Strona główna

Gimnazjalistki zachęcają do napisania wyjątkowej kartki

15
Napisany dnia: 28.03.2015, 09:59 , Tagi: Brak

Ciekawą inicjatywę podjęły dwie gimnazjalistki, uczennice Gimnazjum nr 2, w związku z 650. rocznicą nadania Jasłu praw miejskich. 

W ramach przypadających na ten rok obchodów 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich w różnych środowiskach naszego miasta organizowanych już było, jest i będzie szereg działań promujących dawne i obecne dzieje grodu nad trzema rzekami. W te inicjatywy wpisuje się również młodzież. Z ciekawą propozycją wystąpiły dwie uczennice Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle: Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska. Na bazie archiwalnych fotografii ukazujących „dawne” Jasło przygotowały one kilka rodzajów okolicznościowych pocztówek. Zachęcają do ich wypisywania i wrzucania do zbudowanej przez siebie specjalnej skrzynki „pocztowej”. Te symboliczne kartki mają być skierowane do założyciela Miasta Jasła - króla Kazimierza Wielkiego.

Maria Luiza i Judyta

Dziewczęta zachęcają do udziału w ich akcji „pisania kartek”, w których można pochwalić się jasielskimi osiągnięciami, sukcesami, tym z czego możemy być dumni, ale również podzielić różnymi troskami, niedostatkami, oczekiwaniami oraz prośbami, które później zostaną przekazane obecnym włodarzom Jasła.

Judyta Czajkowska zwraca się z apelem: „Chciałybyśmy, aby do naszej akcji włączyli się jaślanie w różnym wieku, dorośli, młodzież i dzieci. Na tych wypisywanych kartkach prosimy o odniesienie się do kilku pytań, które stawiamy pod analizę. M.in.: Czy w Jaśle są takie miejsca, którymi możemy się pochwalić? Co zmieniło się w naszym mieście na lepsze w ostatnich latach? Gdzie w Jaśle chętnie chodzimy na spacery i dlaczego? Gdzie w naszym mieście spędzają swój czas i chętnie przebywają w czasie wolnym młodzi ludzie?”

Maria Luiza Podolska dodaje: „Zwracamy się z prośbą o poświęcenie chwili czasu na napisanie o tym, czym możemy się jako jaślanie pochwalić, ale i o tym, co jest przedmiotem naszych problemów i oczekiwań. Podzielmy się z królem Kazimierzem Wielkim tym jak wykorzystujemy współczesną przestrzeń lokalną m.in. pod kątem pytań: W jakich miejscach na terenie Jasła nie spędzamy swojego wolnego czasu i z jakiego powodu? Jakie miejsca są tu u nas zaniedbane, niebezpieczne i nie zachęcają do przebywania na ich obszarze? Co zrobić, by w Jaśle już nie było „nieprzychylnych” miejsc?”

Judyta i Maria Luiza dotarły już do niektórych z jaślan ze swoimi kartkami, ale przede wszystkim zapraszają wszystkich chętnych do ich wypisania w najbliższy poniedziałek - 30 marca - na płytę jasielskiego rynku. Tam, w godzinach od 15.00 do 17.00 młode jaślanki będą mieć dyżur przy specjalnym stoliku, przy którym każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić czekającą na niego kartkę, po czym wrzucić ją do okolicznościowej „skrzynki pocztowej”.

Organizatorki tego przedsięwzięcia dziękują za wsparcie ich inicjatywy Urzędowi Miasta Jasła oraz Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.


Całość poczynań Judyty i Marii Luizy jest wpisana w upamiętnienie rocznicy lokacji ich miasta, oraz w ramy ubiegania się o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego temat brzmi "Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież".

jh

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ dragoness
dnia 28.03.2015, 11:34
Ocena
komentarza:
-16
Bardzo ciekawy pomysł. Gratuluję inicjatorom, wyrażając jednocześnie nadzieję, że hasło wyborcze obecnego burmistrza przejawi się właśnie we wzięciu pod uwagę sygnałów od mieszkańców.
@ oburzony
dnia 28.03.2015, 13:14
Ocena
komentarza:
10
Znowu gratulacje. Kto Ciebie o to prosił. Napisz ze swoimi uczniami kartkę i gratuluj im, a stąd spadaj, kobieto!
@ dragoness
dnia 30.03.2015, 18:20
Ocena
komentarza:
-7
Kogo zabolał mój komentarz o śmieciach ciągnących się za okrętem? Adresata, czy redakcję?
@ Stanisław
dnia 28.03.2015, 12:16
Ocena
komentarza:
9
Jak widać są młode osoby, które chcą coś fajnego zrobić. Mam nadzieję, że nie spotka się to ze zlekceważeniem ich inicjatywy ze strony mieszkańców. Tym bardziej, że jak widzę nie ma to polegać na jakiejś krytyce, dowaleniu komuś, tylko na podzieleniu się tym z założycielem Jasła, co nam się wspólnie udało, a co nie i nad czym warto wspólnie popracować żeby było lepiej. Dziewczyny, powodzenia! Pozdrawiam.
@ nm
dnia 28.03.2015, 15:15
Ocena
komentarza:
-15
jaki król Kazimierz ???... a nie JAN OLBRACHT nieudolny i gnuśny królik podpisał akt elekcyjny tego zapyziałego grodu ??
@ dragoness
dnia 28.03.2015, 17:15
Ocena
komentarza:
-12
Gratuluję wiedzy historycznej.
@ live
dnia 28.03.2015, 17:41
Ocena
komentarza:
17
w tych krytycznych komentarzach chodzi o to że jest ktoś kto ma lepsze pomysły ale nie robi nic,bo nie potrafi ...
@ :]
dnia 29.03.2015, 09:57
Ocena
komentarza:
5
njus dnia :]
@ łodyniec
dnia 29.03.2015, 10:03
Ocena
komentarza:
-8
przy specjalnym stoliku,"

czym się będzie różnił od zwykłego stoliku ,żebym nie pomylił czasem, bo tyle ich tam będzie że

łohohohohohhohohohohoho
@ wow!
dnia 29.03.2015, 16:14
Ocena
komentarza:
9
Zabłysnąłeś inteligencją, oklaski.
@ dragoness
dnia 29.03.2015, 11:58
Ocena
komentarza:
7
Nie zniechęcajcie się, dziewczyny, głupimi komentarzami. To co robicie jest świetne, a inni mogą Wam tylko pozazdrościć pomysłu.
@ tutro
dnia 29.03.2015, 12:53
Ocena
komentarza:
1
fajny i oryginalny pomysł dziewczyny. Bardzo chętnie się przyłączę i przyjdę w poniedziałek:)
@ basiaaa123
dnia 29.03.2015, 21:52
Ocena
komentarza:
0
Ja tez chętnie przyjdę. Fajnie spojrzeć na nasze Miasto z perspektywy " wczoraj-dziś-jutro"
@ Nie chce mi się wymyślać pseudonimu
dnia 30.03.2015, 21:15
Ocena
komentarza:
-7
No dobrze - a jak napisałem kartkę , wrzuciłem do specjalnej skrzynki , to co się z nią potem stanie ? Dostanę odpowiedź ???
@ no
dnia 30.03.2015, 22:57
Ocena
komentarza:
-6
Trochę za późno ;)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

 • Jaślanie biorą sprawy w swoje ręce i sprzątają miasto

   

  Jaślanie chcą żyć w czystym i wolnym od śmieci mieście. Kilka dni temu dwóch mieszkańców Jasła z własnej inicjatywy posprzątało okolice wałów przy ul. Piotra Skargi. Wszystkie śmieci, starannie posegregowane trafiły do worków.

 • Tak wyglądała tragiczna jesień 1939 r.

   

  Eksplozje, serie z karabinów maszynowych i łuny ognia nad „łąkami hubalowymi” towarzyszyły widowisku historycznemu, które odbyło się wczoraj w ramach tegorocznej edycji Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tematem przewodnim tym razem były wydarzenia z jesieni 1939 r.     

 • IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

 • Wakacje z tenisem – edycja sierpniowa

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105