Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

107

Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku. Ostateczna decyzja dotycząca powrotu mieszkańców do swoich mieszkań będzie należała do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jaśle.

14 października br. mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani ze względu na bezpośrednie zagrożenie zawalenia się budynku. Przyczyną takiego obrotu wydarzeń były prace remontowe podjęte w lokalu na parterze bloku. Pracownicy, którzy zostali wynajęci przez jasielskiego przedsiębiorcę Łukasza G. w dniach od 11 do 14 października zdążyli usunąć w całości jeden słup nośny podtrzymujący strop, drugi był w 70 proc. uszkodzony. Ponadto wyburzona została cała ścianka murowana z cegły. Zaniepokojeni tym faktem mieszkańcy zgłaszali swoje obawy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jaśle.

W czwartek 14 października wezwano również strażaków z KP PSP w Jaśle w celu zabezpieczenia budynku. W tym samym dniu w godzinach wieczornych na miejscu pojawili się włodarze miasta i powiatu jasielskiego oraz inne służby ratunkowe. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że konieczne było ewakuowanie z bloku blisko 40 osób. W ciągu kilku następnych dni trwały prace związane z zabezpieczeniem elementów konstrukcji nośnej poprzez podstawienie drewnianych stempli.

Podjęcie kolejnych kroków i działań zależało już od wyników ekspertyzy, którą miasto zleciło grupie ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. W pierwszej kolejności konieczne było wykonanie inwentaryzacji budynku, z uwagi na fakt, iż administrator budynku TBS-ABK nie posiadał dokumentacji obiektu, dziennika budowy ani książki przeglądów.

- W ekspertyzie wskazano odbudowę dwóch słupów głównych oraz słupka z cegły pełnej. W trakcie wykonywania prac firma Nafto. Sp. z o.o. w porozumieniu z projektantami ekspertyzy uzgodnili, że zostanie postawiony słup stalowy o odpowiednich parametrach i długości. Na początku dokonano dodatkowego zabezpieczenia tych miejsc, gdzie miały zostać ustawione nowe słupy – wyjaśnia Maciej Jagielski, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Jaśle.

W lokalu postawiono trzy stalowe słupy. Pierwszy stanął w miejscu całkowicie usuniętego przez ekipę remontową, drugi, po likwidacji filara uszkodzonego w 70 proc. metodą nie powodującą drgań, trzeci z kolei zdecydowano się umieścić przy wejściu w miejsce ścianki murowanej z cegły. Prace te rozpoczęły się 17 listopada i dzisiaj zostały zakończone. Komisja składająca się z kierownika budowy, inspektora budowlanego oraz przedstawiciela wykonawcy prac dokonała odbioru przeprowadzonych robót wzmacniających konstrukcję budynku.

Kiedy mieszkańcy powrócą do swoich mieszkań? Oprócz odbioru wykonanych prac konieczne jest przeprowadzenie przeglądu technicznego. Jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego powinien wydać decyzję o możliwości użytkowania budynku. To jednak duża odpowiedzialność, dlatego pośpiech oraz pochopne decyzje nie są w tym wypadku wskazane. - Rozumiemy sytuację mieszkańców ich rozgoryczenie, ale jest to olbrzymia odpowiedzialność. Wpuszczenie mieszkańców do budynku może nastąpić tylko w sytuacji, kiedy budynek będzie w pełni zabezpieczony i przede wszystkim bezpieczny dla jego użytkowników. Mamy nadzieję, że tak się stanie, jeśli nie w ten weekend to w przyszłym tygodniu – podkreśla M. Jagielski.

Projektanci ekspertyzy uznali, że po wykonaniu przeglądu i monitoringu wzmocnionej konstrukcji oraz braku niepokojących objawów do pięciu dni roboczych można przystąpić do użytkowania lokali mieszkalnych. Eksperci wskazali, aby dokonywać przeglądu wzmocnionej konstrukcji po 7 dniach, miesiącu, kwartale oraz półroczu. - Powinny być prowadzone dzienniki geodezyjne z rejestracją ugięć. Wszelkie niepokojące objawy powinny być niezwłocznie przekazywane do Zarządcy obiektu – zalecili.

Jak poinformowała naszą redakcję Joanna Raus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie, ruch na drodze dk 28 na ul. Metzgera w Jaśle zostanie jutro wznowiony. Nie podano jednak konkretnej pory, niemniej w godzinach popołudniowych można spodziewać się, że droga będzie przejezdna.

id

fot. archiwum prywatne

Napisany dnia: 30.11.2021, 18:23
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Jasło
dnia 30.11.2021, 18:57
Ocena
komentarza:
93
No i kto za to odpowie wkońcu???
Czy po jasielsku standardowo pod "dywan"
???
@ Cecylia
dnia 30.11.2021, 19:35
Ocena
komentarza:
-58
Nikt nie odpowie, bo nikt nie zawinił.
@ Król
dnia 30.11.2021, 19:57
Ocena
komentarza:
-77
to nie ważne że wszystko się dobrze skończyło ludzie wkrótce wrócą do domów najważniejsze pytanie kto zawinił i kto za to odpowie, nie powinno to nikogo interesować od tych spraw są odpowiednie służby i nie musi być wszystko nagłaśniane.
@ Ewa
dnia 01.12.2021, 03:49
Ocena
komentarza:
41
Brawo dla właściciela, ekipy i innych służb. Dwoje staruszków już nie diczekalo. A winnemu nic nie zrobią bo biznesmen. Pod ziemię się im znowu zapadnie.
@ Iza
dnia 01.12.2021, 04:38
Ocena
komentarza:
8
[Komentarz nie na temat]
@ Naprawa
dnia 01.12.2021, 07:26
Ocena
komentarza:
37
Technicy wykonali swoją robotę tj. odbudowano słupy, usunięto zniszczenia i zagrożenie stateczności konstrukcji. Jest bezpiecznie dla budynku, droga będzie przejezdna.
Teraz pora na prawników. Ich działania ciągnąć się będą latami z niewiadomym skutkiem. Doprowadzenie do uzyskania prawomocnego wyroku i ewentualnych odszkodowań (poza zwrotem kosztów naprawy) to wieloletnia droga przez mękę.
@ Sedno sprawy
dnia 01.12.2021, 07:42
Ocena
komentarza:
58
Fakty są takie:
Przedsiębiorca nie będąc jeszcze formalnie właścicielem lokalu Akt notarialny podpisał po tym wydarzeniu) samowolnie wymienił zamki do drzwi lokalu i też samowolnie rozpoczął roboty budowlane tj. wyburzanie słupów konstrukcji bloku.
Nie uzgadniał tego z nikim, w tym z : PKP, zarządcą tj. AKB, Starostwem Powiatowym czy z Urzędem Miasta.
Jest to działanie jednoosobowe i odpowiedzialność za szkody też jest jednoosobowa i bezdyskusyjna.
Szukanie innych przyczyn tego zdarzenia jest śmieszne i pozbawione podstaw.
Jest to kreowanie kolejnej spiskowej teorii dziejów.
@ Precyzja w informacji "id"
dnia 01.12.2021, 10:12
Ocena
komentarza:
14
Nie po raz pierwszy "id" wypisuje bzdury: TBS-ABK posiada i posiadało wszelkie wymagane prawem dokumenty dla tego bloku tj. książkę obiektu i protokoły wszystkich koniecznych badań tj. budowlanych i instalacyjnych - to jest do sprawdzenia i bez tego TBS-ABK nie działa - to oczywista oczywistość.
Brak jest dokumentacji z budowy tego bloku tj. projektu i dziennika budowy tego bloku sprzed kilkudziesięciu lat. Wiele starych budynków tego nie ma i nie jest to wina zarządcy obiektu. Nie jest to też konieczne do zarządzania budynkiem.
Rzetelna informacja to podstawa pracy dziennikarskiej. Jej brak sprzyja pisaniu bzdur przez domorosłych 'znafcuf" i produkowaniu teorii spiskowych.
@ Czyżyk
dnia 01.12.2021, 17:02
Ocena
komentarza:
12
Jak ma tu nie być układów jak burmistrz na zastępcę bierze swojego kontrkandydata??? To jest ewenement w skali świata. To jest plucie w twarz wyborcom.
@ szachista
dnia 01.12.2021, 18:48
Ocena
komentarza:
7
Tylko teraz pilnowac zeby nowy wlasciciel nie wpadł na pomysl wiercenie w slupach w celu ich obudowania:-)
@ Maniek
dnia 01.12.2021, 19:54
Ocena
komentarza:
1
Jakiego kontrkandydata?
@ Janusz z MCZK
dnia 01.12.2021, 21:04
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ P.
dnia 02.12.2021, 10:48
Ocena
komentarza:
8
A co ma tu burmistrz do tego? HELLO!!! Zawinił PRYWATNY PRZEDSIĘBIORCA, którego teraz należy wziąć za jajca i niech odpowiada za swoją głupotę. Dobrze, że nie doszło do tragedii.
@ jupiii
dnia 30.11.2021, 19:05
Ocena
komentarza:
13
woow nie no jakies premie się należą za te szybkośc
@ Do jupii
dnia 01.12.2021, 09:40
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Gambler
dnia 30.11.2021, 19:07
Ocena
komentarza:
41
RODO rozumie ochrona danych ale ku przestrodze... powinno być podane do publicznej wiadomości kto za to odpowiada. Inwestor wykonawca ? Gdybym był mieszkańcem tego bloku tak bym tego nie zostawił
@ Kròl
dnia 01.12.2021, 12:57
Ocena
komentarza:
-11
To widocznie rodo i ochrony danych osobowych nie rozumiesz.
@ kiler
dnia 30.11.2021, 19:10
Ocena
komentarza:
21
no wlasnie TBS niczeego nie posiadal to jest skandal!!! dobrze ze Kmieć juz odszedl!!!
@ tak
dnia 01.12.2021, 00:39
Ocena
komentarza:
16
cyt. "administrator budynku TBS-ABK nie posiadał dokumentacji obiektu, dziennika budowy ani książki przeglądów."
Administrator??? To jest administrator??? 100% udziału w spółce Miasto Jasło!!! Jak nie posiadał dokumentacji, dziennika budowy, książki przeglądów to należy zadać pytanie, czy posiada w pozostałych obiektach pobierając opłaty za administrowanie??? Ile wynoszą wynagrodzenia w TBS-ABK rocznie z tytułu administrowania tym blokiem skoro nic nie posiadają???
@ do "tak"
dnia 01.12.2021, 07:52
Ocena
komentarza:
9
Co drzesz łacha z TBS-ABK? Co ma piernik do wiatraka? Czy przyczyną tego zdarzenia był brak dokumentów dla tego bloku? Blok wybudowano dziesiątki lat temu i nie zachowały się dokumenty z tego okresu, jak dla wielu innych, starych budynków, nie tylko w Jaśle.
Jeżeli uważasz, że TBS-ABK za dużo bierze za administrowanie, czy wykonuje to żle, to zgłoś się do przetargu na zarządzanie i administrowanie i pokaż jak to się robi.
Na marginesie: czy każdy właściciel domu ma np. obowiązkowy, coroczny protokół z przeglądu przewodów kominowych i wentylacyjnych? Chyba nie.
Nie znaczy to, że z tego powodu jego dom się zawali i nie powinien w nim przebywać.
@ Pieniądze dla mądrych
dnia 01.12.2021, 08:19
Ocena
komentarza:
12
Na przykładzie tego wydarzenia (i podobnych) widać, że pieniadze
zwaszcza duże, nie sa dla każdego, mogą niektórym zaszkodzić
Koszty można pokryć, odszkodowania wypłacić ale pokrzywdzeni
pewnie nie usłyszą słowa : przepraszam.
Chciałbym się mylić...
@ PIter
dnia 01.12.2021, 22:36
Ocena
komentarza:
0
Mam protokół !!!
@ Abnegat
dnia 02.12.2021, 00:27
Ocena
komentarza:
-1
@07:52
Jeżeli pytasz, czy przeglądy budowlane są obowiązkowe, to straciłeś okazję, żeby milczeć.
@ !!!
dnia 30.11.2021, 19:29
Ocena
komentarza:
71
Jako że działania "przedsiębiorcy" Łukasza G. doprowadziły do realnego spadku wartości mieszkań w tym bloku, ich właściciele powinni w pozwie zbiorowym przeciwko niemu zażądać pokrycie tych strat. Sprawa jest oczywista i wygrana bez problemu. Powinni z torbami puścić tego, pożal się Boże, "przedsiębiorcę" i wziąć się za to jak najszybciej, puki jeszcze coś posiada i nie jest zapisane na rodzinę.
@ Xyz
dnia 30.11.2021, 19:38
Ocena
komentarza:
40
Ten sprytny pan zdążył się juz wszystkiego pozbyć, jest jedynie właścicielem lokalu na ul. Metzgera..
@ Jeremi
dnia 30.11.2021, 23:12
Ocena
komentarza:
8
Miałbym obawy czy sprawa jest oczywista i wygrana. W tym kraju w konstytucji w pierwszej poprawce powinno zostać napisane ze Państwo ma prawo dymac obywatela bo teraz robi to niezgodnie z nią ... :(
@ Dysk
dnia 01.12.2021, 05:41
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ Ktos
dnia 30.11.2021, 19:34
Ocena
komentarza:
54
Miasto wyremontowało za nasze pieniądze z podatków a gość już wystawił lokal na olx do wynajęcia !
@ BBL
dnia 30.11.2021, 20:26
Ocena
komentarza:
18
A na co ma czekać? Kasa za czynsz ucieka.
O odszkodowanie zawsze można upomnieć się później.
Dziwne galerie, dziwne restauracje - tak w tym mieście robi się biznesy.
Kto to otwierał i utrzymuje? Ja?
@ Dyzio
dnia 01.12.2021, 04:03
Ocena
komentarza:
26
Jasło,Jaselko.Wszzystko można,co nie można,byle z cicha i ostrożna.Panu G ,nic nie zrobią . Płacimy my.Jak na wszystkich nierobów w tym grajdole
@ Abnegat
dnia 02.12.2021, 00:24
Ocena
komentarza:
1
Jak na razie, to oferuje tzw. Niderlandy (Zagłoba), bo jeszcze nie wiadomo, czy lokal będzie mógł (jeśli w ogóle) oraz kiedy pełnić jakieś funkcje użytkowe.
@ Słońce
dnia 03.12.2021, 16:32
Ocena
komentarza:
2
Nie za nasze pieniądze był montaż filarów stalowych , tylko z Funduszu Remontowego mieszkańców tego bloku .To jest SKANDAL ❗❗❗
@ kiler
dnia 30.11.2021, 19:39
Ocena
komentarza:
4
a czy zawiadomienie do prokuratury na TBS-ABK bedzie?jako zarzadcy
@ P.
dnia 02.12.2021, 10:51
Ocena
komentarza:
6
A to TBS - ABK spowodował zagrożenie katastrofy budowlanej czy Łukasz G. i jego Gang Olsena? Myślenie nie boli.
@ Agnes1973
dnia 30.11.2021, 19:52
Ocena
komentarza:
25
To że dokumentacji nie było to normalne bo stary budynek. ale co to znaczy że zarządca nie ma książki obiektu???Nie robił przeglądów rocznych/pięcioletnich?
@ Misiek
dnia 30.11.2021, 21:23
Ocena
komentarza:
19
To jest jasielskie TBS. Tam wszystko jest na gębę. Nawet przeglądy i książki obiektów.
@ Www
dnia 01.12.2021, 04:04
Ocena
komentarza:
9
Miasto osobiście nadzoruje ,a to znaczy ,że będzie jak zwykle
@ Senior
dnia 01.12.2021, 09:32
Ocena
komentarza:
4
Nie tylko w TBS tak się dzieje,w innych jasielskich blokach też.
@ Zyx
dnia 30.11.2021, 20:01
Ocena
komentarza:
31
A czy TBS Anuluje mieszkancom czynsz za okres niekorzystania z MIESZKAŃ.
@ Tancula
dnia 30.11.2021, 20:05
Ocena
komentarza:
11
Od 11 do14 października ? Dopiero 14 go wieczorem się służby zjechały jak słupa nie było ?ile kosztowały takie nowe słupy z robocizną ?
@ Bgf
dnia 30.11.2021, 20:08
Ocena
komentarza:
58
A tak fajnie jeździło się kolo Orlenu bez świateł płynna jazda
@ Ludek
dnia 30.11.2021, 20:18
Ocena
komentarza:
39
Finałem tego powinna być faktura wystawiona za wszystko
dla ,, biznesmena,,
@ olo
dnia 30.11.2021, 22:07
Ocena
komentarza:
31
Fakturą to powinien być wyrok 8 lat w pace bez zawiasów.
@ Reich
dnia 30.11.2021, 20:28
Ocena
komentarza:
26
Nie narzekajcie jaslanie, że sitwa, kumoterstwo i zamiatanie pod dywan.
Jak zawali się w jaśle pewne miejsce z lokalami handlowymi gdzie parking przypomina tor off roadowy, to dopiero wtedy zobaczycie co to jest jajcowanie.
@ Misiek
dnia 30.11.2021, 21:58
Ocena
komentarza:
9
mowa o chińczyku obok galerii jasło?
@ Reich
dnia 01.12.2021, 13:37
Ocena
komentarza:
7
Mowa o galerii jasło.
Oglądnijcie sobie dobrze ten budynek, ja tam już od 5 lat nie chodzę.
@ Wilk
dnia 30.11.2021, 20:48
Ocena
komentarza:
-8
Te trzy słupy mają zapewnić stabilność tego budynku i bezpieczeństwo ludziom w mieszkan? Łał
@ Abnegat
dnia 30.11.2021, 23:45
Ocena
komentarza:
-7
Ja bym postawił pytanie odwrotne: załóżmy, że te słupy wystarczą, to w takim razie po co był ten cały cyrk z zamykaniem ulicy, będącej przecież w ciągu drogi krajowej? Nie można było pozostawić przynajmniej jednego pasa dla ruchu? Tym bardziej, o ile dobrze pamiętam z wcześniejszych zdjęć, że nie było żadnego ogrodzenia, ograniczającego dostęp osób postronnych.
@ sss3
dnia 01.12.2021, 09:31
Ocena
komentarza:
5
Były 3 słupy (2 słupy i ścianka), są 3 słupy - co w tym dziwnego?
One nie mają podtrzymywać całego budynku a tylko to co podtrzymywały te poprzednie. Na szczęście nie wszystkie elementy nośne zdążyli wyciąć.
@ Misiek
dnia 30.11.2021, 21:02
Ocena
komentarza:
19
Cytuję:

"Administrator budynku TBS-ABK nie posiadał dokumentacji obiektu, dziennika budowy ani książki przeglądów."

Aha - czyli nawet absolutnego minimum, czyli książki obiektu nie było??? Takie rzeczy tylko w Jaśle...

Bez komentarza.
@ Abnegat
dnia 01.12.2021, 00:54
Ocena
komentarza:
5
Wygląda na to, że nie było też obowiązkowych przeglądów budowlanych, bo gdyby były, to osoby dokonujące tych przeglądów musiałyby zwrócić uwagę na brak podstawowej dokumentacji i wydać stosowny nakaz. Tutaj już kłaniają się przepisy karne Ustawy - Prawo budowlane i może ta właśnie sprawa była powodem zmiany na stanowisku prezesa TBS-ABK?
@ do powyżej
dnia 01.12.2021, 08:33
Ocena
komentarza:
8
Kolejna spiskowa teoria dziejów: Prezes osiągnął wiek emerytalny.
Pewnie wytłumaczenie jest za proste więc polecam pytanie:
Czy to nie jest spisek, że urodził się 65 lat temu?
@ Abnegat
dnia 01.12.2021, 20:11
Ocena
komentarza:
-2
Ma się rozumieć, że nie ma żadnych spisków, czyli - na radiostację w Gliwicach w 1939 r. napadli Polacy, zbrodni w Katyniu dokonali Niemcy, 9/11 był dziełem kilkunastu Arabów - itp. przykłady można by mnożyć. Jedyny spisek, jaki dopuszcza poprawno-polityczny mainstream pod przewodnictwem Michnika, to spisek Rywina.

Natomiast co do wiadomego Prezesa - może chciał odejść na emeryturę, skoro mógł, ale ta koincydencja ze sprawą bloku na Metzgera poddaje w wątpliwość, czy była to decyzja dobrowolna i nie przyspieszona. No bo skoro tyle lat trzymał się na stanowisku, to chyba nikt nie nalegał na jego natychmiastowe odejście?
@ js
dnia 01.12.2021, 20:47
Ocena
komentarza:
2
A kto twierdzi że nie ma spisków? Tyle że fakt ich istnienia nie oznacza jeszcze że wszystko można tłumaczyć spiskową teorią dziejów. Równie dobrze działalność ruchów antyszczepionkowych można wytłumaczyć np. spiskiem firm farmaceutycznych mających interes w powstawaniu coraz to nowych mutacji wirusa.
@ Nalegam
dnia 01.12.2021, 22:56
Ocena
komentarza:
3
Nalegam na jak najszybsze spotkanie się z rozsądkiem (oraz z Prezesem) w celu zaprzestania produkcji teorii spisowych rodem z księżyca wziętych.
Prezes ma się dobrze i nadal pracuje. Pójdzie na emeryturę kiedy zechce, a nie kiedy
producenci bzdur internetowych go tam wyślą.
To nie działa tak, że "komentatorzy" i "spiskowcy" internetowi obsadzają stanowiska,
czy mianują i zwalniają wg własnego widzi misie.
Życzę zdrowia i logiki w myśleniu.
@ Abnegat
dnia 01.12.2021, 23:27
Ocena
komentarza:
-2
@20:47
A jakim spiskiem i czyim interesem można wytłumaczyć działalność naganiaczy szprycowania?
@ js
dnia 01.12.2021, 23:51
Ocena
komentarza:
4
Nie muszą nikogo naganiać. Dzięki użytecznym idiotom zwanymi antyszczepionkowcami będą mieli zbyt na długie lata.
@ Abnegat
dnia 02.12.2021, 00:45
Ocena
komentarza:
-2
Antyszczepionkowcy naganiaczami szprycowania - czyżby "pomroczność jasna"?
@ js
dnia 02.12.2021, 08:19
Ocena
komentarza:
3
do abnegat: Nie naganiaczami tylko użytecznymi idiotami. Nie podbijaj sobie bębenka.
@ Prawda
dnia 30.11.2021, 21:08
Ocena
komentarza:
27
Przecież on już ponownie wystawił ogłoszenie o wynajęciu tego lokalu. Nikt mu nic nie zrobi, czuje się bezkarnie. Ludzie powinni się jeszcze zainteresować dwoma, nowymi garażami położonymi najbliżej drogi. Tez postawione bez pozwolenia. Do tego gruz z rozbiórki tego lokalu wysypany na działkę za garażami. Pan Łukasz to cwaniak, bezszczelny typ. Jak znajdziecie jego ogłoszenia na tym portalu to proponuje wyszukać archiwalnych ogłoszeń. Jeszcze niedawno sprzedawał, mieszkania, lokal gastronomiczny, dom, samochód (forda). Miał wszystko teraz nie ma już nic?
Bezszczelny typ.
@ Natural Born Leader
dnia 30.11.2021, 21:15
Ocena
komentarza:
8
To należy go jak najszybciej uszczelnić zanim wybuchnie.
@ Misiek
dnia 30.11.2021, 21:24
Ocena
komentarza:
5
Tak, bez szczelności :)
@ Jaslanin
dnia 01.12.2021, 12:15
Ocena
komentarza:
8
Dodatkowo utrudnia życie mieszkańcom bloku!!! Prostak który w podejrzany sposób dorobił się pieniędzy. Zero klasy i inteligencji bo niestety tego się nie kupi. Mam nadzieje że znajdzie się kryska na niego !!!
@ Znajomy
dnia 30.11.2021, 21:17
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
@ Misiek
dnia 30.11.2021, 21:34
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ ixi
dnia 30.11.2021, 21:25
Ocena
komentarza:
16
Umywanie łap i zamiatanie pod dywan oraz spychologie czas zacząć
Układ zamknięty, jak to w polskim piekiełku zawsze dogadany.
@ Rysiek
dnia 30.11.2021, 22:11
Ocena
komentarza:
7
Zaistniała sytuacja przerosła władze miasta Jasła pod każdym względem
@ pl
dnia 30.11.2021, 22:21
Ocena
komentarza:
21
danie sobie ogromnych podwyzek ich nie przeroslo
@ pl
dnia 30.11.2021, 22:22
Ocena
komentarza:
13
nam podnosza ceny wszystkiego
@ do Ryśka
dnia 01.12.2021, 23:02
Ocena
komentarza:
7
Rzeczywiście widać, że zaistniała sytuacja przerasta możliwość twojego logicznego pojmowania i oceny sprawy - też pod każdym względem.
Ogarnij się.
Co władze miasta miały zrobić, by jakiś czub nie niszczył swojego i wspólnego mienia?
Mogły tylko ponosić wydatki na likwidację poniesionej szkody. Oczywiście z kasy podatnika, czyli też i twojej.
Chyba, że wymagasz by władza miejska pilnowała mieszkańców, by nie niszczyli swojego mienia, a to już wyższa szkoła jazdy.
@ takich mamy głupoli
dnia 30.11.2021, 23:24
Ocena
komentarza:
3
Idiokracja skrzyżowana z czeską bajką somsiedzi - to nie film to rzeczywistość.
@ obserwator
dnia 01.12.2021, 00:14
Ocena
komentarza:
15
Nikomu nawet włos z głowy za to nie spadnie! Tak będzie, bo "szpagaty prawne" to polska specjalność. Podobno osoba zlecająca wyburzenie filarów nie była jeszcze właścicielem tego lokalu! Prawny właściciel lokalu podobno nie wiedział po prowadzonych pracach tego pseudo remontu. No i kogo tu winić? Zostaje nadzór budowlany i choć to obowiązkowe to nikogo takiego nie było! Jak widać z powyższego sami niewinni. Mieszkańcy zagrożonych mieszkań w tym budynku zostali z ręką w nocniku, gdyby swoje interwencyjne zgłoszenia w sprawie prowadzonych prac dokonywali na piśmie to wówczas mogliby coś teraz uzyskać.
@ logika do obserwatora
dnia 01.12.2021, 08:40
Ocena
komentarza:
10
Szukasz winnego zdarzenia, że prywatna osoba zaczęła wyburzać słupy na nie swojej jeszcze (formalnie) własności?
Kto ma być winny oprócz sprawcy tego zdarzenia?
Czy podmioty typu: PKP, TBS-ABK, Starostwo, UM, Nadzór budowlany powinny warować przy drzwiach tego lokalu i pilnować by osobnik ten nie wszedł wyburzać słupy?
Te podmioty powinny przewidzieć co on zamierza zrobić?
Urzędy nie mają (jak na razie) wiedzy co suweren ma pod kopułą (jeżeli nawet tam coś czasem zaświta). Pomyśl chwilę, zanim zaczniesz insynuować bzdury.
@ js
dnia 02.12.2021, 00:00
Ocena
komentarza:
3
Człowieku jakie szpagaty prawne? Łudzisz się że po zawarciu umowy notarialnej zrobiłby co innego?
@ Misiek
dnia 01.12.2021, 04:59
Ocena
komentarza:
14
W zeszłym roku jasielskie TBS poszukiwało inspektora nadzoru z wynagrodzeniem mesięcznym "minimalna krajowa"...
Czy skutecznie, nie wiem. Ale resztę dopowiedzcie sobie Państwo sami.
@ Do Miśka
dnia 01.12.2021, 09:13
Ocena
komentarza:
-1
Czemu się nie zgłosiłeś?
Z twoich komentarzy wynika, że darzysz tę firmę "uznaniem".
Może byś trafił na odwzajemnienie tych uczuć?
Kasa może i niewielka ale mógłbyś zaprowadzić tam
Nowy Ład, wnieść nową jakość.
Pokazać jak to się robi, a nie tylko narzekać.
@ Misiek
dnia 01.12.2021, 11:43
Ocena
komentarza:
0
Chyba żart.
@ Antyzyd
dnia 01.12.2021, 09:23
Ocena
komentarza:
13
Coś tu śmierdzi. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że UM zleca wykonanie ekspertyzy komu? Ekspertom z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie właśnie tej z której to przedstawiciel zostaje nowym prezesem TBS-ABK. Takie rzeczy tylko w Jaśle. Dlatego należy powiadomić znanego dziennikarza śledczego aby troszkę powąchał tą dziwną przypadłość.
@ do powyżej
dnia 01.12.2021, 10:02
Ocena
komentarza:
-1
Kolejna spiskowa teoria dziejów?
Wąchaj dalej. Jesteś na tropie. Prześledź powiązania rodzinne nowego kandydata, to dopiero dostaniesz lotów.
Dojdziesz do wniosku, że wszyscy są ze sobą spokrewnieni i pochodzą od Adama - przynajmniej wg Biblii, a wg niewiernych - pochodzą od małpy.
Dziwne, że jako Antyzyd masz ogromne skłonności do tworzenia diaspory.
@ Maniek
dnia 01.12.2021, 12:02
Ocena
komentarza:
1
Ty już lepiej leć na ten urlop
@ Abnegat
dnia 01.12.2021, 20:26
Ocena
komentarza:
-4
@10:02
Określenie "teoria spiskowa" wymyśliło CIA po zamachu na Kennedy'ego, jako rodzaj propagandowej pałki, służącej do uciszania ludzi dążących do ujawnienia prawdy.
Czy te blisko 2 lata PLANdemii nie nauczyło cię, że mamy do czynienia tak naprawdę z rzeczywistością spiskową, w której władzę sprawuje jeden rząd światowy, a nominalnie rządzący w poszczególnych krajach są tylko jego marionetkami? Ta spiskowa rzeczywistość nie dotyczy oczywiście tylko rządzących, lecz w jakimś stopniu przekłada się na niższe szczeble funkcjonowania społeczeństw.
@ Obsesja
dnia 01.12.2021, 23:09
Ocena
komentarza:
4
Smutne jest i nawet przerażające, że nawet w przypadku indywidualnego działania osoby mało odpowiedzialnej ( czyli czuba - delikatnie mówiąc) doszukuje się drugiego, czy trzeciego dna. Po co?
Dla kreowania sensacji i emocji?
Przecież dużo lepiej robią to szmatławe audycje tv, czy brukowce - tu jest tak duża konkurencja, że trudno jest się przebić, czy zabłysnąć.
Nie dajmy się zwariować.
Zalecam jak najwięcej spotkań z logiką i rozumem. Najlepiej swoim.
@ js
dnia 02.12.2021, 15:52
Ocena
komentarza:
2
do Abnegat: Ciekawe bo o "spiskowych teoriach" pisali autorzy którzy w czasie zamachu na Kennedyego już dawno nie było na świecie. Czyżby mieli dar jasnowidzenia?
@ Abnegat
dnia 02.12.2021, 18:52
Ocena
komentarza:
0
Orwell i Huxley nie byli jasnowidzami - oni znali plan, jako członkowie stowarzyszeń masońskich.
@ xxx
dnia 01.12.2021, 09:31
Ocena
komentarza:
28
Proszę na bieżąco informować opinię publiczną o przebiegu procesu sądowego tego osobnika, który nakazał zniszczyć słupy.
@ Jaspis
dnia 01.12.2021, 15:25
Ocena
komentarza:
11
Od strony cywilnej jest jeszcze ciekawiej. Wszystkie elementy konstrukcyjne są w takim budynku tzw. częścią wspólną. Niezależnie czy w dniu zdarzenia właścicielem lokalu było PKP, czy pan G. były one wyłączone z własności lokalu i stanowiły wspólwłasność wszystkich właścicieli lokali w tym budynku. Zarówno pożytki z tego tytułu jak i koszty obciążają wszystkich współwlaścicieli, według ich udziałów. Jeśli w procesie karnym ten, który zniszczył słupy zostanie prawomocnie uznany winnym, to wtedy cywilnie pozostali współwłaściciele będą mogli od niego dochodzić zwrotu kosztów.
@ Gieroj
dnia 01.12.2021, 16:58
Ocena
komentarza:
7
Proszę na nowo zamknąć ulice Matzgera- nie idzie dojechać od strony krosna do centrum
@ Wilk
dnia 01.12.2021, 19:56
Ocena
komentarza:
-2
Do sss3, a taka różnica ,że były 2 słupy zgadza się, ale ścian podtrzymywala płytę na dużo większej odległości a nie na takim kawałku jak ten słup a w dodatku mija się z belka prostopadła nośna plyty
@ Abnegat
dnia 01.12.2021, 20:35
Ocena
komentarza:
-1
Też zwróciłem uwagę na ten szczegół, że w miejsce zburzonej ściany jest tylko jeden słup, dający podparcie punktowe, a powinna być belka poprzeczna i przynajmniej 2 słupy. Ale co ja tam będę podważał ustalenia specjalistów z renomowanej Uczelni Karpackiej.
@ Janusz z MCZK
dnia 01.12.2021, 21:06
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Zalecenia
dnia 01.12.2021, 23:13
Ocena
komentarza:
1
Zwróć uwagę, że wyburzono tam ścianki działowe, drugorzędne, bez znaczenia dla istoty sprawy. Gdy otworzą ten lokal może doradzisz właścicielowi co jeszcze usunąć, a co podeprzeć.
Tylko tym razem do usuwania filarów musi wziąć ze sobą palnik do cięcia metalu...
@ Gieroj
dnia 02.12.2021, 12:32
Ocena
komentarza:
2
Tylko że Ci specjaliści uczą również na Politechnice Rzeszowskiej i Politechnice Krakowskiej
@ mik
dnia 02.12.2021, 17:56
Ocena
komentarza:
0
A ten specjalista co usuwał słupy nośne uczy w szkole budowlanej w Jaśle. Takich mamy specjalistów
@ do Wilk i Abnegat
dnia 01.12.2021, 21:06
Ocena
komentarza:
0
Gratuluję spostrzegawczości i znajomości materii budowlanej. Gołym okiem widać, że wyburzone ścianki, na szczęście były działowe a nie nośne. Ten trzeci smuklejszy słup stalowy podpiera (co doskonale widać) jeden koniec bardzo krótkiej (ok 2 m ?}, jakiejś podrzędnej belki.
@ Abnegat
dnia 01.12.2021, 23:50
Ocena
komentarza:
-9
Zauważyłem, że to ścianka działowa, a nie nośna. W normalnych warunkach taka ścianka nie pełni roli konstrukcyjnej i mogłaby być wyburzona bez żadnych skutków. Jednak w sytuacji naruszenia stabilności konstrukcji stropu, zachodzi konieczność jego dodatkowego wzmocnienia.

Trzeba się zdecydować - albo podpory w miejsce wyburzonej ścianki działowej nie są w ogóle potrzebne, w takim razie po co taką podporę postawiono? A jeżeli podpora jest potrzebna, to niech spełnia jakieś sensowne wymogi konstrukcyjne. Logika podpowiadałaby jej lokalizację w tym miejscu, gdzie stoi słup drewniany, gdyż podpiera on konstrukcyjną belkę stalową, podczas gdy nowa podpora podpiera tylko sam mur, który może się wykruszyć i podpora przestanie spełniać swoją rolę.
@ Odbudowa
dnia 02.12.2021, 07:18
Ocena
komentarza:
7
1. Nie ma tam i nie było żadnej belki stalowej.
2. Słupy odbudowano w wersji stalowej w miejscach gdzie były poprzednie.
3. Odbudowa to odtworzenie konstrukcji, a nie przebudowa, czyli jej poprawienie
lub wzmocnienie.
@ Wilk
dnia 01.12.2021, 22:07
Ocena
komentarza:
-8
Gratulujacy, na wcześnieszych zdjęciach widać "gołym okiem" ,że ta belka jestduzo dłuższa niż 2 metry,a kukły słup nie w tym miejscu co powinien ,druga ekipa profesjonalistow
@ Wilk
dnia 01.12.2021, 22:08
Ocena
komentarza:
-7
Smukły slup
@ do Wilk
dnia 01.12.2021, 22:22
Ocena
komentarza:
5
Odsyłam do podręcznika podstaw projektowania konstrukcji stalowych i zapoznania się z pojęciem "smukłość słupa". To kategoria konstrukcyjna, ale o tym trzeba cokolwiek wiedzieć
a nie tylko młócić w klawiaturę.
@ PIter
dnia 01.12.2021, 22:39
Ocena
komentarza:
2
Moim zdaniem ta ulica powinna zostać zamknięta ruch w Jaśle jest teraz bardzie płynny !!!
@ GH
dnia 02.12.2021, 00:06
Ocena
komentarza:
7
na chwile teraźnijesza otwierając tą droge zblokowaliście Jaslo spowrotem... a było dobrze...
moze warto mpomyslec o kierunkowaniu tirów na nową obwodnicę ??? wszystko się ładuje w miasto i pod wiaduktami wszystko stoi z kazdej strony
@ gość
dnia 02.12.2021, 13:10
Ocena
komentarza:
0
ciekawe czy portal napisze artykuł o zakończeniu postępowaniu sądowemu przeciwko tym którzy się do tego przyczynili. Ale znając życie i Jasło to obejdzie się bez sądu i zamiecie się sprawę w kąt.
@ ciekaw
dnia 04.12.2021, 12:14
Ocena
komentarza:
1
Ciekawe kiedy Powiatowy Inspektor Nadzoru odwoła swoją decyzję o wysiedleniu mieszkańców i zakazie użytkowania bloku. Czy stanie się to przed Świętami ?
@ Terminator
dnia 04.12.2021, 20:53
Ocena
komentarza:
1
Powinno być nagłaśniane , bo ten debil powinien gnić w pierdlu .
@ Terminator
dnia 04.12.2021, 20:55
Ocena
komentarza:
1
On jest skończony , niech ogląda się za siebie
. Swojemu przybranemu. ojcu , wyrządził dużo krzywdy
@ równia pochyła
dnia 04.12.2021, 23:10
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105