Strona główna

Chcesz czystego powietrza w Jaśle? Głosuj na projekt "Wiem, czym oddycham w Jaśle!"

Napisany dnia: 04.12.2018, 07:37 , Tagi: Brak
 • Czy to kolejna zima, kiedy po każdym wyjściu na zewnątrz drapie cię w gardle
  i szczypie cię w oczy?
 • Twoje ubrania śmierdzą, jakbyś co najmniej palił papierosy lub ognisko, a tego nie robiłeś?
 • Okolicę spowija gęsta mgła, choć prognozy w ogóle jej nie przewidują?

Jeśli choć raz odpowiedziałeś „TAK”, najprawdopodobniej masz do czynienia ze smogiem. Według oficjalnych danych Komisji Europejskiej i WHO w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera ok. 440 tysięcy osób – w tym ok. 44 tysiące w Polsce. Jasło znalazło się na 70 miejscu wśród polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Nasze miasto każdej zimy tonie w śmiercionośnym smogu.

JAKI JEST NASZ CEL?

Chcemy, aby nasze miasto przestało śmierdzieć, aby jego mieszkańcy mogli oddychać czystym powietrzem i w związku z tym nie umierali przedwcześnie w wyniku choroby układu oddechowego i krążenia. Chcemy też, aby mieszkańcy naszego miasta, zwłaszcza ci najmłodsi, wiedzieli, skąd bierze się problem smogu i jak z nim walczyć oraz mu przeciwdziałać.

JAK CHCEMY TO OSIĄGNĄĆ?

Zgłosiliśmy do budżetu obywatelskiego projekt pt. „Wiem, czym oddycham w Jaśle”, który zakłada:
- instalację na terenie miasta 19 czujników jakości powietrza, temperatury, wilgotności
i ciśnienia,
- pomiary w czasie rzeczywistym dostępne online na komputerze i w aplikacji,
- prelekcje na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka przeprowadzane w każdej szkole podstawowej w Jaśle.

JAK GŁOSOWAĆ?

Do 15 grudnia br. możesz zagłosować na dwa sposoby:

GŁOSOWAĆ MOŻE KAŻDY MIESZKANIEC JASŁA POWYŻEJ 13 ROKU ŻYCIA! 

Szczegóły projektu: https://konsultacje.um.jaslo.pl/pl/budzet/szczegoly-projektu/47

ORGANIZATORZY:

Redakcja miesięcznika „Głos Jasła”: https://tiny.pl/thlbj

„Jasielskie Powietrze”: https://tiny.pl/thlb4

Fundacja „Aktywna Galicja”: http://aktywnagalicja.pl/

Artykuł sponsorowany

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego

  W miniony piątek kilkanaście minut przed północą 17-letni kierowca nissana potrącił pieszego. 38-letni mężczyzna w ciężkim stanie trafił do jasielskiego szpitala. Nieletni bez uprawnień, pod wpływem alkoholu uciekł z miejsca wypadku. Po pewnym czasie wrócił i trafił do policyjnego aresztu.

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dzień decyzji

 • Kuba Procanin znów staje do walki z rakiem

   

  Tego chłopaka nikomu nie trzeba przedstawiać. Kuba Procanin, zaledwie dwa tygodnie temu wraz z kolegami z drużyny cieszył się z awansu do II ligi. Teraz siatkarza z Jasła czeka kolejna trudna walka, w której rywalem jest nowotwór.

 • Grzegorz Schetyna był w Jaśle

  Do Jasła przyjechał szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, a wraz z nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz posłowie Joanna Frydrych i Zdzisław Gawlik. Politycy spotkali się ze strażakami, którzy przez całą noc zabezpieczali domy jaślan przed podtopieniami...

 • Mateusz Mijal i jego nowy singiel

  "Wiem już czego chce"- to tytuł nowego singla Mateusza Mijala. Czy utwór stanie się hitem tegorocznych wakacji? - Jest to taneczny utwór połączony z nowoczesnym brzmieniem – zdradza artysta.

 • PILNE! Ropa przekroczyła stan alarmowy. W powiecie liczne podtopienia

   

  Na rzece Ropie przekroczony został stan alarmowy. W wielu miejscowościach powiatu jasielskiego dochodzi do lokalnych podtopień.

 • Smród nas zabija!

  Okropny fetor, brud, szczury, zanieczyszczona woda w studni - skarżą się mieszkańcy Wolicy, którzy mają dość życia w sąsiedztwie firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów komunalnych. Uważają, że taka działalność nie powinna powstać na osiedlu domów jednorodzinnych.

 • LOTOS zagra z jasielską „Szóstką”

   

  W Jaśle powstanie nowy ośrodek dla młodych sportowców. Wszystko w ramach rozszerzenia programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. Dzisiaj doszło do parafowania umowy, w ramach, której beneficjentem programu będzie szkółka piłkarska UKS „Szóstka” Jasło.

 • Wandalom się upiekło!

  Końcem lutego w wielu miejscach miasta Jasła zniszczona została elewacja budynków m.in. firm, szkół oraz bloków mieszkalnych. Właściciele złożyli wnioski o ściganie sprawców, których do tej pory nie ustalono. Sprawa została umorzona.

 • Nauczyciele stracą pracę

  W wyniku reformy oświaty kilkunastu nauczycielom ze szkół podstawowych grozi utrata pracy. Władze miasta czynią starania, aby pedagodzy mieli szansę zatrudnienia w szkołach ponadgimnazjalnych...

 • Wiosenna wyprzedaż „U Leona”. Rabaty nawet do -50%

   

  Tylko teraz w sklepie „U Leona” rabaty nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach kabiny prysznicowe oraz ceramika sanitarna.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105