Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zuchy i harcerze Hufca ZHP Jasło na zimowisku

10

Pierwszy tydzień ferii w dniach 13 do 18 stycznia 2023 zuchy i harcerze Hufca ZHP Jasło spędzili na Zimowisku, które zostało zorganizowane w Szkole Podstawowej w Szebniach. Tegoroczne przedsięwzięcie liczyło aż 125 uczestników. Jego tematem przewodnim była postać Aleksandra Fredry którego to rok 2023 jest rokiem Fredry decyzja Sejmu RP, wszystkim dobrze znana ,,Zemsta” oraz staropolskie tradycje i zwyczaje.

Już od pierwszych dni zimowiska uczestnicy stawili czoła szeregowi nowych zajęć i wyzwań. Biorąc udział w warsztatach kreatywnych, poznali tajniki rzeźbienia w drewnie, lepienia z gliny, tworzenia papieru czerpanego. Wykonali bransoletki z muliny oraz nauczyli się tańczyć poloneza pod okiem pani Wioli Zygmunt. Bez wątpienia możemy zapewnić, że wszystkie techniki opanowali niemalże do perfekcji. Strażacy z OSP Szebnie i OSP Niepla przygotowali  i przeprowadzili dla nas zajęcia z pierwszej pomocy oraz przeprowadzili próbny alarm ewakuacyjny

Naszych zuchów i harcerzy nie mogło zabraknąć z odwiedzinami na Zamku Kamieniec w Odrzykoniu – to przecież tam Aleksander hrabia Fredro odnalazł zapiski na podstawie których napisał swój najsłynniejszy utwór Zemsta-, który idealnie wpisywał się w program naszego wyjazdu. Po krótkiej wizycie w staropolskiej posiadłości nadszedł czas na zawody strzeleckie. Nasz Szlachecki Turniej Łuczniczy odbył się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jedliczu, gdzie szkoliliśmy swoją celność i walczyliśmy o tytuł mistrza strzelców.

Należy również nadmienić, że spacerując jasielskimi ulicami można było spotkać naszych wędrowników. Udali się oni do miasta w celu przeprowadzenia sondy ulicznej mającej na celu sprawdzenie wiedzy mieszkańców na temat Aleksandra Fredry i jego twórczości.

Podczas Zimowiska znalazły się również chwile spokojniejsze, przeznaczone na wyciszenie i refleksję, a miały one miejsce podczas wieczornych świeczkowisk. Wieczorami, przy blasku świec słuchaliśmy inspirujących opowieści z dawnych lat oraz śpiewaliśmy harcerskie piosenki. Po części refleksyjnej zawsze przychodził czas na zabawę oraz prezentacje zastępów, które przygotowały swoje szlacheckie pieśni, herby, okrzyki oraz opowiedziały nam historie swoich rodów.

Mimo zimowiskowej zabawy, nie zapomnieliśmy o tym, co ważne. W nocy z 15 na 16 stycznia upamiętniliśmy 104. rocznicę śmierci założyciela skautingu na ziemiach polskich – Andrzeja Małkowskiego. Przybrało to formę ogniobrania przepełnionego niezwykłym nastrojem, blaskiem świec oraz przestrzenią na zadumę i refleksję, podczas którego harcerze mieli okazję na nowo odkryć dzieje twórcy harcerstwa.

Zwieńczeniem naszego programu był Szlachecki Bal Maskowy, do którego przygotowania były nie lada wyzwaniem – nauka poloneza, przygotowanie staropolskiej uczty, zdobienie pierników czy stworzenie masek karnawałowych. Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnych ślubów harcerskich, po których nastąpił długo wyczekiwany polonez oficjalnie otwierający nasz Bal. Zabawa trwała do późnej nocy, którą każdy z nas zapamięta na długi czas.

Ostatnim elementem wyjazdu był apel końcowy, podczas którego każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy button. Przyznane zostały również pochwały, podziękowania oraz sprawność „ Zemsta” stworzona specjalnie na potrzeby naszego zimowiska przez dh Aleksandrę Szeląg, po których przyszedł czas na pożegnanie i powrót do codziennej rzeczywistości.

W imieniu zuchów, harcerzy i instruktorów  chcemy podziękować wójtowi gminy Jasło panu Wojciechowi Piękosiowi, panu dyrektorowi Pawłowi Rozmusowi, strażakom z OSP Szebnie, OSP Niepla i OSP Kołaczyce oraz wszystkim osobom bez których pomocy to zimowisko by się nie odbyło

Aleksander Szeląg

Napisany dnia: 24.01.2023, 07:51
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ pawel112
dnia 24.01.2023, 08:01
Ocena
komentarza:
-5
mega harcerze
@ Harcerz
dnia 24.01.2023, 08:01
Ocena
komentarza:
8
Druh dyrektor, z Osobnicy, najsłynniejszy harcerz był?
@ BM-L
dnia 24.01.2023, 09:24
Ocena
komentarza:
-5
Wspaniała inicjatywa . Aniu, serdeczne podziękowania dla Ciebie i Wioli, że nie zniechęciła Was obojętność innych szkół z gminy Jasło w sprawie działalności, a właściwie braku działalności harcerstwa . Podziwiam i szczerze gratuluję !
@ Rodzice
dnia 24.01.2023, 11:31
Ocena
komentarza:
0
Super sprawa, dzieciaki zadowolone. Dobrze spędzony czas. Brawo szkoła w Szebniach, jedyna w gminie Jasło, gdzie jest harcerstwo.
@ Harcerzyk
dnia 24.01.2023, 11:33
Ocena
komentarza:
0
Moje dzieciaki bardzo są zadowolone, dziękujemy ☺️
@ Madzia
dnia 24.01.2023, 12:47
Ocena
komentarza:
-1
Podziękowania dla druha Mikołaja. Organizacyjnie super wyszło. Do zobaczenia.
@ dragoness
dnia 24.01.2023, 13:14
Ocena
komentarza:
1
Świetny program. Aż chciałoby się pojechać.
@ Ania
dnia 24.01.2023, 13:50
Ocena
komentarza:
1
Super sprawa, sama pamiętam jak na takie jeździłam i moje dzieciaki też. Fajnie, że są ludzie, którym coś się jeszcze chce.
@ Hulio i Żanuaria
dnia 28.01.2023, 07:45
Ocena
komentarza:
2
W PRL to było harcerstwo bez przymusu , mimo że rurkowcy z mikrofonami i historycy piszą inaczej zakłamujac rzeczywistość . Teraz to wszystko robione na tgz siłę. No ale to się powinno podobać, brać przykład i kontyunować na szerszym polu.
@ Redakcjo...
dnia 28.01.2023, 12:26
Ocena
komentarza:
2
...chciałabym wspomnieć dha.Jacka Smolika...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

 • "To była tymczasowa praca na miesiąc" – tłumaczy starosta Adam Pawluś

  W sieci zawrzało po tym, jak pojawiły się pierwsze informacje w mediach ogólnopolskich o tym, że były marszałek Sejmu Marek Kuchciński zatrudnił w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów troje dzieci swoich znajomych, w tym córkę starosty jasielskiego Adama Pawlusia. - Moje dziecko ma takie samo prawo jak każde inne do odbycia praktyki w instytucjach – tłumaczył. - Poza praktyką to nie była jej jakaś celowa praca, która umożliwiałaby jej zdobycie intratnego stanowiska – dodał.

 • Mija osiemdziesiąt lat od akcji „Gamrat”

   

  Osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 4 na 5 grudnia 1943 r. oddział dywersyjny AK pod dowództwem por. Antoniego Holika ps. „Gazda” przeprowadził brawurową akcję zdobycia broni z niemieckich magazynów „Gamrat”. W miniony poniedziałek (4 grudnia br.) mieszkańcy Jasła uczcili pamięć uczestników wydarzeń, do których doszło przed ośmioma dekadami.

 • Wielkie otwarcie Delikatesów Szubryt w Jaśle

   

  Kazimierza Wielkiego 14 w Jaśle – od najbliższej soboty, 9 grudnia, to nowy gorący adres na mapie sieci handlowej Delikatesów Szubryt. Na ponad 700m2 powierzchni znajdą Państwo bogaty i starannie selekcjonowany asortyment w bardzo przystępnych cenach.

 • 5KDZ już otwarta!

  W poniedziałek oddano do użytku nową drogę o długości 1,2 km w warzyckiej strefie inwestycyjnej. 5 KDZ łączy ul. Meblową z ul. J. Piłsudskiego w Jaśle. Wzdłuż niej powstało również oświetlenie, chodnik i ścieżka rowerowa. Na realizację inwestycji przeznaczono ponad 10 mln zł, z czego ponad 2 mln zł pochodzi z budżetu Miasta Jasła.

 • Dyżur telefoniczny ZUS. Ważne terminy dla przedsiębiorców

   

  Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych).

 • 20-latek ukradł samochód. Policjanci zauważyli skradziony pojazd na terenie warsztatu samochodowego

  W minioną środę przed godziną 11. przy ul. Sobniowskiej w Jaśle została skradziona Skoda Fabia. Tego samego dnia policjanci znaleźli pojazd na terenie warsztatu samochodowego w Kołaczycach. Okazało się, że 20-latkowi w trakcie jazdy zepsuło się sprzęgło, więc oddał auto do naprawy. Policjanci zatrzymali podejrzewanego i doprowadzili go do policyjnego aresztu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i przyznał się do winy.

 • Marek G. z Osobnicy skazany za kierowanie gróźb pozbawienia życia

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok wobec 60-letniego Marka G. mieszkańca Osobnicy, który w maju br. groził słownie oraz przedmiotem przypominającym broń dwóm pracownikom firmy odbierającej śmieci. Oskarżony dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika zdobyli 30 tys. zł na realizację projektów naukowych

  Pierwszego grudnia rozpoczął się etap realizacji zwycięskich projektów w ramach konkursu “Naukolatek - nastoletni naukowiec”, którego organizatorem jest Politechniczna Sieć Via Carpatia skupiająca uczelnie techniczne z Polski południowo-wschodniej. W ramach tego konkursu, aż trzem drużynom z Zespołu Szkół nr 4 udało się otrzymać granty na realizację swoich projektów, każdy w kwocie 10 tys. zł. Projekty uczniów mają charakter pracy naukowej realizowanej pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni wyższych.

 • Silne opady śniegu i jego skutki. 286 interwencji podkarpackich strażaków

  W miniony weekend na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków silnych opadów śniegu wyjeżdżali 286 razy. Działania ich głównie polegały na usuwaniu połamanych gałęzi, konarów i drzew leżących na jezdniach, chodnikach, posesjach i liniach energetycznych. W powiecie jasielskim odnotowano 18 wyjazdów.

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657