Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wystawa "Cmentarze wojenne powiatu jasielskiego"

1

„Pierś w pierś walczyliśmy, zmartwychwstaniemy trzymając się za ręce” 
W dniach 31 października – 30 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle czynna będzie wystawa „Cmentarze wojenne powiatu jasielskiego” - wystawa fotografii Kamila Ruszały.

Świadectwem krwawych walk tocznych w latach 1914-1915 są galicyjskie cmentarze wojenne. Organizacją budowy cmentarzy wojennych zajmował się specjalny Oddział Grobów Wojennych działający przy dowództwie okręgu wojskowego „Galicja Zachodnia”, kierowany przez majora Rudolfa Brocha. Na terenie powiatu jasielskiego znajduje się 27 cmentarzy, które przynależą do trzech z dziewięciu okręgów (okręgu I żmigrodzkiego, okręgu II jasielskiego i  okręgu V  pilźnieńskiego). Cmentarze te są nie tylko miejscem spoczynku żołnierzy, każdy z nich jest również dziełem sztuki. Projektowane były przez wybitnych architektów m.in. Dušana Jurkoviča, Johanna Jägera, Gustawa Rossmanna. W centralnych miejscach cmentarzy znajdowały się często pomniki, obeliski, płaskorzeźby czy kaplice ozdobione tablicami z  pięknymi inskrypcjami autorstwa Hansa Hauptmanna,  które zmuszały do chwili refleksji i zadumy jak na przykład ta pochodząca z cmentarza wojennego nr 6 w Krempnej: „Pierś w pierś walczyliśmy, zmartwychwstaniemy trzymając się za ręce” Cmentarze wojenne zachowały się w różnym stanie. Niektóre z nich dzięki zaangażowaniu władz samorządowych, lokalnych społeczności, szkół i osób prywatnych wspieranych przez różne zagraniczne organizacje zostały przywrócone do pierwotnego wyglądu m.in. cmentarz nr 4 w Grabiu czy nr 6 w Krempnej. Wiele obiektów wymaga jednak podjęcia natychmiastowych prac renowacyjnych. Od końca 2005 roku działa Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji zajmujące się opieką i konserwacją zaniedbanych cmentarzy, zbieraniem środków na ich renowację i konserwację oraz popularyzacją historii działań wojennych i cmentarzy powstałych na terenie Galicji Zachodniej. Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Kamil Ruszała, uczeń I LO w Jaśle. Cmentarzami wojennymi Kamil zaczął interesować się już w pierwszej klasie gimnazjum. Do tej pory odwiedził ponad 200 wojennych cmentarzy i wykonał  ok. 5 tysięcy zdjęć. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej, w którym działa od początku jego istnienia.

Zdjęcia przedstawiają  25 cmentarzy wojennych powiatu jasielskiego. Można zobaczyć m.in. centralny pomnik zwieńczony dębowym wieńcem na cmentarzu nr 6 w Krempnej, pomnik centralny z inskrypcją na cmentarzu wojennym nr 8 w Nowym Żmigrodzie czy też zniszczony cmentarz wojenny nr 38 w Nawsiu Kołaczyckim. Na wystawie oprócz zdjęć można obejrzeć kopie planów wybranych cmentarzy, kopie archiwalnych zdjęć (ze zbiorów Mirosława Łopaty) oraz albumy i literaturę poświęconą cmentarzom wojennym.

Fot. 1 – Żołnierskie mogiły na cmentarzu nr 6 w Krempnej

 Fot. 2 – Pomnik centralny z inskrypcją na cmentarzu nr 8 w Nowym Żmigrodzie Beata Szybka
MBP w Jaśle
Napisany dnia: 30.10.2006, 16:42

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ K.R.
dnia 29.11.2006, 11:31 · Zgłoś
ale żeście mi te zdjęcia zniekształcili :(
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657