Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zamanifestowali pamięć o "Pensjonacie". II Jasielski Marsz Wolności za nami

33

Ponad sto osób przeszło wczoraj w godzinach wieczornych ulicami miasta w II Jasielskim Marszu Wolności. Celem patriotycznego wydarzenia było oddanie hołdu uczestnikom i ofiarom akcji uwolnienia więźniów z niemieckiego więzienia w Jaśle, określanej kryptonimem „Pensjonat”. Za kilka dni minie 71. jej rocznica.

FOTORELACJA 

<1>       <2>

Symboliczny przemarsz trasą odskoku uczestników akcji z 5 na 6 sierpnia 1943 roku poprzedzony został częścią oficjalną wydarzenia, która odbyła się na Skwerze Zenona Soboty przy ul. Staszica. Złożyły się na nią wystąpienia zaproszonych gości (m.in. wiceburmistrza Jasła Leszka Znamirowskiego i prezesa jasielskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Witolda Świdraka) oraz projekcja filmu dokumentalnego, w którym przebieg „Pensjonatu” relacjonuje jedyny żyjący jego uczestnik – płk Stanisław Dąbrowa-Kostka. Drugą bohaterką materiału – stanowiącego owoc wywiadów przeprowadzonych w maju tego roku przez harcerzy jasielskiego Hufca oraz działaczy Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – była siostra Stanisława Magury, innego członka zespołu dywersyjnego odpowiedzialnego za odbicie więźniów z więzienia w Jaśle, Maria Magura-Witkowska. Wszyscy zebrani wokół pomnika Armii Krajowej wysłuchali jej krótkiej opowieści o losach zasłużonych dla naszego miasta braci Magurów oraz wartościach, jakie wyniosła z domu rodzinnego.

Ostatnim akcentem pierwszej odsłony wydarzenia był występ wokalny przybocznej 139. DH "Lisy" w Jaśle druhny Gabrieli Czerwińskiej, która wykonała w nim dwa napisane specjalnie na okoliczność tegorocznej edycji marszu utwory: „Piosenkę okupacyjną – Chłopaki od "Korczaka" oraz "Drogę do Żółkowa". Muzykę i słowa napisał do nich Piotr Hudyma, twórca powstałego w zeszłym roku komiksu poświęconego Akcji "Pensjonat".

Patriotyczny przemarsz – stanowiący główną część cyklicznego już przedsięwzięcia – odbył się trasą, jaką w jedną z sierpniowych nocy przed 71 laty przebyli więźniowie jasielskiego więzienia wraz z ich wyzwolicielami. Za harcerzem niosącym flagę państwową druhny i druhowie z zapalonymi pochodniami oraz  pozostali uczestnicy wydarzenia w zwartej kolumnie przeszli spod pomnika AK na plac przy kościele parafialnym na osiedlu Żółków (przez Górkę Klasztorną). Tam też odbyła się ostatnia część II Jasielskiego Marszu Wolności. Po przywitaniu biorących w nim udział osób przez proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny ks. Jana Gibałę i wspólnej modlitwie w intencji organizatorów „Pensjonatu”, uwolnionych w nim więźniów i późniejszych ofiar rozpalone zostało harcerskie ognisko, przy którym odśpiewano szereg pieśni patriotycznych m.in. „Hej, chłopcy, bagnet na broń" (w nawiązaniu do 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego), "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Deszcz, jesienny deszcz", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Serce w plecaku" oraz – na koniec – "Barkę".

Piątkowe wydarzenie zakończyło się zawiązaniem harcerskiego kręgu i wzajemnym przekazaniem sobie przez współtworzące go osoby, uściskiem dłoni, „iskierki przyjaźni i wolności”.

Koordynatorem i głównym prowadzącym II Jasielskiego Marszu Wolności był hm. Wiesław Hap, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz zastępca komendanta Hufca ZHP w Jaśle. W toku realizacji przedsięwzięcia pomocą wspierał go Mateusz Smyka, podinspektor UM w Jaśle.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Jasła, Zarząd Stowarzyszenia  Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Komenda Hufca ZHP w Jaśle.

Jakub Hap
jakhap@gmail.com

Napisany dnia: 02.08.2014, 10:03
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ alex
dnia 02.08.2014, 12:09
Ocena
komentarza:
-34
100 osób z całego Jasła w tak wielką rocznicę! Pytam gdzie są nauczyciele jasielskich szkół (ok400 osób)? Jak oni mogą wychowywać dzieci i młodzież. Wstyd( "szanowne grona pedagogiczne") wstyd.Wakacje- to tak planować urlop żeby na uroczystości być.
@ nauczyciel
dnia 02.08.2014, 14:47
Ocena
komentarza:
41
Nauczyciele wyjeżdżają na wczasy zazwyczaj ze swoimi żonami lub mężami, a o terminie ich urlopów decyduje najczęściej szef! Poza tym uroczystości są organizowane nie tylko w Jaśle. W tym roku akurat uczestniczyłem w obchodach w Warszawie-też mam się wstydzić?
@ uczestnik
dnia 02.08.2014, 16:13
Ocena
komentarza:
15
Osobiście widziałem kilku nauczycieli, m. in. mojego niezapomnianego nauczyciela historii z SP 2
@ ola
dnia 02.08.2014, 14:28
Ocena
komentarza:
5
Żeby tylko z Jasła... W marszu wzięli udział przedstawiciele Kołaczyc, Bochni i wielu innych miejscowości. JAŚLANIE - WSTYD MI ZA WAS !!!
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.08.2014, 10:56
Ocena
komentarza:
3
To twój problem, ze ci wstyd
@ Matka do alex
dnia 02.08.2014, 14:54
Ocena
komentarza:
58
Czy to aż tak wielka rocznica, mozna by dyskutować... Nie wyobrażam sobie, żeby wychowanie moich dzieci zwalać na nauczycieli. Od wychowywania jestem ja! Już kiedyś pisałam, ze ducha patriotyzmu wynosi sie z domu, a nie z biblioteki czy szkoły. W szkole sa stale akademie, imprezy, konkursy poświęcone rożnym rocznicom wydarzeń państwowych, wiec nie uważam, żeby w tej dziedzinie jakiekolwiek grono pedagogiczne kulalo. Ja byłam z dziećmi na marszu, nie oglądając sie na panow, wójtów i plebanow, tudzież innych osobników... Jutro tez sa uroczystości i tez będziemy w nich uczestniczyć. To ja jestem odpowiedzialna za wychowanie moich dzieci i nikt inny!
@ alex
dnia 02.08.2014, 15:12
Ocena
komentarza:
-33
Po co Pani posyła dzieci do szkoły? Historię i wychowanie patriotyczne ze szkół wyrzucić takie jest Pani rozumowanie. Czy ja kwestionuje wychowywanie Pani dzieci. Zastanawiam się po co Pani wczoraj tam była-"czy to taka wielka rocznica, nie oglądając się na panów itd ". Przecież tu o jedność, wspólnotę chodzi- nauczycielko jedna.
@ Matka do alex
dnia 02.08.2014, 15:35
Ocena
komentarza:
28
A czy ja pisze, ze należy wyrzucić historie i wychowanie patriotyczne ze szkol? Odpisałam Pani, ze wychowaniem moich dzieci zajmuje sie sama, a nie czekam na innych. Uważam natomiast, ze program z historii jest zle ułożony. W podstawówce i gimnazjum wałkuje sie te same tematy od pradziejow i starożytnych obcych cywilizacji, a potem nie starcza czasu, aby porządnie omówić nasze polskie dzieje! Pisząc o panach i innych osobnikach, miałam na myśli ludzi, którzy pokazują sie przy okazji takich uroczystości z innych pobudek niż patriotyczne. A jeżeli o jedność i wspólnotę chodzi, hmm... O ile Pani była na tym marszu, to po Pani wypowiedzi, jakoś nie odczuwam tej wspólnoty i jedności w Pani wykonaniu, wiec po co Pani tam poszła - byla(?) nauczycielko?
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.08.2014, 10:58
Ocena
komentarza:
-3
Historia w szkołach to jest tak łopatologicznie nauczana, że wcale się nie dziwię jak słyszę, jak uczniowie nie chcą na nią chodzić, do tego jeszcze książki z błędami
@ alex
dnia 02.08.2014, 15:32
Ocena
komentarza:
-30
Ale nauczycielstwo nastawiało minusów- to nic nie daje- stawiajcie sobie. Fakty się liczą. Macie swoje miasto gdzieś, ale pieniądze od Burmistrza czy Starosty bierzecie. Ot nauczycielstwo jasielskie.
@ fizyczny
dnia 02.08.2014, 16:04
Ocena
komentarza:
22
Pochwal się @alex co takiego robisz dla naszego miasta!
@ alex
dnia 02.08.2014, 16:26
Ocena
komentarza:
-20
Dużo robię, jest to specyficzna i bardzo potrzebna praca, jestem młoda ale znana nie mogę powiedzieć bo zaraz pojawi się tu moje nazwisko. Nie jestem ...nauczycielką.
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.08.2014, 10:59
Ocena
komentarza:
1
Ludzie po prostu mają ciekawsze sprawy niż uczestniczenie w jakichś marszach na pokaz sorry ale czasy się zmieniły
@ men
dnia 04.08.2014, 14:28
Ocena
komentarza:
2
To znaczy, że nie robisz nic! Chwalić niczym każdy się umie! Ja byłem w Warszawie, brałem udział w patriotycznym koncercie, inni w Krakowie, jeszcze inni nad morzem. Mieli specjalnie przyjechać wziąć udział w marszu?
@ alex
dnia 04.08.2014, 20:25
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Tu i Teraz
dnia 06.08.2014, 16:42
Ocena
komentarza:
2
Mam wrażenie, że marzą Ci się mechanizmy jakie rządziły organizacja pochodów 1-majowych.
@ do alex
dnia 02.08.2014, 15:46
Ocena
komentarza:
-25
masz tu moje poparcie nauczyciele to ludzie bez ambicji i honoru oni tam powinni być bo zarabiają grubą kasę i ciągle im żle .
@ fizyczny
dnia 02.08.2014, 16:03
Ocena
komentarza:
22
a ciebie dlaczego tam nie było człowieku z ambicją i honorem? ja zarabiam duuzo większą kasę od przeciętnego nauczyciela i mnie też nie było na marszu - wybrałem Solinę
@ Ja
dnia 02.08.2014, 16:14
Ocena
komentarza:
11
Ludzie! Dzieci na was patrzą. Jaki dajecie im przykład. Lepiej milczcie jeśli potraficie się tylko obrażać
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.08.2014, 11:00
Ocena
komentarza:
-1
Historia Polski zna większe sukcesy niż zajęcie zwykłego więzienia
@ malkontent
dnia 04.08.2014, 08:23
Ocena
komentarza:
1
Cześć i chwała za odwagę AK - owcom lecz czy przypadkiem zniszczenie miasta Jasło nie miało coś wspólnego z tą akcją ?.
@ jasiu
dnia 04.08.2014, 14:43
Ocena
komentarza:
-1
Tak miało,starosta Genz po tej akcji podjął decyzję,że spali miasto
@ baran
dnia 02.08.2014, 18:58
Ocena
komentarza:
0
totalny bełkot "komentatorów"!!!
@ aaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuu
dnia 03.08.2014, 12:01
Ocena
komentarza:
21
A ja miałam to szczęście, że w czasach tej paskudnej komuny jako dziecko usłyszałam tę piękna historię o uwolnieniu więźniów z jasielskiego wiezienia od naszej Pani Marii Szewczyk na jednej z lekcji języka polskiego i nie potrzeba mi żadnych marszów, żeby mieć szacunek dla uczestników tej akcji. Teraz modne są marsze i tym podobne przedstawienia, które z patriotyzmem niewiele mają wspólnego. Mam takie dziwne wrażenie, że naszym politykom bardzo zależy na kształtowaniu patriotyzmu typu "mięso armatnie". Żyjemy już w XXI wieku i przy całym szacunku dla tragicznej historii naszego narodu czas kształtować inny typ patriotyzmu. Dla mnie patriotą będzie ten, kto swym działaniem przyczyni się do tego, że ludziom zacznie żyć się znośniej, że za swoją pracę otrzymają godne wynagrodzenie, że niektóre dzieci nie będą chodzić głodne, że ludzie będą dla siebie zyczliwi itd...itd...
@ ksiądz Mateusz
dnia 03.08.2014, 12:17
Ocena
komentarza:
9
Co tam ludzka życzliwość, najważniejsze są marsze na pokaz, faryzeuszy dzisiaj nie brakuje
@ Ja
dnia 03.08.2014, 19:09
Ocena
komentarza:
20
Na tym marszu byli w większości młodzi ludzie, którym zacny Pan Wiesław Hap chciał pokazać i nauczyć jak wspólnie wyrazić szacunek dla historii własnej Ojczyzny.
Nie niszczmy tego szacunku i tej wspólnoty, która właśnie na takich marszach się manifestuje. Mam dużo wdzięczności dla tych ludzi, którzy uczą następne pokolenia takiego szacunku i pamięci o naszej historii. Potępiam tych, którzy to niszczą
@ sq
dnia 03.08.2014, 13:07
Ocena
komentarza:
-13
marsz równości w jaśle skandal
@ jasiu
dnia 03.08.2014, 21:28
Ocena
komentarza:
-7
A z czego ten ksiądz jest taki zadowolniony?
@ vb
dnia 03.08.2014, 22:38
Ocena
komentarza:
1
a ja miałam szczęście mieć wujka w AK którego zgnoili w więzieniu przy wydatnej ?pomocy" ówczesnych komuchów i towarzyszy wicie -rozumicie ,którzy jak chorągiewki za Niemca donosili Niemcom a za władzy ludowej służalczo nowym panom się "zasługiwali" Teraz resztki jeszcze w radach parafialnych przetrwały.OT JAKIE TO POLSKIE !!! ...historii uczyłam się na dziejach własnej rodziny a ludzmi uczestniczącymi w takich maRSZACH DLA POKLASKU I BY WSZYSCY TĘ OBECNOŚĆ DOSTRZEGLI zwyczajnie po ludzku BRZYDZĘ SIĘ
@ ????
dnia 04.08.2014, 00:20
Ocena
komentarza:
5
Twoj wujek AKowiec też by się pewnie brzydzil. Aż dziwne, ze Pan Świdrak sie nie brzydzil. Wspolczuje wszystkim żyjącym zolnierzom AK, którzy sie obrzydzili tym marszem. A co dopiero w Warszawie sie dzialo o 17. Wstyd i obrzydzenie na cala Polske i Europe. Siedzieli by lepiej po galeriach.
@ jj
dnia 05.08.2014, 13:04
Ocena
komentarza:
8
Nie wiem kto robi coś dla poklasku, może są tacy, nie obchodzi mnie to. Ja wiem tylko, że harcerze nie robią nic dla poklasku, po prostu chcą - to właśnie jest harcerstwo.
@ siedźwkoncieaznajdomcie
dnia 06.08.2014, 23:21
Ocena
komentarza:
9
Ale nie krytykuj wszystkich którzy byli na marszu. Robisz im ogromną krzywdę i nie tylko im. Właśnie ważne jest aby zamanifestować poparcie dla takich bohaterskich akcji i postaw młodych patriotów w czasie wojny. Kto ma to robić ... jacyś kosmici? Właśnie mieszkańcy Jasła i młodzi ludzie ...no i Ty szczególnie skoro miałaś wujka w AK jesteś to winna Akowcom aby na takim marszu być a nie pierdzieć przed telewizorem. Oni ryzykowali życiem dla nas i dla Ciebie też.
@ ff
dnia 04.08.2014, 15:16
Ocena
komentarza:
10
Dobra robota panie Wieśku.Pozdrawiam!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Śledztwo w sprawie zakażeń salmonellą wśród dzieci zostało umorzone

  Końcem czerwca ubiegłego roku u dzieci ujawniono pierwsze zatrucia pokarmowe wywołane salmonellą. Objawy potwierdzono również u kilkudziesięciu innych osób. Jasielski Sanepid prowadził w tej sprawie dochodzenie epidemiologiczne, a następnie powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa została umorzona...

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Rząd zaprezentował tarczę antyinflacyjną. „To tarcza, która ma chronić polskie rodziny i obniża podatki” - mówił premier<

  Dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił tarczę antyinflacyjną 2.0, która, jak podkreślał ma obniżyć inflację i sprawić, że w portfelach Polaków pozostanie jak najwięcej pieniędzy.

 • Czy w Bączalu Dolnym doszło do zagłodzenia psa? Sprawa została umorzona, bo autopsja wykluczyła śmierć głodową

  Końcem grudnia ubiegłego roku jasielska policja otrzymała zgłoszenie, że w Bączalu Dolnym właściciel miał zagłodzić psa. Zwierzę padło w nocy z 23 na 24 grudnia. Truchło psa zostało zabezpieczone celem wykonania sekcji. - Wyniki autopsji nie wykazały by zwierzę posiadało jakiekolwiek oznaki fizycznego znęcania, wykluczono także możliwość śmierci głodowej – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • KP PSP w Jaśle otrzymała dwa nowe samochody. Kolejne dwa ratowniczo-gaśnicze dotrą jeszcze w tym roku

   

  Dzisiaj na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle przekazane zostały dwa samochody oraz sprzęt ratowniczy. St. bryg. Daniel Dryniak, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, europoseł Bogdan Rzońca, a także starosta jasielski Adam Pawluś i burmistrz Jasła Ryszard Pabian oficjalnie wręczyli klucze do nowych pojazdów komendantowi powiatowemu bryg. Piotrowi Śmietanie.<FOTO>

 • Około 140 kotów z Jasła trafiło do domów tymczasowych. Trwa zbiórka na ich leczenie

  W ubiegłym roku inspektorzy z OTOZ Animals z Krosna i Sanoka w asyście policjantów odebrali ponad 140 kotów hodowli kotów rasowych maine coon w Jaśle. Zwierzęta trafiły do domów tymczasowych, jednak wciąż wiele z nich wymaga opieki weterynaryjnej. Animalsi dziękują wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na ich leczenie i apelują o dalszą pomoc.

 • Ulicami Jasła przeszedł Orszak Trzech Króli

   

  „Dzień dziś wesoły” – pod takim hasłem w całej Polsce odbyły się dzisiaj tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Ulicami Jasła, po rocznej przerwie, przeszło dzisiaj kilka tysięcy osób, wspólnie kolędując i radując się z Bożego Narodzenia. Nie zabrakło występów artystycznych oraz żłóbka, który w tym roku, stanął przy kościele farnym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Miało być wesele, goście i zabawa. Wójt Gminy Jasło miesiąc przed imprezą zamknął domy ludowe

  Państwo Centlerowie z Jasła przygotowywali się do ważnego wydarzenia w życiu swojej córki Magdaleny. Wesele chcieli zorganizować w Domu Ludowym w Jareniówce, w którym salę zarezerwowali pół roku wcześniej. Wszystko dopinali już na ostatni guzik, kiedy miesiąc przed ceremonią zaślubin wójt Gminy Jasło podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu wynajmowania sal w domach ludowych w gminie.

 • Policja bada, czy jedna z pracownic DPS w Foluszu dopuściła się fałszerstwa i oszustw na szkodę pensjonariuszy

   

  Podrabianie podpisów, nieracjonalne zakupy artykułów spożywczych i odzieżowych dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, to tylko niektóre z wątpliwości, jakie budzi postępowanie jednej z pracownic ośrodka. Sprawą zajmuje się policja oraz prokuratura. Śledczy badają również, czy w kontekście tej wyjątkowo bulwersującej sprawy nie doszło także do niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo placówki. Część pracowników DPS obawia się, że sprawa może zostać zamieciona pod dywan.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105