Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

93

Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

Przygotowanie ekspertyzy zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy będzie polegał na wstępnej inwentaryzacji budynku, drugi dotyczyć będzie jego zabezpieczenia, a ostatni kompleksowej odbudowy. Jako udało nam się dowiedzieć, przewiduje się wykonanie zabezpieczeń budynku konstrukcji stalowej. Miasto zleciło wykonanie ekspertyzy mimo, iż obowiązek ten ciąży na osobie, która do tego uszkodzenia doprowadziła. Niemniej burmistrz jako gospodarz miasta poczuwa się do odpowiedzialności i w uzgodnieniu z TBS-em oraz wspólnotą mieszkaniową podjął kroki, aby do niej doszło jak najszybciej. Jak podkreślają nam urzędnicy, miasto będzie się domagało zwrotu kosztów od osoby, która do uszkodzeń budynku doprowadziła - Nie możemy pozwolić, aby mieszkańcy długo na to czekali – usłyszeliśmy. Koszt przygotowywanej ekspertyzy wyceniono na około 36 tys. zł.

W pierwszą noc tuż po ewakuacji mieszkańców wszyscy udali się do swoich rodzin lub znajomych. Na ten moment miasto zapewnia kilkunastu osobom, które zgłosiły taką potrzebę lokale zastępcze oraz wyżywienie, jeżeli występuje taka potrzeba. Władze miasta zdają sobie  sprawę, że nie wszyscy będą mogli na dłuższy okres zamieszkiwać u swoich bliskich, dlatego prowadzą rozmowy z przedsiębiorcami oraz hotelarzami, w celu zapewnienia tym osobom noclegów do czasu, aż zostanie wydana decyzja o ich powrocie do swoich mieszkań.

Przewiduje się dla nich również pakiet pomocowy. - Wsparcie dla mieszkańców bloku przy ulicy Metzgera 10, dostosowane do indywidualnych potrzeb, oferuje również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle. Jest to m.in. wsparcie w zakresie: pomocy finansowej na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb, usług opiekuńczych, pomocy rzeczowej, wsparcia wolontariuszy czy w postaci skierowania do odpowiednich instytucji i specjalistów – informuje Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle. I dodaje - cały czas Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle, koordynowane przez Burmistrza Miasta Jasła, monitoruje sytuację i jest do dyspozycji poszkodowanych mieszkańców.

id

Napisany dnia: 21.10.2021, 12:31
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Zibi
dnia 21.10.2021, 13:05
Ocena
komentarza:
88
A co z drogą??? Jeśli ma być zamknięta to może by jakieś objazdy dla dużych samochodów opisać a nie przez miasto się pchają. Brak oznakowań przed skrzyżowaniami dotyczące objazdu masakra jakaś
@ Eksperty
dnia 21.10.2021, 13:20
Ocena
komentarza:
33
Dziwne, że paru "ekspertów" w parę godzin uporało się z problemem podgryzając filary i nie potrzebowali ekspertyzy, a tu aż kilku radzić będzie jak naprawić to tygodniami, czy miesiącami?
To się nazywa sprawne działanie antykryzysowe?
Gdyby w takim tempie odbudowywano by Warszawę, czy nawet Jasło, ze zniszczeń powojennych, to do dziś by trwały prace wśród gruzów i zgliszcz.
Czas inaczej biegnie dla wysiedlonych mieszkańców niż dla ekspertów czy urzędników.
Należy liczyć na opatrzność, że nie zdarzy się jakaś większa katastrofa, bo mieszkańcy mogą liczyć nie na sztaby antykryzysowe, tylko tak naprawdę na siebie i na wzajemną pomoc - jak np. w czasie powodzi z 2010 r.
@ Jasiek z Bobowej
dnia 21.10.2021, 13:24
Ocena
komentarza:
30
A komu to potrzebne. Tiry na tory ,są też rowery tyle ścieżek rowerowych w Jaśle np. ul Jagiełły za 270tys.
@ disko
dnia 21.10.2021, 13:44
Ocena
komentarza:
19
@Eksperty zwłaszcza że zima idzie
@ Do zibi
dnia 21.10.2021, 13:44
Ocena
komentarza:
11
Zaproponuj którędy mają jeździć
@ Fan
dnia 21.10.2021, 14:36
Ocena
komentarza:
-37
Kieds ktos madrze napisal dobrze ze jest łącznik przez górkę i most na Gądkach?.
Teraz co by bylo gdyby tego nie bylo??
A ile bylo narzekan a PO co a komu to POtrzebne i co rzykacze maruderzy na nie
@ tatalny paraliż
dnia 21.10.2021, 15:15
Ocena
komentarza:
99
Cała ta marna pseudo mieścina stoi. Jeden wielki korek. Policjanci siedzą w radiowozach bawią się telefonikiem a 30 tonowe samochody jeżdżą zbłąkane po centrum "miasta", ulicy Grunwaldzkiej (ograniczenie tonażowe 5t) lub kierowcy stoją na awaryjnych i pytają przechodniów o drogę. Wyjechać dużym pojazdem z ulicy WOJSKA POLSKIEGO NA UL 3GO MAJA w kierunku NOWY SĄCZ graniczy z cudem. Dodajmy do tego zamknięty przejazd kolejowy 15 min wcześniej niż jedzie pociąg, kopcące MKS-y i brak miejsc parkingowych i mamy cały obraz komunikacyjny "kochanego " JASEŁKA. JEDEN WIELKI CHAOS !!! BRAWO DLA WŁODARZY!!!
@ Ludek
dnia 21.10.2021, 15:29
Ocena
komentarza:
10
Co się dziwić. By skasować 36 tysięcy trzeba się polokaly trochę poplątać ipoudawać , że się bada.
@ ftyu
dnia 21.10.2021, 15:47
Ocena
komentarza:
5
Nie tragizuj, akurat wyjazd z ul. Wojska Polskiego na 3 Maja bardzo znośny bo kierowcy kulturalni i co chwilę ktoś przepuszcza skręcających, korków w mieście mało bo jednak łaczniki robią swoje ( i ten wzdłuż Jasiołki i ten przez Górkę klasztorną i dodatkowy most przy MOSIR też coś daje pomimo wąskiej drogi). Pociągi jeźdżą to muszą być przestoje na szlabanach, teraz akurat mało jeźdżą bo trwa remont linii kolejowej przy Gorlicach więc znowu tragizujesz bez powodu, lepsze tory lepsza komunikacja i może więcej ładunków pojedzie koleją a nie TIRami. MKSy są takie na jakie stać małe miasto, auto zostaw pod miastem i dojedź mksem czy Jasielem bo często kursują pustawe i będzie ekologiczniej i mniejsze korki i więcej kasy na nabycie lepszych autobusów. Nie zabetonujemy całego miasta żeby cały powiat zjeżdżał autami dla swej wygody.
@ Inż.
dnia 21.10.2021, 15:58
Ocena
komentarza:
33
Weż się zastanów co piszesz. Żeby taka ekspertyzę zrobić o wziąć odpowiedzialność za życie i zdrowie ludzi to trzeba mieć j wykształcenie i doświadczenie. Ale co Ty możesz o tym wiedzieć. To tak jak rozmowa że ślepym o kolorach niestety.
@ Do Inż.
dnia 21.10.2021, 19:23
Ocena
komentarza:
-2
Nikt nie neguje potrzeby fachowego i odpowiedzialnego
działania .
Chodzi o czas. Należało znaleźć ekspertów nie najtańszych
ale też dyspozycyjnych, bo do działań kryzysowych wymaga się
szybkich i zdecydowanych rozwiązań, a nie narad, komisji, dywagacji
I urzędolenia. Doświadczony ekspert po oględzinach wie co jest
grane i nie ciągnie tygodniami tematu, bo mu szkoda czasu.
Zapytaj cierpiących niewinnie lokatorów jak widzą
wielorygodniowe "wczasy" poza domem.
Jak wycenić ich wysiedlenie?
Nieporadności nie da się przysłonić odpowiedzialnością
ekspertów.
Od strony technicznej temat jest prosty: odbudowa
2 słupów. Reszta to medialna ściema rozdmuchana
ponad wszelką miarę i potrzebę.
@ Porównanie
dnia 21.10.2021, 19:37
Ocena
komentarza:
4
Sytuację można porównać do leczenia pacjenta z zagrożeniem życia.
W sytuacji kryzysowej szuka się najlepszego lekarza by sprawnie ratował, bo wie jak to robić.
Można też zwołać komisję aby robić szczegółowe badania, konsultacje (może nawet konsylium), a czas leci i pacjent może nie doczeka decyzji (tu naprawy słupów)
lub tak go ta procedura i czekanie umorduje, że będzie mu już wszystko jedno.
Tak się dzieje gdy strach przed odpowiedzialnością przesłania racjonalne myślenie
i zastępuje skuteczne działanie.
@ Yo
dnia 22.10.2021, 08:22
Ocena
komentarza:
4
Korki male?? Jechales od strony Krosna kiedyś miedzy 15 a 17?
@ Szymon
dnia 24.10.2021, 01:07
Ocena
komentarza:
4
Przecież tam nastąpiło ugięcie stropu i najprawdopodobniej przekroczenie stanu nośności konstrukcji. To są ukryte wady np zbrojenia których nie widać gołym okiem. Budynek nie jest z aluminium że go odegniesz z powrotem i wróci do swojego kształtu. Jak można gadać takie bzdury bez zastanowienia i to jeszcze publicznie. Odbudowanie słupów tu już nie pomoże. Całe piętro trzeba wzmocnić. Obciążenie z budynku musi teraz zostać przeniesione przez inne elementy. A teraz pytanie gdzie przeniesiesz siły skoro fundamenyt były przygotowane tylko pod te słupy? Czyli trzeba rozgrzebywać ziemię. A co dalej? Jak wybierzesz ziemię to reszta fundamentów ulega przesunięciu. To wszystko trzeba zaplanować. Nie zdziwiłbym się gdyby te ameby co wyburzały słupy też myślały tak jak ty...
@ Swen
dnia 21.10.2021, 13:20
Ocena
komentarza:
36
Nawet jeśli dojdzie do tego że ekspertyza wyrazi zgodę na powrót osób to i tak ktoś powinien zapłacić odszkodowanie osobą tam zamieszkującym. Raz za nerwy, a drugie że ich nieruchomości z dnia na dzień stracą na wartości 100 procent. Bo nikt świadomie nie kupi mieszkania w którym jest choć cień szansy że może nastąpić zruszenie. Przecież taki blok cały czas pracuje od zmiany temperatury i generowanych drgań przez ciężarówki i kolej, więc jego stan może ulec z czasem pogorszeniu.
@ Roszczenia
dnia 21.10.2021, 13:51
Ocena
komentarza:
12
Oczywiście, że pojawi się wiele roszczeń o zarysowania, czy pęknięcia w mieszkaniach i dotyczyć będą nawet, czy szczególnie uszkodzeń, które są tam od wielu lat -
jak w przypadku włamanie w sklepie: wszystkie straty idą na koszt i na konto włamywacza
Wiele spraw sądowych i ekspertyz jeszcze będzie . Temat dopiero się zaczyna
@ ABSOLUT
dnia 22.10.2021, 00:33
Ocena
komentarza:
-3
Ekspertyza znajdzie prawdopodobnie pękniecia w strukturze a to = demolition,
a może o to chodziło!
@ vb
dnia 21.10.2021, 13:27
Ocena
komentarza:
25
cytuję po raz kolejny..."Wobec mężczyzny zastosowano poręcznie majątkowe w kwocie 10 tys. zł, które zostało już wpłacone. Ma też zakaz opuszczania kraju – przekazała nam prokurator Grażyna Krzyżanowska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Jaśle. Ponadto prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym, które ma na celu zabezpieczenie roszczeń o naprawienie szkody. – Zabezpieczenia majątkowego dokonano poprzez ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości przy ulicy Metzgera 10 w Jaśle – poinformowała prok. G.Krzyżanowska. Właściciel lokalu nie posiada innych nieruchomości. .."
Kwota poręczenia powala tak jak i bieda właściciela ..Żal tylko tych starych ludzi bo odszkodowania widzę w gęstej sinej dali...Nie wiem dlaczego usuwa się publiczną przecież wypowiedz pani prokurator
@ Bu...
dnia 21.10.2021, 13:50
Ocena
komentarza:
21
Wszystko co piszesz jest oki, natomiast " inwestor" jest i zostanie skończony finansowo - ewentualne naprawy , ekspertyzy, zabezpieczenia terenu, zostanie nimi obciążony ! suma będzie olbrzymia. Oczywiście będzie unikał zapłaty, długi będą wlokły się latami... abstrahując od sprawy karnej. Miejmy tylko nadzieję, że budynek nie zostanie zakwalikowany do rozbiórki ...
@ vb
dnia 21.10.2021, 19:31
Ocena
komentarza:
9
Zostanie skończony finansowo???..widać po kwocie poręczenia i zakazie sprzedaży lub wynajęcia lokalu przy Metzgera ..ha ha to jakby nałożyć sankcje na buty co się rozwaliły KTO mu to teraz kupi???..Nieszczęście kilkudziesięciu ludzi w większości nie mających nadziei na doczekanie końca spraw sądowych!!!
@ do @ Bu....
dnia 22.10.2021, 06:57
Ocena
komentarza:
5
Skończony finansowo? Jak nie ma nic na siebie to ciekawe z czego weźmie? Chyba że mu Glapiński da bo podobno mamy tyle kasy że nie wiem co z nią robić.
@ Drogówka
dnia 21.10.2021, 13:41
Ocena
komentarza:
16
O, nieeeee !!! Jeszcze trzy tygodnie będziemy kierować ruchem !!!
@ Policjant
dnia 21.10.2021, 13:45
Ocena
komentarza:
17
Nie narzekamy, można na legalu siedzieć i nic nie robić
@ Jeżynka:)
dnia 21.10.2021, 13:47
Ocena
komentarza:
34
Nie trzeba by kierować-!gdyby ktoś użył mózgu
i postawił znak, ale po co?
niech stoi radiowóz 24/h.
@ Pomysłowy
dnia 21.10.2021, 13:49
Ocena
komentarza:
31
A gdyby tak przenieść sąd do tego budynku ... może wszystko poszłoby sprawniej ...
@ mix
dnia 21.10.2021, 14:03
Ocena
komentarza:
16
Doliczyć koszty pracy policji na 3 skrzyżowaniach 24h /na dobę przez 3 tygodnie
@ do mix
dnia 21.10.2021, 14:29
Ocena
komentarza:
4
policja dostała 500 zł podwyżki, myślisz że po co, będzie 1 grudnia to będą sypać mandaty cały czas.
@ do @ mix
dnia 22.10.2021, 06:58
Ocena
komentarza:
3
Czy znajdzie się w Jaśle choć jeden mądry i postawi odpowiednie znaki a nie policja waruje dzień noc na trzech skrzyżowaniach.
@ Natural Born Leader
dnia 21.10.2021, 14:04
Ocena
komentarza:
13
Najważniejsze, że w tej ciężkiej dla wszystkich sytuacji miasto zdało celująco egzamin i wzorcowo poradziło sobie z chaosem komunikacyjnym xD
@ youtube
dnia 21.10.2021, 14:10
Ocena
komentarza:
11
bedziecie widziec ze wszyscy za to zaplacimy razem z tym glupkiem bo miasto biedne
@ 123456789
dnia 21.10.2021, 14:43
Ocena
komentarza:
12
A mieszkańcy co nie mają gdzie się udać żyją w miejscu gdzie na 10 pokoi jest 1 łazienka i 1 kuchnia.
@ Marcin.
dnia 21.10.2021, 14:58
Ocena
komentarza:
43
Tydzień temu została zamknięta ulica Metzgera!!!
Od tygodnia nie znalazł się nikt rozgarnięty, aby postawić odpowiednie oznakowanie. Raptem 3 skrzyżowania i zero znaków.

Dlaczego Miejsckie Centum Zarządzania Kryzysowego w porozumieniu z zarządcą drogi nie ustawią odpowiednich znaków?!
@ Gosc
dnia 21.10.2021, 15:11
Ocena
komentarza:
13
Budowlańca, jak każdego, kto służy ludziom, powinna obowiązywać etyka. Ktoś, kto swoją niekompetencją zagraża życiu i zdrowiu, powinno się wykopać z zawodu. Dotyczy to tak samo lekarza, kucharza jak i budowlańca.
@ do Gościa
dnia 21.10.2021, 15:24
Ocena
komentarza:
31
Przecież tam nie było żadnego budowlańca.
Tam był wszystkowiedzący właściciel.
@ Bocian
dnia 21.10.2021, 17:34
Ocena
komentarza:
6
nie było budowlańca tylko ślusarz
@ henryk
dnia 21.10.2021, 17:22
Ocena
komentarza:
23
cała polska z nas się śmieje , że nie potrafimy oznaczyć objazdów i musi stac policja
@ Xxx
dnia 21.10.2021, 17:31
Ocena
komentarza:
-7
Skąd wiesz że cała polska?cała Polska to się śmieje z pomnika na kur...ej górce
@ henryk
dnia 21.10.2021, 18:03
Ocena
komentarza:
2
stąd wtem co mówią , KIEROWCY na radiu , pytają jak dojechać na rafinerię i tyle w temacie
@ Jan
dnia 21.10.2021, 18:08
Ocena
komentarza:
-2
Dlaczego chowasz się za śmiesznym nikiem podpisz
się imieniem i nazwiskiem jak taki bohater jesteś skoro cudowny
pomnik ci się nie podoba
@ Natural Born Leader
dnia 21.10.2021, 18:27
Ocena
komentarza:
-1
Muszę was niestety zmartwić, cała Polska śmieje się z policji udającej znaki, z pomnika, z którego chyba niedługo ten Jezusek zejdzie i kopnie jaslan w d... żęby oprzytomnieli, z drzew pożerających tlen, z Indiany Bogdana - tropiciela węży, "oranżadowych" artystów i śpiewaków, których kiedyś poprosili żeby nie chodzić w szpilkach męskich do szkoły, bo tam obowiązuje schludny strój, a ci odebrali to za homofobię i zaczęli pisać o tym piosenki oraz śmieją się z nas jako zagłębia szmateksów, które donosi ciuchy po bezdomnych z Anglii i Niemiec, z nich śmieją sie też inni jaslanie, którym wydaje się, że są lepsi, bo kupują ciuchy z najgorszych sieciówek, gdzie ciuchy robi się z opon, a wyprodukowanie kontenera szmat kosztuje 50 dolarów, albo sa ambasadorami pewnej sportowej marki którek nazwa składa sie z litery i cyfry, która nie nadaje się nawet do wyprowadzenia psa pod blok.
@ Józek
dnia 21.10.2021, 19:59
Ocena
komentarza:
-1
Nie podoba mi się ten cudowny pomnik.Teraz jestem takim samym bohaterem jak ty
@ jasełko
dnia 21.10.2021, 23:23
Ocena
komentarza:
14
Warszawa poszukuje fachowców z Jasła do remontu sejmu.
@ jas
dnia 22.10.2021, 22:12
Ocena
komentarza:
0
posłuchaj utworu Cypisa Cała Polska śpiewa z nami
@ pis po jedno zło
dnia 21.10.2021, 17:35
Ocena
komentarza:
3
Widać jak aparat niewydolnego państwa pręży swe nikłe muskuły pomocy społecznej, a tak na prawdę to skończy się w kilku zdaniach na podrzędnym lokalnym portaliku internetowym.
@ Sienkiewicz
dnia 21.10.2021, 18:22
Ocena
komentarza:
8
_uj d_pa i kamieni kupa !!!
@ Abnegat
dnia 21.10.2021, 18:37
Ocena
komentarza:
10
Dlaczego nie zlecono ekspertyzy jakiejś Politechnice lub instytutowi badawczemu, tylko tzw. Wyższej Szkole Gotowania na Gazie, której specjalnością jest "wszystkoizm"? No bo czy można poważnie traktować instytucję pretendującą do naukowej, jeżeli prowadzi zajęcia z tak różnych dziedzin, jak politechniczne, językowe, pedagogiczne, medyczne, marketing, zarządzanie, wychowanie fizyczne i zielarstwo?
@ dragoness
dnia 21.10.2021, 20:12
Ocena
komentarza:
0
Panu się pomyliło z jasielską "szkołą wyższą".
@ Abnegat
dnia 21.10.2021, 23:40
Ocena
komentarza:
3
Obie "po jednych pieniądzach". Co można sądzić o poziomie "szkół wyższych" powstałych masowo w miastach powiatowych, jako jednej z form działalności gospodarczej? To dawało również ulgi podatkowe i niejednokrotnie był to jedyny powód powiązania działalności gospodarczej z funkcjonowaniem "szkoły wyższej". Były też nieodosobnione przypadki, że "rektorami" tego rodzaju "uczelni" interesował się prokurator.
@ Rozsądny
dnia 21.10.2021, 18:42
Ocena
komentarza:
8
Zrobić objazd ulicą dworcową , wystarczy zakryc znakivi ustawic nowe dot. Objazdu , dwunkierunkowa przynajmniej dla osobowych
@ henryk
dnia 21.10.2021, 18:49
Ocena
komentarza:
9
myślenie boli urzędników , do takiego objazdu, musimy powołać komisję i radnych i to trochę musi potrwać , tak się rządzi JASŁEM
@ 1971
dnia 21.10.2021, 22:47
Ocena
komentarza:
11
Zeby zmienić oznakowanie drogi krajowej musi byc zatwierdzony plan zmiany organizacji ruchu a opracowanie rakiego planu trwa . Inna sprawa, ze centrum zarządzania kryzysowego powinno miec takie plany opracowane i uzgodnione ,i w razie koniecznosci natychmiast powinny byc wprowadzone.
@ budowlaniec
dnia 23.10.2021, 11:27
Ocena
komentarza:
3
Jak Ciebie nie boli i na wszystkim się znasz to zrób projekt organizacji ruchu, pouzgadniaj gdzie trzeba i git. No ale nie zrobisz tego bo jestes na to za g...i. na urzedników nie narzekaj. Takie sa przepisy i tyle. A kto tworzył przepisy ludzie, których wszyscy wybralismy i tyle w temacie. Chcesz o czyms pisac to najpierw zapoznaj sie dobrze z tematem. takich chłpków roztropków na ty forum jest bardzo dużo. zastartuk np. na burmistrza, wygraj i rządź. Zobaczymy wtedy jaki to raj będzie w Jaśle. Zapamiętaj jedno wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. A teraz idź i kup sobie flaszkę za to co zostało z 500 plus lub MOPS i sie zrelaksuj.
@ Abnegat
dnia 21.10.2021, 18:57
Ocena
komentarza:
1
"... burmistrz jako gospodarz miasta poczuwa się do odpowiedzialności i w uzgodnieniu z TBS-em oraz wspólnotą mieszkaniową podjął kroki, aby do niej [ekspertyzy] doszło jak najszybciej ..."

Burmistrz ogólnie jest gospodarzem miasta, ale w odniesieniu do gospodarki mieszkaniowej jest nim tylko w zakresie mieszkań komunalnych, a taki przypadek na Metzgera 10 nie zachodzi. Czy ta nagła aktywność Burmistrza wynika aby tylko z przesłanek humanitarnych, czy również z roli, jaką spełniła w tej sprawie firma TBS-ABK Sp. z o.o., której właścicielem w 100% jest Miasto Jasło?

Natomiast dopiero z tego artykułu można się dowiedzieć, że w tym nieszczęsnym budynku jednak istnieje Wspólnota Mieszkaniowa, której rola w zdarzeniu i ewentualna odpowiedzialność zostały zupełnie przemilczane, a to mogłoby zmienić spojrzenie na tę sprawę.
@ gw30
dnia 21.10.2021, 19:12
Ocena
komentarza:
14
Gdzie niby tutaj jest odpowiedzialność Wspólnoty Mieszkaniowej? Blok został wybudowany przez PKP w latach sześćdziesiątych dla pracowników kolei. W latach dziewięćdziesiątych kolej sprzedawała mieszkania i ludzie tam mieszkający je wykupili i utworzyli Wspólnotę Mieszkaniową. Lokal użytkowy na parterze został nadal własnością PKP więc Wspólnota nie miała do niego żadnych praw.
@ Abnegat
dnia 21.10.2021, 23:56
Ocena
komentarza:
-5
Nie przesądzam winy tamtejszej Wspólnoty Mieszkaniowej, chciałem jedynie zwrócić uwagę, żeby nie traktować jej jakby była "nie z tego filmu", tym bardziej, że dotychczas samo jej istnienie było przemilczane. Prawa i obowiązki wspólnoty mieszkaniowej określa ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
@ Bocian
dnia 21.10.2021, 19:45
Ocena
komentarza:
2
Dlaczego burmistrz zlecił ekspertyzę? Dlaczego nie kolej?
@ Kolej
dnia 21.10.2021, 20:10
Ocena
komentarza:
8
Odpowiedź jest prosta:
Kolej to takie państwo w państwie, że skuteczność jej działania jest minimalna, a decyzyjność i odpowiedzialność praktycznie zerowa.
Wie o tym każdy kto cokolwiek próbował uzgodnić z władzami kolejowymi.
W przypadku scedowania ekspertyzy na kolej ludzie z tego bloku nie weszli by do niego nawet do końca roku przyszłego, a roboty naprawcze potrwały by kilka lat.
Taka jest niestety prawda o decyzyjności, wydolności i biurokracji w tej instytucji.
To dawniej, przed wojną, mówiono: Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej.
To się już nie wróci.
@ Wyborca
dnia 21.10.2021, 20:13
Ocena
komentarza:
3
To kolej powinna oddać miastu za ekspertyzę a kolej niech sobie ściąga że własnego klienta któremu sprzedała lokal
@ Po kolei
dnia 21.10.2021, 21:56
Ocena
komentarza:
6
Miasto zapłaci za ekspertyzę, bo ma dbać o mieszkańców, a kolej ma mieszkańców daleko w tyle.
Miasto nie będzie dochodzić od kolei, bo kolej jest od tego aby brać, a nie dawać.
Jeżeli kolej mówi, że coś da, to mówi.
Miasto może dochodzić zwrotu kosztów od winnego tj. od właściciela budynku, jeżeli po paru latach procesowania się ówże będzie miał coś więcej niż koszulę na grzbiecie.
Miasto będzie zawsze do tyłu. Nie tylko finansowo ale i medialnie, bo na pochyłe drzewo każda koza skacze.
@ kierowca
dnia 21.10.2021, 20:02
Ocena
komentarza:
2
Jak dobrze pojdzie to komisje beda badac do nowego roku
@ Wyborca
dnia 21.10.2021, 20:05
Ocena
komentarza:
2
Panie burmistrzu kiedy będzie ciepła woda w kranie ,i zamek w WC na Zielonym Rynku?Urzędnicy w ubikacji zimna wodę mają w kranie i zamka w drzwiach nie mają? Epidemia ,pasuje aby woda w kranie była ciepła a nie lodowata w 21 wieku w unii
@ kiki
dnia 22.10.2021, 09:30
Ocena
komentarza:
0
Ale się osłabiasz, ciesz się, że w ogóle jest wychodek i nie musisz wydalać ekstrementów pod murem...
@ mitrandir
dnia 24.10.2021, 12:36
Ocena
komentarza:
-4
Ekstrementy wydalają takie niedouczone pały -jak ty kiki
@ kiki
dnia 25.10.2021, 13:07
Ocena
komentarza:
2
mitrandir - to powiedzmy, że ty przeprowadzasz defakację...
@ Marysia
dnia 21.10.2021, 20:19
Ocena
komentarza:
1
A przy okazji ktoś mógłby zweryfikować wysokość czynszów w TBS. Mieszkania na wynajem dla ludzi, których nie stać na własnościowe a czynsze powyżej 1 000 zł. Czy utrzymanie tych mieszkań jest droższe niż w innych spółdzielniach ??? Bloki mają ponad 20 lat więc chyba i kredyt na ich budowę się skończył?? Bo chyba z czynszów mieszkańców nie finansuje się innych inwestycji?? Bo niby jakim prawem? Panie Burmistrzu napiszę do Pana poraz kolejny w tej sprawie na skrzynkę UM.
@ Ekspertyza za darmo
dnia 21.10.2021, 23:49
Ocena
komentarza:
0
Zalać betonem remontowane pomieszczenie i szpary wypełnić pianką
@ Abnegat
dnia 22.10.2021, 00:03
Ocena
komentarza:
-3
To mogłoby nie wystarczyć, jeżeli została naruszona konstrukcja mieszkań znajdujących się powyżej.
@ Karlino do eksperta za darmo
dnia 22.10.2021, 06:31
Ocena
komentarza:
2
Analogia:
10 stycznia 1981 r. ugaszono największy w Europie pożar szybu naftowego koło Karlina (Zachodniopomorskie). Przez 32 dni ponad 1000 osób walczyło z żywiołem.
Propozycje:
Od "ekspertuf" napływało wiele propozycji ugaszenia tego pożaru.
Jedna z ciekawszych była propozycja zalania szybu kwaśnym mlekiem, a inny ze
"znafcuf" zgłosił chęć zalania odwiertu własnym moczem.

Polecam ku rozwadze i dla wyciągnięcia wniosków - ale ducha nie gaszę- wszak wszyscy czekają na pomysły i propozycje - szczególnie te niebanalne.
@ 1971
dnia 22.10.2021, 06:55
Ocena
komentarza:
4
Hahahaha dobry komentarz
@ Zabetonowanie
dnia 22.10.2021, 07:07
Ocena
komentarza:
3
Pod tym lokalem jest piwnica. Wprowadzenie wielotonowego obciążenia od betonu wylanego na strop piwnicy gwarantuje totalną demolkę bloku, czyli prawdziwą, całkowitą (a nie częściową, jak dotychczas) katastrofę, czyli jego zawalenia z powodu przeciążenia stropu nad piwnicą.
Pozostaje wg tego pomysłu pianka ale to jest dobre do uszczelniania np. okien.
Nie przejmuj się i myśl dalej co by tu poradzić.
Myślenie ma przyszłość.
@ budowlaniec
dnia 23.10.2021, 11:18
Ocena
komentarza:
0
Sam się zalej, takich bredni jeszcze nie słyzałem.
@ BogdanT
dnia 22.10.2021, 09:16
Ocena
komentarza:
4
Niech ktoś wybuduje sobie piętrowy dom. Potem ten dom cały popęka a właściciel odstanie ekspertyzę, że budynek grozi zawaleniem. Potem długo długo nic. Nawet, jeśli za jakiś czas ekspertyza będzie pozytywna, że można mieszkać, czy wtedy ktoś odważy się tam spędzać, mieszkać, spać?

Ja osobiście najnormalniej w świecie bałbym się...
Obawiam się, że kilkupiętrowy blok z naruszoną konstrukcją nie będzie nadawał się do użytku.

Niech ktoś postawi się na miejscu wydającego taką opinię. Ten ktoś bierze na siebie bezpieczeństwo tych ludzi...

Bardzo to przykre i smutne... To tragedia życiowa dla tych ludzi...
@ Król
dnia 22.10.2021, 10:10
Ocena
komentarza:
2
Ja bym się odważył, trochę więcej odwagi. Jeśli specjaliści zezwolą to nie podwazajmy ich decyzji bo się na tym znają lepiej niż internetowi wszechwiedzący
@ docent inżynier
dnia 22.10.2021, 09:43
Ocena
komentarza:
2
Budynek jak najbardziej nadaje się do naprawy. Sprawa wbrew pozorom konstrukcyjnie nie jest jakoś wybitnie skomplikowana. Zacząć trzeba od kondygnacji piwnicznej i tam na słupach stalowych wzdłuż podciągów istniejących żelbetowych zamontować z obu stron odpowiednie belki stalowe. Tą samą operację należy w pionie powtórzyć na poziomie parteru. Ta konstrukcja stalowa posadowiona na stopach fundamentowych w piwnicach musi przejąć w całości obciążenia, które do tej pory przenosiły słupy i podciągi żelbetowe. Wymaga to oczywiście odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych.
@ Abnegat
dnia 22.10.2021, 12:11
Ocena
komentarza:
1
To brzmi logicznie, ale nie uwzględnia już dokonanych naruszeń konstrukcji mieszkań położonych nad zdemolowanymi podporami. Te naruszenia objęły - jak sądzę - nie więcej niż 1/4 kubatury bloku i może najbardziej racjonalnym wyjściem byłoby wyburzenie tej części, o ile przyłącza mediów znajdują się po drugiej stronie. W przeciwnym wypadku, koszty przeróbki instalacji podważyłyby sens ekonomiczny przywracania bloku do eksploatacji.
@ "osoba postronna"
dnia 22.10.2021, 15:35
Ocena
komentarza:
8
W uszkodzonej części budynku znajduje się stacja transformatorowa SN/nn zasilająca tamtą część miasta, prawdopodobnie przed remontem /moje skromne zdanie - budynek jest do uratowania/ PGE musi wybudować nową stację trafo w pobliżu /koszt kilkaset tysięcy PLN/ plus naprawa budynku co najmniej kilkaset tysięcy PLN. W sumie usunięcie tego "bałaganu" to ponad 1 mln PLN. Jeżeli CHORE PAŃSTWO /dzięki tzw. niezawisłym sądom/ nie będzie w stanie obciążyć sprawcy, to znaczy, że jesteśmy w 3-cim swiecie
@ kras
dnia 22.10.2021, 23:49
Ocena
komentarza:
4
Co z tego że go obciążą jeśli nic nie ma? To z kogo mają ściągnąć, z teściowej czy sąsiadów?
@ 303R.i.P
dnia 23.10.2021, 17:14
Ocena
komentarza:
-1
Proszę władze miasta o wzięcie pod uwagę otwarcie ruchu drogowego na jasielskiej obwodnicy w
Wstrząsy wywalane przez tzw T I R Y mogą spowodować zawalenie budynku.
@ Luki
dnia 24.10.2021, 12:41
Ocena
komentarza:
0
Właścicielem jest PKP? stąd cisza?
@ Abnegat
dnia 25.10.2021, 01:12
Ocena
komentarza:
0
Cały budynek nie może być własnością PKP, bo inaczej nie miałaby podstaw istnienia Wspólnota Mieszkaniowa, czyli zrzeszenie właścicieli mieszkań wykupionych na własność (tzw. wyodrębnionych). Nie wiadomo, jaki to jest procent wszystkich mieszkań, ale gdyby to była większość, to okazałoby się, że tak naprawdę administratorem bloku nie jest już PKP, lecz Wspólnota Mieszkaniowa lub inny podmiot, działający na jej zlecenie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105