedzesz w szoku .
Odpowiedz
4
@ Rudek
dnia 20.04.2023, 13:04 · Zgłoś
Posadzić cisy rosną powoli ale są piękne i odporne.
Odpowiedz
7
@ Woytazzz
dnia 20.04.2023, 13:01 · Zgłoś
Oczywiście pan prezes zawarł stosowną umowę z wykonawcą, w której znalazły się zapisy o posiadanym odpowiednim doświadczeniu i pełnej odpowiedzialności za ewentualne szkody, prawda?
Odpowiedz
9
@ jA kLAUDIUSZ
dnia 20.04.2023, 13:01 · Zgłoś
Policja i Prokuratura powinny prowadzic dochodzenie w sprawie wykoanania za setki tysiecy złotych inwestycji na stadionie miejskim w Jasle.
Odpowiedz
6
@ Urzędniczek...
dnia 20.04.2023, 12:57 · Zgłoś
Polska... urzędnik na pilarza hmm a gdzie osoba nadzorująca to w gminie do 15 to już nikomu nie łaska w ramach swojej pracy przyglądnąć się pracy z bliska...musztarda po obiedzie ;)
Odpowiedz
5
@ wójt
dnia 20.04.2023, 14:16 · Zgłoś
a kto niby ma pilnować ? może wójt co dostaje mniej niż 20 tys. na miesiąc ? za takie pieniądze to się z domu nie chce wyjść. to już jego córka lepiej zarabia u pilarza z jasła.
Odpowiedz
0
@ Lulek
dnia 20.04.2023, 12:53 · Zgłoś
Wyciąć i posadzić tuje.
Odpowiedz
7
@ ixi
dnia 20.04.2023, 16:12 · Zgłoś
Masakra, te wycinkę robił jakiś [...] i [...]. Tak się drzew nie przycina! Skoro Janusz z piłą oszukał ludzi, to powinien ponieść surowe konsekwencje. Polska jakość - bylejakość.
Odpowiedz
3
@ ixi do Lulek
dnia 20.04.2023, 16:13 · Zgłoś
Mam nadzieję że to sarkazm...
Odpowiedz
4
@ Paniera
dnia 21.04.2023, 16:09 · Zgłoś
Pan Twardowski i jego spółki i dotacje pod kontrolą starosty!?
[...]zm...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.