Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wystawa PRL zawita do VIVO! Krosno

20

Pralka Frania i Światowit, rower Wigry 3, magnetofon szpulowy czy radioodbiornik Kasprzak – te i wiele innych eksponatów z czasów PRL będzie można zobaczyć na wystawie w VIVO! Krosno!. Zaprezentowane pamiątki należą do nieodłącznych, kultowych symboli PRL-u. Dzięki wystawie odwiedzający Centrum Handlowe odbędą sentymentalną podróż do lat, w których rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Ekspozycję będzie można podziwiać od 17 stycznia do 5 lutego.

W dniach 17 stycznia - 5 lutego na pasażu VIVO! Krosno będzie można choć na chwilę przenieść się w czasie do minionej epoki PRL-u, przypadającej od lat pięćdziesiątych do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo niełatwych czasów, braku towarów pierwszej potrzeby i wyczekiwania w wielogodzinnych kolejkach, w ludziach nie brakowało zaradności i kreatywności do tworzenia różnych sprzętów, przedmiotów i gadżetów, których używali wszyscy.

Niełatwo dziś wytłumaczyć, jak żyło się w PRL-u. Jednak dzięki autentycznym eksponatom zaprezentowanym na terenie VIVO!, młodsze osoby mogą zobaczyć, jak wyglądały wówczas poszczególne aspekty codzienności, a starsze pokolenia będą miały okazję powspominać lata swojej młodości. Zebrana w jednym miejscu kolekcja pamiątkowych przedmiotów przywoła na myśl wyposażenie mieszkania przeciętnej polskiej rodziny tamtych lat. Nie zabraknie wśród nich takich przedmiotów jak: telewizory Tosca, pralki Światowit, aparaty telefoniczne i radbioodbiorniki, rowery Reksio, maszyny do pisania w oryginalnej walizce czy colorofon, bez którego nie mogła odbyć się żadna prywatka. Co więcej, w gablotach znajdziemy również prawdziwe bony towarowe i pieniądze z tamtych lat, a także zdjęcia i opakowania po produktach spożywczych, które kojarzymy tylko z okresem PRL-u.

- Czasy PRL-u wciąż fascynują, zwłaszcza ze względu na wiele produktów, przedmiotów i sprzętów, które stały się wręcz kultowe. Mam nadzieję, że możliwość obejrzenia z bliska symboli tego okresu, których nie możemy spotkać już w dzisiejszych czasach, przywoła miłe wspomnienia młodzieńczych lat. Wystawa będzie też gratką dla młodszego pokolenia i przy tym idealną okazją, aby poznać i poczuć klimat życia codziennego w PRL-u - mówi Izabela Malecha, Dyrektor VIVO! Krosno.

Artykuł Partnera

Napisany dnia: 12.01.2022, 13:09
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Natural Born Leader
dnia 12.01.2022, 14:42
Ocena
komentarza:
10
W Vivo Jasło na parkingu od lat jest wystawa dwudziestolecia międzywojennego, przedstawiająca okopy i zasieki z tamtych czasów.
@ keller
dnia 13.01.2022, 20:37
Ocena
komentarza:
4
ciekawe ,co będzie można zobaczyć za kilkadziesiąt lat, z obecnego szajsu i dziadostwa wciskanego społeczeństwu w takich centrach handlowych ???
@ jas
dnia 15.01.2022, 16:30
Ocena
komentarza:
1
Jeszcze możesz zatęsknić za tym "szajsem" i to szybciej niż myślisz. Za komuny też słyszałem, że wszystko pochodzące z zgniłego zachodu to szajs.
@ KMARo
dnia 15.01.2022, 18:32
Ocena
komentarza:
4
Zatęsknić? Za czym?
Weźmy pod uwagę same odzieżówki...co tam jest? Zara, Croop, House, Reserved, 4F?
Najgorszy śmietnik i plastik, którego produkcja kosztuje 5 zł, fatalnie wykonany i z najgorszych materiałów.
Za czym tu tęsknić?
@ jas
dnia 15.01.2022, 20:17
Ocena
komentarza:
-1
A kto ci zmusza do kupowania tandety po 5 zl
@ KMARo
dnia 15.01.2022, 20:44
Ocena
komentarza:
6
A kto mówi, że ja to kupuje? Tam tandetą jest wszystko, nie tylko rzeczy za 5 zł, te za 400 zł też.
Ty twierdzisz, że ktoś będzie tęsknił więc ja ci odpowiadam, że za tandetą ciężko tęsknić.
Takie centra handlowe, to miejsca z odzieżą i reszta rzeczy dla współczesnego niewolnika.
@ jas
dnia 15.01.2022, 23:34
Ocena
komentarza:
-3
No proszę znalazł się koneser. A kto ci każe chodzić do centrów handlowych frajerze?
@ jas
dnia 15.01.2022, 23:36
Ocena
komentarza:
-2
ps. Jak wstaniemy z kolan to jeszcze zatęsknisz za ta niewolą miłośniki wolności. Od rozumu.
@ KMARo
dnia 16.01.2022, 14:54
Ocena
komentarza:
4
Przepraszam jas, ale ty jesteś jakiś niedorozwinięty, nie słuchasz co w rozmowie się do ciebie mówi, jesteś niesamowicie przewrażliwionym, agresywnym, prymitywnym typem, a ja niepotrzebnie potraktowałem cię poważnie.
Nie chodze do takich miejsc, bo takie miejsca sprzedają złudzenia, a jak szukam funkcjonalnej kurtki narciarskiej, to nie dlatego, że jestem koneserem, tylko poszukuje rzeczy praktycznej.
W takich miejscach znajdę jedynie plastik z zamkiem nie nadający się do niczego za 500 zł.
Reszty nie ma sensu ci nawet tłumaczyć. Elo.
@ jas
dnia 16.01.2022, 16:48
Ocena
komentarza:
-3
Twoja diagnoza jest wyjątkowo trafna, w odniesieniu do ciebie. Koneser to był oczywiście tylko żart.
@ kros
dnia 16.01.2022, 17:23
Ocena
komentarza:
3
Żartem jas, to jesteś ty chłopie i twoje diagnozy.
Przestań się kompromitować.
@ jas
dnia 16.01.2022, 17:33
Ocena
komentarza:
-1
Oczywiście, dobrze sobie od czasu do czasu z idiotów pożartować.
@ do KMaRo
dnia 16.01.2022, 22:15
Ocena
komentarza:
2
Ładne kilka lat temu kupiłem kurtkę narciarską w posezonowej wyprzedaży za niecałe 200 zł. Do dzisiaj jej używam, nie tylko na nartach i jest prawie jak nowa, nawet zamek się nie zacina. No ale to było jeszcze za tego wrednego Tuska, mieliśmy lekką deflację zamiast galopującej inflacji. Chcieliście dobrej zmiany to macie.
@ do PiSlewica
dnia 17.01.2022, 09:27
Ocena
komentarza:
0
No i co z tego?
@ Varan
dnia 17.01.2022, 12:38
Ocena
komentarza:
1
do@ do KMaRo
To miałeś fart chłoopie, albo nie wiesz co chcesz kupić.
Mam nadzieję, że nie w tej firmie, której nazwa składa się z cyfry i litery?
Ja tam kupiłem rękawiczki tydzień temu za 79 zł, takie do auta, z przyciskiem do smartfona, żeby odśnieżyć samochód, otworzyć garaż itd.
Starły się o kierownicę i skrzynie biegów na wiór.
Firma o której pisze to szczyt i fenomen marketingu.
Odzież sprowadzana z Chin kontenerami jest brandowana i sprzedawana jako specjalistyczna xDD
Podobnie wszystkie śmiecio sieciówki odzieżowe spod logo LPP.
@ Alanek
dnia 15.01.2022, 14:49
Ocena
komentarza:
1
Hostessy jakieś ładne dajcie
@ Red is bad
dnia 15.01.2022, 16:51
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ jas
dnia 15.01.2022, 17:52
Ocena
komentarza:
3
Gorzej ci?
@ keller
dnia 16.01.2022, 10:22
Ocena
komentarza:
2
dzisiaj potrafią sprzedawać skarpetę przyklejoną do kawałka pianki za 600 złotych .
@ kras
dnia 16.01.2022, 12:01
Ocena
komentarza:
-2
A kto ci każe kupować?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105