Znów pobiegli "O Złoty Liść Dębu"
Już po raz piętnasty zuchy i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz dzieci i młodzież z miejscowych szkół wzięli udział w Jesiennych Powiatowych Biegach Przełajowych „O Złoty Liść Dębu”. Tegoroczna edycja cyklicznego przedsięwzięcia odbyła się w zeszłą sobotę – tradycyjnie zorganizowana została na terenie jasielskiego MOSiR, nieopodal mostu nad Wisłoką.

W zawodach, tym razem przebiegających pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, wzięli udział przedstawiciele środowisk zuchowych, harcerskich i uczniowskich skupionych wokół szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Bączala Dolnego, Lipnicy Dolnej, Tarnowca, Lubli, Wróblowej, Zarzecza, Nienaszowa, Kołaczyc, Łężyn oraz Jasła (SP nr 1, 2, 4, 6, ISP nr 12, gimnazja nr 2 i 4, I i II LO, ZS nr 3 i 4). Wystartowali w nich również studenci Politechniki Rzeszowskiej.
Rywalizacja jak co roku przebiegała w kilkunastu kategoriach. Wśród zuchów wygrali ją Magdalena Lewicka i Dawid Czajka – obydwoje reprezentujący Gromadę Zuchową „Dzielne Orły” w Zarzeczu. W grupie harcerzy najlepsi okazali się Oliwia Stój i Dominik Szumiec, członkowie 166. Jasielskiej Drużyny Harcerskiej „Cichociemni”, a w gronie harcerzy starszych Marianna Śniegowska z 307. Kołaczyckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Wilki” i Eryk Panek z Drużyny Harcerskiej w Bączalu Dolnym.


W zmaganiach harcerzy ze szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsca zdobyli przedstawiciele drużyn funkcjonujących w Jaśle – Agnieszka Woźniacka ze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” wśród harcerek, zaś Piotr Hendzel z 4. Jasielskiej Drużyny Harcerskiej „Buki” z I Szczepu „Orląt” wśród harcerzy. Z kolei w grupie wędrowników triumfował Damian Stasiowski ze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy”.
W gronie najmłodszych uczniów szkół podstawowych z pierwszych lokat cieszyli się Agnieszka Trznadel ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Dolnej i Gabriel Buczyński, który reprezentował Szkołę Podstawową w Tarnowcu. W kolejnych, starszych grupach wiekowych dziewcząt i chłopców najlepszymi biegaczami okazali się Roksana Ciborowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, Wiktor Panek z Zespołu Szkół Publicznych w Bączalu Dolnym oraz Zuzanna Marchewka z Gimnazjum w Łężynach.
Zawodniczki i zawodnicy, którzy w poszczególnych kategoriach zajęli czołowe lokaty otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego (ufundowanego przez Miasto Jasło) oraz książek o tematyce turystycznej (przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Jaśle). Wręczył je koordynator zawodów, zastępca komendanta jasielskiego Hufca ZHP hm. Wiesław Hap. Głównym sędzią biegów była Anna Śliwa – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, role sędziów technicznych pełnili zaś instruktorka ZHP Paulina Kurowska oraz druhowie Łukasz Kotulak i Michał Koś.


Organizatorzy cyklicznej imprezy pod nazwą Jesienne Powiatowe Biegi Przełajowe „O Złoty Liść Dębu” – tj. Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, 139. Drużyna Harcerska „Lisy” i Jasielski Szkolny Klub Olimpijczyka PKOL przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 – dziękują uczestnikom imprezy za zgodny ze sportowym duchem charakter rywalizacji, wyrażają również wdzięczność ich opiekunom, sponsorom przedsięwzięcia oraz wszystkim, którzy pomogli w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu.
Tegoroczna, piętnasta już edycja wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła oraz Starosty Jasielskiego.
Jakub Hap
jakhap@gmail.com
