Strona główna

Inwestycja przy dworcu z kontrowersją w tle

106
Napisany dnia: 14.12.2018, 13:25 , Tagi: Brak

W pobliżu dworca kolejowego w Jaśle wyburzono trzy budynki. Celem prowadzonych obecnie prac budowlanych jest uporządkowanie terenu pod organizację dworca przesiadkowego. Nie wszystkim jednak obrócenie obiektów w stertę gruzu przypadło do gustu. Zdaniem Marcina Wójcikiewicza, pasjonata modelarstwa kolejowego jeden z nich był budynkiem zabytkowym. 

Inwestorem realizującym inwestycję jest Miasto Jasło. Prace polegają na rozbiórce trzech budynków: dwóch budynków transportu (nr 15 i 16) oraz budynku WC (nr 17), których lokalizację przedstawia zamieszczony poniżej szkic. Teren na którym znajdowały się wspomniane obiekty zostanie następnie utwardzony. Zakończenie robót rozbiórkowych przewidziane jest do 20 grudnia br. Ich wykonawcą jest jasielska firma Usługi Sprzętowo -Transportowe Zbigniew Jagodziński. Wartość robót rozbiórkowych opiewa na kwotę 47 970,00 zł. Utwardzenie terenu kosztować będzie natomiast 13 530,00 zł.

Miasto jako inwestor realizuje tym samym szerszą koncepcję przywrócenia funkcjonalności dworca oraz jego otoczenia w perspektywie pobudzenia transportu pasażerskiego, zarówno kolejowego jak również drogowego. Władze samorządowe Jasła zdradzały tego rodzaju zamierzenia zanim jeszcze formalnie miasto nabyło dworzec kolejowy oraz działki znajdujące się w jego bezpośrednim sąsiedztwie od Polskich Kolei Państwowych S.A. Zgodę na wspomniane nabycie wyraziła w stosownych uchwałach Rada Miejska Jasła w kwietniu 2016 r. Teren ten objęty jest projektem o sugestywnej nazwie „Centrum Komunikacyjne Jasło”. Od tamtej pory jednak obszar, o którym mowa nie zmienił swojego oblicza. Dworzec kolejowy wciąż nie spełnia swojej zasadniczej funkcji pozostając niedostępnym dla podróżnych. Wizja powstania dworca multimodalnego, który stanowiłby połączenie kilku rozwiązań w zakresie komunikacji pozostaje nadal bardzo mglista.

Wyburzenie budynków w sąsiedztwie dworca kolejowego, choć w ograniczonym zakresie  przerywa dotychczasowy marazm. Już wkrótce utwardzony teren będzie mógł służyć jako miejsce postojowe dla samochodów. Decyzje w zakresie ostatecznej formy jego zagospodarowania jeszcze nie zapadły. Inwestor podkreśla, że zburzone budynki utraciły dotychczasową funkcję, a ich stan techniczny nie nadawał się do wykorzystania na cele użytkowe. Widok jednego z nich, po rozpoczęciu prac rozbiórkowych zwrócił jednak uwagę Marcina Wójcikiewicza, który jako pasjonat kolejnictwa oraz autor modelu jasielskiej stacji kolejowej, nie pozostawia wątpliwości, iż był on obiektem zabytkowym.

Historia budynku, o który chodzi sięga drugiej połowy XIX w. To dawna, pierwsza jednozbiornikowa wieża ciśnień stacji kolejowej w Jaśle z roku 1884. Po oddaniu linii kolejowej z Jasła do Rzeszowa w 1890 r. budynek ten służył jako magazyn stacyjny zwany „lampiarnią”, który swoje cechy budynku CK kolei żelaznej zachował aż do momentu jego zniszczenia przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po jej zakończeniu nie odbudowano już jego wieży tylko zostawiono część parterową, skuto również ozdobne boniowania nad oknami i drzwiami, dobudowano także po obu końcach dwa krótkie odcinki i przykryto nowym dachem. W tym budynku po II wojnie światowej mieli swoje miejsce między innymi Rewidenci. Zdaniem Marcina Wójcikiewicza prace rozbiórkowe uwidoczniły oryginalne okienko z boniowaniem, co miało stanowić potwierdzenie tezy, jakoby obiekt miał charakter zabytkowy. Z informacji, jaką przekazał naszej redakcji, wynika, że blisko półtora roku temu wraz z Andrzejem Krupą spotkał się z pracownikami urzędu miasta. W rozmowie zwrócili oni uwagę na to, które z budynków, których nabywcą zostało miasto Jasło należałoby uznać za zabytkowe. Dziś nie kryje swojego oburzenia faktem, iż po budynku „lampiarni” pozostała jedynie sterta gruzu.

Na zdjęciu widnieje okno z boniowaniem.

Nie ma wątpliwości, że do wspomnianego spotkania faktycznie doszło. Zdaniem urzędników jego efektem było podjęcie decyzji o objęciu ochroną poprzez wpis do Gminnej Ewidencji  Zabytków (GEZ) małej nastawni kolejowej jak również wieży ciśnień. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, obecnie trwa aktualizacja całego rejestru dla miasta Jasła. Warto podkreślić, że w GEZ ujęte są także: nastawnia kolejowa przy ul. Metzgera (wpis z 2006 r.),  tzw. duża; parowozownia z obrotnicą przy ul. Kolejowej 9 (wpis z 2006 r., aktualizacja z 2016 r.) oraz most Kolejowy na Wisłoce (wpis z 2006 r.).

Budynek, będący obiektem kontrowersji formalnie więc nie widniał w GEZ. Zdaniem urzędników stracił on w ciągu dziesięcioleci swój dawny charakter. W stanowisku jakie otrzymaliśmy od Urzędu Miasta w Jaśle czytamy, że „Jeśli chodzi o przedmiotowe obiekty, które uległy rozbiórce, to szanujemy pogląd osób zainteresowanych, jednakże w naszej opinii stanowiły one obiekty przebudowane po wojnie i przystosowane do ówczesnych potrzeb, które zatraciły już swój pierwotny charakter, nie niosąc za sobą wartości artystycznej czy naukowej. Ponadto, ich stan techniczny nie nadawał się na wykorzystanie użytkowe”.

Abstrahując od wątku dotyczącego budynku dawnej „lampiarni” oraz związanych z jego zburzeniem kontrowersji, rozpoczęte w grudniu prace budowlane w  obrębie dworca można uznać za dobra monetę w kontekście realizacji przez władze miasta projektu ożywienia infrastruktury komunikacyjnej. Czas pokaże, czy prace inwestycyjne będą konsekwentnie kontynuowane, czy też na przywrócenie dworcowi właściwego dla niego charakteru przyjdzie mieszkańcom poczekać dłużej niż sami tego oczekują. 

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Kiero
dnia 14.12.2018, 13:40
Ocena
komentarza:
-38
Znowu wtopa burmistrza?Drzewa,budżet obywatelski teraz zabytek,nie za dużo tego? Nie tak dawno była mowa o galerii na terenie dworca PKS i co?
@ krzyś miś
dnia 14.12.2018, 17:13
Ocena
komentarza:
48
ostatnio mam wrażenie że powiat i miasto to prywatny folwark grupy cwaniaków którym się wydaje że są nietykalni...oj zaboli upadek zaboli
@ Yoko
dnia 14.12.2018, 18:39
Ocena
komentarza:
44
Czemu portale milczą o przekręcie w głosowaniach na projekty obywatelskie???
@ dragoness
dnia 14.12.2018, 19:09
Ocena
komentarza:
-4
A milczą? Przecież artykuł jest na stronie głównej.
@ ruina
dnia 14.12.2018, 21:21
Ocena
komentarza:
72
Spadek po PKP to tzw. "trwała ruina" a nie zabytki. Nabycie tego terenu z tymi "zabytkami" od PKP to skandal i niegospodarność + kłopoty z byłym właścicielem, z którym nie można niczego na tym terenie uzgodnić, z czego znana jest ta instytucja zwana niegdyś "państwem w państwie".
Sam budynek dworca nadaje się również tylko do rozbiórki, niezależnie od opinii modelarzy kolejowych czy architektów - fantastów.
Takie są realia. Taka jest rzeczywistość, a nie mrzonki czy pobożne życzenia.
Należy robić porządek ze "strupami" po epoce komuszej, a nie dorabiać legendy o zabytkach.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 14.12.2018, 22:04
Ocena
komentarza:
-9
Inwestycja nakładcza - przynosząca wydatki. - czy ekonomiczna przynosząca zyski budżetowe [bez obciążenia kieszeni mieszkańców] ???
@ Gkk
dnia 15.12.2018, 09:45
Ocena
komentarza:
-4
Podobno do rozbiórki jest też ceglanu budynek na Metzgera, były spichlerz i magazyn broni w czasie okupacji niemieckiej. Szkoda..
@ Borsalino
dnia 15.12.2018, 20:25
Ocena
komentarza:
13
Odpowiedż dla "ruiny"Dworzec jasielski nie jest reliktem komuny ale zabytkiem z czasów budowy kolei galicyjskiej. Zobacz na stare zdjęcia jak wyglądał. Zamiast go burzyć można go przecież wyremontować i częściowo przeznaczyc na inne cele niekonicznie związane z koleją. Zobacz odrestaurowane dworce w Tarnowie, Krakowie, Wrocławiu,itp.Obecnie trwa modernizacja dworca w Bieczu.Na dworcu w Zagórzanach jest czynna atrakcyjna restauracja.Czy mamy w Jaśle jakieś zabytki. A miasto przed wojną było naprawdę piękne.Oczywiście Ty byś wolał zburzyć wszystko zabetonować i stworzyć parkingi albo komisy samochodowe. Jeden już przecież jest koło dworca.
@ do Borsalino
dnia 15.12.2018, 21:24
Ocena
komentarza:
17
Nawet laik zauważy, że dworzec jasielski z czasów kolei galicyjskiej to nie ten sam co obecny, wybudowany po wojnie jako obiekt tymczasowy.
Jest o bezsprzecznie obiekt o żadnej wartości architektonicznej, na dodatek z zagrzybionym podpiwniczeniem. W piwnicach była dawniej kotłownia, skład opału i inne pomieszczenia. Nakłady na zabezpieczenie podpiwniczenia tj. odkopanie ścian do głębokości 3 m, ich osuszenie + izolacja pionowa + izolacja pozioma, to nakłady znacznie przewyższające wartość tego "strupa".
Z własnej kieszeni nikt by takiej kasy nie wyłożył, natomiast z kieszenie podatnika może - tu można bezkarnie zmarnować nie tylko takie pieniądze, bez żadnego efektu i pomysłu na funkcjonowanie tego budynku.
Teren po rozbiórce można wykorzystać np. na parkingi - tego ciągle mało w mieście lub wybudować nowoczesny dworzec na miarę potrzeb, a nie potworek czyli makabryłę.
Fantazjować można pod warunkiem, że fantazjujący pokrywa koszt swoich pomysłów i nie buja w obłokach, tylko realnie patrzy na świat.
@ aa
dnia 14.12.2018, 13:53
Ocena
komentarza:
58
wszystko wyciąć wyburzyć i zrobić płatne parkingi to jest to co potrafi jasielskie koryto.
@ Odyr
dnia 14.12.2018, 15:43
Ocena
komentarza:
13
Człowieku nie mogłes widziec tego bałaganu bo nie pisałbyś pierduł
@ aa
dnia 15.12.2018, 10:17
Ocena
komentarza:
20
wszystko jest bałaganem w tym mieście z tego co widać. Drzewa bałagan, budynki bałagan kamienice bałagan a bałagan to się powinien nazywac urząd tego miasta
@ bhp
dnia 14.12.2018, 14:48
Ocena
komentarza:
-10
Typowa bezprawna samowolka dla miejscowosci,jaką jest Jaslo .Tutaj nie obowiązują żadne zasady uzgadniania z zainteresowanymi Stronami.To po pierwsze.Po drugie .Niema nawet żadnej koncepcji jak rozbudowac dzisiaj niby dworzec do standardów cywilizacyjnych,a przystapiono do rujnacji tego co mialo wartość użytkową i historyczną. Wystarczy zapoznac się z planami przebudowy dworca w Bieczu i w Krosnie..Ale decydentom miejskim o to chodzi,ażeby z niegdysiejszego pięknego miasta zrobić betonową wieś.
@ Puzon
dnia 14.12.2018, 14:48
Ocena
komentarza:
78
Moze i zabytkowe, ale jak jest ochydne i szpeci wizerunkowi miasta to sluszna decyzja o wyburzeniu
@ demokrytyk.com
dnia 14.12.2018, 15:49
Ocena
komentarza:
72
Broniąc wizerunku miasta,należy wspomnieć o tych ruderach przy wjeździe do miasta od strony południowej,ul.3 Maja (Pochulanka) i szkieletorze na Rejtana. Od wielu lat żadnych kroków,żadnych decyzji.
@ krzyś miś
dnia 14.12.2018, 17:24
Ocena
komentarza:
9
prywatne misto kolesi
@ hanka
dnia 14.12.2018, 18:27
Ocena
komentarza:
46
A nadpalona chałupa koło Trio?
@ panpan
dnia 15.12.2018, 06:46
Ocena
komentarza:
-15
a co ty demokrytyku widzisz za rudery na Pohulance, chyba ci oczy załzawiły jaskrą i nie dowidzisz. Rudera jedyna została już dawno wyremontowana i jest tam ładna noclegownia dla Ukraińców i bezdomnych tych co z więzień wyszli.
@ Xyz
dnia 15.12.2018, 11:59
Ocena
komentarza:
2
No wlasnie Ilekroć tamtędy przejeżdżam to zastanawiam sie czy żaden urzędnik nie zauważył do tej pory ze ten budynek zagraza juz bezpieczeństwu Pomimo ze stroi na prywatnym terenie powinien być bezwzględny nakaz rozbiórki Pomijając fakt ze jest piękna wizytówka dla Jasła
@ panpan
dnia 15.12.2018, 12:14
Ocena
komentarza:
-4
ciekawe w jakich to pałacach mieszkacie pajace
i chyba nie bardzo wiecie co opisujecie. Widać macie
zdrowo nas..nie we łbach i siano wam wystaje
z butów. A pamiętacie co grabiami się robi? Szlachta job
mać.
@ ksiądz Mateusz
dnia 14.12.2018, 14:51
Ocena
komentarza:
85
Jaki zabytek? Ludzie przecież te budynki to obraz nędzy i rozpaczy. Już dawno w Jaśle powinien być prawdziwy dworzec. Niestety wychodzi na to, że te budynki zostaną wyburzone tylko dlatego aby tam zrobić kilka miejsc postojowych więcej a dworca dalej nie ma i nie będzie.
@ Jasiek z jasla
dnia 14.12.2018, 15:25
Ocena
komentarza:
5
Masz pnioku ...miejsce po dawnym komisie samochodowym mało ci jeszcze komu zależało żeby go zniszczyć Pabianowi taki mądry ta sprawa powinien się zająć prokurator tylko z innego miasta bo w Jaśle jedno kolesiostwo w głównym budynku koleii były sklepy i bar czynsz ich wykończyl teraz się wzięli za wyburzanie budynków gdzie byliście wcześniej bo drzew już nie macie gdzie wycinać teraz czas na budunki banda nielukow
@ do ka.Mateusza
dnia 14.12.2018, 17:03
Ocena
komentarza:
-2
Można w nieskończoność mnożyć przyklady,gdzie najnowsze budynki,mieszkania przez kilka lat nieodnawiane,nieremontowane stają się ruderami.Czyli stąd wniosk. Łatwiej burzyć,anizeli na bieżąco dbać. Torowisko latem jest jedną łąka, to też trzeba zdemontować tory i będzie ogromny plac na parking.
@ ksiądz Mateusz
dnia 15.12.2018, 10:52
Ocena
komentarza:
0
Jak jest łąką to zdemontować tory i teren przeznaczyć na pastwisko dla krów.
@ panpan
dnia 15.12.2018, 12:57
Ocena
komentarza:
1
W 1945 roku też byli tacy co w Jaśle wyburzali
i to w 97%. Jak dalej będzie taka polityka jak obecnie
to niedługo zielone ludki ze wschodu zrobią to samo.
@ Bolec
dnia 14.12.2018, 15:03
Ocena
komentarza:
13
A w Starostwie dalej nic
@ Wiesiek
dnia 14.12.2018, 15:33
Ocena
komentarza:
21
Paszkiewicz i Pawlus do domu dziadki co wy chcecie zmienić ledwo sami się poruszacie Lech wara weźcie ze sobą i jego pot bo głową tylko boli i nigdy nie wracajcie prosimy wasi wyborcy
@ nick
dnia 14.12.2018, 22:41
Ocena
komentarza:
-2
Jak to nic ?! Pawluś...
@ oj oj
dnia 17.12.2018, 17:56
Ocena
komentarza:
0
...czyli nic
@ xxxxx
dnia 14.12.2018, 15:16
Ocena
komentarza:
29
Wreszcie te walące się rudery wyburzyli... ta koło policji powinna być następna
@ Odyr
dnia 14.12.2018, 15:40
Ocena
komentarza:
31
To jakies jajca ludzie opamietajcie sie znam ten rozwalajacy sie i szpecacy swoim wygladem ..wychodek..dobrze ze ktos sie tym zajął...jak ktos.nie ma zajecia to niech remontuje tzw zabytki...a nie kapuje...dosc takich wrakow w Jaśle..
@ Nawsie
dnia 14.12.2018, 15:42
Ocena
komentarza:
17
[komentarz nie na temat]
@ Ola
dnia 14.12.2018, 20:57
Ocena
komentarza:
1
Rodzina plus
@ CCC
dnia 14.12.2018, 16:27
Ocena
komentarza:
4
Ostatni tydzień już 3 razy z rzędu pokazuje że budowlanka w biznesie bardzo dobrze stoi a prace można prowadzić cały rok i nie tylko przy temperaturze +20 C ale także co bardziej fajne -20 C. I ta druga opcja jest fajniejsza bo się pot z czoła budowlańcom nie leje.
@ Ola
dnia 14.12.2018, 20:57
Ocena
komentarza:
3
Rodzina plus
@ X
dnia 16.12.2018, 14:40
Ocena
komentarza:
1
Rodzina na swoim
@ Wojtek
dnia 14.12.2018, 16:57
Ocena
komentarza:
-23
Najlepiej rozburzyc nic nie wybudują tylko rozwalić a wystarczyło mały remont i za rossadne pieniądze wynajac i jakiś zysk jest chociażby na dalsze remonty
@ komp
dnia 14.12.2018, 17:05
Ocena
komentarza:
29
Ludzie czy was pogięło razem z tym portalem. Każda budowa
w Jaśle kontrowersyjna, rozbiórka, a jakże, też kontrowersyjna.
A ty demokratyk jak chcesz dokończyć szkieletor przy Rejtana,
to sobie go kup, bo jest prywatną własnością i kończ.
@ Ola
dnia 14.12.2018, 20:58
Ocena
komentarza:
-10
To był zabytek czyli chronione prawami budynki
@ demokrytyk.com
dnia 15.12.2018, 18:26
Ocena
komentarza:
3
Popatrz na szkieletor w Krakowie. Stał taki "strup" ze trzydzieści lat,a dziś zobacz jak wygląda ten budynek i jego otoczenie. W przypadku tego "straszydła" w centrum miasta Jasła,też powinno się znaleźć jakieś rozwiązanie.Na dzień dzisiejszy,wszystkie zezwolenia , uzgodnienia i warunki zabudowy wygasły i obowiązkiem Burmistrza jest podjęcie jakiejś decyzji administracyjne.Jakie znaczenie ma fakt,że to,że to jest własność prywatna? Jeśli obiekt szpeci wizerunek miasta i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców (co łatwo udowodnić),to trzeba podjąć pewne kroki.
@ hanka
dnia 15.12.2018, 18:45
Ocena
komentarza:
1
Fajny byłby z tego piętrowy parking. Tylko ta winda...
@ Super !!
dnia 14.12.2018, 17:33
Ocena
komentarza:
27
Świetnie, że to wyburzyli. Od lat stało pusta i psuło wizerunek tej przelotowej ulicy.
Stare musi ustępować nowemu - to się nazywa postęp. W innym przypadku Nowy Jork nadal byłby wielkości Kołaczyc.
@ Kierowca
dnia 14.12.2018, 17:53
Ocena
komentarza:
45
Aby mieć święty spokój w Jaśle najlepiej nic nie robić.
Stare walące się budynki uznać za zabytkowe, nie remontować
bo nie ma takiego odważnego, żeby zainwestował i przebudował
na inny obiekt funkcjonalny.
Nowe obiekty nie budować, tylko oprotestować na rondzie a uzyskane
z dotacji pieniądze przekazać do Krosna.
Wtedy przynajmniej ci najwięksi krzykacze będą zadowoleni uszczęśliwieni,
że jest po ich myśli i nic się nie zmienia.
A młodzi wyjadą i nie będą zawracali nowymi pomysłami tępogłowych
wpisujących powyższe bzdurne komentarze.
Zmartwiony będzie tylko ten portal, że nie będzie miał czym podgrzewać
i rozgrzebywać mętną sytuację.
A może będą opisywać, że znowu nic się w Jaśle nie dzieje. I będzie temat.
@ Cyberchłop
dnia 14.12.2018, 18:13
Ocena
komentarza:
5
Modelarz kolejowy. Dobre
@ dragoness
dnia 14.12.2018, 19:37
Ocena
komentarza:
24
Akurat tacy wiedzą najwięcej, bo studiują stare zdjęcia i plany. Jednakowoż ten budynek był już tak zdewastowany, że raczej na miano zabytku nie zasługiwał.
@ K Toto Ja
dnia 15.12.2018, 16:31
Ocena
komentarza:
2
Te budynki już dawno zasługiwały na miano
Zabytku klasy"O'',ktoś dopisał drugie "O"
I powstało dwa zera"OO"
tzn."WC"i służyło wiele lat
=Wielkie Cacy
pozostanie placyk.
Teraz zburzymy zdemolujemy
A potem TUTAJ zaparkujemy
@ demokrytyk.com
dnia 15.12.2018, 18:31
Ocena
komentarza:
-3
Jakim cudem te drzewa tam się ostały. Na Czackiego wycięto trzynaście topoli i na razie spokój. Poza deklaracją urzędników,że posadzą "nowe ,młode i właściwego gatunku",pozostałe zamiary są mgliste.
@ zyx
dnia 16.12.2018, 11:22
Ocena
komentarza:
-4
Na Czackiego na miejscu tych drzew zrobić miejsca parkingowe do parkowania prostopadłego do chodnika.
@ Marek
dnia 14.12.2018, 18:18
Ocena
komentarza:
9
Co za różnica co to było, skoro tego już nie ma?
@ Strach
dnia 14.12.2018, 18:40
Ocena
komentarza:
7
Oby tam powojennej bomby nie było.A może tam ukryty jest ten pociąg ze złotem?Trzeba kopać do dna.
@ Znający temat
dnia 14.12.2018, 18:49
Ocena
komentarza:
21
To te zabytkowe kible rozwalili ???
@ Znający temat
dnia 14.12.2018, 18:54
Ocena
komentarza:
3
To to, poniżej drogi krajowej 28 z przejściem podziemnym (śmierdzącym), to to nie je dworzec przesiadkowy, że trza budować nowy?. A Unia daje pieniądze to trza budować, żeby było skąd odjechać do Ożennej
@ Nowoczesność
dnia 14.12.2018, 19:07
Ocena
komentarza:
13
Zabytkowe wychodki rozburzyli,a nowoczesne w tunelu,bo drzew nie ma,gdzie tu potrzebę załatwić?Na pampersy nie stać,więc wyjścia nie ma.
@ K Toto Ja
dnia 15.12.2018, 16:41
Ocena
komentarza:
3
Jedyne wyjście za potrzebą
To jest WEJŚCIE
Tam gdzie nie potrzeba
@ keller
dnia 14.12.2018, 19:02
Ocena
komentarza:
21
oszczany,wymalowany przez chuliganów,brudny,śmierdzący,ochlapany zimą breją, zabytek ?!!
@ Wyburzynek
dnia 14.12.2018, 19:11
Ocena
komentarza:
-5
A z tych gruzów pomnik tam stanie,z napisem :"Na stos rzuciliśmy naszego miasta los".Wojny nie trzeba.
@ dragoness
dnia 14.12.2018, 19:38
Ocena
komentarza:
25
Rudery stoją - źle. Rozebrali - źle. Czy wam nigdy nie dogodzi?
@ Ola kultura
dnia 14.12.2018, 21:33
Ocena
komentarza:
-15
a pani? to...
@ koko
dnia 15.12.2018, 14:03
Ocena
komentarza:
-4
Co mo żna zrobić żeby mieć taki nik jak ty żółty gdziwe się to ustawia czy to tak się dzieje ze jak kto durżo komentuje to tak ma ? pani jest nauczycielka to pytam
@ Zbigniew
dnia 14.12.2018, 19:52
Ocena
komentarza:
11
Nowy dworzec ? Komu i po co? Tunel pod drogą -pieniądze wyrzucone w błoto. Zburzone wychodki super. Budynek główny dworca przeznaczyć na usługowy ,punkt pocztowy ,bankomat ,poczekalnie dla pasażerów busów i wc ogólnie dostęone
@ jaslanin.
dnia 14.12.2018, 19:55
Ocena
komentarza:
9
To te obiekty burzą co Burmistrz zakupił za 330.000 zł./ z budżetu podatników / od kolei ???. Widać gospodarskie podejście. Jak widać to Jasło sie samo burzy.
@ ciekawy
dnia 14.12.2018, 20:03
Ocena
komentarza:
6
kurcze...nawet tych budynkow nie zauwazalem...a przejezdrzam tamtendy codziennie...jakis glupi jestem...
@ Ola kultura
dnia 14.12.2018, 21:34
Ocena
komentarza:
-6
nie ty z pis. u
@ Tomasz
dnia 14.12.2018, 20:47
Ocena
komentarza:
11
Ciągle mówi się o braku miejsc parkingowych w Jaśle ! Ciekawe kiedy wreszcie ktoś się weźmie za chandlarzy samochodami ( pod strasznym dworem np. ) których auta blokują miejsca na parkingu. A także reklamy na starych skorupach ( parking pod kursem)
@ chandlarz
dnia 14.12.2018, 21:24
Ocena
komentarza:
5
Weź słownik ortograficzny do ręki...
@ jasło.pl
dnia 15.12.2018, 18:41
Ocena
komentarza:
6
Podyskutuj na temat poruszonego problemu,a nie oceniaj ortografii. Na wielu parkingach miejskich (nie prywatnych),tworzone są "autokomisy",gdzie jacyś handlarze wystawiają samochody do sprzedaży,zajmując miejsca parkingowe. Straż Miejska nie reaguje,więc można domniemywać,że...
@ orto
dnia 16.12.2018, 09:32
Ocena
komentarza:
3
Pisanie po polsku, czyli m.inn. ortograficznie jest miarą kultury (lub jej braku) piszącego i czytającego - jeżeli czytającego to nie razi.
Insynuacje naruszenia prawa bez dowodów są tylko "puszczaniem bąków".
Należy zgromadzić dowody i zawiadomić odpowiednie organy, a nie tworzyć atmosfery typu: Uprzejmie donoszę, że mnie się wydaje...
Dyskusja to wymiana poglądów a nie podejrzeń. "Można domniemywać", że piszący wyznaje spiskową teorię dziejów czyli na każdym kroku, niczym pies gończy, węszy spiski i korupcję zakładając, że każdy "bierze" niczym czynownicy w Rosji carskiej.
@ dragoness
dnia 16.12.2018, 11:16
Ocena
komentarza:
5
A szacunek do języka ojczystego jest jednym z wyznaczników patriotyzmu.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 14.12.2018, 21:53
Ocena
komentarza:
-9
Tak poglądowo patrząc, to czy nie mamy do czynienia z układem, czy z kimś podobnym do pewnego "kandydata na prezydenta RP", który zapowiadał że tak zrobi że nic nie będzie a wszyscy będą zadowoleni...
@ cytryna kwasna
dnia 15.12.2018, 01:27
Ocena
komentarza:
-5
chyba powstanie nowa galeria ...taka jak w stacji pks ...czekamy na wizualizacje!
co znowu chcecie nam wcisnac!?
@ Zawiedziony
dnia 15.12.2018, 08:20
Ocena
komentarza:
6
Szkoda budynku. Była szansa wpisać go na listę zabytków wraz z sąsiednią ubikacją. Potem miasto mogło zainwestować w przewodniki turystyczne, w których można by opisać ich architekturę, historię i zamieścić zdjęcia. Można było również uruchomić ubikację, tak aby każdy mógł załatwić się do tej betonowej dziury.
Nareszcie turyści z całego świata mieli by po co przyjeżdżać do naszego miasta.
Kolejnym korkiem mogło być wpisanie na listę UNESCO.
Wyburzyli i szansa przepadła. Jaka szkoda!
@ Do Zawiedziony
dnia 15.12.2018, 14:47
Ocena
komentarza:
1
Niestety,turyści zagraniczni też muszą się u nas załatwiać do blaszanej dziury w toj toj wc,z reguły zapełnionej z czubem.
@ haha
dnia 15.12.2018, 09:04
Ocena
komentarza:
13
Trzy rudery stały przez tyle lat puste, teraz sobie ktoś przypomniał, że jedna z nich jest stara... I co by z nią zrobił? Niech walczy o zabytki, które mają jakieś znaczenie i wartość a są zapomniane. Bardzo dobrze, że wyczyścili kawałek tego terenu. W sumie to Jasło w dużej części składa się z takich zabudowań, które powinny być odnawiane, albo w przypadku braku opłacalności - zrównane z ziemią.
@ ha,ha
dnia 15.12.2018, 09:12
Ocena
komentarza:
12
na ulicy Rejtana stoi pomnik Jasła szkieletor.Nikt go nie ruszy bo to zabytek.ha,ha.
@ dragoness
dnia 15.12.2018, 11:28
Ocena
komentarza:
5
Nikt go nie rusza, bo jest prywatny, niestety.
@ murator
dnia 15.12.2018, 14:32
Ocena
komentarza:
4
Ten szkieletowy obiekt przy ul.Rejtana jest przykładem fachowości i projektowej i budowlanej.Spojrzeć na tablicę inwestorska .Tam są słynne nazwiska..Tylko dlaczego Nadzór Budowlany pozwolił na wybudowanie do szczytu szkieletu obiektu,ażeby przed montażem ścian wstrzymać dalsze. prace. Powodem wytrzymania na etapie robót wykończeniowych.jest płytko w gruncie posadowiony ława fundamentowe.w odniesieniu do jego wysokosci.I przy w zupelnie zabudowanych ścianach napór wiatru polozylby cały budynek na sąsiednie działk..Doszłoby do katastrofy budowlanej. A przy szkieletowej budowie występuje bezoporowy przewiew wiatru.i spokojnie sobie stoi.jako wizytówka miasta
@ jasło.pl
dnia 15.12.2018, 18:55
Ocena
komentarza:
5
Nie ma znaczenia rodzaj własności.Jeśli obiekt stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi,a stwarza,co łatwo udowodnić,to obowiązkiem władz samorządowych jest zmiana tego stanu. Z określonych przyczyn, Nadzór Budowlany wstrzymał dalsze roboty i powstał "stan próżni" od wielu lat. Władze miasta czekają chyba na jakiś wypadek,tragedię w "nadziei",że kiedyś "wyręczy ich prokuratura...
@ Herkules
dnia 15.12.2018, 10:22
Ocena
komentarza:
7
Wyburzyć te stare rudery i zrobić parkingi i drogi w jaśle
@ Beznapleta
dnia 15.12.2018, 11:19
Ocena
komentarza:
-7
To tak jakby w Sandomierzu odebrać ojcu Mateuszowi rower. To tak jakby w Wadowicach zakazać spożywania kremówek. To tak jakby w Radomiu chytra baba nie chciała Zbyszka
@ dysgrafik
dnia 15.12.2018, 14:00
Ocena
komentarza:
-12
Myślę, rze dobże zrobili rze wybużyli te budynki one szpeciły tylko to Jasło, ludzie siem wyprowadzajom z miasta nie ma pracy, piodwyżki podatkuw i rzal wielki.
@ dragoness
dnia 15.12.2018, 14:56
Ocena
komentarza:
7
Koło dysgrafika nawet nie leżałeś.
@ X
dnia 15.12.2018, 19:46
Ocena
komentarza:
1
To je nasza danka
@ Znający temat
dnia 15.12.2018, 16:22
Ocena
komentarza:
3
W Petresburgu za cara zbudowano pałac na wzór Luwru, na otwarciu car stwierdził, że tu nie czuć ducha Luwru, do Paryża pojechał budowniczy, który po powrocie nakazał pospólstwu sikanie na mury budowy. Po roku zaproszono ponownie cara - ten odparł teraz czuć Luwrem.
Oto jaki zabytek stracilo Jasło rozwalając stre kible, gdzie można było otworzyć jakiś lokal np piwiarnię
@ WINNE KLIMATY
dnia 16.12.2018, 11:58
Ocena
komentarza:
3
Można by było zrobić tam Dni Wina
@ ha,ha
dnia 15.12.2018, 17:23
Ocena
komentarza:
9
szkieletor pomnik dorobku Jasla,zwisajace belki,deski odpadajace na wietrze i oczekiwanie kiedy kogos zabije .Gdzie nadzor budowlany inne słuzby dbajace o bezpieczenstwo dzieci idących do przedszkola i ludzi parkujących na nowym parkingu.Czy musi dojsc do tragedi ,zeby dalo się cos zrobic w Jasle.
@ Dron
dnia 15.12.2018, 19:37
Ocena
komentarza:
8
Zastanawiam się czemu mają służyć te baraki. Jedynie żeby schronić się przed wiatrem. Przecież od dobrych kilkunastu lat te budynki stoją w rozsypce pozamykane. Pociagi w tej części Podkarpacia już niestety nie wrócą - bo okoliczne wioski i miasteczka się wyludniaja,że nikt jeszcze nie zauważył że te nasze regionalne pociągi wożą jedynie garstke kolejarzy i są kompletnie nieopłacalne. Poza szlajajacymi sięod czasu do czasu bez sensu ochroniarzami kolejowymi i hulajacym wiatrem nic kompletnie się tam nie dzieje. Tak w ogóle zadaje sobie pytanie po co ci kolejowi ochroniarze są,chyba żeby wchodzić w kompetencje policji czy straży miejskiej.
@ Kawosz
dnia 15.12.2018, 21:50
Ocena
komentarza:
1
Moim skromnym zdaniem bardzo dobrze że wyburzyli ten budynek, i powinni też wyburzyć dworzec PKP i na miejsce dworca wybudować nowy krosno jakoś może ale jasło zawsze jest w tyle jak zresztą zawsze i polityka nie ma tu nic do rzeczy
@ Q
dnia 15.12.2018, 23:24
Ocena
komentarza:
8
Ty chyba nie widziałeś dworca w Krośnie. To dopiero jest dramat.
@ Hejka
dnia 16.12.2018, 05:15
Ocena
komentarza:
-8
Ludzie! ludzie! dostałem cynk że następne do wyburzenia są wieżowce!!! nie pozwólmy na to, przecież to wizytówka Jasła!! na równi z zabytkiem!!! Ludzie Ludzie co oni robią!!!
@ oj oj
dnia 17.12.2018, 18:01
Ocena
komentarza:
-1
bez paniki...w wieżowcach wyburzą tylko do 3 piętra
@ Iza
dnia 16.12.2018, 06:48
Ocena
komentarza:
11
Bardzo dobrze że zburzyli te ruiny wstrętne. Można patrząc na takie paskudy tylko doła dostać
@ Marek
dnia 16.12.2018, 06:57
Ocena
komentarza:
5
To jest takie miasto ze cokolwiek by nie zrobili to by było setki komentarzy , w tym pisowskim mieście nic nigdy e bedzie
@ Jaslanin
dnia 16.12.2018, 09:11
Ocena
komentarza:
2
Niejaki Wocikiewcz niechże sobie zrobi model tych archaicznych budynków i postawi we własnym domu!
Cały świat się modernizuje,a Jaslo pozostaje poza cywilizacja.
@ dragoness
dnia 16.12.2018, 11:14
Ocena
komentarza:
5
On ten model już zrobił.
@ Prawda
dnia 16.12.2018, 21:33
Ocena
komentarza:
-1
Panie Jaślanin i Panu podobni napływowi nie Jaślanie myślący , że wszystko wiedzą i , że pozjadali wszystkie rozumy na temat Miasta Jasła.
Najpierw pytanie : od ilu lat Pan i Pana Rodzina oraz Panu podobni tu wypowiadający się wszystko wiedzący mieszka w Jaśle bo jeśli tylko od 2 dni -co sugeruje Pańska nieznajomość tematów związanych ze Starym Jasłem to nie jest Pan i Panu podobne nieuki co się tu rozpisują -rodowitym Jaślaninem tylko napływowym słoikiem ,dziesiątą wodą po kisielu i nie zna Pan spraw Miasta Jasła i nie powinien się Pan wypowiadać bo się Pan ośmiesza i Panu podobni wyżej. Żeby być Rodowitym mieszkańcem Jasła to trzeba mieć przynajmniej 2-3 pokolenia w tył a tutaj z wypowiedzi widać ledwo rok lub mniej. Dlatego zmień Pan pseudonim bo się ośmieszasz człowieku i tobie podobne cwaniaki. A Rodowitych Jaślan, których jest coraz mniej - gdyby ktoś chciał się czegoś dowiedzieć można i trzeba pytać póki jeszcze można a nie udawać Alfę i Omegę a we łbie widzę u większości się tu rozpisujących pusto aż dzwoni .
Najpierw się pyta a potem dyskutuje więc każda z osób , która tu zabiera głos na temat Starego Jasła i Kolei najpierw niech się dopyta i pouczy a później komentuje. Na razie widać tylko jak wam słoma z butów wychodzi i głupotą trąci internetowi cwaniacy. Gdyby zabrać wam te smartfony i dostęp do internetu to jesteście nikim , na niczym się nie znacie a i pewnie nawet w szkole nie wiedliście prymu, więc najpierw się uczymy a potem zabieramy głos.
Co do zabytkowych budynków to Jasło dla waszej informacji nie ma ich za wiele i każdy należy ratować i po remoncie udostępniać na cele turystyczne , promocyjne i inne promujące Miasto Jasło bo w tym dotkniętym II wojną św. Jaśle nie ma zbyt wielu zabytków a każdy turysta to pieniądze do kasy miasta i jeśli ktoś chce pokazywać turystom parkingi to na tym interesu nie zrobi.
A Jasło pozostaje w tyle bo nie ma społeczeństwa obywatelskiego , które nie umie zadbać o swoje interesy i wybiera raz za razem jednych i tych samych a więc niech nikt nie ma pretensji jeśli nic nie robi a z tego co czytałem w artykule to Pan Marcin był z Panem Andrzejem-jednym z najstarszych mieszkańców Jasła w Urzędzie Miasta Jasła i informował jaki budynek jest z zabytkowym rodowodem i powiem tylko tyle , że jeśli reszta mieszkańców Jasła wykazywała by tyle zainteresowania swoim Miastem odnośnie wielu spraw dotyczących Jasła to żyło by się nam zdecydowanie lepiej a i władzy trzeba nie tylko podpowiadać ale i też patrzeć na ręce i za to mój podziw dla Pana Andrzeja i Pana Marcina. Uczcie się a później zabierajcie głos i nie udawajcie obywateli tylko nimi bądźcie .
@ dragoness
dnia 18.12.2018, 12:37
Ocena
komentarza:
-3
No dobrze, mnóstwo słów, poobrażał pan ludzi, którzy są mieszkańcami z wyboru, a nie przypadku, a teraz proszę powiedzieć, jakie przeznaczenie widział pan dla jednej ściany z oknem?
@ Znający temat
dnia 16.12.2018, 10:11
Ocena
komentarza:
0
Pasjonaci chcieliby zabytki, wyremontowane, ogrzewane, opłacone, a oni by se tam siedzieli i coś robili. To coś jest dobre, (póżniej odznaczają się tak jak zbieracze znaczków pocztowych) ale niech se robią w swoim prywatnym domu !!
@ co w tej sprawie
dnia 16.12.2018, 17:45
Ocena
komentarza:
0
Co w tej sprawie zrobił Gadzała
@ Bolec
dnia 17.12.2018, 09:24
Ocena
komentarza:
-2
Jasło to prowincja i to zapyziała ze starymi dziadami a pardom miłośnikami prowincjii
@ KAROL
dnia 17.12.2018, 09:31
Ocena
komentarza:
-1
A ja jestem zwolennika zburzenia wszystkich budowli w Jaśle.Ono i tak nie ma wizji,perspektywy rozwoju.Trzymanie miasta dla kilku klanów,co się wymieniają stołkami,naprawdę sensu nie ma.Przykłaqd dworca,świadczy jak to jest gdy się krwi nie miesza...Poco budować plany dworca przesiadkowego,jak s jasła wyjazdu w Polskę i Europę nie ma.Po to by do Krakowa se pojechać ,sezonowo,czy przelotowo w Bieszczady PKP,nire trzeba nic zmieniać.To samo z PKS.ktory jak prawią więcej zarabia na handlu węglem niż na komunikacji,płacac głodowe,wymuszone przepisami pensje.Zamiast po prostu upaść z honorem...I do władz? Kto i za czym do jasła przyjedzie? Pooglądać straszące puste domy i mieszkania po tych co wyjechali na zawsze z Jasła.Bo nic innego tu nie ma do oglądania...
@ YOZEF
dnia 18.12.2018, 06:15
Ocena
komentarza:
5
kiedys byl ladny dworek obok jasielskiego domu kultury wyburzyl go wielki bismesmen i wybudowal co ,,,tak tak na ulicy koscioszki w jaki sposob to zrobil ,,,pamietacie ,,, tez byl zabytkiem ,,,ale wybralismy to co mamy jeszcze troche i bedziemy czescia powiatu gorlickiego
@ zeniu
dnia 18.12.2018, 11:44
Ocena
komentarza:
-1
Od stycznia więcej pociągów z Jasła a dworzec rozkopany
@ Do YOZEF
dnia 18.12.2018, 17:53
Ocena
komentarza:
-3
Kiedyś w Jaśle przy ulicy Kościuszki był ładny dworek taki jak ty, stara rudera gdzie przebywali narkomani i alkoholicy wszędzie było nasikane i nas*ane, smród i ubóstwo nikt nie sprzątał a teraz brakuje wszystkim tego smrodu, jak z tych sroczy na dworcu PKP. Pozdrawiam i życze dużo smrodu.
@ kierowca 8I0
dnia 22.12.2018, 16:27
Ocena
komentarza:
-1
Wszystko na świecie się zmienia i zmian się nie powstrzyma.
Jak ktoś chce żyć po staremu w czasach z przed kilkudziesięciu lat
to nie jest realistą tylko marzycielem.
Jak by ludzie nie chcieli zmian to dalej jeździlibyśmy dyliżansem do Rzeszowa.
@ Do kierowca 8I0
dnia 22.12.2018, 22:01
Ocena
komentarza:
0
Wszystko na świecie się zmienia a w Jaśle by chcieli nadal sroczy z dziurą a nie muszle i smrodu im brakuje z tych sroczy.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Plaga komarów w mieście. Będą opryski

  Pod koniec maja miały miejsce intensywne opady deszczu, które doprowadziły do licznych podtopień. Od tego momentu zaobserwowano zmasowany wylęg komarów. Mieszkańcy Jasła z niecierpliwością czekają na ich zwalczanie ze strony władz miasta. Jak się okazuje pierwsze opryski rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek. W sumie 30 ha terenów miejskich zostanie poddanych dezynsekcji.

 • Zebrano ponad 50 worków śmieci w lasach w Łaskach!

  Początkiem czerwca odbyło się wielkie sprzątanie lasów w Łaskach, w którym uczestniczyli m.in. leśniczy, podleśniczy oraz pracownicy firmy wykonującej usługi leśne na tym terenie. Wśród znalezionych śmieci były sprzęty AGD oraz niewiarygodnie duże ilości szkła.

 • Eksperci czekają – pomogą w napisaniu Twojego biznesplanu

   

  Tylko do 21 czerwca można zgłosić się do konkursu na najlepszy biznesplan z branży ICT. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Ci, którzy przejdą do drugiego etapu będą przygotowywać swoje biznesplany już pod okiem ekspertów.

 • Radna Stasiowska w PUP

  Radna powiatowa Magdalena Stasiowska od niedawna pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle. Z referenta do spraw promocji w jasielskim magistracie została inspektorem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Kadr.

 • Jaślanie chcą pociągu do Krynicy

   

  Wyniki majowej ankiety są druzgocące. Niemal wszystkie osoby, które zdecydowały się ją wypełnić pozytywnie oceniły pomysł uruchomienia połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy. Sygnał do decydentów został wysłany. Pozostaje czekać na pozytywne rozstrzygnięcia.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Droga dziurawa? Powiat ją zamyka

  Droga powiatowa relacji Tarnowiec-Czeluśnica będzie zamknięta. Jak twierdzi starosta jasielski intensywne opady deszczu, które wystąpiły od połowy maja przyczyniły się do znacznego pogorszenia stanu tej drogi.

 • Karpacka Troja w Epoce Brązu – impreza plenerowa pod tytułem Złoto Karpat - 15-16 czerwca

 • Czy koszmar mieszkańców z ul. Prusa kiedyś się skończy?

  Mieszkańcy ul. Prusa w Jaśle boją się każdego deszczu, którego skutkiem mogą być podtopienia. Od lat jaślanie czekają na rozwiązanie problemu, który wciąż spędza sen z ich powiek. Nie sądzili, że ostatnie majowe ulewy przyniosą tak dużą wodę, jakiej dotąd nie mieli w domach i na podwórkach.

 • Nowa odsłona sklepu KOMFORT w Krośnie. Wielkie Otwarcie!

   

  Metamorfozę wnętrza zacznij od podłogi! Wiosna i lato to doskonały czas, aby zapoznać się z najlepszą na rynku ofertą podłóg, dywanów i dekoracji. Przyjdź do sklepu Komfort w Krośnie, skorzystaj z rabatu 20% i odmień swoje wnętrze.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105