Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

65

Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

Ruiny Ratusza

Głównym celem strony jest umożliwienie cofnięcia się w czasie do początków XX-go wieku, kiedy to Jasło nazywane było „perłą Galicji”. Relacje z tamtych czasów podkreślają elegancję mieszkańców, imponującą zabudowę miejską oraz ogólną schludność, która odróżniała Jasło od innych galicyjskich miast.

Niestety nadeszły dla Jasła ciężkie czasy II wojny światowej, 13 września 1944 roku starosta jasielski - Walter Gentz w związku ze zbliżającym się frontem i wojskami rosyjskimi zarządził ewakuację ludności cywilnej z Jasła. Ewakuacja miała zakończyć się w dniu 15 września o godz. 18.00. Po tej dacie Niemcy rozpoczęli rabunek miasta i wywożenie z niego co cenniejszych i bardziej użytecznych przedmiotów z wyposażenia domów. Następnie specjalny oddział niemieckich żołnierzy, złożony z 250 osób wysadzał w powietrze poszczególne budynki mieszkalne i użyteczności publicznej. Niszczenie miasta trwało do grudnia 1944 roku. Wydawało się, że to koniec historii miasta, jednak niewielka grupa mieszkańców nie poddała się, podjęła trudną i ciężką decyzję o jego odbudowie.

Ruiny Kościoła Ojców Franciszkanów

Wiele budynków zniknęło bezpowrotnie, jednak dzięki naszej stronie powraca pamięć o nich. Dzięki połączeniu oryginalnych zdjęć z aktualnymi mapami Google Street View każdy bez najmniejszego problemu rozpozna miejsca w których się znajdowały. Każdy z opisów dodatkowo zawiera mało znane fotografie lotnicze Jasła z 1944 roku. Przejrzysta szata graficzna i intuicyjna nawigacja pozwalają na wygodne i szybkie zwiedzanie, do czego serdecznie zapraszamy.

17 jest liczbą symboliczną ale bardzo ważną - 17 stycznia i 17 budynków. W planach jest jednak dalsze rozbudowywanie strony w taki sposób, aby w pełni pokazać piękno dawnego Jasła i być może wpłynąć również dzięki temu na wygląd miasta w czasach obecnych. W planach są również inne projekty i działania, jednak w tej chwili jest jeszcze za wcześnie aby zdradzać szczegóły.

Ruiny Banku Polskiego

Strona została stworzona przez właścicieli jasielskiego sklepu z pamiątkami – I Love Jasło, we współpracy z firmą komputerową Karpaty i członkami działającej na portalu Facebook od listopada 2018 roku grupy „Stare Jasło”. Ogromny wkład w cały projekt mieli również dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, oraz Tomasz Kasprzyk - obydwaj wspomogli nas swoją wiedzą historyczną, oraz dobrym słowem.

Patronem medialnym serwisu jest portal jaslo4u.pl.

I Love Jasło – Pamiątki i upominki z Jasła

Karpaty Kasy Fiskalne

17stycznia.pl

Napisany dnia: 17.01.2019, 07:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ lolo
dnia 23.01.2019, 18:04 · Zgłoś
nie maja co pokazywac tylo takie dziursko jak Jasło.
Odpowiedz
2
@ QRA
dnia 19.01.2019, 10:43 · Zgłoś
Świetna inicjatywa, fajnie zrobione
Odpowiedz
8
@ aaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuu
dnia 17.01.2019, 22:59 · Zgłoś
Jasło powojwnnwe pięknie się rozwijało do czasu reformy administracyjnej i utworzenia ponad czterdziestu wojwwództw. Po 1989 r. rozwinął się handel, ale niestety z roku na rok zwijał się przemysł. Inne miasta zawsze miały lepszą ofertę. Wszyscy po trochę do tego przyczyniliśmy się. Pan Burmistrz i Radni są tacy jakich wybraliśmy więc o co mamy do nich pretencsje. .Jak obserwuję mieszkańców mojego miasta to każdy chciałby, żeby było pięknie, bogato itd. ale ,gdy coś zaczyna się robić, a nie daj Boże koło naszej posesji to krzyk i protest. Trzeba się na coś zdecydować, a nie tylko narzekać. Starzy jaślanie kochają swoje miasto bezwarunkowo. To przedwojenne i to współczesne. A tak nawiasem mówiąc przedwojenne Jasło nie w każdem miejscu było takie piękne jak na wybranych fotografiach.
Odpowiedz
1
@ Alvaro
dnia 17.01.2019, 20:27 · Zgłoś
To zburzyli naziści... nie niemiecka armia :D
Odpowiedz
3
@ Wniosek
dnia 17.01.2019, 21:56 · Zgłoś
Pomyślmy,do czego prowadzi nienawiść..brak poszanowania bliźniego...zachłanność i zawiść.
Odpowiedz
5
@ Borsalino
dnia 17.01.2019, 19:18 · Zgłoś
Każda inicjatywa przybliżajaca dzieje i historię Jasła jest godna pochwały. Przedwojenne Jasło nazywane perłą Galicji było naprawdę piękne. Chwala Autorom strony za chęć ocalenia od zapomnienia tamtego Jasła.
W tym miejscu pragnę przypomnieć i poinformować zainteresowanych, iż od wielu już lat istnieje strona internetowa stworzona przez Jaślanina mieszkajacego aktualnie w Rzeszowie Pana Jerzego Rucińskiego "Jasło na starej pocztówce" http://www.kartki.umjaslo.pl/
Odpowiedz
8
@ qq
dnia 17.01.2019, 13:57 · Zgłoś
Gratuluję pomysłu i realizacji:) Jak widać niektórzy Jaślanie zamiast siedzieć i narzekać-potrafią coś zrobić, coś od siebie dla nas wszystkich, chwała im za to :)
Odpowiedz
10
@ jeremi
dnia 17.01.2019, 11:37 · Zgłoś
Niesamowita perełka arcitektoniczna sprzed wojny ... żal patrzec na to co mamy dzis, nieład, totalny brak jakiegokolwiek poczucia estetyki i pietrzace sie tandetne reklamy ... żal :(
Odpowiedz
9
@ felek
dnia 17.01.2019, 13:15 · Zgłoś
Totalny brak gospodarza w tym mieście uderza w oczy na każdym kroku.
Odpowiedz
2
@ Powiem tak:
dnia 17.01.2019, 21:50 · Zgłoś
Nie obwiniajcie obecnego Burmistrza,lecz osoby,które zakłócają jedność,zgodę,współpracę i wspólne działania dla Jasła.Głównym winowajcą stagnacji niegdyś pięknego miasta,jest złośliwość,zawiść,nienawiść,nepotyzm i egoizm.Od wielu lat Jasło straciło swój osobliwy urok,schludność i estetykę.Dla własnych korzyści niszczono wizerunek dawnego Jasła i bez wyobraźni,oraz poczucia piękna tworzono nowości typu"odpustowy kram".Łatwo zepsuć,a później obwiniać obecnego.Nawet z zawiści pamiątek nie kupią w sklepiku.
Odpowiedz
4
@ K.
dnia 17.01.2019, 11:33 · Zgłoś
Swietna inicjatywa .
Jedynie do poprawy ortograf w zakładce Ratusz : " Był to jednopiętrowy budynek z wierzą zegarową "
Odpowiedz
6
@ Jasło
dnia 17.01.2019, 11:03 · Zgłoś
Pamiętam jak chodziłem do szkoły co prawda do krosna ale przez moje ukochane Jasło był sklepik ze starociami naprzeciw stacji PKP na dół dróżka w stronę PKS sprzedawał tam stary pan malacdrewniana budka której już dawno nie ma ! Przed nią stały stare rowery :) wchodziłem tam popatrzeć jak czekałem na pociąg :) ale bym dał żeby się tam znaleźć jeszcze raz
Odpowiedz
13
@ Herkules
dnia 17.01.2019, 10:02 · Zgłoś
Jasło przed wojną było piękniejsze
Jasło zostało w tyle bo od 30 lat nic sie nie inwestuje.
Odpowiedz
6
@ Sven
dnia 17.01.2019, 10:09 · Zgłoś
Co się nie inwestuje od 30 lat,a budowa pomników,kościołów,plebani,komend policji,sądów,urzędów przez dla ludzi to budują...
Odpowiedz
8
@ Herkulesie
dnia 17.01.2019, 18:47 · Zgłoś
Na krzywdzie ludzkiej nikt się nie wzbogaci,a miasto cierpi przez polikwidowane zakłady pracy,pozwalnianych z pracy ludzi.Rok 2011-dla ratowania budżetu miasta wyganiano z pracy wykształconych i oddanych ludzi(nepotyzm,mobbing,buta i cwaniactwo).Cóż,po trupach do celu-lecz jakiego?
Odpowiedz
13
@ Mieszkaniec
dnia 17.01.2019, 09:57 · Zgłoś
Ogromny szacunek i podziękowania dla osób zaangażowanych w ten projekt. Doceńmy to i podziękujmy. Niesamowita podroż sentymentalna.
Odpowiedz
8
@ Do ty
dnia 17.01.2019, 09:47 · Zgłoś
Co tu ma geografia wspolnego z rozwojem po prostu w KROŚNIE rządzi odpowiedni człowiek PAN PRZYTOCKI i to chwała mu za dobre rządzenie a w Jaśle rządzą sami swoi ludzie bez wykształcenia po prostu z nadania.
Odpowiedz
13
@ Habemus papam
dnia 17.01.2019, 09:52 · Zgłoś
Byłe miasteczka wojewódzkie mają szczęście do dobrze przygotowanych merytorycznie kadr. I to jest cała tajemnica sukcesu między innymi Krosna.
A w Jaśle... Pan radny Rosół, który zostaje "nadany" szpitalowi, aby być specjalistą ds. marketingu strategicznego. Człowiek, który zajmował się montażem żaluzji i moskitier. Jego działalność gospodarcza za cały 2018r. przyniosła stratę.
Przykładów można by mnożyć, zarówno w samym mieście Jaśle, jak i w powiecie jasielskim. Tutaj wojenki polityczne, które toczą się od kilku ładnych lat, oraz prywata, niszczą miasto oraz cały powiat.
Odpowiedz
0
@ Maei
dnia 17.01.2019, 11:31 · Zgłoś
Dla mnie nie pan Rosół ale burmistrz czyli najważniejsza osobą w mieście jest symbolem ,,rozwoju,, Jasła
Odpowiedz
3
@ Igorek
dnia 17.01.2019, 09:45 · Zgłoś
Pod opisami zdjec proponuje dopisac nazwe ulicy gdzie dany obiekt sie znajdowal. A gdyby byla aktualna mapka z kolalizacjami to byloby mistrzostwo. Pozdrawiam
Odpowiedz
6
@ xyz
dnia 17.01.2019, 09:55 · Zgłoś
Wszystko jest łącznie ze zdjęciami lotniczymi ,
Odpowiedz
22
@ Maei
dnia 17.01.2019, 08:16 · Zgłoś
Przed wojną Jasło było pięknym rozwijającym się miasteczkiem. Oddalone o 23km.od Jasła miasteczko Krosno było w cieniu Jasła pod każdym względem. Gdzie jest Jasło teraz a gdzie Krosno proszę samemu sobie odpowiedzieć. Już nie chodzi o to jak się rozwija ale najprostsza rzecz,ulice i chodniki w obecnym czasie.W Jaśle breja,lód,woda zalega na drogach a chodzenie po chodnikach graniczy z cudem. W Krośnie nawet tak prozaiczna sprawa wygląda zupełnie inaczej.No cóż w Krośnie jest człowiek na odpowiednim stanowisku a w Jaśle mamy burmistrza...no właśnie podobno mamy
Odpowiedz
-12
@ ty
dnia 17.01.2019, 08:45 · Zgłoś
Krosno zawsze rozwijało się szybciej i lepiej niż Jasło! Po prostu, było lepiej usytuowane geograficznie. A Jasło, gdyby nie kolej, byłoby obecnie na poziomie Kołaczyc.
Odpowiedz
21
@ i Love Jasło
dnia 17.01.2019, 09:09 · Zgłoś
Jasło przed wojną było miastem o dużo wyższej randze niż Krosno. Im się udało dopiero jak zostali miastem wojewódzkim. No i niestety teraz ta przewaga wzrasta...
Odpowiedz
6
@ marek dab
dnia 17.01.2019, 09:10 · Zgłoś
Zawsze?
Poczytaj historie i wtedy dopiero się wypowiadaj.
Odpowiedz
-5
@ ty
dnia 17.01.2019, 09:39 · Zgłoś
Poczytałem! Tobie też polecam :)
Odpowiedz
17
@ O0
dnia 17.01.2019, 10:22 · Zgłoś
Jasło w 1945r. startowało ze 150 mieszkańców do 40.000 w początku lat 90.
Krosno w 1945r. miało ponad 12.000 i stanęło na 48.000 w początku lat 90.

Jasło nie miało po wojnie nic i musiało zaczynać od zera pod każdym względem.
Krosno mogło iść od razu w rozwój, bez odbudowywania strat. Mimo tego, jest tylko troszkę większe.

To kto się lepiej rozwinął ?
Odpowiedz
-4
@ ty
dnia 17.01.2019, 10:44 · Zgłoś
Jasło w 1945r. startowało ze 150 mieszkańców do 40.000 w początku lat 90.
Krosno w 1945r. miało ponad 12.000 i stanęło na 48.000 w początku lat 90.

I z czego wynika rozwój Krosna w ostatnich 30 latach, skoro oba miasta były na zbliżonym poziomie na początku lat 90-tych?
Odpowiedz
13
@ do "ty"
dnia 17.01.2019, 10:53 · Zgłoś
Zależy kiedy, zarówno przed I wojną jak i w okresie międzywojnia to Jasło rozwijało się szybciej skoro miało miało większą liczbę mieszkańców. Również w l. 60 i w I poł. 70 Jasło rozwijało się szybciej i odrabiała straty wojenne ale zostało to zahamowane przez wyjątkowo idiotyczną reformę administracyjną. Jasło jest lepiej usytuowane geograficznie bo u wylotu doliny Wisłoki która jest najdogodniejszym traktem komunikacyjnych na północ od dołów jasielsko - sanockich. Dlatego to właśnie w Jaśle powstał węzeł kolejowy, Austriacy planowali jeszcze linię z Jasła do Dębicy i w kierunku południowym na Świdnik i Bardejow.
Odpowiedz
4
@ Habemus papam
dnia 17.01.2019, 16:32 · Zgłoś
Obecnie wraca się do pomysłu budowy odnogi linii kolejowej Łódź Kaliska - Dębica do Jasła, doliną rzeki Wisłoki.

Po tylu latach od powstania pomysłu... Takie mamy zacofanie i tak marne lobby.

http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/nowa-linia-jaslo--debica-moze-powstac-niepredko-82154.html
Odpowiedz
3
@ Has
dnia 17.01.2019, 08:02 · Zgłoś
Czy będzie też publikacja książkową?
Odpowiedz
10
@ i Love Jasło
dnia 17.01.2019, 09:04 · Zgłoś
Są takie plany :) póki co wyprodukowaliśmy serię kalendarzy i gadżetów z przedwojennego Jasła :)
Odpowiedz
11
@ Sentyment
dnia 17.01.2019, 10:06 · Zgłoś
Pamiętam dawny sklepik z pamiątkami "U Armaty"/nawet miły zapach rękodzieła ludowego/.Do dziś mam termometr pokojowy z drewna,ze zdjęciem uroczego Jasła i wypalonym napisem.Drewniane kasetki,lusterka,portfeliki i inne z podpisem "Jasło". Piękna inicjatywa i warto propagować podróż ku przeszłości.
Odpowiedz
4
@ do Sentyment
dnia 17.01.2019, 10:19 · Zgłoś
Nowy sklepik z pamiątkami od ponad roku działa w Jaśle, niedaleko Policji. To ich inicjatywa z tego co wiem.
Odpowiedz
-8
@ Korwin
dnia 17.01.2019, 12:13 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Sentyment
dnia 17.01.2019, 17:05 · Zgłoś
Dziękuję za informację o nowym sklepiku.Dawniej były kolejki za pamiątkami,tłumy klientów,nie można było spokojnie wybrać,gdyż zniecierpliwieni,stojący w kolejce ponaglali.Przyciągnę klientów w nowym sklepiku,gdy wejdę,gdyż mam taki dar.Pkwodzenia i pomysłów na atrakcyjne gadżety.Proponuję "żabki"-portfelówki,przyciągające pieniądze/koniecznie z herbem Jasła/.
Odpowiedz
6
@ i Love Jasło
dnia 17.01.2019, 17:59 · Zgłoś
@Sentyment - zapraszamy w takim razie do nas :)
Odpowiedz
28
@ Uznanie
dnia 17.01.2019, 08:00 · Zgłoś
Serdeczne podziękowania za tą akcję,należną kochanemu Jasłu.Słowa wdzięczności z życzeniami spełnionego Nowego Roku dla osób,Które poświęcają czas,celem ukazania przeszłości Jasła.Pamiętam mój pierwszy przyjazd do Jasła w latach 70.W szkolnym holu znahdowała się cały czas wystawa zdjęć Jasła przedwojennego,zniszczonego i odbudowanego.Do dziś tkwią mi w pamięci te zdjęcia,które znów mogę oglądać.Warto przybliżać młodym losy bohaterskiego Jasła.Może obok fontanny w Jasielskim Rynku utworzyć taką wystawę,by każdy mieszkaniec i turysta zatrzymał się na chwilę i zadumał nad losami "Perły Galicji".Ta żywa lekcja historii wniesie ogrom w rozwój miasta i rozpali uczucia przywiązania,szacunku i patriotyzmu.
Odpowiedz
10
@ Niebywałe
dnia 17.01.2019, 08:09 · Zgłoś
Patrząc na zdjęcia,dziwi fakt,że w pożarze Kościoła Ojców Franciszkanów ocalały świerki,a obecnie są wycinane(smutne też).Również wymowna data 17 stycznia,gdy Jaślanie mogli wracać do wyzwolonego miasta,a obecnie zmiana nazwy ulicy-o czym to świadczy?
Odpowiedz
4
@ ...
dnia 17.01.2019, 10:08 · Zgłoś
Nazwa ulicy nie została zmieniona.
Odpowiedz
7
@ krs
dnia 17.01.2019, 10:38 · Zgłoś
Kościół Franciszkanów nie został spalony tylko wysadzony w powietrze. Dlatego nie został odbudowany ponieważ uznano, że wybuch naruszył konstrukcję fundamentów.
Odpowiedz
1
@ Do ...
dnia 17.01.2019, 16:54 · Zgłoś
Ale planowano,także Partyzantów.
Odpowiedz
-2
@ Odyr
dnia 17.01.2019, 07:40 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
33
@ Ggh
dnia 17.01.2019, 09:55 · Zgłoś
Powinny być w Jaśle ławki multimedialne w miejscach po starych budynkach które wojny nie przetrwały... Ze zdjęciami i lekcją historii dla każdego mieszkańca i turysty
Odpowiedz
-15
@ Do@Ggh
dnia 17.01.2019, 10:39 · Zgłoś
A kto to będzie oglądał. Wycieczki miasto
omijają jadąc do Dębowca i Karpackiej Troi.
Odpowiedz
29
@ żenada
dnia 17.01.2019, 11:33 · Zgłoś
Przez lata nam wmawiano, żeby głosować na ludzi związanych z jedną rodziną, bo to da Jasłu rozwój, bo będziemy mieli w sejmie, w województwie a teraz także w powiecie "swojego człowieka", który zadba o nasze sprawy, o rozwój miasta. Jednym głosem mówili o tym polityce, i co najsmutniejsze, także kler.Jakie są efekty tych wyborów - wystarczy zobaczyć jak wyglądają ulice po godz. 17.00 - pustki. Dworzec PKS/PKP o dowolnej porze - pustki. Po nieodśnieżonych ulicach snują się starzy, smutni ludzie. Młodych brak. Takie są efekty. Ale mamy miejską winnicę i PKP cargo. Brawo wy.
Odpowiedz
-10
@ Maei
dnia 17.01.2019, 12:22 · Zgłoś
Rozumiem że to przez posła i panią senator zniszczono w Jaśle przemysł,Gamrat,pektowin,rafinerię czy płyty wiórowe? Czego to ludzie w swojej nienawiści do innych ludzi nie wymyślą
Odpowiedz
20
@ żenada
dnia 17.01.2019, 12:37 · Zgłoś
do Maie: ja tylko odsyłam do słów, które sami państwo parlamentarzyści, marszałkowie czy wojewodowie z Jasła wypowiadali w swoich kampaniach wyborczych. A to że zlikwidują bezrobocie, a to rozwiną przemysł, wybudują mosty, drogi, przywrócą Jasłu blask. Nie tak było? Amnezję masz czy ci Alzheimer kapcie chowa?
Odpowiedz
-7
@ felek
dnia 17.01.2019, 13:29 · Zgłoś
Jak jesteś taki kozak to przypomnij co opowiadali w kampaniach wyborczych burmistrzowie Czernecki z PO kilka juz razy i Pabian z PIS a teraz nagle już obrażony na PIS od kilku lat. To Oni z radą miasta mają zlecać projekty,ujmować inwestycje w budżecie,ogłaszać przetargi, wnioskować itp. i PROSIĆ !! PROSIĆ o wsparcie i pomoc parlamentarzystów i władze w województwie o pomoc i poparcie swoich starań.
Odpowiedz
0
@ Sowa
dnia 17.01.2019, 14:24 · Zgłoś
Bardzo dobry pomysł! Popieram!
Odpowiedz
11
@ żenada
dnia 17.01.2019, 14:44 · Zgłoś
Prosić? Chyba to ich obowiązek pracować na rzecz elektoratu, który sowicie ich za pracę wynagradza. Prosić. Zaraz padnę. A potem może jeszcze dziękować.
Odpowiedz
13
@ tryt
dnia 17.01.2019, 15:03 · Zgłoś
W pewnym sensie zarzuty te są prawdziwe.Wszelkie poczynania ogólnie ujmując pis jasielskiego to całe lata katastrofalnego tańca o strefę wpływów.Ostatnie lata są tego dowodem.Brak jasnej perspektywy dla miasta i powiatu to druga rzecz.Ale najgorsze w tym wszystkim to finansowa polityka państwa dla którego wychodzenie z zapaści ekonomicznej i cywilizacyjnej ma odbywać się kosztem zwykłych ludzi poprzez niskie płace.Podnoszenie płacy minimalnej dokonywane jest tylko w takim zakresie by migrantom z Pakistanu,Indii Filipin czy Wietnamu opłacało się zaiwaniać za tę miskę ryżu którą skonsumuje on o
i jego rodzina w Azji lub w ...Polsce gdy otrzyma pobyt stały.Ale by zatrzymać Polaków w Kraju to nikomu w głowie. Ale to jet tzw.duża polityka.
rozliczmy nareszcie PiS jasielski z ich chocholego tańca nad podziałem łupów. Te
n taniec trwa już tyle lat.Ciekawe kiedy skończą miesiąc miodowy po obsadzeniu stołków i znowu zaczną się gryźć. A sprawy powiatu? Na razie słuchamy bajek o gigantycznych inwestycjach min. w kolej i drogi i o tym jak już niedługo nie my będziemy za robotą jeździć do Rzeszowa czy Krakowa ale to z stamtąd będą do roboty jeździć do Jasła.
Odpowiedz
1
@ onn
dnia 17.01.2019, 15:25 · Zgłoś
policz sobie ile ludzi pracuje na byłych terenach Gamratu czy Rafinerii nie mówiąc już ile ludzi znalazło zatrudnienie w takich firmach jak Nowy Styl czy budujący się Kronospan. Kto chce to już w Jaśle pracuje i w okolicznych miejscowościach nie mówię że są kokosy ale kto chce te 1800 zł zarobi i jak już porównywać to z dawnymi czasami to tak źle się za to nie żyje.
Odpowiedz
1
@ Odyr
dnia 17.01.2019, 16:50 · Zgłoś
Pytanie kto jest odpowiedzialny za te zbrodnie to nie na temat...
Odpowiedz
4
@ Borsalino
dnia 17.01.2019, 19:02 · Zgłoś
A co zrobili żeby uratować?
Odpowiedz
4
@ RJS
dnia 17.01.2019, 21:29 · Zgłoś
Bezrobocie zlikwidowane pracy na terenie Jasła nie brakuje.Raczej brak chętnych !!!
Odpowiedz
7
@ ixi
dnia 18.01.2019, 09:22 · Zgłoś
Kiedy polski rząd i władze miasta Jasła upomina się o reparacje i finansowe zadośćuczynienie od Niemców!?! Na co czekamy??? Polecam film "Antos" na YT
Odpowiedz
-1
@ do ixi
dnia 18.01.2019, 11:40 · Zgłoś
Pretensje o reparacje kieruj do Rosji jako następcy prawnego Zw. Sowieckiego, który zagarnął przyznane Polsce traktatem w Poczdamie niemieckie reparacje.
Odpowiedz
4
@ ixi
dnia 18.01.2019, 12:57 · Zgłoś
Tu jest Polska, nie Rosja to raz. Niemcy wsadzili Jasło, Niemcy okradli i wymordowali. Rosyjska armia mogła ocalić Jasło ale tego nie zrobiła. Polski rząd powinien sądzić się z Niemcami na miliardy euro o Jasło, a Ruskim prosto w oczy krzyknąć prawdę.
Odpowiedz
2
@ ixi
dnia 18.01.2019, 12:58 · Zgłoś
*wysadzili
Odpowiedz
-1
@ do ixi
dnia 18.01.2019, 14:53 · Zgłoś
No i co z tego że tu jest Polska, a czy ktoś to kwestionuje? Prawdę to sobie możesz wykrzyczeć. Najlepiej w piątek na targu. Akurat widzę jak Putin się przestraszy twojego darcia mordy. A sądzić to się można ku uciesze wysokopłatnych kancelarii prawnych. Tylko jaka szansa po 70 latach na wygranie skoro Polska trzykrotnie wyrzekła się reparacji?
Odpowiedz
5
@ ixi
dnia 18.01.2019, 15:41 · Zgłoś
Z takim podejściem tchórza to nikt nigdy niczego nie wywalczy. Reparacje nam się należą bo Niemcy innym zapłacili, nam nie. Ruskich mam w D, bo są nireformowalni. O swoje trzeba dbać i taka ciepłą klucha nbyc to grzech i antypolskosc. Nie jesteś patryiota.. Twoje dzieci ci tego nie zapomną.
Odpowiedz
-1
@ do ixi
dnia 18.01.2019, 18:08 · Zgłoś
za dużo się nasłuchałeś radyja patryjoto!
Odpowiedz
0
@ do ixi
dnia 19.01.2019, 01:12 · Zgłoś
No tak ruskich zostawmy w spokoju bo są nieobliczalni a na Niemców drzyjmy japę
to rzucą nam jakiś ochłap. Wprawdzie droga prawna została zamknięta, ale zawsze możemy coś wyżebrać od wujka Helmuta. W tym to jesteśmy nieźli o czym można się przekonać zwłaszcza w porze wieczornej przechodząc w okolicach dworca Berlin Heuptbahnof. Dopóki wujkowi Helmutowi nie znudzi się zabawa w UE i nie zamknie bankomatu.
Odpowiedz
1
@ Niut
dnia 19.01.2019, 10:39 · Zgłoś
To raczej z powodu wyjazdu mieszkańców a nie wzrostu iłości miejsc pracy
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657