Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Gimnazjalistki zachęcają do napisania wyjątkowej kartki

15

Ciekawą inicjatywę podjęły dwie gimnazjalistki, uczennice Gimnazjum nr 2, w związku z 650. rocznicą nadania Jasłu praw miejskich. 

W ramach przypadających na ten rok obchodów 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich w różnych środowiskach naszego miasta organizowanych już było, jest i będzie szereg działań promujących dawne i obecne dzieje grodu nad trzema rzekami. W te inicjatywy wpisuje się również młodzież. Z ciekawą propozycją wystąpiły dwie uczennice Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle: Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska. Na bazie archiwalnych fotografii ukazujących „dawne” Jasło przygotowały one kilka rodzajów okolicznościowych pocztówek. Zachęcają do ich wypisywania i wrzucania do zbudowanej przez siebie specjalnej skrzynki „pocztowej”. Te symboliczne kartki mają być skierowane do założyciela Miasta Jasła - króla Kazimierza Wielkiego.

Maria Luiza i Judyta

Dziewczęta zachęcają do udziału w ich akcji „pisania kartek”, w których można pochwalić się jasielskimi osiągnięciami, sukcesami, tym z czego możemy być dumni, ale również podzielić różnymi troskami, niedostatkami, oczekiwaniami oraz prośbami, które później zostaną przekazane obecnym włodarzom Jasła.

Judyta Czajkowska zwraca się z apelem: „Chciałybyśmy, aby do naszej akcji włączyli się jaślanie w różnym wieku, dorośli, młodzież i dzieci. Na tych wypisywanych kartkach prosimy o odniesienie się do kilku pytań, które stawiamy pod analizę. M.in.: Czy w Jaśle są takie miejsca, którymi możemy się pochwalić? Co zmieniło się w naszym mieście na lepsze w ostatnich latach? Gdzie w Jaśle chętnie chodzimy na spacery i dlaczego? Gdzie w naszym mieście spędzają swój czas i chętnie przebywają w czasie wolnym młodzi ludzie?”

Maria Luiza Podolska dodaje: „Zwracamy się z prośbą o poświęcenie chwili czasu na napisanie o tym, czym możemy się jako jaślanie pochwalić, ale i o tym, co jest przedmiotem naszych problemów i oczekiwań. Podzielmy się z królem Kazimierzem Wielkim tym jak wykorzystujemy współczesną przestrzeń lokalną m.in. pod kątem pytań: W jakich miejscach na terenie Jasła nie spędzamy swojego wolnego czasu i z jakiego powodu? Jakie miejsca są tu u nas zaniedbane, niebezpieczne i nie zachęcają do przebywania na ich obszarze? Co zrobić, by w Jaśle już nie było „nieprzychylnych” miejsc?”

Judyta i Maria Luiza dotarły już do niektórych z jaślan ze swoimi kartkami, ale przede wszystkim zapraszają wszystkich chętnych do ich wypisania w najbliższy poniedziałek - 30 marca - na płytę jasielskiego rynku. Tam, w godzinach od 15.00 do 17.00 młode jaślanki będą mieć dyżur przy specjalnym stoliku, przy którym każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić czekającą na niego kartkę, po czym wrzucić ją do okolicznościowej „skrzynki pocztowej”.

Organizatorki tego przedsięwzięcia dziękują za wsparcie ich inicjatywy Urzędowi Miasta Jasła oraz Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.


Całość poczynań Judyty i Marii Luizy jest wpisana w upamiętnienie rocznicy lokacji ich miasta, oraz w ramy ubiegania się o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego temat brzmi "Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież".

jh

Napisany dnia: 28.03.2015, 09:59
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 28.03.2015, 11:34
Ocena
komentarza:
-16
Bardzo ciekawy pomysł. Gratuluję inicjatorom, wyrażając jednocześnie nadzieję, że hasło wyborcze obecnego burmistrza przejawi się właśnie we wzięciu pod uwagę sygnałów od mieszkańców.
@ oburzony
dnia 28.03.2015, 13:14
Ocena
komentarza:
10
Znowu gratulacje. Kto Ciebie o to prosił. Napisz ze swoimi uczniami kartkę i gratuluj im, a stąd spadaj, kobieto!
@ dragoness
dnia 30.03.2015, 18:20
Ocena
komentarza:
-7
Kogo zabolał mój komentarz o śmieciach ciągnących się za okrętem? Adresata, czy redakcję?
@ Stanisław
dnia 28.03.2015, 12:16
Ocena
komentarza:
9
Jak widać są młode osoby, które chcą coś fajnego zrobić. Mam nadzieję, że nie spotka się to ze zlekceważeniem ich inicjatywy ze strony mieszkańców. Tym bardziej, że jak widzę nie ma to polegać na jakiejś krytyce, dowaleniu komuś, tylko na podzieleniu się tym z założycielem Jasła, co nam się wspólnie udało, a co nie i nad czym warto wspólnie popracować żeby było lepiej. Dziewczyny, powodzenia! Pozdrawiam.
@ nm
dnia 28.03.2015, 15:15
Ocena
komentarza:
-15
jaki król Kazimierz ???... a nie JAN OLBRACHT nieudolny i gnuśny królik podpisał akt elekcyjny tego zapyziałego grodu ??
@ dragoness
dnia 28.03.2015, 17:15
Ocena
komentarza:
-12
Gratuluję wiedzy historycznej.
@ live
dnia 28.03.2015, 17:41
Ocena
komentarza:
17
w tych krytycznych komentarzach chodzi o to że jest ktoś kto ma lepsze pomysły ale nie robi nic,bo nie potrafi ...
@ :]
dnia 29.03.2015, 09:57
Ocena
komentarza:
5
njus dnia :]
@ łodyniec
dnia 29.03.2015, 10:03
Ocena
komentarza:
-8
przy specjalnym stoliku,"

czym się będzie różnił od zwykłego stoliku ,żebym nie pomylił czasem, bo tyle ich tam będzie że

łohohohohohhohohohohoho
@ wow!
dnia 29.03.2015, 16:14
Ocena
komentarza:
9
Zabłysnąłeś inteligencją, oklaski.
@ dragoness
dnia 29.03.2015, 11:58
Ocena
komentarza:
7
Nie zniechęcajcie się, dziewczyny, głupimi komentarzami. To co robicie jest świetne, a inni mogą Wam tylko pozazdrościć pomysłu.
@ tutro
dnia 29.03.2015, 12:53
Ocena
komentarza:
1
fajny i oryginalny pomysł dziewczyny. Bardzo chętnie się przyłączę i przyjdę w poniedziałek:)
@ basiaaa123
dnia 29.03.2015, 21:52
Ocena
komentarza:
0
Ja tez chętnie przyjdę. Fajnie spojrzeć na nasze Miasto z perspektywy " wczoraj-dziś-jutro"
@ Nie chce mi się wymyślać pseudonimu
dnia 30.03.2015, 21:15
Ocena
komentarza:
-7
No dobrze - a jak napisałem kartkę , wrzuciłem do specjalnej skrzynki , to co się z nią potem stanie ? Dostanę odpowiedź ???
@ no
dnia 30.03.2015, 22:57
Ocena
komentarza:
-6
Trochę za późno ;)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105