Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zagrali w piłkę, aby uczcić pamięć Aleksandra Karamona

6

W minioną sobotę byli zawodnicy klubów JKS Czarni 1910 Jasło, ZKS Nafty Jasło oraz OKS Sobniów, na boisku piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią w Jaśle, rozegrali specjalny mecz. W ten sposób już po raz piąty w historii uczcili pamięć Aleksandra Karamona, zmarłego w 2016 r. sędziego piłkarskiego, zawodnika, działacza i trenera Czarnych. Choć spotkanie miało charakter towarzyski, oldboyom nie brakowało determinacji w walce o korzystny wynik.

W piątej edycji Memoriału im. Aleksandra Karamona zmierzyły się drużyny złożone z zawodników, którzy niegdyś reprezentowali barwy klubów JKS Czarni 1910 Jasło oraz OKS Sobniów. Już po upływie kilku minut od chwili, w której po raz pierwszy sędziowskiego gwizdka, w sobotnie popołudnie użył Daniel Aleksander, na prowadzenie wyszła ekipa byłych graczy klubu z osiedla Sobniów. Do siatki trafił Janusz Krupa. Niedługo później na listę strzelców wpisał się Michał Śmietana. Drużyna oldbojów Czarnych kompletnie zaskoczona postawą rywali, pozwoliła przeciwnikowi jeszcze przed przerwą na wbicie trzeciego gola. Koronkową akcję całego zespołu celnym strzałem z najbliższej odległości wykończył imponujący warunkami fizycznymi Sławomir Świszcz. Na szczęście dla obrońców drużyny przeciwnej, nie musiał w tej akcji walczyć z nimi bark w bark, aby wypracować sobie dogodną pozycję strzelecką.

Kiedy wydawało się, że byli zawodnicy Czarnych zejdą na przerwę z zerowym dorobkiem bramkowym, do akcji wkroczył Robert Mastaj. Pakując piłkę do siatki dał nadzieję swojej ekipie na to, że losy rywalizacji wciąż pozostają sprawą otwartą. 

Po zmianie stron do głosu doszli oldboje Czarnych. Popłoch szeregach przeciwnika siali Rafał Mastaj wespół z Łukaszem Kalityńskim. Gola kontaktowego strzelił Mastaj. Chwilę później do remisu mógł doprowadzić Kalityński, ale nie wykorzystał rzutu karnego. Tymczasem, ocknąć zdołali się zawodnicy OKS-u. Swojego drugiego gola w meczu zdobył Krupa.

Strata bramki tylko rozsierdziła byłych piłkarzy Czarnych. Po dwa gole do dorobku swojej drużyny dołożyli Kalityński i Mastaj, który zapisał na swoim koncie aż cztery gole. Po końcowym gwizdku, w samych superlatywach ocenił on inicjatywę organizacji memoriału. – Gole to tak naprawdę dodatek. Najważniejsze, że mogliśmy się tutaj dzisiaj spotkać. Memoriał Aleksandra Karamona, podczas którego upamiętniamy tę znamienitą postać jest wydarzeniem, w którym trzeba wziąć udział. Fajnie jest tez przypomnieć sobie stare dobre czasy, kiedy graliśmy w piłkę nożną. Nawet nam, starym dziadkom, czasem jeszcze coś wyjdzie na boisku [śmiech] – mówił Rafał Mastaj.

Rywale zdołali odpowiedzieć trafieniem autorstwa Mariana Ochwata. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem oldbojów Czarnych Jasło nad byłymi zawodnikami OKS-u Sobniów 6:5.

Organizatorem, a zarazem inicjatorem memoriałów im. Aleksandra Karamona jest sędzia piłkarski Daniel Aleksander. – W tym roku mija pięć lat od śmierci Aleksandra Karamona, którego bardzo ceniłem. Był on zarówno piłkarzem, jak też działaczem Czarnych Jasło. Tak jak ja, był sędzią piłkarskim. Nigdy nie miałem przyjemności sędziowania z nim meczów. Dlatego przed pięcioma laty zainicjowałem organizację memoriałów, których celem jest upamiętnienie pana Aleksandra. Trwa to do dzisiaj. Najpierw mecz, a potem spotkanie w gronie byłych zawodników przy grillu – wyjaśnia.  

Skład JKS Czarni 1910 Jasło: Marcin Wietecha w bramce, Dariusz Janusz, Łukasz Kalityński, Andrzej Juszczyk, Andrzej Semla, Tomasz Dobrowolski, Rafał Muzyka, Jacek Barzyk, Artur Faryj, Robert Mastaj, Paweł Kasprzyk.

OKS Sobniów: Grzegorz Bunar w bramce, Paweł Rączka, Tomasz Stanek, Krzysztof Warian, Sławomir Świszcz, Paweł Żychowicz, Zbigniew Dybaś, Łukasz Rydarowicz, Marian Ochwat, Paweł Wiktorski, Rafał Ostalecki, Janusz Krupa, Maciej Berkowicz, Michał Śmietana, Grzegorz Goleń.

MD

Napisany dnia: 06.09.2021, 22:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Natural Born Debil
dnia 06.09.2021, 23:36
Ocena
komentarza:
2
Robert „Rafał” Mastaj
@ Jks
dnia 07.09.2021, 07:38
Ocena
komentarza:
4
A gdzie byli nafciarze?Szkoda że nie uświetnili swoją obecnością takiego wydarzenia.Z Czarnych Jasło też garstka byłych zawodników.Szkoda że tak wielu zapomniało że był taki człowiek jak Olek i że grali dla jasielskich klubow
@ Zks
dnia 08.09.2021, 18:37
Ocena
komentarza:
0
Jesteśmy w domach. Mamy brak informacji o takich imprezach, pierwszy raz dowiaduję się że jest taka impreza. Pan Aleksander czasami zastępował trenera P.Radzika, jest w naszej pamięci i sercach. Dwóch chłopaków grało na obecnym meczu z byłego klubu ZKS Nafta Jasło. Po prywatyzacji zakładu Rafineryjnego Nie wszyscy wiedzą że trenowaliśmy na stadionie ZKS a występowaliśmy jako Czarni II Jasło
@ Owczarek niemiecki
dnia 07.09.2021, 09:59
Ocena
komentarza:
2
Krupa Janek łowca bramek!!! Brawo żółwik!!! :)
@ LKS SKOŁYSZYN
dnia 07.09.2021, 11:14
Ocena
komentarza:
6
Wielkie brawa dla zawodników a szczególnie dla Pana Daniela, że mu się chce!
@ pamięć
dnia 10.09.2021, 10:21
Ocena
komentarza:
0
Czy był ktoś na meczu pamiętający śp. Aleksandra Karamona grającego w latach sześćdziesiątych z nr 4 na boisku?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657