Strona główna

Karpacka Troja wśród ofiar powodzi – impreza otwarcia przełożona

20
Napisany dnia: 07.06.2010, 19:33 , Tagi: Brak
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy znalazł się  wśród ofiar piątkowej powodzi, która zdewastowała znaczną  część Jasła i regionu. Częściowemu zalaniu uległ pawilon wystawowy oraz park archeologiczny w Skansenie. Mimo w miarę szybkiego ustąpienia wód rozmiar szkód przez nie wyrządzonych zmusił Muzeum Podkarpackie w Krośnie do przełożenia imprezy otwarcia obiektu, która miała się odbyć w pierwszy lipcowy weekend. Nowa data zostanie ustalona po dokładnym oszacowaniu zniszczeń i czasu potrzebnego na ich naprawę.

W piątek rano, ok. godz. 10.00 wezbrane wody rzeki Ropy, której koryto znajduje się w odległości ok. 1 km od Karpackiej Troi, zaczęły wdzierać się na teren Skansenu. W pierwszej kolejności zalaniu uległ znajdujący się najniżej teren parku archeologicznego z rekonstrukcjami wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Chwilę później woda była już w części technicznej budynku administracyjnego oraz w pawilonie wystawowym. Pawilon został zalany do wysokości ok. 1 m, zaś wspomniana część techniczna, znajdująca się o kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu pawilonu, do wysokości ok. 130-140 cm. W znacznie większym stopniu podtopiony został teren parku archeologicznego – tutaj woda osiągnęła poziom ok. 2 m, zatapiając zrekonstruowane domostwa do poziomu dolnej krawędzi dachu.

Woda ustąpiła nad ranem, co umożliwiło  bardzo szybkie wejście do budynku i rozpoczęcie jego wietrzenia i osuszania. W tej chwili trwa szacowanie strat wyrządzonych przez powódź. Zniszczeniu uległy przede wszystkim meble, część podłóg i stolarka drzwiowa. Na obecnym etapie ciężko dokładnie określić jak duże są to straty. Na szczęście znaczną część wyposażenia udało się ocalić przez zalaniem. Wśród rzeczy uratowanych znajdują się niemal wszystkie elementy wyposażenia wystawy stałej. Jest to o tyle istotne, że oprócz znacznej wartości materialnej czas realizacji większości z tych przedmiotów wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. Te, jak i pozostała część ocalonych przedmiotów, została zabezpieczona i na czas remontu opuściła obiekt.
Fala powodziowa nie wyrządziła także znacznych szkód na terenie parku archeologicznego. Konstrukcja odtworzonych chat wytrzymała napór wody. Niestety, na nowo trzeba będzie uszczelniać ściany prawie wszystkich domostw gliną, która uległa rozmyciu i wypłukaniu.  Straty w Skansenie byłyby znacznie mniejsze, gdyby sprawnie zadziałał system ostrzegania przed nadchodzącym kataklizmem i władze Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zostały odpowiednio wcześniej o tym fakcie poinformowane. Prawdopodobnie główną przyczyną zalania terenu skansenu, gdzie powodzi nie było od ponad 100 lat, było spuszczenie wody z zalewu w Klimkówce.

Od soboty trwa sprzątanie budynku. Jego remont potrwa zapewne kilka miesięcy. W związku z zaistniałą sytuacją Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zmuszona została do przesunięcia imprezy otwarcia placówki. Na dzień dzisiejszy niezwykle ciężko prognozować o ile przełożone zostanie otwarcie – najprawdopodobniej pierwsi turyści będą mogli zwiedzić obiekt dopiero na wiosnę przyszłego roku. Dokładna data podana zostanie po dokładnym oszacowaniu szkód i czasu potrzebnego na ich naprawę.

Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, pracownicy Muzeum i Skansenu w Trzcinicy bardzo proszą o wyrozumiałość, a jednocześnie, solidaryzując się z pozostałymi ofiarami klęski żywiołowej i życząc im wytrwałości i szybkiego powrotu do normalności, obiecują dołożyć wszelkich starań aby zniszczenia spowodowane powodzią zostały jak najszybciej usunięte. Mają także nadzieję, że w 2011, kiedy obecna, doświadczana boleśnie przez nas powódź będzie już tylko przykrym wspomnieniem, w zupełnie innych nastrojach spotkamy się podczas otwarcia Karpackiej Troi.
 
O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchni 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieszczą się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz, w najbliższej przyszłości, zaplecze gastronomiczne oferujące przysmaki pradawnej kuchni. Karpacka Troja to miejsce nad którym unosi się duch przeszłości osadzony w realiach muzealnictwa na miarę XXI wieku. Tu skrzyżowały się losy dwóch wspaniałych kultur, dwóch odległych epok, dzisiaj krzyżujące się one z nowoczesnością.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ John
dnia 07.06.2010, 19:38. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Szkoda :(
@ DaVe
dnia 07.06.2010, 19:40. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
1
kladlem tam chodniki,ciekawe czy wytrzymaly;p
@ JA
dnia 07.06.2010, 20:00. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
1
KILKA TYŚ.LAT TEMU NASI PRZODKOWIE BUDOWALI NA WZNIESIENIACH....MĄDRE GŁOWY ZDECYDOWAŁY DZIŚ O BUDOWIE SKANSENU NA RÓWNINIE....KTO ODPOWIE ZA TE STRATY? CZY SKANSEN BYŁ UBEZPOECZONY?
@ ixi
dnia 07.06.2010, 22:21. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
-1
durny urzedas wydal 12.5 mln na ten pasztet estetyczny...a mozna by bylo inaczej wydac-teraz niech ten sam "architekt" + kumple remontuja!
@ redyk
dnia 07.06.2010, 23:09. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
tak włąsnie nieodpowiedzialny człowiek który kierował zrzutem wody z zapory w Klimkówce na Ropie zgotował geheenne dla tych co zyją i dl tych co zostawili swiadectwo czasów pzreszłych
ROZLICZYC TYCH CO ZARZADZILI ZRZUT WODY Z KLIMKÓWKI
DLACZEGO MEDIA MILCZA ????????????????
@ Słowianin
dnia 07.06.2010, 23:57. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Pewnie Słowianie też to kiedyś przeżyli , tylko już nie odbudowali!!! I niech tak będzie tym razem , szkoda kasy- dajcie powodzianom a nie na jakieś pierdoły!!!
@ mmmm
dnia 08.06.2010, 01:04. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Popieram słowa "JA". Kto mądry buduje skansen na równinie na dodatek kilka km od rzeki? Tak wielkie przedsięwzięcie powinno być logicznie przemyślane.
@ Pan daje znak
dnia 08.06.2010, 07:43. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Jakoś ta osada archeologiczna nie ma szczęścia. Tak wygląda jakby Pan dawał znak!
@ bb
dnia 08.06.2010, 11:53. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
-1
dajcie powodzianom kase a nie na głupi skansen
@ tancerz
dnia 08.06.2010, 14:33. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ostatnia powodż była na tym terenie w roku 1977 potem wybudowano wały ochronne na ropie ,więc te wały są niemłode ale wytrzymały by gdyby nie slynna klimkówka .Woda przelała się przez nasyp kolejowy a potem dopiero przez wał ,zniszczenia są ogromne winę ponoszą osoby odpowiedzialne za zbiornik w klimkowce ale jak znam życie utopią sprawę w tymże zbiorniku
@ Jaślanin !!!!
dnia 08.06.2010, 15:06. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
na tej nizinie nie tylko jest Skansen ale i domy które też zalało razem z całym dobytkiem gdyby ludzie mieli więcej czasu na ewakuacje to straty były mniejsze szkoda mi wszystkich poszkodowanych ludzi . Ciekawe czy ktoś poniesie konsekwencje spuszczenia nadmiaru wody która zabrała niektórym cały dobytek życie . Media milczą ale może zaczną trąbić i może ktoś dostanie po zaworach a tak nie przemyślaną decyzje ja się pytam jaki to jest zbiornik Retencyjny czy Rekreacyjny ????????
@ ja a kto wy
dnia 08.06.2010, 16:35. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
zal
@ andwa
dnia 08.06.2010, 17:01. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Jak można było wybudować takie paskudztwo i to jeszcze na terenie potencjalnie zalewowym, nasi przodkowie z epoki brązu pokładają się na pewno ze śmiechu...
@ xvxvxvxv
dnia 08.06.2010, 18:39. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
1
Ludzie, nie potraficie doecnić jakiejkolwiek inicjatywy w tym regionie, tylko kasa i kasa. Powodzianie mogli się ubezpieczyć. A jeśli tego nie zrobili to trudno - za błędy się płaci.
@ klimkówka
dnia 08.06.2010, 19:18. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Słyszeliście, że strażacy dzwonili do klimkówki, żeby spuścili wode? a co powiedzieli? że turysci nie będą mieć gdzie pływać jak spuszczą:) albo to plotka
@ do xvxvxv
dnia 08.06.2010, 21:12. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
tak ubezpieczasz dom na 300 tys a dostniesz z odszkodowania 10tys przy bardzo dobrych wiatrach-zrob cos za to jak zalalo ci do poddasza.
@ asula
dnia 08.06.2010, 21:59. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
-1
rany julek!dlaczego akurat skansen??? :(
@ bk
dnia 08.06.2010, 23:18. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ciekawa jestem czy xvxvxvxv ubezpieczałby się gdyby mieszkał w terenie , w którym nie ma prawa zalać od powodzi .... bez komentarza
@ xvxvxvxv
dnia 09.06.2010, 15:29. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Do bk: jeśli "nie ma prawa" to nie zalewa. A jeśli zalewa to jednak "ma prawo" (cokolwiek to stwierdzenie znaczy). Przyroda jest nieprzewidywalna, więc trzeba się ubezpieczać. A jeśli się nie ubezpieczysz to miej pretensje do siebie, a nie do pogody, rządu, itp.
Aha, a jak ubezpieczasz dom na 300 000 to dostajesz 300 000. No chyba że ubezpieczasz od pożaru, a nagle Cię zaleje - to już inna kwestia.
@ Hydrolog
dnia 10.06.2010, 00:15. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Natury nie oszuka, rzeka zawsze wraca do starego koryta. Kiedyś tam płynęła, przepłynęła teraz i jeszcze nieraz przepłynie przy pomocy Klimkówki albo i nie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Pierogi rządzą w Tarnowcu

   

  W tym roku, odbył się dziesiąty, jubileuszowy Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” w Tarnowcu. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla gości ponad 100 tys. pierogów, które w ciągu kilku godzin rozeszły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 • Nie chcą masztu sieci Play. Boją się promieniowania

  Mieszkańcy przysiółka Barzykówka w Trzcinicy są zaniepokojeni planowaną inwestycją sieci Play. W pobliskim sąsiedztwie ich domów ma zostać postawiony maszt sieci komórkowej o wysokości 50 metrów...

 • Pierwszy dzwonek tuż tuż…

   

  Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już czas, aby zaopatrzyć się w zeszyty, tornistry oraz inne artykuły szkolne. Wybór nie jest łatwy. Warto jednak postawić na dobrą jakość w atrakcyjnej cenie, które zapewnia nowa hurtownia papiernicza Duo Creative Papier, Wojciecha Warywody.

 • Tylko obiecują, a my dalej jeździmy po dziurach

   

  Mieszkańcy przysiółka Podłazie w Żółkowie mają dość obietnic bez pokrycia. Jak twierdzą, od dziesięciu lat czekają na remont trzykilometrowego odcinka drogi. I choć inwestycja miała już być w trakcie realizacji, wciąż wszystko tkwi w martwym punkcie. Wójt gminy uspokaja i zapewnia, że jeszcze w tym roku nowy asfalt zostanie położony w tym newralgicznym miejscu, na który z niecierpliwością czekają mieszkańcy.

 • Święto plonów w powiecie jasielskim

   

  Wczoraj, w Kołaczycach na miejscowym stadionie sportowym odbyły się dożynki powiatowe. W ramach obchodów święta wszystkich rolników, ukoronowano ich całoroczną, ciężką pracę na roli. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe. Wieczorem zaś, na scenie wystąpili, Mateusz Mijal oraz Czadoman.

 • Wspominamy wielką wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Towarzyszyło im odsłonięcie tablicy upamiętniającej jaślan, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  

 • 300 tysięcy złotych do wykorzystania – złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego

 • Stadion z infrastrukturą lekkoatletyczną

  Miasto ubiega się o dofinansowanie na budowę bieżni przy ulicy Sportowej w Jaśle na osiedlu Rafineria. Inwestycja opiewa na blisko pół miliona złotych. W listopadzie rozstrzygnie się, czy władze miasta przystąpią do realizacji zadania.

 • Przedszkole za darmo!

   

  Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na DNI OTWARTE przedszkola "Chatka Puchatka” (oddział przy ul. Towarowej 29 w Jaśle) 18 sierpnia 2018 r.  (sobota)  w godzinach 09.00 - 13.00 oraz 21 sierpnia 2018 r.  (wtorek)  w godzinach 15.00 - 19.00.

 • Czarni rozpoczynają walkę o IV ligę

   

  W najbliższą sobotę drużyna Czarnych powalczy na własnym stadionie o pierwsze punkty w sezonie 2018/2019. Zespół dowodzony przez Ryszarda Skubę, ma już za sobą intensywny okres przygotowawczy. Efekty zaangażowania i pracy zawodników na treningach wkrótce zweryfikuje beniaminek z Ustrzyk Dolnych.

 • Zbierają pieniądze na pomnik żołnierzy niezłomnych

  Przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle trwa budowa pomnika poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom antykomunistycznego podziemia. Obecnie odbywa się zbiórka społeczna na jego wykonanie.

 • Trwa rekrutacja do pracy w nowym przedsiębiorstwie społecznym branży edukacyjnej

 • Darmowe szkolenia zawodowe z zapewnieniem 6-cio miesięcznego stażu

   

  Zapraszamy osoby, które ukończyły 30 rok życia,  należące do różnych grup, niezależnie od wykształcenia, bezrobotne, zarejestrowane lub nie w Urzędzie Pracy, również osoby po 50 roku życia, opłacających KRUS do 2h , niepełnosprawnych, kobiety i mężczyzn , wszystkich chętnych do aktywizacji zawodowej.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Mamy do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105