Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Edukują dzieci na temat bezpieczeństwa na torach

7

Akcja „Bezpieczny przejazd” wraca do szkół i przedszkoli po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wczoraj o tym, jak należy zachować się w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych miały okazję usłyszeć przedszkolaki w Warzycach oraz uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle.

„Bezpieczny przejazd” jest akcją, której zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. O tym, jak olbrzymie ma ona znaczenie w kontekście kształtowania właściwych zachowań uczestników ruchu, świadczyć może fakt, iż wciąż znajdują się kierowcy, którzy ignorują zasady bezpieczeństwa, narażając na szwank zarówno swoje zdrowie i życie, jak również innych osób.

Pomysłodawcy kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” od kilku już lat swoje wysiłki kładą między innymi na działania edukacyjne wśród dzieci. Na terenie Jasła i okolicznych miejscowości obowiązek ten spoczywa na barkach Adama Filara, pracownika kolei – ambasadora akcji oraz członka inicjatywy społecznej „Kolej na Jasło”. – Bardzo się cieszę, że po długiej przerwie możemy wrócić do przedszkoli i szkół. To niezwykle ważne, aby edukację w zakresie bezpieczeństwa rozpocząć jak najwcześniej. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych chętnie poznają podstawową wiedzę na temat tego, jak należy bezpiecznie poruszać się w obrębie infrastruktury kolejowej, nie tylko przejazdów kolejowo – drogowych, lecz także przejść dla pieszych przez torowiska, peronów oraz innych miejsc, w których potencjalnie może wystąpić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Dlatego każda minuta, jaką poświęcamy na pracę społeczną w ramach akcji, jest tego warta – przekonuje.  

Wczoraj kampania „Bezpieczny przejazd” zawitała do przedszkola w Warzycach oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle. Tradycyjnie, dzieci obejrzały filmy edukacyjne. Otrzymały również gadżety i upominki, które przekazały między innymi Koleje Małopolskie.

Atrakcją była również wizyta funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Dorota Tuchowska – zastępca komendanta posterunku w Jaśle, starszy przodownik Michał Wójcik oraz starszy strażnik Marcin Wietecha zaprezentowali uczniom drugiej klasy swoje wyposażenie. Opowiedzieli również o codziennej służbie.

Jeszcze w tym roku akcja będzie kontynuowana w kolejnych przedszkolach i szkołach w Jaśle i okolicznych miejscowościach.       

MD

Napisany dnia: 12.10.2021, 16:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Smerfetka
dnia 12.10.2021, 16:05
Ocena
komentarza:
10
Przyda się dzieciom, bo teraz w domu wielu rodziców tylko uczy dzieci jak walić pięściami w konsole.
@ Oskar
dnia 12.10.2021, 16:33
Ocena
komentarza:
-8
[Komentarz nie na temat]
@ Darek
dnia 12.10.2021, 17:55
Ocena
komentarza:
3
Lepiej dorosłych nauczyć
@ jaślanin, niestety żałuję tego.
dnia 12.10.2021, 16:53
Ocena
komentarza:
-4
ale nowina wowowowo
ale jak się tu nic ciekawego nie dzieje od dawien dawna to co się dziwić...
@ Stary Glina
dnia 12.10.2021, 20:05
Ocena
komentarza:
-3
Pała, tarcza i przyłbica- rzeczywiście artefakty w sam raz dla ośmiolatków.
@ Kajman
dnia 13.10.2021, 05:34
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Zenek
dnia 13.10.2021, 05:35
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105