Strona główna

Gimnazjalistki zachęcają do napisania wyjątkowej kartki

15
Napisany dnia: 28.03.2015, 09:59 , Tagi: Brak

Ciekawą inicjatywę podjęły dwie gimnazjalistki, uczennice Gimnazjum nr 2, w związku z 650. rocznicą nadania Jasłu praw miejskich. 

W ramach przypadających na ten rok obchodów 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich w różnych środowiskach naszego miasta organizowanych już było, jest i będzie szereg działań promujących dawne i obecne dzieje grodu nad trzema rzekami. W te inicjatywy wpisuje się również młodzież. Z ciekawą propozycją wystąpiły dwie uczennice Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle: Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska. Na bazie archiwalnych fotografii ukazujących „dawne” Jasło przygotowały one kilka rodzajów okolicznościowych pocztówek. Zachęcają do ich wypisywania i wrzucania do zbudowanej przez siebie specjalnej skrzynki „pocztowej”. Te symboliczne kartki mają być skierowane do założyciela Miasta Jasła - króla Kazimierza Wielkiego.

Maria Luiza i Judyta

Dziewczęta zachęcają do udziału w ich akcji „pisania kartek”, w których można pochwalić się jasielskimi osiągnięciami, sukcesami, tym z czego możemy być dumni, ale również podzielić różnymi troskami, niedostatkami, oczekiwaniami oraz prośbami, które później zostaną przekazane obecnym włodarzom Jasła.

Judyta Czajkowska zwraca się z apelem: „Chciałybyśmy, aby do naszej akcji włączyli się jaślanie w różnym wieku, dorośli, młodzież i dzieci. Na tych wypisywanych kartkach prosimy o odniesienie się do kilku pytań, które stawiamy pod analizę. M.in.: Czy w Jaśle są takie miejsca, którymi możemy się pochwalić? Co zmieniło się w naszym mieście na lepsze w ostatnich latach? Gdzie w Jaśle chętnie chodzimy na spacery i dlaczego? Gdzie w naszym mieście spędzają swój czas i chętnie przebywają w czasie wolnym młodzi ludzie?”

Maria Luiza Podolska dodaje: „Zwracamy się z prośbą o poświęcenie chwili czasu na napisanie o tym, czym możemy się jako jaślanie pochwalić, ale i o tym, co jest przedmiotem naszych problemów i oczekiwań. Podzielmy się z królem Kazimierzem Wielkim tym jak wykorzystujemy współczesną przestrzeń lokalną m.in. pod kątem pytań: W jakich miejscach na terenie Jasła nie spędzamy swojego wolnego czasu i z jakiego powodu? Jakie miejsca są tu u nas zaniedbane, niebezpieczne i nie zachęcają do przebywania na ich obszarze? Co zrobić, by w Jaśle już nie było „nieprzychylnych” miejsc?”

Judyta i Maria Luiza dotarły już do niektórych z jaślan ze swoimi kartkami, ale przede wszystkim zapraszają wszystkich chętnych do ich wypisania w najbliższy poniedziałek - 30 marca - na płytę jasielskiego rynku. Tam, w godzinach od 15.00 do 17.00 młode jaślanki będą mieć dyżur przy specjalnym stoliku, przy którym każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić czekającą na niego kartkę, po czym wrzucić ją do okolicznościowej „skrzynki pocztowej”.

Organizatorki tego przedsięwzięcia dziękują za wsparcie ich inicjatywy Urzędowi Miasta Jasła oraz Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.


Całość poczynań Judyty i Marii Luizy jest wpisana w upamiętnienie rocznicy lokacji ich miasta, oraz w ramy ubiegania się o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego temat brzmi "Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież".

jh

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ dragoness
dnia 28.03.2015, 11:34
Ocena
komentarza:
-16
Bardzo ciekawy pomysł. Gratuluję inicjatorom, wyrażając jednocześnie nadzieję, że hasło wyborcze obecnego burmistrza przejawi się właśnie we wzięciu pod uwagę sygnałów od mieszkańców.
@ oburzony
dnia 28.03.2015, 13:14
Ocena
komentarza:
10
Znowu gratulacje. Kto Ciebie o to prosił. Napisz ze swoimi uczniami kartkę i gratuluj im, a stąd spadaj, kobieto!
@ dragoness
dnia 30.03.2015, 18:20
Ocena
komentarza:
-7
Kogo zabolał mój komentarz o śmieciach ciągnących się za okrętem? Adresata, czy redakcję?
@ Stanisław
dnia 28.03.2015, 12:16
Ocena
komentarza:
9
Jak widać są młode osoby, które chcą coś fajnego zrobić. Mam nadzieję, że nie spotka się to ze zlekceważeniem ich inicjatywy ze strony mieszkańców. Tym bardziej, że jak widzę nie ma to polegać na jakiejś krytyce, dowaleniu komuś, tylko na podzieleniu się tym z założycielem Jasła, co nam się wspólnie udało, a co nie i nad czym warto wspólnie popracować żeby było lepiej. Dziewczyny, powodzenia! Pozdrawiam.
@ nm
dnia 28.03.2015, 15:15
Ocena
komentarza:
-15
jaki król Kazimierz ???... a nie JAN OLBRACHT nieudolny i gnuśny królik podpisał akt elekcyjny tego zapyziałego grodu ??
@ dragoness
dnia 28.03.2015, 17:15
Ocena
komentarza:
-12
Gratuluję wiedzy historycznej.
@ live
dnia 28.03.2015, 17:41
Ocena
komentarza:
17
w tych krytycznych komentarzach chodzi o to że jest ktoś kto ma lepsze pomysły ale nie robi nic,bo nie potrafi ...
@ :]
dnia 29.03.2015, 09:57
Ocena
komentarza:
5
njus dnia :]
@ łodyniec
dnia 29.03.2015, 10:03
Ocena
komentarza:
-8
przy specjalnym stoliku,"

czym się będzie różnił od zwykłego stoliku ,żebym nie pomylił czasem, bo tyle ich tam będzie że

łohohohohohhohohohohoho
@ wow!
dnia 29.03.2015, 16:14
Ocena
komentarza:
9
Zabłysnąłeś inteligencją, oklaski.
@ dragoness
dnia 29.03.2015, 11:58
Ocena
komentarza:
7
Nie zniechęcajcie się, dziewczyny, głupimi komentarzami. To co robicie jest świetne, a inni mogą Wam tylko pozazdrościć pomysłu.
@ tutro
dnia 29.03.2015, 12:53
Ocena
komentarza:
1
fajny i oryginalny pomysł dziewczyny. Bardzo chętnie się przyłączę i przyjdę w poniedziałek:)
@ basiaaa123
dnia 29.03.2015, 21:52
Ocena
komentarza:
0
Ja tez chętnie przyjdę. Fajnie spojrzeć na nasze Miasto z perspektywy " wczoraj-dziś-jutro"
@ Nie chce mi się wymyślać pseudonimu
dnia 30.03.2015, 21:15
Ocena
komentarza:
-7
No dobrze - a jak napisałem kartkę , wrzuciłem do specjalnej skrzynki , to co się z nią potem stanie ? Dostanę odpowiedź ???
@ no
dnia 30.03.2015, 22:57
Ocena
komentarza:
-6
Trochę za późno ;)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Janusz Szewczyk nie jest już dyrektorem JDK-u

  Janusz Szewczyk od siedmiu lat był dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury. Dzisiaj żegna się z pracą w instytucji kultury. Od jutra jego obowiązki będzie pełnić Helena Gołębiowska.

 • Sięgnij po zdrowie z Naszym Bio

   

  Zdrowie ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Coraz częściej dbamy o to, co jemy poszukując produktów ekologicznych. Teraz są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Od niedawna w Jaśle można kupić je w sklepie prowadzonym przez ekologiczne gospodarstwo rolne w Dębowcu.

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105