Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Żeby tylko powódź się nie powtórzyła

Od największej w powojennej historii miasta powodzi, jaka nawiedziła Jasło, minęło ponad 2 tygodnie. Powodzianie nadal walczą ze skutkami. Większość otrzymała pomoc finansową. Wciąż przypominają o konieczności budowy wałów przeciwpowodziowych.

Na osiedlu Gądki, gdzie żywioł wyrządził największe spustoszenie, wciąż widać jego ślady. Ludzie, korzystając z upalnej pogody, wietrzą mieszkania. Wszędzie są pootwierane na oścież okna i drzwi. Suszą się dywany, pościel, meble...
Zalane mieszkania i piwnice
- Żal mi też zalanych i zamulonych ogórków - mówi Justyna Barzyk. - Trzeba będzie kupować w sklepie, bo z tych w ogrodzie już nic nie będzie.

W mieszkaniu, wraz z ojcem, zrywała podłogi z płyty, żeby szybciej schło. - Trzeba będzie kupić nową wykładzinę, nowe regały, bo te zalane się porozsychały.

Z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymali jak na razie ok. 1 700 złotych. - Szybko dostaliśmy te pieniądze. Będzie na wykładzinę, na farby. Już mam rachunek na 700 złotych. Łóżko też trzeba będzie kupić, a to spory wydatek, minimum 500 zł.
Woda nadal z beczkowozu
- Czekamy aż nam sanepid "odbierze” studnie, przepompowane przez strażaków - mówi Adam Barzyk, mieszkający kilka domów dalej. Podobnie jak sąsiedzi, korzysta z wody dostarczanej beczkowozami przez MPGK. - Mieszkania na szczęście mi nie zalało, choć woda była już na czwartym schodku. Ale potopiły się króliki, w piwnicy wilgoć, śmierdzi jak cholera. Trzeba wietrzyć. Takiej wody nie pamiętam, choć przeżyłem jako dziecko powódź przed wojną, w 34 roku. Do dziś widzę jak ojciec wynosi mnie na plecach z zalanego domu.
Pomagają jak mogą
- Ze środków własnych wypłaciliśmy zasiłki dla 129 rodzin, w sumie115 tys. zł, natomiast z "rządówki”, która wczoraj się skończyła, 192 tys. zł dla 71 rodzin - wylicza Dorota Lignar, kierownik MOPS w Jaśle. - Czekamy na pozostałą kwotę do łącznej sumy 330 tys. zł - dodaje.

Pomoc dla powodzian obiecały jasielskie firmy. - Zwróciliśmy się do "Gamratu” o wykładziny podłogowe i do firmy "Kronodoor”, producenta stolarki drzwiowej - mówi kierownik Lignar. - Mamy obiecane ponad 500 metrów kwadratowych wykładziny i prawie 80 sztuk drzwi.

Powodzianie podkreślają, że niezależnie od pomocy finansowej i rzeczowej, najważniejsza jest budowa wałów przeciwpowodziowych. Trzeba z tym ruszyć jak najszybciej, żeby historia się nie powtórzyła.


Andrzej Raus
GC NOWINY

Napisany dnia: 21.06.2006, 07:30
 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657