Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zakamarki jednej góry...

0
gór: ich stokach i jarach potoków, i koniecznie z aparatem fotograficznym!

W Beskidzie Niskie nie znajdziemy efektownych i wielometrowych wodospadów i kaskad. Jest ich niewiele jak na rozległy ten nasz Beskid Wymieńmy ich kilka: na Bednarce, powyżej wsi Bednarka; na stoku Holi w masywie Dziamery; na potoku Dołżyca koło Komańczy; w Wisłoczku koło Rudawki Rymanowskiej; w Iwli, gdzie stał młyn. Nieco mniejszymi są: Magurski w Foluszu, czy Huczek, powyżej Huty Polańskiej.

Kilka znajdziemy na Pogórzach: na Podzamczu k. Jasła; nad Korczyną; w Wąwozie Czarownic w Ciężkowicach – i to tyle. Dlatego też każdy „nowoodkryty” wodospad sprawia dużą frajdę i satysfakcję z jego sfotografowania.

Od południa nad Pielgrzymką, dominuje góra Kobyła. Mapa Magurskiego Parku Narodowego oznacza jej skrajny, północno-zachodni garb 520m. Sama góra wygląda jak francuski rogalik, ponacinana korytami potoków. Wody potoków wyżłobiły głębokie jary w jej skalnym zboczu.

U jej podnóża zlewają się w Pachniączkę. Nazwa ta wynika z zapachu jego wody. Zawiera ona domieszkę mineralnego źródła o przykrej woni, a dno potoku pokryte jest biało-żółtym osadem.

Powróćmy do samej góry i jej najbliższego sąsiedztwa. Od lewej strony wyrasta nad Mrukową kopulasta Góra Zamkowa, głęboki jar potoku wyraźnie oddziela ją od Ruskiego Zamczyska sąsiadującego z prawej. Za nim, znajduje się czterogarbna Kobyła. Idąc od lewej: pierwszym garbem jest właściwa Kobyła, drugim - Koń, trzecim - Księża Górka. Na samym końcu, znacznie dalej, znajduje się czwarty garb.

Jak trafić? Najprościej drogą wiodącą na południe przez Pielgrzymkę. Mijamy wieś, dochodzimy polną już drogą do rozstaja. Tu w prawo, na zachód. Przechodzimy koło krzyża – postawił go, dziś już nieżyjący, mieszkaniec Pielgrzymki. Jakiś czas wcześniej, ukazała się mu we śnie, schodząca z gór Matka Boża. Wewnętrzny nakaz sprawił, że w tym, we śnie ukazanym miejscu, stanęła właśnie owa kapliczka. Przekraczamy Pachniączkę i kierujemy się w pierwszy (licząc od północy) jar potoku, pnąc się w górę potoku. Miejsca widniejące na zdjęciach, znajdują się w niewielkiej odległości od podnóża góry. Dojście do nich jest łatwe. Do poszczególnych jarów schodzimy z góry skosem do jej podnóża, do jaru następnego potoku i do następnego, itd.

Irena Podlasek

Napisany dnia: 07.07.2006, 20:52

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657