Strona główna

Karpacka Troja wśród ofiar powodzi – impreza otwarcia przełożona

20
Napisany dnia: 07.06.2010, 19:33 , Tagi: Brak
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy znalazł się  wśród ofiar piątkowej powodzi, która zdewastowała znaczną  część Jasła i regionu. Częściowemu zalaniu uległ pawilon wystawowy oraz park archeologiczny w Skansenie. Mimo w miarę szybkiego ustąpienia wód rozmiar szkód przez nie wyrządzonych zmusił Muzeum Podkarpackie w Krośnie do przełożenia imprezy otwarcia obiektu, która miała się odbyć w pierwszy lipcowy weekend. Nowa data zostanie ustalona po dokładnym oszacowaniu zniszczeń i czasu potrzebnego na ich naprawę.

W piątek rano, ok. godz. 10.00 wezbrane wody rzeki Ropy, której koryto znajduje się w odległości ok. 1 km od Karpackiej Troi, zaczęły wdzierać się na teren Skansenu. W pierwszej kolejności zalaniu uległ znajdujący się najniżej teren parku archeologicznego z rekonstrukcjami wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Chwilę później woda była już w części technicznej budynku administracyjnego oraz w pawilonie wystawowym. Pawilon został zalany do wysokości ok. 1 m, zaś wspomniana część techniczna, znajdująca się o kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu pawilonu, do wysokości ok. 130-140 cm. W znacznie większym stopniu podtopiony został teren parku archeologicznego – tutaj woda osiągnęła poziom ok. 2 m, zatapiając zrekonstruowane domostwa do poziomu dolnej krawędzi dachu.

Woda ustąpiła nad ranem, co umożliwiło  bardzo szybkie wejście do budynku i rozpoczęcie jego wietrzenia i osuszania. W tej chwili trwa szacowanie strat wyrządzonych przez powódź. Zniszczeniu uległy przede wszystkim meble, część podłóg i stolarka drzwiowa. Na obecnym etapie ciężko dokładnie określić jak duże są to straty. Na szczęście znaczną część wyposażenia udało się ocalić przez zalaniem. Wśród rzeczy uratowanych znajdują się niemal wszystkie elementy wyposażenia wystawy stałej. Jest to o tyle istotne, że oprócz znacznej wartości materialnej czas realizacji większości z tych przedmiotów wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. Te, jak i pozostała część ocalonych przedmiotów, została zabezpieczona i na czas remontu opuściła obiekt.
Fala powodziowa nie wyrządziła także znacznych szkód na terenie parku archeologicznego. Konstrukcja odtworzonych chat wytrzymała napór wody. Niestety, na nowo trzeba będzie uszczelniać ściany prawie wszystkich domostw gliną, która uległa rozmyciu i wypłukaniu.  Straty w Skansenie byłyby znacznie mniejsze, gdyby sprawnie zadziałał system ostrzegania przed nadchodzącym kataklizmem i władze Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zostały odpowiednio wcześniej o tym fakcie poinformowane. Prawdopodobnie główną przyczyną zalania terenu skansenu, gdzie powodzi nie było od ponad 100 lat, było spuszczenie wody z zalewu w Klimkówce.

Od soboty trwa sprzątanie budynku. Jego remont potrwa zapewne kilka miesięcy. W związku z zaistniałą sytuacją Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zmuszona została do przesunięcia imprezy otwarcia placówki. Na dzień dzisiejszy niezwykle ciężko prognozować o ile przełożone zostanie otwarcie – najprawdopodobniej pierwsi turyści będą mogli zwiedzić obiekt dopiero na wiosnę przyszłego roku. Dokładna data podana zostanie po dokładnym oszacowaniu szkód i czasu potrzebnego na ich naprawę.

Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, pracownicy Muzeum i Skansenu w Trzcinicy bardzo proszą o wyrozumiałość, a jednocześnie, solidaryzując się z pozostałymi ofiarami klęski żywiołowej i życząc im wytrwałości i szybkiego powrotu do normalności, obiecują dołożyć wszelkich starań aby zniszczenia spowodowane powodzią zostały jak najszybciej usunięte. Mają także nadzieję, że w 2011, kiedy obecna, doświadczana boleśnie przez nas powódź będzie już tylko przykrym wspomnieniem, w zupełnie innych nastrojach spotkamy się podczas otwarcia Karpackiej Troi.
 
O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchni 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieszczą się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz, w najbliższej przyszłości, zaplecze gastronomiczne oferujące przysmaki pradawnej kuchni. Karpacka Troja to miejsce nad którym unosi się duch przeszłości osadzony w realiach muzealnictwa na miarę XXI wieku. Tu skrzyżowały się losy dwóch wspaniałych kultur, dwóch odległych epok, dzisiaj krzyżujące się one z nowoczesnością.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ John
dnia 07.06.2010, 19:38. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Szkoda :(
@ DaVe
dnia 07.06.2010, 19:40. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
1
kladlem tam chodniki,ciekawe czy wytrzymaly;p
@ JA
dnia 07.06.2010, 20:00. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
1
KILKA TYŚ.LAT TEMU NASI PRZODKOWIE BUDOWALI NA WZNIESIENIACH....MĄDRE GŁOWY ZDECYDOWAŁY DZIŚ O BUDOWIE SKANSENU NA RÓWNINIE....KTO ODPOWIE ZA TE STRATY? CZY SKANSEN BYŁ UBEZPOECZONY?
@ ixi
dnia 07.06.2010, 22:21. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
-1
durny urzedas wydal 12.5 mln na ten pasztet estetyczny...a mozna by bylo inaczej wydac-teraz niech ten sam "architekt" + kumple remontuja!
@ redyk
dnia 07.06.2010, 23:09. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
tak włąsnie nieodpowiedzialny człowiek który kierował zrzutem wody z zapory w Klimkówce na Ropie zgotował geheenne dla tych co zyją i dl tych co zostawili swiadectwo czasów pzreszłych
ROZLICZYC TYCH CO ZARZADZILI ZRZUT WODY Z KLIMKÓWKI
DLACZEGO MEDIA MILCZA ????????????????
@ Słowianin
dnia 07.06.2010, 23:57. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pewnie Słowianie też to kiedyś przeżyli , tylko już nie odbudowali!!! I niech tak będzie tym razem , szkoda kasy- dajcie powodzianom a nie na jakieś pierdoły!!!
@ mmmm
dnia 08.06.2010, 01:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Popieram słowa "JA". Kto mądry buduje skansen na równinie na dodatek kilka km od rzeki? Tak wielkie przedsięwzięcie powinno być logicznie przemyślane.
@ Pan daje znak
dnia 08.06.2010, 07:43. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Jakoś ta osada archeologiczna nie ma szczęścia. Tak wygląda jakby Pan dawał znak!
@ bb
dnia 08.06.2010, 11:53. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
-1
dajcie powodzianom kase a nie na głupi skansen
@ tancerz
dnia 08.06.2010, 14:33. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ostatnia powodż była na tym terenie w roku 1977 potem wybudowano wały ochronne na ropie ,więc te wały są niemłode ale wytrzymały by gdyby nie slynna klimkówka .Woda przelała się przez nasyp kolejowy a potem dopiero przez wał ,zniszczenia są ogromne winę ponoszą osoby odpowiedzialne za zbiornik w klimkowce ale jak znam życie utopią sprawę w tymże zbiorniku
@ Jaślanin !!!!
dnia 08.06.2010, 15:06. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
na tej nizinie nie tylko jest Skansen ale i domy które też zalało razem z całym dobytkiem gdyby ludzie mieli więcej czasu na ewakuacje to straty były mniejsze szkoda mi wszystkich poszkodowanych ludzi . Ciekawe czy ktoś poniesie konsekwencje spuszczenia nadmiaru wody która zabrała niektórym cały dobytek życie . Media milczą ale może zaczną trąbić i może ktoś dostanie po zaworach a tak nie przemyślaną decyzje ja się pytam jaki to jest zbiornik Retencyjny czy Rekreacyjny ????????
@ ja a kto wy
dnia 08.06.2010, 16:35. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
zal
@ andwa
dnia 08.06.2010, 17:01. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Jak można było wybudować takie paskudztwo i to jeszcze na terenie potencjalnie zalewowym, nasi przodkowie z epoki brązu pokładają się na pewno ze śmiechu...
@ xvxvxvxv
dnia 08.06.2010, 18:39. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
1
Ludzie, nie potraficie doecnić jakiejkolwiek inicjatywy w tym regionie, tylko kasa i kasa. Powodzianie mogli się ubezpieczyć. A jeśli tego nie zrobili to trudno - za błędy się płaci.
@ klimkówka
dnia 08.06.2010, 19:18. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Słyszeliście, że strażacy dzwonili do klimkówki, żeby spuścili wode? a co powiedzieli? że turysci nie będą mieć gdzie pływać jak spuszczą:) albo to plotka
@ do xvxvxv
dnia 08.06.2010, 21:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
tak ubezpieczasz dom na 300 tys a dostniesz z odszkodowania 10tys przy bardzo dobrych wiatrach-zrob cos za to jak zalalo ci do poddasza.
@ asula
dnia 08.06.2010, 21:59. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
-1
rany julek!dlaczego akurat skansen??? :(
@ bk
dnia 08.06.2010, 23:18. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ciekawa jestem czy xvxvxvxv ubezpieczałby się gdyby mieszkał w terenie , w którym nie ma prawa zalać od powodzi .... bez komentarza
@ xvxvxvxv
dnia 09.06.2010, 15:29. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do bk: jeśli "nie ma prawa" to nie zalewa. A jeśli zalewa to jednak "ma prawo" (cokolwiek to stwierdzenie znaczy). Przyroda jest nieprzewidywalna, więc trzeba się ubezpieczać. A jeśli się nie ubezpieczysz to miej pretensje do siebie, a nie do pogody, rządu, itp.
Aha, a jak ubezpieczasz dom na 300 000 to dostajesz 300 000. No chyba że ubezpieczasz od pożaru, a nagle Cię zaleje - to już inna kwestia.
@ Hydrolog
dnia 10.06.2010, 00:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Natury nie oszuka, rzeka zawsze wraca do starego koryta. Kiedyś tam płynęła, przepłynęła teraz i jeszcze nieraz przepłynie przy pomocy Klimkówki albo i nie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Seat uderzył w kię. Kierowcy trafili do szpitala

  Do wypadku drogowego doszło przed godziną 11-tą w Trzcinicy. Na drodze krajowej nr 28 Seat Cordoba zderzył się czołowo z Kią Sportage. Poszkodowani w tym zdarzeniu zostali kierowcy obu pojazdów.

 • Mieszkańcy mówią o problemach na osiedlach

  Osiedla Górka Klasztorna czeka na odwodnienie ulic Pelczara i Prusa, Sobniów ma problem z piratami drogowymi a Brzyszczki i Hankówka zwracają uwagę na zły stan dróg i chodników...

 • Żegnaj Wiesiu, będzie Cię nam brakowało…

  16 października zmarł dr Wiesław Krajewski, długoletni zastępca ordynatora i starszy asystent Oddziału Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

 • Szpital i powiat triumfują!

  Szpital Specjalistyczny w Jaśle otrzymał największą w historii powiatu dotację w kwocie 10 mln zł. Dzisiaj w siedzibie starostwa nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie z RPO WP przez marszałka Władysława Ortyla i dyrektora szpitala Michała Burbelkę.

 • Największy wybór płaszczy i kurtek w Jaśle

   

  Zapraszamy do sklepu Cotton Club na nową jesienno-zimową kolekcję odzieży. Znajdziesz u nas największy w Jaśle wybór płaszczy i kurtek w rozmiarach 34-54 uznanych polskich marek.

 • Program samorządowy PO wielką niewiadomą

   

  Dziś na płycie jasielskiego Rynku z dziennikarzami spotkały się wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz posłanka Joanna Frydrych. Tematem przewodnim spotkania były zbliżające się wybory samorządowe. Na szczegóły programu samorządowego Platformy Obywatelskiej trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

 • „Dni porad” - wybierz odpowiedni materac pod okiem lekarza ortopedy w salonie meblowym Relax

   

  Dlaczego tak bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materaca? Jakie tak naprawdę powinniśmy wybrać podłoże aby mieć 100% gwarancję na nocny relaks i regenerację ciała?

 • Budowa lądowiska przy nowej komendzie. Czy to się uda?

  Temat związany z budową lądowiska dla helikopterów w Jaśle ucichł. Obecnie priorytetowym zadaniem dla powiatu jest rozbudowa jasielskiego szpitala. Inwestycji nie da się jednak uniknąć. Szpitalne Oddziały Ratunkowe muszą mieć lądowisko na 1 stycznia 2021 r.

 • SPA dla Twojego samochodu

   

  Każdy samochód zasługuje na to, aby wyglądać pięknie. Auto o lśniącym lakierze, bez zarysowań oraz czystym wnętrzu to wizytówka każdego kierowcy. Warto jednak postawić na doświadczenie profesjonalistów, którzy potrafią podarować każdemu samochodowi drugą młodość.

 • Pamiętajmy o swoich bliskich zmarłych. Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w środę. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Jest to niezwykły czas zadumy i refleksji, pamiętajmy więc o bliskich, pochowanych na cmentarzach.

 • Jaślanie wybierają się na pionierską wyprawę górską - 2000 kilometrów przez zimowe Karpaty

   

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki zamierzają jako pionierzy pokonać pieszo całe Karpaty zimą. Drugie największe pasmo górskie w Europie, a zarazem najdziksze zakątki naszego kontynentu.

 • Darmowe szkolenia komputerowe

   

  Zapraszamy na bezpłatne szkolenia komputerowe składające się z 5 bloków tematycznych, w których zawiera się m.in. obsługa komputera z MS Windows, Internet, email, MS Excel, MS Word, podstawowe programy graficzne, wyszukiwanie informacji, bezpieczeństwo i rozwiązywanie problemów z komputerem.

 • Leddo.pl - Lider sprzedaży oświetlenia w Internecie w Polsce znajdujący się w zasięgu ręki w Jaśle.

   

  Leddo.pl jest to firma, która specjalizuje się w dostarczaniu klientom innowacyjnych produktów oświetleniowych wykonanych w nowoczesnej technologii LED.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105