Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zmarł artysta, rzeźbiarz Andrzej Tarka z Roztok

24

Z głębokim smutkiem o śmierci znanego artysty rzeźbiarza Andrzeja Tarki z Roztok poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych jego córka. Rzeźbiarz poświęcał swojej pasji cały wolny czas. Jako jeden z nielicznych tworzył w korze czarnej topoli. Zmarł w czwartek 2 kwietnia przed południem.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Tarki, rzeźbiarza z Roztok, z którym mieliśmy okazję rozmawiać o jego pasji w marcu 2012 r. Artysta wspominał wówczas, że przez kilka lat miał przerwę w rzeźbieniu. Jednak za namową ukochanych wnuczek ponownie chwycił za dłuto i jak sam podkreślał – złapał bakcyla. Jednym z ulubionych tematów artysty było rzeźbienie dłoni. Wśród jego licznych prac znalazły się krzyże, golgoty, kapliczki, anioły, ale również ikony Chrystusa Frasobliwego, Chrystusa Ukrzyżowanego, czy postaci świętych.<Niezwykły zakątek Andrzeja Tarki>

Andrzej Tarka często uczestniczył w organizowanych na terenie Jasła i okolic kiermaszach oraz jarmarkach. Jego prace cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak sam podkreślał praca nad rzeźbą dawała mu spokój i wytchnienie. Dzięki niej zapominał o problemach życia codziennego. Andrzej Tarka urodził się 8 października 1937 r. we Lwowie. W miniony czwartek 2 kwietnia br. zmarł w wieku 82 lat. Ze względu na trwającą epidemię rodzina zdecydowała o organizacji pogrzebu w późniejszym terminie. O szczegółach ceremonii pogrzebowej poinformują na profilu facebook'owym Andrzeja Tarki.

Zespół redakcyjny portalu Jaslo4u.pl składa rodzinie najszczersze wyrazy współczucia.

Red.

Napisany dnia: 04.04.2020, 09:26
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ FeN_7Hz
dnia 04.04.2020, 10:41
Ocena
komentarza:
-1
RIP
(*)
(*)
(*)
@ ??
dnia 04.04.2020, 11:32
Ocena
komentarza:
31
Szkoda :(. Fajny, miły gość.
@ Lesbijka
dnia 04.04.2020, 11:34
Ocena
komentarza:
39
Porządny człowiek.
@ Fronesis
dnia 04.04.2020, 12:22
Ocena
komentarza:
29
Niech Bóg Go prowadzi.Wspaniały Człowiek,cudowne dzieła Jego rąk.Lubuję się w takich dziełach.Stworzył prawdziwy artyzm.Współczucie dla Rodziny.Żal wielki,gdy odchodzi Taki Człowiek.
@ Beti
dnia 04.04.2020, 12:23
Ocena
komentarza:
26
P.Tarkę znałam od dzieciństwa, smutno jest gdy odchodzą tak wspaniali ludzie. Był nie tylko wspaniałym artystą ale i wyjątkowym człowiekiem.
@ Wielki żal
dnia 04.04.2020, 12:33
Ocena
komentarza:
15
Data Jego śmierci pokrywa się z datą śmierci papieża JP II.Śp.Pan Tarka osiadał zdolność do tworzenia pięknych rzeczy,doskonałych dzieł sztuki.Wielki Człowiek.
@ jasiu
dnia 05.04.2020, 21:35
Ocena
komentarza:
-1
Co z tego że się pokrywa
@ ss
dnia 04.04.2020, 12:41
Ocena
komentarza:
11
Panie świeć nad Jego duszą.. Tyle mend na tym świecie a zabierasz tak wspaniałych ludzi
@ mel
dnia 04.04.2020, 13:53
Ocena
komentarza:
18
Odszedł artysta z duszą. Niech Aniołowie zawiodą Cię do Raju.. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Amen.
@ Limka
dnia 04.04.2020, 14:17
Ocena
komentarza:
16
Mistrzu spoczywaj w pokoju. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju.
@ Agent 007
dnia 04.04.2020, 14:42
Ocena
komentarza:
14
Wieczny odpoczynek racz mu mu dac Panie. Kondolencje dla rodziny. Pozostanie Pan zawsze w mojej pamięci.
@ piona
dnia 04.04.2020, 18:04
Ocena
komentarza:
15
powiem krótka , znałem go od lat 70 , zawsze dla mnie był wzorem ,spokojny , opanowany, był mistrzem na stacji obsługi dawne Pnig , obecnie to jest na ulicy przemysłowej 11 ,takiego mistrza po nim nie pamiętam , panie ANDRZEJU SPOCZYWAJ W SPOKOJU ,tak jak żyłeś do teraz , wielka szkoda ze nie mogę cię pożegnać
@ ANGEL
dnia 05.04.2020, 09:09
Ocena
komentarza:
7
To ten Pan był motocyklistą jeżdził motorem z przyczepką ,był miłośnikiem Trabantów żeżbirz ,super człowiek ,człowiek z pasją ,miał wiele talentów i te talenty rozwijał,wyjątkowy miły człowiek ,niech spoczywa w pokoju
@ Wzór do naśladowania
dnia 05.04.2020, 09:50
Ocena
komentarza:
2
Uczmy się od Śp.Pana Tarki robić to ,co kochamy,co służy ludziom.Rozwijał skromnie Swoje pasje,wkładał serce w dzieła i lśnił piękną duszą.Posiadam Jego dzieła - cudownego artysty.Chrystus Frasobliwy- dzieło Jego rąk jest najcenniejszą dla mnie rzeczą w moim pokoju.Wielki żal,że odszedł.
@ yozef
dnia 05.04.2020, 11:55
Ocena
komentarza:
2
spoczywaj w spokoju przyjacielu ,,,bedzie brakowalo twego motora z przyczepka ,tak czesto bywales w lidl,,,twoje dziela a zwlaszcza chrystus frasobliwy to majstersztyk ,,,niech cie BOG PROWADZI ,,,
@ xtx
dnia 05.04.2020, 18:27
Ocena
komentarza:
0
przykre spoczywaj w spokoju
@ Sieka
dnia 05.04.2020, 21:11
Ocena
komentarza:
1
Bardzo dziękuję redakcji że usunęła te durne nie mające nic wspólnego
z tą smutna wiadomością komentarze. Na przyszłość jak ktoś ma coś do
napisania na temat zmarłego/j to niech pisze a jak nie to cisza.
Zmarłego nie znałem ale Niech Bóg świeci nad Nim
@ jasiu
dnia 06.04.2020, 17:16
Ocena
komentarza:
0
Nie pouczaj Boga
@ piona
dnia 07.04.2020, 18:43
Ocena
komentarza:
1
tak podziękuj , mój komentarz tez usunieto bo wymieniłem że był najlepszym mistrzem w JASLE na przemysłowej 11, ja go będe pamiętał i nie zapomnę
@ xxx
dnia 05.04.2020, 21:57
Ocena
komentarza:
2
Wspaniały człowiek. Wyrazy współczucia.
@ Jurek
dnia 08.04.2020, 17:41
Ocena
komentarza:
1
Znaliśmy się i przyjażnili od wielu lat . Założyłem galeryjkę rękodzieła artystycznego,
współpracowałem z Andrzejem i miałem szereg jego prac. Cieszyły się wielkim
uznaniem wśród koneserów sztuki a ja niechętnie się ich pozbywałem .
Na szczęście wiele jego dzieł pozostało w moich rękach i w obecnej sytuacji
już się ich nie pozbędę . Będą mi Ciebie przypominać drogi przyjacielu !!!
Odszedł wspaniały człowiek - cześć jego pamięci !!!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • 350 podpisów poparcia dla Rafała Trzaskowskiego w Jaśle

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierano podpisy poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski– Rafała Trzaskowskiego. W ciągu trzech godzin pod listą podpisało się 350 osób.

 • "Bunkier" nie zniknął. Wciąż działa i ma się dobrze

   

  Sklep z militariami - "Bunkier", nie poddaje się łatwo. Pomimo problemów, których tłem stała się epidemia koronawirusa, wciąż działa i ma się dobrze. Miłośników militariów zaprasza do nowej siedziby przy ul. Metzgera w Jaśle (obok stacji PKP). Znajdziecie w nim, nie tylko pamiątki lecz również markową odzież, obuwie, plecaki, noże i wiele innych. 

 • Strażacy ochotnicy „pompują”, aby pomóc choremu Wojtusiowi

   

  Strażacy ochotnicy z Kołaczyc i Zimnej Wody wzięli udział w wyjątkowym wyzwaniu. Celem #GaszynChallenge  - „Pompujemy dla Wojtusia” jest zbiórka pieniędzy na leczenie Wojtusia Howisa, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. 

 • W wypadku w Łężynach ucierpiał motorowerzysta. Interweniował śmigłowiec LPR

   

  Dzisiaj po godzinie 12. w miejscowości Łężyny doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motorowerzysty. Mężczyzna doznał obrażeń głowy. Do poszkodowanego zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Kryta pływalnia w Jaśle, siłownie i kluby fitness znów otwarte

   

  Po upływie niemal trzech miesięcy działalność wznowi kryta pływalnia w Jaśle. To dobra wiadomość nie tylko dla miłośników pływania, lecz również samego MOSiR-u, dla którego zniesienie ograniczeń związanych z epidemią ma kluczowe znaczenie dla finansów jednostki. 

 • Na drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim kładą asfalt

  Na drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim praca wre. Firma, która weszła na teren budowy w drugiej połowie maja położyła pierwszą warstwę asfaltu. Wkrótce mieszkańcy części wsi będą wolni od kurzu, błota i dziur.

 • Czy mł. bryg. Piotr Śmietana zostanie komendantem KP PSP w Jaśle?

  Końcem lutego br. na emeryturę przeszedł st. bryg. Marek Górniak, dotychczasowy komendant Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle. Jego obowiązki przejął mł. bryg. Piotr Śmietana, który najprawdopodobniej przez kolejne lata będzie kierował jasielską jednostką.

 • Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne wideo?

   

  Według badań magazynu „Forbes” każdy Polak, średnio przez 2 godziny w ciągu dnia przegląda Internet. Coraz mniej czytamy, wolimy oglądać. Do tego, dzięki smarftonom, film możemy oglądać praktycznie w każdym miejscu. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny film?

 • Podczas porodu straciła dziecko. Teraz walczy o powrót do zdrowia

   

  Aneta Michalak z Kołaczyc, aby wrócić do zdrowia potrzebuje pomocy. Kobieta spodziewała się drugiego dziecka. Jednak podczas porodu straciła je, a sama zapadła na długi czas w śpiączkę. 

 • Krośnieńska „NAFTÓWKA” to właściwy wybór!

   

  Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie kształci pod Patronatem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Krośnieńska „NAFTÓWKA” to szkoła  z tradycjami, nowoczesna  i otwarta na zmiany związane z wymagającym rynkiem pracy.

 • Bezpłatne badanie wzroku - ruszyły zapisy!

   

  Zapraszamy na BEZPŁATNE BADANIE WZROKU w dniach 04.06 i 18.06. Zapisy pod nr 600 437 105 lub bezpośrednio w salonie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105