Antoniada w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle
Nauczyciele i dyrektorzy oświatowych placówek wychowania pozaszkolnego na Ogólnopolskim Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego i walnym zgromadzeniu PSWP w roku 2011 uchwalili, iż corocznie dzień 13 czerwca będzie świętem edukacji pozaszkolnej.

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle – jako placówka wychowania pozaszkolnego i członek
Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego – również w tym dniu obchodził
święto – nazwane Antoniadą od imienia założyciela i pierwszego prezesa PSWP – dra
Antoniego Weyssenhoffa.

Święto było doskonałą okazją do wyróżnienia i zaprezentowania twórczości uzdolnionej
młodzieży, która bierze udział w zajęciach prowadzonych przez MDK w Jaśle oraz do
nagrodzenia tych, którzy brali udział w konkursach i innych wydarzeniach organizowanych
przez naszą placówkę w ostatnim czasie.

Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjęli: Franciszek Miśkowicz – Wicestarosta
Jasielski, Zbigniew Dranka – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i
Turystyki Rady Powiatu Jasielskiego, Piotr Zoła – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa
Powiatowego w Jaśle oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez
Powiat Jasielski.

Gośćmi Antoniady byli również panowie: Andrzej Data – dyrektor Gazowni Jasielskiej
oraz Mariusz Konieczny – dyrektor Zakładu Gazowniczego w Jaśle. Panowie wręczali
nagrody laureatom konkursów, które odbyły się w ramach projektu „PGNiG – MDK
Jasło – wiertnictwo z talentem” dofinansowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego
Łukasiewicza.
Uroczystość rozpoczęła Grażyna Leńczuk – Dyrektor MDK w Jaśle, która zaprezentowała
działalność Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle w ciągu ostatniego roku. Następnie
wręczono nagrody dla laureatów konkursu plastycznego pod hasłem „Życie Ignacego
Łukasiewicza”.

Nagrodzeni w konkursie zostali:
Agata Oleszkowicz (lat 15) – Publiczne Gimnazjum w Cieklinie,
Wiktoria Owsiak (lat 12) – Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle,
Michał Forystek (lat 12) – Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle,
Julia Kobak (lat 7) – Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle,
Dominika Owczarska (lat 12) – Szkoła Podstawowa w Dębowcu,
Kamil Pieszczoch (lat 12) – Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle,
Karol Żyra (lat 10) – Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle,
Małgorzata Mikołajczyk (lat 11) – MDK w Jaśle
Karolina Czubik (lat 13) – MDK w Jaśle,
Lena Zoła (lat 11) – Zespół Szkół w Woli Dębowieckiej.
Projekt dofinansowany przez Fundację PGNiG realizowany był w MDK-u od października
ubiegłego roku. Głównym założeniem projektu było propagowanie dokonań Ignacego
Łukasiewicza poprzez angażowanie uczestników w różne działania twórcze i naukowe.
Z racji tego po raz kolejny o wygłoszenie wykładu o związkach Ignacego Łukasiewicza
z Jasłem i Jaślanami został poproszony Wiesław Hap – historyk i prezes Stowarzyszenia
Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.
Po wykładzie Dyrektorzy Gazowni Jasielskiej i Zakładu Gazowniczego w Jaśle wręczyli
nagrody laureatom kolejnego konkursu zrealizowanego w ramach projektu. Konkurs pod
hasłem „Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz” był konkursem na najlepszą prezentację
multimedialną traktującą o życiu i działalności Łukasiewicza. Do konkursu nadesłano 22
prace z jasielskich szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4 oraz I i II
Liceum Ogólnokształcącego. Wyróżnieni zostali:
Agnieszka Ziara – Gimnazjum nr 1 w Jaśle,
Aleksandra Hajduk – Gimnazjum nr 1 w Jaśle,
Mateusz Żyra – Gimnazjum nr 1 w Jaśle,
Urszula Myśliwiec – Gimnazjum nr 1 w Jaśle.
Równorzędne nagrody otrzymali:
Jakub Grzebień – Gimnazjum nr 2 w Jaśle,
Mateusz Węgrzyn – Gimnazjum nr 2 w Jaśle,
Michał Hap – I LO w Jaśle.
Grand Prix konkursu zdobył Dariusz Gołąbek z Gimnazjum nr 1 w Jaśle.
Podczas uroczystości uhonorowano również dyplomami i nagrodami młodych zdolnych ludzi, którzy odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach.
Puchar dla wzorowego modelarza sekcji modelarstwa lotniczego MDK w latach 2002 – 2012 otrzymał Jakub Mastej. Nagrodę w konkursie fotograficznym organizowanym przez MDK z okazji rozgrywek Mistrzostw Europy w piłce nożnej otrzymała Katarzyna Machowicz.
Natomiast Franciszek Miśkowicz – Wicestarosta Jasielski wręczył dyplomy dla wzorowych
wolontariuszy i nauczycieli z Powiatowego Młodzieżowego Centrum Wolontariatu
MOC WOLONTARIATU w Jaśle. Podziękowania za roczną współpracę i pomoc w
organizacji m.in. takich wydarzeń i akcji, jak: zbiórka odzieży dla dzieci z Bieszczad,
happening „Mikołajkowe pląsy”, Dzień Wolontariusza, Dzień Hakowicza (wspólnie z ZS nr
3 w Jaśle), Akcja „Dzieci Dzieciom” (wspólnie z SOSW w Jaśle), Dzień zdrowia (wspólnie
z PSSE w Jaśle), otrzymali uczniowie szkół: Gimnazjum nr 1, nr 2, ZSUiS w Jaśle oraz
nauczycielki opiekujące się uczniami – panie: Renata Duda, Agnieszka Mianowska, Ilona
Dranka, Mariola Jałowy i Monika Kamińska.
Podczas uroczystości swoje talenty wokalne i muzyczne zaprezentowali wychowankowie
sekcji wokalnej MDK w Jaśle. Piosenki m.in. z repertuaru Kasi Kowalskiej, Kate Melua i
The Jackson 5 śpiewali: Magdalena Myśliwiec, Ewa Machowska, Maja Piskało, Aleksandra
Machowska oraz Dariusz Wickowski. Wokalistkom akompaniował na gitarze Mariusz
Chajec.
Antoniadę – święto edukacji pozaszkolnej – placówki takie jak Młodzieżowy Dom Kultury w
Jaśle będą obchodzić co roku 13 czerwca. To doskonała okazja – by jako miejsca odkrywania talentów – prezentować i nagradzać dokonania uzdolnionych dzieci i młodzieży. Jako organizatorzy Antoniady w Jaśle gratulujemy wszystkim laureatom konkursów, cieszymy się, że przez progi Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle co roku przechodzi tylu zdolnych, młodych ludzi. Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia i imprezy.
MDK w Jaśle
