Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

36

Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

ERKO przy każdej nadarzającej się okazji udowadnia, że młodzi ludzie, którzy gotowi są podnosić swoje kwalifikacje oraz stawiają na rozwój zawodowy, stanowią dla firmy niezwykle wartościowy kapitał ludzki. Tym samym, producent detali lotniczych, którego jeden z zakładów produkcyjnych znajduje się w podjasielskiej Czeluśnicy, od kilku lat współpracuje w kilkoma szkołami w regionie, które realizują kształcenie w perspektywicznych z punktu widzenia potrzeb firmy, zawodach.  

Na wąskiej liście placówek oświatowych, które współpracują z ERKO, znajduje się między innymi Zespół Szkół Technicznych w Jaśle. Współpraca ta realizowana jest na kilku płaszczyznach. Od kilku lat firmę i szkołę łączy umowa o praktyki zawodowe. Warto również podkreślić, że ERKO patronuje kierunkowi kształcenia technik mechanik – operator obrabiarek CNC. Co więcej, przy współpracy z Jasielskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców, oba podmioty zaangażowane są w realizację projektu unijnego pn. „Innowacyjne kształcenie zawodowe w ZST”.

- Współpracę z ERKO, zacieśniamy sukcesywnie od kilku lat. Zespół Szkół Technicznych jest partnerem Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w realizacji projektu, którego ważną częścią jest nasz partner z Czeluśnicy. Nasi uczniowie odbywają w ERKO staże zawodowe oraz praktyki. Każdego roku jest to około dziesięciu osób. To nie wszystko, bowiem uczniowie kierunku technik mechanik – operator obrabiarek CNC, na co dzień, jeżdżą do zakładu ERKO na zajęcia praktyczne w ramach praktycznej nauki zawodu. Cyklicznie, w każdym tygodniu jest to sześciu uczniów – mówi Jolanta Wierzbicka, wicedyrektor ZST.

Fakt, że ERKO, od kilku już lat, konsekwentnie rozwija współpracę z lokalnymi partnerami, w tym szkołami, nie powinien w żaden sposób dziwić. Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, wynika wprost z rodowodu firmy, który sięga końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy, w Czeluśnicy powstała mała rodzinna firma, która dzisiaj z powodzeniem konkuruje na wymagającym rynku producentów detali lotniczych. Dlatego też społeczna odpowiedzialność biznesu, jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju ERKO.  W praktyce, przejawia się ona między innymi w budowaniu relacji z pracownikami, w tym również ludźmi młodymi oraz inwestowaniu w zasoby ludzkie. Częścią tak nakreślonej strategii są między innymi uczniowie ZST.

- Uczniowie, którzy trafiają do nas w ramach praktyk, bądź też staży zawodowych, mają okazję poznać kulturę pracy, dyscyplinę i obowiązki. Ma to kapitalne znaczenie dla przyszłości tych młodych ludzi. W naszym zakładzie, uczniowie, po raz pierwszy stykają się z problemami, z którymi będą musieli w przyszłości, mierzyć się każdego dnia w pracy zawodowej.  Uczą się u nas także odpowiedzialności, pracując na specjalistycznych maszynach wysokiej klasy do produkcji detali lotniczych, gdzie spotykamy się z materiałami trudnoobrabialnymi. Osoby, które trafiają do nas ze szkół technicznych, kierunkowych, są naprawdę dobrze przygotowane. Posiadają już wiedzę na poziomie pozwalającym im na dokonywanie świadomych interpretacji oraz podstawowe umiejętności w zakresie obsługi maszyn. Zdarza się, uczniowie, po zakończeniu szkoły, od razu podejmują pracę w naszym zakładzie. Niektórzy, kontynuują naukę na uczelniach wyższych.  Warto podkreślić, że zawód operatora obrabiarek sterowanych numerycznie jest zawodem przyszłościowym – przekonuje Piotr Dziadosz, kierownik produkcji w ERKO.

Na zdjęciu (od lewej): Piotr Dziadosz i Grzegorz Zięba

Kierownictwo zakładu ERKO w Czeluśnicy, postanowiło docenić zaangażowanie przyszłych operatorów obrabiarek CNC, uczniów technikum w ZST, fundując dla nich specjalne szafki. Ich wyjątkowość polega na tym, że znajduje się na nich grafika, którą wykonał Sylwester Łaskawski, znany artysta street art. Motyw nawiązuję rzecz jasna do branży lotniczej.     

MD 

Napisany dnia: 20.01.2022, 18:53

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ aaben
dnia 28.01.2022, 12:09 · Zgłoś
Szkoła techniczna, w której przyszłych techników uczy się religii a nie ma czasu na zajęcia praktyczne, to jest ŻART i KPINA na poziomie średniowiecza!!! Większości nauczycieli i dyrekcji zwisa, to co się będzie z cudzymi dziećmi działo. Ważne żeby można było pokazać takie pseudosukcesy bo nikt nauczycieli dyplomowanych nie jest w stanie zmusić do jakiegokolwiek wysiłku!!! Młodzież ma dostęp do specjalistycznego sprzętu tylko z okazji wizytacji albo 'nagonki' nowych uczniów z okazji dni otwartych. Poza tym przepisywanie treści z książek!
Odpowiedz
1
@ Nike
dnia 24.01.2022, 14:26 · Zgłoś
Trzeba inwestować w tanią siłę roboczą
Odpowiedz
0
@ czesuaf
dnia 23.01.2022, 21:01 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-1
@ Skromny ...
dnia 21.01.2022, 16:28 · Zgłoś
...niech nie wie lewa twoja ręka co czyni prawa ,aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu...;Ewangelia Se.Mateusxa .;
Odpowiedz
0
@ Tom
dnia 21.01.2022, 14:14 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
-2
@ locha
dnia 21.01.2022, 14:59 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
12
@ Stary uczeń
dnia 21.01.2022, 07:06 · Zgłoś
Szkoła jak to szkoła za dużo nie nauczy, ale zawsze coś .To samo ma się praktyka zawodowa na zakładzie pracy, uczeń jedynie stoi i patrzy się przez cały dzień jak to ciele ,jedynie może pogradować coś pilnikiem lub sprawdzić sprawdzianem czy gwint jest ok. I to ma być przygotowanie do zawodu?

A szkoła z perspektywy ucznia to lelum polelum ,przerwa ,cygar i do domu dzień załatwiony.

A jak przyjdzie taki do prawdziwej pracy to nie umie ustawić średnicówki tylko patrzy na YT.

Sam byłem tego przykładem mając zdane egzaminy praktyczne i teoretyczne na 90 i 96%, zatrudniając się do pewnej firmy i pokazując uw certyfikaty pracodawcy on tylko zaśmiał się i powiedział "że on mi da rysunek ,a ja nie będę umiał założyć tego na maszynę" ,co okazało się prawdą.

W szkole uczą jak zdać egzamin i tyle. Rysunek techniczny kończy się na rysowaniu tabelki i obwódki dokoła kartki na której znajduje się wałek 3-stopniowy z gwintem i wpustem.

Zapytanie się praktykanta czym różni się gwint calowy od metrycznego to nieraz gra w lotto .

Podsumowując prezent fajny :D
Odpowiedz
11
@ Absolwent
dnia 21.01.2022, 10:02 · Zgłoś
Niestety tak wygląda to w całej Polsce, również myślałem że zdane egzaminy zawodowe na prawie 100% są jakąś namiastką tego co spotka mnie w pracy. Rzeczywistość okazała się jednak inna i tak na prawdę nic co było w szkole i na egzaminie nie zostało wykorzystane w życiu zawodowym. Trudno jednak mieć pretensje do nauczycieli, którzy po prostu realizują podstawę programową. Nigdy nie zapomnę programowania w Turbo Pascalu :D
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 22.01.2022, 00:46 · Zgłoś
w końcu jakaś cenna opinia, dzięki
Odpowiedz
5
@ funktor
dnia 21.01.2022, 06:04 · Zgłoś
Gratuluję uczniom i ich nauczycielom.
Odpowiedz
16
@ {}
dnia 20.01.2022, 21:35 · Zgłoś
Ehhhh... nie dogodzisz, dadzą źle... nie dadzą jeszcze gorzej...
Odpowiedz
-20
@ VIDA
dnia 20.01.2022, 21:04 · Zgłoś
Nie wiem czy w tym mieście przeważa bieda mentalna, czy materialna?
Patrzę na te zdjęcia, artykuł i nie wiem...
PS.
Czy Pan Sylwek, to jest jakaś rodzina, któregoś z decydentów jasielskich, że z malowania po jasielskich powierzchniach zrobił sobie zawód?
Doceniam talent, wyobraźnię, ale na litość boską, co za dużo, to nie zdrowo.
Ten brak proporcji, to już jest karykatura i zły smak.
Odpowiedz
10
@ niunia
dnia 20.01.2022, 21:31 · Zgłoś
Twój komentarz też jest bez smaku...
Odpowiedz
-5
@ VIDA
dnia 21.01.2022, 13:47 · Zgłoś
Jeśli prawda cię truje, to napewno.
Odpowiedz
3
@ Absolwent szkoły
dnia 20.01.2022, 20:55 · Zgłoś
Gdzie te szafki im dali do szkoły ,w szkole stoją ?
Odpowiedz
3
@ Uczeń zst
dnia 21.01.2022, 13:03 · Zgłoś
Są koło sali 11/12 trochę za sklepikiem szkolnym po lewej stronie
Odpowiedz
8
@ Wyborca
dnia 20.01.2022, 20:52 · Zgłoś
To na warsztatach koło szkoły nic się nie robi ,nie ma praktyk ?
Odpowiedz
9
@ Beata
dnia 20.01.2022, 20:49 · Zgłoś
Niech każda firma z Jasła trochę się wysili to i centrum obrończe będzie. Brawo dobry przykład dla innych firm.
Odpowiedz
1
@ Olo
dnia 20.01.2022, 20:48 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-5
@ yyyy
dnia 20.01.2022, 20:38 · Zgłoś
Szafki kupili, a dumni jakby dali im centrum obróbcze. Trochę wieje biedą.
Odpowiedz
27
@ Nsm
dnia 20.01.2022, 20:36 · Zgłoś
Kto chce ten sie uczy.

A kto nie chce siedzi wpatrzony w tel. Takie fakty
Odpowiedz
0
@ Olo
dnia 20.01.2022, 20:30 · Zgłoś
Dokładnie tak jest Olo2 jak piszesz pochwalam takie coś dla uczniów ale pojechać raz na jakiś czas , trzeba iść z postępem ale uczeń żeby się czy nauczył musi tego dotknąć a czasami i coś zepsuć nie piszę tu o drogom sprzęcie i nie wszyscy będą przy tym pracować a na praktykach przechodzą przez wiele różnych działów i mają możliwość nauczenia się faktycznie praktyki ale niestety odchodzi się od tego bo taniej wychodzi zapłacić zaufania w zakładzie niż na praktykach. Żaden zakład nie zadba tak o ucznia jak szkoła.
Odpowiedz
10
@ Hdheh
dnia 20.01.2022, 19:54 · Zgłoś
Sylwester jak zawsze stanął na wysokości zadania. Pozdrawiam.
Odpowiedz
12
@ Olo
dnia 20.01.2022, 19:45 · Zgłoś
Popytajcie tych chłopaków co odbywali takie praktyki po zakładach jak one wyglądają uczniowie stoją i patrzą bo nic im obić nie wolno żeby nie popsuli tak jest w większości zakładów jedyne co mogą to zamiatać. Kto tam ma czas im tłumaczyć i pokazywać jak to jest strata czasu i pieniędzy dla właścicieli a , Kto pokryw koszty jak coś zepsują?
Odpowiedz
44
@ olo2
dnia 20.01.2022, 20:15 · Zgłoś
No oczywiście, dadzą młodemu CNC za miliona niech se coś wyfrezuje...Przez obserwacje co operator robi też można sie dużo nauczyć, ale oni sami nie chcą, wpatrzeni cały dzień w telefony tak teraz praktykanci wyglądają...
Odpowiedz
4
@ nemo
dnia 21.01.2022, 08:28 · Zgłoś
Gościu. Nie byłeś, to nie gadaj. A obrabiarki są też na warsztatach.
Odpowiedz
4
@ Gazda z Bacówki
dnia 21.01.2022, 11:27 · Zgłoś
A po co komu praktyki jak w Polsce praca tylko dla rodziny, znajomków, kolesiów i nic innego. Kiedy to się zmieni ??? Tak jest w Polsce wszędzie bez wyjątku - wstyd i hańba.
Odpowiedz
7
@ Gazda z Bacówki
dnia 21.01.2022, 11:33 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
13
@ a.lechowski
dnia 20.01.2022, 19:24 · Zgłoś
Tak trzymać! Pozdrawiam i dziękuję.
Odpowiedz
-3
@ bankier twoj własciciel
dnia 20.01.2022, 20:10 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
9
@ Adrian
dnia 20.01.2022, 19:23 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Co?
dnia 20.01.2022, 19:33 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Ss
dnia 20.01.2022, 19:34 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Do Adrian
dnia 20.01.2022, 19:39 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
22
@ Inkubator
dnia 20.01.2022, 22:34 · Zgłoś
Warto porównać inkubator miejski w Jaśle (czy centrum przedsiębiorczości, które powstało, czy centrum rozwoju, które powstanie) z inkubatorem wiejskim w postaci prywatnej firmy w Czeluśnicy.
Ktoś powie, że podmiot samorządowy nie należy porównywać z prywatnym ale efekty są widoczne.
Jakoś nie widać w samorządowych obiektach młodych ludzi (za to starszych też nie widać) szukających tam szansy na karierę.
Jaki wniosek: efekt nie zależy od miejsca działania (wieś czy miasto) - zależy od ludzi, którzy się takimi sprawami zajmują i wiedzą czego chcą.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657