Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Błagam. Nie skaczcie!

Bartek Broda, tegoroczny maturzysta, wybrał się nad słowackie jeziora. Nagle ktoś z kolegów rzucił: Skaczemy na główkę. Bartek skoczył do wody, która była po kolana. W czwartek rzeszowscy lekarze zoperowali mu uszkodzone kręgi szyjne.

- To była chwila - opowiada maturzysta w dwie godziny po operacji na oddziale neurochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. - Nie wiem, co nas opętało. Przecież nie raz widzieliśmy bilboardy "Płytka wyobraźnia”. Nawet nie sprawdziliśmy dna. Wydawało się z mola, że jest głęboko.
Było płytko
Kolega, który skakał przed Bartkiem tylko się poobijał. Zanim zdołał ostrzec innych, było za późno.

- Skoczyłem. Do wody nieco poza kolana, w dodatku z kamienistym dnem. Czy bolało? Poczułem się, jakbym wyszedł ze swojej skóry. I widziałem siebie z boku - opowiada. - Nie wiem jak, ale o własnych siłach wyczołgałem się jednak z mielizny.
Chłopak o własnych siłach wsiadł do samochodu. Czuł, że musi trzymać sztywno głowę. Obłożył się plecakami. Tak wrócił do domu, do Stalowej Woli.

- Dostałam histerii, kiedy się dowiedziałam, co się stało. Szybko do szpitala. Badania. Uraz kręgosłupa szyjnego. Potrzebna operacja. Transport do Rzeszowa - opowiada Małgorzata Broda, mama Bartka. - Cały czas wierzyłam, że będzie dobrze, że moje dziecko nie zostanie kaleką. Tyle razy powtarzaliśmy z mężem, aby z bratem nie skakali do wody. To taki rozsądny chłopak.
Walczą o życie
Dr Leszek Surmacz, z-ca ordynatora oddziału neurochirurgii jest pełen optymizmu.
- Bartek miał dużo szczęścia. Myślę, że wyjdzie z tego cało, o ile nie będzie pooperacyjnych komplikacji, a te się zdarzają naprawdę bardzo rzadko - uspokaja.
Takiego szczęścia jak Bartek nie miało 7 innych młodych mężczyzn leżących na oddziale. 3 iinych na intensywnej terapii walczy o życie.

L. Surmacz ubolewa, że ten sezon jest najtragiczniejszy, jaki pamięta. 10 dni i 12 ofiar skoków do wody.

- To dopiero początek wakacji. Przed rokiem w całym sezonie było 30 przypadków. Ofiarami są przeważnie kilkunastoletni chłopcy i mężczyźni między 18 a 20 rokiem życia. Często brawurze towarzyszy alkohol - mówi dr Surmacz
 
 
Beata Terczyńska
b.terczynska@gcnowiny.pl
GC NOWINY 
Napisany dnia: 16.07.2006, 09:45
 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105