Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Inauguracja 12. edycji Juniwersytetu

11

2 października 2021 roku odbyła się uroczysta inauguracja 12. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Mali mieszkańcy Jasła po złożeniu ślubowania i wysłuchaniu pieśni „Gaudeamus igitur” zostali przyjęci w poczet słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego. Każdy z nich otrzymał zestaw studenckich gadżetów i indeks, w którym będzie mógł odnotowywać obecność na zajęciach.

W swoim przemówieniu Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech podkreśliła, jak ważne jest rozwijanie zamiłowania do nauki już od najmłodszych lat. Warsztaty i wykłady Juniwersytetu, w formie zabawy, są dla małych jaślan wspaniałą okazją do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin nauki, co w przyszłości może ich zainspirować do wyboru kierunku studiów lub ścieżki zawodowej.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle – Dorota Woźnica serdecznie powitała dzieci w gronie studentów, przybliżyła kwestie organizacyjne oraz zachęciła do korzystania ze zbiorów Biblioteki, aby mogły rozwijać pasję i zgłębiać tematy poznane podczas zajęć.

Dzieci i towarzyszący im rodzice wzięli udział w pierwszym pokazie naukowym pt. „Morskie opowieści o równowadze", w ramach odbywającego się tego dnia Jasielskiego Festiwalu Nauki. Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprezentowali szereg eksperymentów dotyczących zagadnienia równowagi. Uczestnicy dowiedzieli się, co powoduje chorobę morską, na jakiej zasadzie działa błędnik i z jakich elementów jest zbudowany. Wraz z prowadzącymi poszukali środka ciężkości ludzkiego ciała, różnych przedmiotów, a nawet całego Morza Bałtyckiego. Na zakończenie odkryli tajemnice związane z balansem.

W tym roku akademickim zajęcia odbywać się będą w 6 grupach (dwie grupy 6-latków, po jednej grupie 7-latków, 8-latków, 9-latków i 10-latków), a będzie je organizowała, tak jak w zeszłym roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowany jest ze środków budżetu Miasta Jasła w ramach programu "Jasło Miasto Wiedzy".

 MBP w Jaśle

Napisany dnia: 08.10.2021, 08:42
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ tak
dnia 08.10.2021, 08:59
Ocena
komentarza:
8
No tak, strój jak przystało na urzędnika:-)) Dlaczego wszyscy bez maseczek?
@ Mateusz
dnia 08.10.2021, 09:23
Ocena
komentarza:
0
kogo masz na myśli ?
@ Stary Glina
dnia 08.10.2021, 10:00
Ocena
komentarza:
-5
A po co niektórzy noszą te szmaty na twarzach? To jakiś fetysz czy symbol?
@ prfesór Chlor-Ban
dnia 08.10.2021, 12:34
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Stary Glina
dnia 08.10.2021, 14:36
Ocena
komentarza:
-2
Doookładnie profesorze. Daję Ci plusa
@ Przyszłość
dnia 08.10.2021, 21:35
Ocena
komentarza:
8
Widzę Jasło jako miasto uniwersyteckie. Świetlaną przyszłość mają dwa uniwersytety: dla dzieci i dla seniorów.
Dlaczego?
Bo absolwenci obu uczelni nie będą szukać pracy po ukończeniu studiów i nie wyjadą z
Jasła za pracą.
Dla jednych za wcześnie na wyjazd, a dla drugich za późno.
@ gf
dnia 08.10.2021, 10:47
Ocena
komentarza:
3
ale wiocha pl
@ prfesór Chlor-Ban
dnia 08.10.2021, 12:24
Ocena
komentarza:
-1
To nie wiocha tylko szkoła aktywnego gotowania na gazie.
@ Szkoła życia
dnia 08.10.2021, 14:10
Ocena
komentarza:
3
Lepiej zacząć wykłady od zagrożeń zdrowia,eksperymentów medycznych na dzieciach i zdobywaniu wiadomości nt.odporności organizmu,samoleczeniu itp.Nauczyć dzieci asertywności i umiejętności odróżniania prawdy od manipulacji.Mamy piękne i zdolne dzieci,warto zadbać o ich przyszłość.
@ Ojciec informatyka
dnia 08.10.2021, 20:59
Ocena
komentarza:
5
Po co ten uniwersytet? Do nauki jest szkoła.
@ Tu jest Polska a nie Polin!
dnia 08.10.2021, 21:59
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105