Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zdrowie psychiczne dzieci w dobie rozwoju nowoczesnych technologii. Wykład dr hab. Moniki Przybysz

32

Rozwój nowoczesnych technologii wiąże się nie tylko z nowymi możliwościami w zakresie wykorzystania nowych narzędzi służących komunikowaniu się. Korzystanie przez dzieci i młodzież z urządzeń takich jak smartfon, czy też tablet, może mieć destrukcyjny wpływ na ich zdrowie psychiczne. W najbliższy wtorek (31 stycznia) w Sanktuarium Św. Antoniego w Jaśle odbędzie się wykład dr hab. Moniki Przybysz, która odpowie na wiele pytań nurtujących współcześnie wielu rodziców.

Organizatorami spotkania, które odbędzie się 31 stycznia br. w kościele oo. Franciszkanów są: Przedszkole Niepubliczne Sióstr Serafitek w Bieździadce oraz jasielscy franciszkanie. Organizowane jest z myślą o rodzicach dzieci, które narażone są na skutki korzystania z urządzeń elektronicznych.

Spotkanie poprowadzi dr hab. nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Monika Przybysz. Monika Przybysz jest również wykładowcą w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie, specjalistką ds. kreowania wizerunku, komunikacji kryzysowej, mediów społecznościowych,  pasjonatką nowych technologii, medioznawcą oraz badaczką młodzieży i komunikacji cyfrowej.   

Podczas spotkania poruszane będą następujące tematy:

- kiedy dziecko może założyć swój profil w mediach społecznościowych a kiedy nie powinno?
- jakie będą skutki korzystania z ekranów w psychice młodzieży?
- co ekrany zmieniają w ciele dziecka?
- dlaczego telefony uzależniają?
- jak walczyć z uzależnieniem?
- czy korzystanie ze smartfonów łączy się z depresją, samookaleczaniem i próbami samobójczymi?
- jak ustalać granice korzystania z telefonu z dzieckiem w zależności od wieku?   

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19

MD

Napisany dnia: 30.01.2023, 14:34
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Mama
dnia 30.01.2023, 14:47
Ocena
komentarza:
-5
Pani dr hab Monika jest teologiem!! Ona uzdrowi nasze dzieci? Wydaje mi się,że to zadanie dla psychologa, psychoterapeuty. Zaproście jeszcze egzorcyste.
@ Ona
dnia 31.01.2023, 17:37
Ocena
komentarza:
9
To zadanie dla rodziców... wychowywanie!
@ Monika Przybysz
dnia 01.02.2023, 22:40
Ocena
komentarza:
6
Psychologowie i terapeuci także nie uzdrowią naszych dzieci... Niestety nawet rodzice tego nie zrobią... Nie taki był cel spotkania - raczej uświadomienie krótko- i długofalowych skutków nadużywania urządzeń elektronicznych, mediów społecznościowych oraz internetu. Oraz kilka podpowiedzi co delikatnie zmienić z wyczuciem i znajomością dziecka własnego w rodzinie oraz czego na pewno nie robić (gwałtownych zmian, które mogą się skończyć bardzo poważnym kryzysem psychicznym i zmianą w relacji do rodzica np. poprzez niszczenie postaci w grze, nagłe odłączanie dziecka od sieci itp.).
@ Behave
dnia 30.01.2023, 17:04
Ocena
komentarza:
6
Teologiem tak! I co w tym złego ?? Pewnie gdyby przyjechał terapeuta jogin to byłby autorytet na który czeka systemowe społeczeństwo. A co do egzorcysty to pewnie by się przydał nie mniej niż terapeuta.
@ Do@Behave
dnia 30.01.2023, 17:50
Ocena
komentarza:
-14
Po co by się przydał. Widzę, że jesteś nauczycielem. Jak nie radzisz sobie z dziećmi to się zwolnij, a nie strasz egzorcystą.
@ Andrzej Warchoł
dnia 30.01.2023, 17:59
Ocena
komentarza:
-3
To, że teolog ma niewiele wspólnego z psychoterapią, psychologią i psychiatrią - taka szarlatanina może tylko zaszkodzić zaszkodzić i narobić krzywd młodemu pacjentowi.
Wiesz jakie te osoby wygadują bzdury czy iść i ci nagrać?
@ neospasmina
dnia 31.01.2023, 09:10
Ocena
komentarza:
8
Doczytałeś inne specjalizacje pani dr Moniki P.,czy utknąłeś na słowie "teolog" i czepiasz sie dla zasady? A może zbyt trudna jest dla ciebie interpretacja tego skompilowanego;) tekstu? Wiem, czytanie ze zrozumieniem to obecnie rzadka umiejętność.No to jeszcze raz, Jasiu. Powoli, literka po literce. "...specjalistką ds. kreowania wizerunku, komunikacji kryzysowej, mediów społecznościowych, pasjonatką nowych technologii, medioznawcą oraz badaczką młodzieży i komunikacji cyfrowej."
@ Generator Absurdu
dnia 31.01.2023, 09:40
Ocena
komentarza:
8
To jeszcze raz, bo widzę, że nie wszyscy zrozumieli i za trudna okazała się interpretacja tego nieskomplikowanego tekstu.
Jeszcze raz literka po literce.
Teologia zbyt mocno kłóci się z psychologia.
Pisałem o mądrościach jakie usłyszałem na takim spotkaniu m.in.o autyzmie, ale wpis zniknął, a mi się nie chce powtarzać.
@ do "neospasmina"
dnia 31.01.2023, 10:52
Ocena
komentarza:
10
Co to znaczy "inne specjalizacje dr Moniki"? W jaki sposób niby zdobyła te "inne specjalizacje"? I doktorat i habilitację ma z teologii. A to że jest przedstawiana jako specjalistka od tego czy owego... Fakt jest taki że z wykształcenia jest teologiem - nie psychiatrą, psychologiem, pedagogiem. Teologia -" nauka o Bogu, jego naturze i relacji do świata i ludzi, odrębna dla każdej religii" (z encyklopedii PWN). Wiesz już o co chodzi czy dalej nie łapiesz?
@ Do A. Warchoł
dnia 01.02.2023, 04:49
Ocena
komentarza:
0
Jesteś przyczyną tego dziadostwa. Masz wąskie horyzonty i jesteś nietolerancyjny. Tacy ludzie jak ty nigdy niczego dobrego nie osiągną bo koncentrują się na sobie i własnym widzimisie. Polska to cywilizacja łacińska, w której centrum jest religia chrześcijańską- katolicyzm oraz wolność jednostki. Teologia jest tu niezbędna! Ty widać zalatujesz cywilizacją Turańską bądź Bizantyjską, gdzie centrum to mieć i ego, kosztem innych. Jesteś problemem w naszej cywilizacji. Za dużo propagandy medialnej, za mało samo refleksji.
@ dragoness
dnia 01.02.2023, 08:39
Ocena
komentarza:
4
O i znowu odezwał się epigon Konecznego. Doczytaj o tej cywilizacji, bo się kompromitujesz.
@ Monika Przybysz
dnia 01.02.2023, 22:28
Ocena
komentarza:
7
Dobry wieczór, to może odpowiem sama... Ukończyłam także studia z public relations na Uniwersytecie Warszawskim jeśli chodzi o wykształcenie. Kwestia medialna mówienia o uzależnieniach to także praca dla medioznawców i osób które rozumieją mechanizmy mediów społecznościowych bo pracują w nich także oprócz teoretycznych badań i poznają od strony technicznej. Nie każdy psycholog rozumie jak działają media społecznościowe bo na przykład w nich nie ma nawet swojego profilu. I jaki jest mechanizm uzależniania dziecka od strony samej platformy, jakie mechanizmy są tam stosowane, aby nas zatrzymać jak najdłużej w tych platformach i jakie działania są do tego wykorzystywane... to z takiej perspektywy prowadzone są te spotkania... nie od strony psychologicznej... Dziś o tych problemach powinni się wypowiadać specjaliści z różnych dyscyplin i ja się staram bardzo trzymać własnych kompetencji w ramach komunikacji społecznej, a że wiele spraw i dyscyplin zachodzi to na siebie to często psychologowie także korzystają z badań medioznawczych i tak dalej... Teologia nie kłóci się z psychologią... Często teologia czerpie z psychologii jako nauki społecznej... Dziś na te problemy uzależnień trzeba patrzeć bardzo szeroko... Psychologia to dziś zbyt mało byśmy sobie poradzili z problemem uzależnień behawioralnych... Trzeba dołożyć neurobiologię i najnowsze odkrycia dotyczące działania mózgu, procesów percepcji, także fizyków i biologów trzeba pytać o skutki ekspozycji długotrwałej na wysokoenergetyczną wiązkę światła niebieskiego i ekrany LED, także psychiatrów i terapeutów... Problem związany z ochroną dzieci, uczeniem ich rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych i limitowania (wychowania do świadomego korzystania z platform) - to tylko niektóre zagadnienia związane z szerokopojętą komunikacją społeczną. I tak, mam rodzinę w odpowiedzi na inny komentarz ;)
@ Monika Przybysz
dnia 01.02.2023, 22:43
Ocena
komentarza:
7
Nie chodziło w tym wykładzie zupełnie o terapię... ale o spojrzenie z punktu widzenia komunikacyjnego, platform społecznościowych - jakie wykorzystują mechanizmy przyciągania użytkowników, aby spędzali więcej czasu w tych platformach by można było na nich więcej zarobić poprzez reklamy...
@ ixi
dnia 02.02.2023, 14:52
Ocena
komentarza:
5
Nie ma się przed głupimi co tłumaczyć pani Moniko. To zadufani w sobie durnie, którzy i tak wiedzą lepiej i żadne tam fakty ich nie interesują. Ignorance is bliss.
@ Babulec
dnia 03.02.2023, 13:53
Ocena
komentarza:
2
Pani Moniko. Córka była na Pani prelekcji i jako osoba konkretna i szanująca czas innych i ich wiedzę lub umiejętności, bardzo wysoko oceniła Pani wykład. Zrobiła notatki, uznajac, że podawała Pani same konkrety. Podała też Pani źródła, gdzie zamieszczono badania. Proszę się nie tłumaczyć przed osobami, które Pani nie słyszały i dlatego nie mają prawa oceniać kompetencji prelegenta ani treści wykładu. Spotkanie było dostępne dla każdego, mogli iść, posłuchać i od razu zabrać głos, jeśli z czymś by się nie zgadzali, lub coś by ich nurtowało. Jeszcze raz podkreślam: BARDZO WARTOŚCIOWY WYKŁAD!!!
@ matka
dnia 31.01.2023, 09:30
Ocena
komentarza:
6
Ta Pani wychowała i ma swoje dzieci czy podobnie jak pan Jędraszewski, wielki prezes czy sędzia Krysia "wie wszystko najlepiej"?
@ Do matka
dnia 01.02.2023, 04:53
Ocena
komentarza:
-4
Kolejna przepełniona medialną nienawiścią. Wąskie horyzonty i nietolerancja. Po takich dziadowskich rodzicach którzy powtarzają medialne brednie nie dziwne że wyrasta pokolenie nieudolnych , agresywnych i zniszczonych przez indoktrynacje dzieci. A to jeśli mają szczęście w ogóle się urodzić, bo przecież aborcja powinna być na życzenie według was...
@ dragoness
dnia 01.02.2023, 08:39
Ocena
komentarza:
8
Na razie to indoktrynację mamy tylko z prawej strony.
@ Won na wschód ciotka
dnia 01.02.2023, 10:12
Ocena
komentarza:
-6
Jesteś chamska i zakłamana. Wiesz że kłamiesz dlatego jesteś zerem moralnym. Hipokryzja i nienawiść to twoje imiona. Wybiórcza pamięć jak u każdego lewaka; na Tęczowych Piątkach, na występach transwestytów w szkołach i książeczkach z opisem masturbacji dla dzieci przedszkolnych. Ty dobrze o tym wiesz, a jednak wybierasz kłamstwa i manipulacje.
@ bolo
dnia 01.02.2023, 12:02
Ocena
komentarza:
7
Powyżej przykład chrześcijańskiej miłości bliźniego, jak również braku edukacji i właśnie indoktrynacji.
@ Monika Przybysz
dnia 01.02.2023, 22:44
Ocena
komentarza:
8
Wychowała ;) Wie ilu rzeczy nie wie ;) Między innymi właśnie dlatego, że wychowała ;)I wie jak trudno przełożyć teorię na praktykę rodziny... i tym doświadczeniem się dzieliła także...
@ do @ Won
dnia 02.02.2023, 21:08
Ocena
komentarza:
2
Wiele chorych wpisów na tym forum czytałem, ale w ten aż ciężko uwierzyć...
@ nelka
dnia 31.01.2023, 10:54
Ocena
komentarza:
11
Lęk zindoktrynowanego społeczeństwa przed wiedzą jest ogromny, szczególnie dla tych którzy bezkrytycznie z otwartą buzią spijają słowa z ust osób, którym zależy żeby omamione człowieki "kupili wszystko co im podamy". Dorzucą do tego jeszcze spot reklamowy, "atrakcyjną" cenę, wmówią że to trendy, że jesteś tego wart człowieku... i zjadamy chłam, kłam i bezwartościową zabawkę, która znudzi się za parę tygodni. Słuchanie nie boli, czasem trzeba się wysilić żeby skonfrontować dotychczasową wiedzę...
@ ixi
dnia 01.02.2023, 04:40
Ocena
komentarza:
-7
Rodzice przestali z dziećmi rozmawiać i je wychowywać. To samo w szkole. Nauczyciele klepią dzieciom te same głupoty i nie inspirują dzieci do rozwoju. Tik tok i inne snapchaty robią dzieciom bagno z mózgu i potem dzieci wyrastają na upośledzone nastolatki przepełnione nienawiścią, seksem i egoizmem. Będąc na uniwersytetach indoktrynacja szczytuje. Włosy na fioletowo, brak higieny osobistej, obsesja seksu, genderyzm, LGBT, kult szczypawek, kult LGBT, kult Ukrainy, i najnowszy kult klimatu. To jest najgorsze i najgłupsze pokolenie jakie kiedykolwiek stapalo6 na Ziemi. Neo marksizm w akcji. Bez Boga, bez wartości, bez tożsamości narodowej, bez moralności, siły charakteru . Zaczynamy wymierać , faktycznie i mentalnie. Czas wrócić do korzeni naszej cywilizacji łacińskiej..
@ dragoness
dnia 01.02.2023, 08:40
Ocena
komentarza:
6
Trzeba zacząć od swoich, szanowny panie. Nauczyć je systematyczności, punktualności i kultury.
@ do ixi
dnia 02.02.2023, 21:25
Ocena
komentarza:
4
Hahaha!!! "Włosy na fioletowo" ... haha!!! Swego czasu ulubiony kolor siwiejących pań w poważnym wieku. Rzeczywiście Sodoma i Gomora, sex, drugs & rock'roll & LGBTQ i UPA :)) Brak higieny osobistej i kult klimatu? Trochę poniosło Pana, Panie ixi...
@ Miller
dnia 01.02.2023, 19:34
Ocena
komentarza:
3
A co jest złego w seksie Panie lub Pani ixi? Dzieci rodzi się najmniej od wojny. A dzieci biorą się z seksu czy nie? Czy nie wolno o tym mówić? Bo się seksualizuje wszystkich wkoło? Dzieci są z seksu dulszczyzno jasielska
@ dragoness
dnia 01.02.2023, 20:56
Ocena
komentarza:
1
Obłuda konfederatów jest znana powszechnie. Wystarczy posłuchać bredzenia konfederackiej wierchuszki na temat klauzuli sumienia. Albo porównują pracę ginekologa do jedzenia wieprzowiny, albo do bycia katem. A potem po cichu wywożą swoje panienki za granicę na zabieg.
@ ixi
dnia 02.02.2023, 14:55
Ocena
komentarza:
-1
W seksie jako takim nic. Ale kiedy seks jest jedynym tematem , wymieszanym w przedszkolach i podstawówkach ponad inne przedmioty i używany jako broń propagandystów by narzucać innym styl zycie- to to już zupełnie co innego, a tak jest z wyznawcami kultu gender/LGBT. Naprawdę trzeba ci to pisać i samm tego nie potrafisz rozróżnić!?!?! Nogi i ręce opadają..
@ bolo
dnia 03.02.2023, 07:41
Ocena
komentarza:
-1
Byłeś w jakimś przedszkolu? Widziałeś? O, to gender już nie ideologia tylko kult? Ciekawe, co na to twoja żona, ktora nosi spodnie w twoim domu?
@ do ixi
dnia 02.02.2023, 22:10
Ocena
komentarza:
0
"seks jest jedynym tematem , wymieszanym w przedszkolach i podstawówkach ponad inne przedmioty" = ixi, Ty tak poważnie?
@ bolo
dnia 03.02.2023, 07:42
Ocena
komentarza:
-1
Każdy pisze o tym, czego mu brakuje
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657