Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zuchy i harcerze Hufca ZHP Jasło na zimowisku

10

Pierwszy tydzień ferii w dniach 13 do 18 stycznia 2023 zuchy i harcerze Hufca ZHP Jasło spędzili na Zimowisku, które zostało zorganizowane w Szkole Podstawowej w Szebniach. Tegoroczne przedsięwzięcie liczyło aż 125 uczestników. Jego tematem przewodnim była postać Aleksandra Fredry którego to rok 2023 jest rokiem Fredry decyzja Sejmu RP, wszystkim dobrze znana ,,Zemsta” oraz staropolskie tradycje i zwyczaje.

Już od pierwszych dni zimowiska uczestnicy stawili czoła szeregowi nowych zajęć i wyzwań. Biorąc udział w warsztatach kreatywnych, poznali tajniki rzeźbienia w drewnie, lepienia z gliny, tworzenia papieru czerpanego. Wykonali bransoletki z muliny oraz nauczyli się tańczyć poloneza pod okiem pani Wioli Zygmunt. Bez wątpienia możemy zapewnić, że wszystkie techniki opanowali niemalże do perfekcji. Strażacy z OSP Szebnie i OSP Niepla przygotowali  i przeprowadzili dla nas zajęcia z pierwszej pomocy oraz przeprowadzili próbny alarm ewakuacyjny

Naszych zuchów i harcerzy nie mogło zabraknąć z odwiedzinami na Zamku Kamieniec w Odrzykoniu – to przecież tam Aleksander hrabia Fredro odnalazł zapiski na podstawie których napisał swój najsłynniejszy utwór Zemsta-, który idealnie wpisywał się w program naszego wyjazdu. Po krótkiej wizycie w staropolskiej posiadłości nadszedł czas na zawody strzeleckie. Nasz Szlachecki Turniej Łuczniczy odbył się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedliczu, gdzie szkoliliśmy swoją celność i walczyliśmy o tytuł mistrza strzelców.

Należy również nadmienić, że spacerując jasielskimi ulicami można było spotkać naszych wędrowników. Udali się oni do miasta w celu przeprowadzenia sondy ulicznej mającej na celu sprawdzenie wiedzy mieszkańców na temat Aleksandra Fredry i jego twórczości.

Podczas Zimowiska znalazły się również chwile spokojniejsze, przeznaczone na wyciszenie i refleksję, a miały one miejsce podczas wieczornych świeczkowisk. Wieczorami, przy blasku świec słuchaliśmy inspirujących opowieści z dawnych lat oraz śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Po części refleksyjnej zawsze przychodził czas na zabawę oraz prezentacje zastępów, które przygotowały swoje szlacheckie pieśni, herby, okrzyki oraz opowiedziały nam historie swoich rodów.

Mimo zimowiskowej zabawy, nie zapomnieliśmy o tym, co ważne. W nocy z 15 na 16 stycznia upamiętniliśmy 104. rocznicę śmierci założyciela skautingu na ziemiach polskich – Andrzeja Małkowskiego. Przybrało to formę ogniobrania przepełnionego niezwykłym nastrojem, blaskiem świec oraz przestrzenią na zadumę i refleksję, podczas którego harcerze mieli okazję na nowo odkryć dzieje twórcy harcerstwa.

Zwieńczeniem naszego programu był Szlachecki Bal Maskowy, do którego przygotowania były nie lada wyzwaniem – nauka poloneza, przygotowanie staropolskiej uczty, zdobienie pierników czy stworzenie masek karnawałowych. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnych ślubów harcerskich, po których nastąpił długo wyczekiwany polonez oficjalnie otwierający nasz Bal. Zabawa trwała do późnej nocy, którą każdy z nas zapamięta na długi czas.

Ostatnim elementem wyjazdu był apel końcowy, podczas którego każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy button. Przyznane zostały również pochwały, podziękowania oraz sprawność „ Zemsta” stworzona specjalnie na potrzeby naszego zimowiska przez dh Aleksandrę Szeląg, po których przyszedł czas na pożegnanie i powrót do codziennej rzeczywistości.

W imieniu zuchów, harcerzy i instruktorów  chcemy podziękować wójtowi gminy Jasło panu Wojciechowi Piękosiowi, panu dyrektorowi Pawłowi Rozmusowi, strażakom z OSP Szebnie, OSP Niepla i OSP Kołaczyce oraz wszystkim osobom bez których pomocy to zimowisko by się nie odbyło

Aleksander Szeląg

Napisany dnia: 24.01.2023, 07:51
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ pawel112
dnia 24.01.2023, 08:01
Ocena
komentarza:
-5
mega harcerze
@ Harcerz
dnia 24.01.2023, 08:01
Ocena
komentarza:
8
Druh dyrektor, z Osobnicy, najsłynniejszy harcerz był?
@ BM-L
dnia 24.01.2023, 09:24
Ocena
komentarza:
-5
Wspaniała inicjatywa . Aniu, serdeczne podziękowania dla Ciebie i Wioli, że nie zniechęciła Was obojętność innych szkół z gminy Jasło w sprawie działalności, a właściwie braku działalności harcerstwa . Podziwiam i szczerze gratuluję !
@ Rodzice
dnia 24.01.2023, 11:31
Ocena
komentarza:
0
Super sprawa, dzieciaki zadowolone. Dobrze spędzony czas. Brawo szkoła w Szebniach, jedyna w gminie Jasło, gdzie jest harcerstwo.
@ Harcerzyk
dnia 24.01.2023, 11:33
Ocena
komentarza:
0
Moje dzieciaki bardzo są zadowolone, dziękujemy ☺️
@ Madzia
dnia 24.01.2023, 12:47
Ocena
komentarza:
-1
Podziękowania dla druha Mikołaja. Organizacyjnie super wyszło. Do zobaczenia.
@ dragoness
dnia 24.01.2023, 13:14
Ocena
komentarza:
1
Świetny program. Aż chciałoby się pojechać.
@ Ania
dnia 24.01.2023, 13:50
Ocena
komentarza:
1
Super sprawa, sama pamiętam jak na takie jeździłam i moje dzieciaki też. Fajnie, że są ludzie, którym coś się jeszcze chce.
@ Hulio i Żanuaria
dnia 28.01.2023, 07:45
Ocena
komentarza:
2
W PRL to było harcerstwo bez przymusu , mimo że rurkowcy z mikrofonami i historycy piszą inaczej zakłamujac rzeczywistość . Teraz to wszystko robione na tgz siłę. No ale to się powinno podobać, brać przykład i kontyunować na szerszym polu.
@ Redakcjo...
dnia 28.01.2023, 12:26
Ocena
komentarza:
2
...chciałabym wspomnieć dha.Jacka Smolika...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657