Strona główna

Żegnaj Doktorze …

19
Napisany dnia: 09.03.2019, 11:35 , Tagi: Brak

Rankiem 8 marca 2019 r., w wieku 88 lat zmarł śp. Zdzisław Szymański. W pamięci jaślan zapisał się jako szanowany lekarz medycyny i radiolog oraz długoletni dyrektor jasielskiego szpitala.

Przyszedł na świat 5 lutego 1931 r. w Sławęcinie. Ukończył szkołę podstawową w Skołyszynie i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Po maturze, w latach 1951-1956, studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Od 1957 r. pracował w jasielskiej służbie zdrowia przechodząc różne szczeble pracy zawodowej, m.in. lekarza wiejskiego ośrodka zdrowia, kierownika Przychodni, kierownika Powiatowego Wydziału Zdrowia po dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Funkcję dyrektora jasielskiego ZOZ pełnił przez trzynaście lat. Był też prezesem miejscowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Za jego kadencji w lecznictwie podstawowym powstało wiele  wiejskich i gminnych ośrodków zdrowia, izb porodowych, przychodni lekarskich oraz aptek. W Jaśle i w Bieczu zmodernizowano również stare obiekty lecznictwa. Do głównego budynku szpitala jasielskiego dobudowano pawilon finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, czego efektem było powstanie nowych oddziałów diagnostyki i apteki szpitalnej. Za jego dyrekcji szpital znacząco zwiększył też ilość łóżek, w tym dla noworodków.

W czasie blisko pięćdziesięcioletniej pracy lekarskiej śp. Zdzisław Szymański pełnił również inne funkcje społeczne i zawodowe. M.in. przez kilka dekad był bardzo aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła  i Regionu Jasielskiego, w którym na przestrzeni lat pełnił różne funkcje statutowe w zarządzie i do chwili śmierci był członkiem komisji rewizyjnej. Kolejne władze SMJiRJ ceniły Doktora za nieprzeciętną inteligencję, mądre i cenne rady oraz duże poczucie humoru.

Był człowiekiem skromnym, szlachetnym, prawym i uczciwym, angażującym się z oddaniem w swoją pracę i służbę lekarską oraz społeczną. Był niewielki wzrostem, ale posiadał wielkie, wrażliwe, serdeczne serce i ogromną energię do życia i działania. Przez całe dorosłe życie dbał również o pamięć o swoim bracie - bohaterskim żołnierzu AK - Tadeuszu Szymańskim ps. „Borys”.

Z głębokim żalem żegnamy prawdziwego humanistę i przyjaciela ludzi. Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia i solidarności w bólu. Pogrzeb śp. Zdzisława Szymańskiego odbędzie się w poniedziałek 11 marca. W Sanktuarium Antoniańskim - kościele franciszkańskim w Jaśle o 11.30 zostanie odmówiony różaniec, a o 12.00 odprawiona zostanie Msza św. żałobna. Po niej nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Nowym Cmentarzu w Jaśle.

Wiesław Hap /SMJiRJ/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ As
dnia 09.03.2019, 12:29
Ocena
komentarza:
53
Cudowny człowiek, niech spoczywa w spokoju..
@ keller
dnia 09.03.2019, 13:17
Ocena
komentarza:
59
redaktorze ,przy takich wiadomościach nie ma komentowania !!!
@ NO TAK
dnia 09.03.2019, 15:21
Ocena
komentarza:
8
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ hejka
dnia 09.03.2019, 14:50
Ocena
komentarza:
42
Uczył młodych lekarzy sztuki USG, żartowniś z pogodą ducha często kręcił się koło domu zawsze coś tam robił w ogródku jak był na emeryturze. :)
@ Borowy
dnia 09.03.2019, 22:24
Ocena
komentarza:
6
I takich ludzi trzeba nam w Jaśle. Pogodnych i aktywnych. Mam dość tych co narzekają że zarobki w Jaśle to najniższa krajowa a trzeba łapówkę dać żeby coś załatwić. A to ci co biorą 3000 i mało.
@ ole ole
dnia 09.03.2019, 15:15
Ocena
komentarza:
-14
to byl doktor,czy lekarz?
@ js
dnia 09.03.2019, 16:34
Ocena
komentarza:
-8
Anit to, ani tamto tylko doktór
@ Szpital
dnia 09.03.2019, 16:23
Ocena
komentarza:
23
Lekarz będący doktorem ludzkich serc
@ Marta
dnia 09.03.2019, 18:20
Ocena
komentarza:
29
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich
@ Anna
dnia 09.03.2019, 18:32
Ocena
komentarza:
21
Do zobaczenia doktorze ...dla mnie byłeś mistrzem
@ pacjent
dnia 09.03.2019, 20:07
Ocena
komentarza:
39
Wspaniały lekarz, Dyrektor Szpitala w Jaśle. Trzymał dyscyplinę lekarzy i personelu medycznego dbając o pacjentów. Nie to co dzisiaj sie dzieje ; bezprawie, brak jakiegokolwiek nadzoru i kontroli a tylko lizusostwo by utrzymać się przy korytku.
@ Do pacjent
dnia 09.03.2019, 21:25
Ocena
komentarza:
30
Nawet nazwisko brzmi tak dostojnie i godnie.Wracając wspomnieniami do minionych lat,gdy się słyszało "Doktor Szymański"/przecież nie mówimy "lekarzu",lecz "Doktorze"/to miało się szacunek i poczucie bezpieczeństwa.Opieka była wspaniała,pielęgniarki poświęcały pacjentom dużo czasu i troski.Niech Dobry Bóg prowadzi śp.Dr.Szymańskiego do Nieba.Dobrych lekarzy nam trzeba.Zawsze w podzięce daję od serca podarunki w dowód uznania i wdzięczności.
@ dudek
dnia 09.03.2019, 22:57
Ocena
komentarza:
22
Wspaniały człowiek o bardzo dobrym sercu dla pacjentów potrafiący mimo swojego wieku wspominać po nazwisku pacjenta swoich dawnych kolegów z ław szkolnych liceum w Jaśle .Spoczywaj w Spokoju Zdzisławie.
@ Wiesiek
dnia 10.03.2019, 10:30
Ocena
komentarza:
14
Wieczny odpoczynek Doktorze !
@ Pedro
dnia 10.03.2019, 13:10
Ocena
komentarza:
12
Bardzo przykra wiadomość. Człowiek z wielką klasą, dobry, szlachetny a jednocześnie z poczuciem humoru. Tam gdzie się pojawiał świat stawał się lepszy. Niech odpoczywa w pokoju.
@ Lord
dnia 11.03.2019, 13:02
Ocena
komentarza:
5
R.I.P
@ YOZEF
dnia 12.03.2019, 06:41
Ocena
komentarza:
1
spoczywaj w pokoju przyjacielu ,,,bedzie cieebie brak nawet pogadac kiedy wracalem pieszo z pacy przez 20 lat
@ pacjentka
dnia 12.03.2019, 16:44
Ocena
komentarza:
0
wspaniały lekarz! nic dodać nic ująć
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Z roli na salony

  W miniony piątek w Zarzeczu odbyła się premiera książki Zygmunta Szycha pt. "Bogdana Rzońcy Czas Nieutracony". To pierwsza taka publikacja opowiadająca o życiu i karierze polityka z Podkarpacia...

 • Mercedesem wjechał w słup

   

  Na ul. Jana z Dukli w Jaśle kierowca mercedesa wjechał w słup oświetleniowy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że mężczyzna znajdujący się w pobliżu opuszczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Od stu lat pomagają potrzebującymi

  W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105