Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

36

Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

ERKO przy każdej nadarzającej się okazji udowadnia, że młodzi ludzie, którzy gotowi są podnosić swoje kwalifikacje oraz stawiają na rozwój zawodowy, stanowią dla firmy niezwykle wartościowy kapitał ludzki. Tym samym, producent detali lotniczych, którego jeden z zakładów produkcyjnych znajduje się w podjasielskiej Czeluśnicy, od kilku lat współpracuje w kilkoma szkołami w regionie, które realizują kształcenie w perspektywicznych z punktu widzenia potrzeb firmy, zawodach.  

Na wąskiej liście placówek oświatowych, które współpracują z ERKO, znajduje się między innymi Zespół Szkół Technicznych w Jaśle. Współpraca ta realizowana jest na kilku płaszczyznach. Od kilku lat firmę i szkołę łączy umowa o praktyki zawodowe. Warto również podkreślić, że ERKO patronuje kierunkowi kształcenia technik mechanik – operator obrabiarek CNC. Co więcej, przy współpracy z Jasielskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców, oba podmioty zaangażowane są w realizację projektu unijnego pn. „Innowacyjne kształcenie zawodowe w ZST”.

- Współpracę z ERKO, zacieśniamy sukcesywnie od kilku lat. Zespół Szkół Technicznych jest partnerem Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w realizacji projektu, którego ważną częścią jest nasz partner z Czeluśnicy. Nasi uczniowie odbywają w ERKO staże zawodowe oraz praktyki. Każdego roku jest to około dziesięciu osób. To nie wszystko, bowiem uczniowie kierunku technik mechanik – operator obrabiarek CNC, na co dzień, jeżdżą do zakładu ERKO na zajęcia praktyczne w ramach praktycznej nauki zawodu. Cyklicznie, w każdym tygodniu jest to sześciu uczniów – mówi Jolanta Wierzbicka, wicedyrektor ZST.

Fakt, że ERKO, od kilku już lat, konsekwentnie rozwija współpracę z lokalnymi partnerami, w tym szkołami, nie powinien w żaden sposób dziwić. Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, wynika wprost z rodowodu firmy, który sięga końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy, w Czeluśnicy powstała mała rodzinna firma, która dzisiaj z powodzeniem konkuruje na wymagającym rynku producentów detali lotniczych. Dlatego też społeczna odpowiedzialność biznesu, jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju ERKO.  W praktyce, przejawia się ona między innymi w budowaniu relacji z pracownikami, w tym również ludźmi młodymi oraz inwestowaniu w zasoby ludzkie. Częścią tak nakreślonej strategii są między innymi uczniowie ZST.

- Uczniowie, którzy trafiają do nas w ramach praktyk, bądź też staży zawodowych, mają okazję poznać kulturę pracy, dyscyplinę i obowiązki. Ma to kapitalne znaczenie dla przyszłości tych młodych ludzi. W naszym zakładzie, uczniowie, po raz pierwszy stykają się z problemami, z którymi będą musieli w przyszłości, mierzyć się każdego dnia w pracy zawodowej.  Uczą się u nas także odpowiedzialności, pracując na specjalistycznych maszynach wysokiej klasy do produkcji detali lotniczych, gdzie spotykamy się z materiałami trudnoobrabialnymi. Osoby, które trafiają do nas ze szkół technicznych, kierunkowych, są naprawdę dobrze przygotowane. Posiadają już wiedzę na poziomie pozwalającym im na dokonywanie świadomych interpretacji oraz podstawowe umiejętności w zakresie obsługi maszyn. Zdarza się, uczniowie, po zakończeniu szkoły, od razu podejmują pracę w naszym zakładzie. Niektórzy, kontynuują naukę na uczelniach wyższych.  Warto podkreślić, że zawód operatora obrabiarek sterowanych numerycznie jest zawodem przyszłościowym – przekonuje Piotr Dziadosz, kierownik produkcji w ERKO.

Na zdjęciu (od lewej): Piotr Dziadosz i Grzegorz Zięba

Kierownictwo zakładu ERKO w Czeluśnicy, postanowiło docenić zaangażowanie przyszłych operatorów obrabiarek CNC, uczniów technikum w ZST, fundując dla nich specjalne szafki. Ich wyjątkowość polega na tym, że znajduje się na nich grafika, którą wykonał Sylwester Łaskawski, znany artysta street art. Motyw nawiązuję rzecz jasna do branży lotniczej.     

MD 

Napisany dnia: 20.01.2022, 18:53
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Adrian
dnia 20.01.2022, 19:23
Ocena
komentarza:
9
[Komentarz nie na temat]
@ Co?
dnia 20.01.2022, 19:33
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Ss
dnia 20.01.2022, 19:34
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Do Adrian
dnia 20.01.2022, 19:39
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Inkubator
dnia 20.01.2022, 22:34
Ocena
komentarza:
22
Warto porównać inkubator miejski w Jaśle (czy centrum przedsiębiorczości, które powstało, czy centrum rozwoju, które powstanie) z inkubatorem wiejskim w postaci prywatnej firmy w Czeluśnicy.
Ktoś powie, że podmiot samorządowy nie należy porównywać z prywatnym ale efekty są widoczne.
Jakoś nie widać w samorządowych obiektach młodych ludzi (za to starszych też nie widać) szukających tam szansy na karierę.
Jaki wniosek: efekt nie zależy od miejsca działania (wieś czy miasto) - zależy od ludzi, którzy się takimi sprawami zajmują i wiedzą czego chcą.
@ a.lechowski
dnia 20.01.2022, 19:24
Ocena
komentarza:
13
Tak trzymać! Pozdrawiam i dziękuję.
@ bankier twoj własciciel
dnia 20.01.2022, 20:10
Ocena
komentarza:
-3
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Olo
dnia 20.01.2022, 19:45
Ocena
komentarza:
13
Popytajcie tych chłopaków co odbywali takie praktyki po zakładach jak one wyglądają uczniowie stoją i patrzą bo nic im obić nie wolno żeby nie popsuli tak jest w większości zakładów jedyne co mogą to zamiatać. Kto tam ma czas im tłumaczyć i pokazywać jak to jest strata czasu i pieniędzy dla właścicieli a , Kto pokryw koszty jak coś zepsują?
@ olo2
dnia 20.01.2022, 20:15
Ocena
komentarza:
44
No oczywiście, dadzą młodemu CNC za miliona niech se coś wyfrezuje...Przez obserwacje co operator robi też można sie dużo nauczyć, ale oni sami nie chcą, wpatrzeni cały dzień w telefony tak teraz praktykanci wyglądają...
@ nemo
dnia 21.01.2022, 08:28
Ocena
komentarza:
4
Gościu. Nie byłeś, to nie gadaj. A obrabiarki są też na warsztatach.
@ Gazda z Bacówki
dnia 21.01.2022, 11:27
Ocena
komentarza:
4
A po co komu praktyki jak w Polsce praca tylko dla rodziny, znajomków, kolesiów i nic innego. Kiedy to się zmieni ??? Tak jest w Polsce wszędzie bez wyjątku - wstyd i hańba.
@ Gazda z Bacówki
dnia 21.01.2022, 11:33
Ocena
komentarza:
7
[Komentarz nie na temat]
@ Hdheh
dnia 20.01.2022, 19:54
Ocena
komentarza:
10
Sylwester jak zawsze stanął na wysokości zadania. Pozdrawiam.
@ Olo
dnia 20.01.2022, 20:30
Ocena
komentarza:
0
Dokładnie tak jest Olo2 jak piszesz pochwalam takie coś dla uczniów ale pojechać raz na jakiś czas , trzeba iść z postępem ale uczeń żeby się czy nauczył musi tego dotknąć a czasami i coś zepsuć nie piszę tu o drogom sprzęcie i nie wszyscy będą przy tym pracować a na praktykach przechodzą przez wiele różnych działów i mają możliwość nauczenia się faktycznie praktyki ale niestety odchodzi się od tego bo taniej wychodzi zapłacić zaufania w zakładzie niż na praktykach. Żaden zakład nie zadba tak o ucznia jak szkoła.
@ Nsm
dnia 20.01.2022, 20:36
Ocena
komentarza:
27
Kto chce ten sie uczy.

A kto nie chce siedzi wpatrzony w tel. Takie fakty
@ yyyy
dnia 20.01.2022, 20:38
Ocena
komentarza:
-5
Szafki kupili, a dumni jakby dali im centrum obróbcze. Trochę wieje biedą.
@ Olo
dnia 20.01.2022, 20:48
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Beata
dnia 20.01.2022, 20:49
Ocena
komentarza:
9
Niech każda firma z Jasła trochę się wysili to i centrum obrończe będzie. Brawo dobry przykład dla innych firm.
@ Wyborca
dnia 20.01.2022, 20:52
Ocena
komentarza:
8
To na warsztatach koło szkoły nic się nie robi ,nie ma praktyk ?
@ Absolwent szkoły
dnia 20.01.2022, 20:55
Ocena
komentarza:
3
Gdzie te szafki im dali do szkoły ,w szkole stoją ?
@ Uczeń zst
dnia 21.01.2022, 13:03
Ocena
komentarza:
3
Są koło sali 11/12 trochę za sklepikiem szkolnym po lewej stronie
@ VIDA
dnia 20.01.2022, 21:04
Ocena
komentarza:
-20
Nie wiem czy w tym mieście przeważa bieda mentalna, czy materialna?
Patrzę na te zdjęcia, artykuł i nie wiem...
PS.
Czy Pan Sylwek, to jest jakaś rodzina, któregoś z decydentów jasielskich, że z malowania po jasielskich powierzchniach zrobił sobie zawód?
Doceniam talent, wyobraźnię, ale na litość boską, co za dużo, to nie zdrowo.
Ten brak proporcji, to już jest karykatura i zły smak.
@ niunia
dnia 20.01.2022, 21:31
Ocena
komentarza:
10
Twój komentarz też jest bez smaku...
@ VIDA
dnia 21.01.2022, 13:47
Ocena
komentarza:
-5
Jeśli prawda cię truje, to napewno.
@ {}
dnia 20.01.2022, 21:35
Ocena
komentarza:
16
Ehhhh... nie dogodzisz, dadzą źle... nie dadzą jeszcze gorzej...
@ funktor
dnia 21.01.2022, 06:04
Ocena
komentarza:
5
Gratuluję uczniom i ich nauczycielom.
@ Stary uczeń
dnia 21.01.2022, 07:06
Ocena
komentarza:
12
Szkoła jak to szkoła za dużo nie nauczy, ale zawsze coś .To samo ma się praktyka zawodowa na zakładzie pracy, uczeń jedynie stoi i patrzy się przez cały dzień jak to ciele ,jedynie może pogradować coś pilnikiem lub sprawdzić sprawdzianem czy gwint jest ok. I to ma być przygotowanie do zawodu?

A szkoła z perspektywy ucznia to lelum polelum ,przerwa ,cygar i do domu dzień załatwiony.

A jak przyjdzie taki do prawdziwej pracy to nie umie ustawić średnicówki tylko patrzy na YT.

Sam byłem tego przykładem mając zdane egzaminy praktyczne i teoretyczne na 90 i 96%, zatrudniając się do pewnej firmy i pokazując uw certyfikaty pracodawcy on tylko zaśmiał się i powiedział "że on mi da rysunek ,a ja nie będę umiał założyć tego na maszynę" ,co okazało się prawdą.

W szkole uczą jak zdać egzamin i tyle. Rysunek techniczny kończy się na rysowaniu tabelki i obwódki dokoła kartki na której znajduje się wałek 3-stopniowy z gwintem i wpustem.

Zapytanie się praktykanta czym różni się gwint calowy od metrycznego to nieraz gra w lotto .

Podsumowując prezent fajny :D
@ Absolwent
dnia 21.01.2022, 10:02
Ocena
komentarza:
11
Niestety tak wygląda to w całej Polsce, również myślałem że zdane egzaminy zawodowe na prawie 100% są jakąś namiastką tego co spotka mnie w pracy. Rzeczywistość okazała się jednak inna i tak na prawdę nic co było w szkole i na egzaminie nie zostało wykorzystane w życiu zawodowym. Trudno jednak mieć pretensje do nauczycieli, którzy po prostu realizują podstawę programową. Nigdy nie zapomnę programowania w Turbo Pascalu :D
@ ja
dnia 22.01.2022, 00:46
Ocena
komentarza:
0
w końcu jakaś cenna opinia, dzięki
@ Tom
dnia 21.01.2022, 14:14
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ locha
dnia 21.01.2022, 14:59
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Skromny ...
dnia 21.01.2022, 16:28
Ocena
komentarza:
-1
...niech nie wie lewa twoja ręka co czyni prawa ,aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu...;Ewangelia Se.Mateusxa .;
@ czesuaf
dnia 23.01.2022, 21:01
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Nike
dnia 24.01.2022, 14:26
Ocena
komentarza:
1
Trzeba inwestować w tanią siłę roboczą
@ aaben
dnia 28.01.2022, 12:09
Ocena
komentarza:
1
Szkoła techniczna, w której przyszłych techników uczy się religii a nie ma czasu na zajęcia praktyczne, to jest ŻART i KPINA na poziomie średniowiecza!!! Większości nauczycieli i dyrekcji zwisa, to co się będzie z cudzymi dziećmi działo. Ważne żeby można było pokazać takie pseudosukcesy bo nikt nauczycieli dyplomowanych nie jest w stanie zmusić do jakiegokolwiek wysiłku!!! Młodzież ma dostęp do specjalistycznego sprzętu tylko z okazji wizytacji albo 'nagonki' nowych uczniów z okazji dni otwartych. Poza tym przepisywanie treści z książek!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Znaleźli receptę na szczęśliwe życie małżeńskie. Trzynaście par odznaczono Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

   

  Od pół wieku tworzą szczęśliwe małżeństwa. Trzynaście par z Jasła zostało uhonorowanych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziewięć z nich odebrało je dzisiaj z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło poczęstunku i tradycyjnego toastu.

 • „… A kultura tu podobno jest”. Krushfestu w tym roku nie będzie

   

  Fani ciężkiego brzmienia mogą czuć się rozczarowani. Krushfest, który przez ponad dekadę gościł na swojej scenie czołowe zespoły polskiej sceny rockowej, punk rockowej oraz heavy i death metalowej, w tym roku niestety się nie odbędzie...

 • Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  Od dzisiaj przez trzy dni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Z Miasta Jasła do egzaminów przystępuje 515 uczniów.

 • Pani Natalia schudła 24 kg

   

  Poznajcie historię naszej pacjentki, która pod okiem dietetyka Pauliny Sitek w 8 miesięcy zredukowała nadmierne kilogramy i osiągnęła wyznaczony sobie cel. 

 • Kiedy ruszy budowa nowego łącznika na osiedlu Gądki w Jaśle? Projektanci kompletują dokumenty

  Oddany w ubiegłym roku most łączący osiedle Gądki z centrum miasta przyczynił się tego, że na do niedawna spokojnej i cichej ulicy znacząco zwiększył się ruch pojazdów. Miasto przymierza się do budowy nowej alternatywnej drogi. Obecnie są na etapie projektowym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Zgłoś swój projekt – rusza nabór propozycji od mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

   

  Od dzisiaj rusza nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2023 rok. Propozycję projektu może zgłosić każdy jaślanin, który ma 13 lat. Na propozycje naszych mieszkańców czekamy do końca czerwca.

   

 • Spędź dzień dziecka w Kinie Helios w Krośnie

   

  Kino Helios Krosno zaprasza na specjalne pokazy z konkursami z okazji Dnia Dziecka. Bogaty repertuar filmów dla najmłodszych, familijnych oraz przygodowych wpisują się w cykl Helios Dla Dzieci. Na specjalne pokazy kino zaprasza 28-29 maja i 1 czerwca.

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657