Strona główna

Jaślanie wypisywali kartki do króla Kazimierza

5
Napisany dnia: 01.04.2015, 06:00 , Tagi: Brak

Kilkudziesięciu mieszkańców Jasła skorzystało w zeszłoponiedziałkowe popołudnie z możliwości podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lokalnych osiągnięć, tego z czego jako jaślanie możemy być dumni, oraz naszych niedostatków i oczekiwań na przyszłość.

Przy stoliku na płycie jasielskiego rynku, gdzie dyżur pełniły uczennice Gimnazjum nr 2 w Jaśle Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska, mimo niezbyt korzystnej pogody mieszkańcy naszego miasta chętnie kreślili słowa skierowane do jego założyciela. Następnie pakowali je do kopert, i wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki „pocztowej”.             

Poniedziałkowe przedsięwzięcie pod hasłem "Happening – wysyłanie kartki do założyciela Miasta” zostało poprzedzone wieloma działaniami dziewcząt. Najpierw przygotowały one plan badawczy i poszukiwały sojuszników do organizacji akcji. Następnie na bazie fotografii uzyskanych ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które objęło patronat nad happeningiem, opracowały cztery wzory kartek o tematyce jasielskiej. Przygotowały również m.in. zagadnienia i pytania badawcze dla piszących kartki, informacje o nadaniu Jasłu przez Kazimierza Wielkiego praw miejskich, notkę przybliżającą mieszkańcom postać króla, wielką skrzynkę „pocztową”, tablicę z pytaniami dla uczestników akcji oraz planszę z jej tytułem.

Dziewczęta rozdawały kartki nie tylko na rynku. Wręczyły je również swoim bliskim, nauczycielom, koleżankom i kolegom ze szkoły, jak również pracownikom jasielskiego magistratu. Po zakończeniu akcji spisały wszystkie odpowiedzi, wypowiedzi i postulaty, dokonały ich analizy, oraz spisały w postaci wniosków i rozwiązań. Okazało się, że jaślanie są dumni m.in. z parku miejskiego, rynku, parku linowego, terenów rekreacyjnych, Ogrodu Jordanowskiego, odnowionych pomników i miejsc pamięci. Wiele spośród postulatów i wniosków ma formę bardzo konkretną i dotyczy m.in: problemu bezrobocia, powstania ścieżek rowerowych, nowych miejsc parkingowych, lepszego wykorzystania placu Żwirki i Wigury oraz parku i mieszczącej się w nim glorietki. Zostaną one niebawem przekazane pod rozwagę władzom miasta.

Po zakończeniu "pisania kartek" Maria Luiza i Judyta chętnie podzieliły się z nami refleksjami na temat owoców przedsięwzięcia oraz stosunku jaślan do niecodziennej inicjatywy.

- Akcja ta przede wszystkim wzbogaciła nas o nowe doświadczenia. Mogłyśmy poznać opinie mieszkańców Jasła o tym, co tak naprawdę myślą o życiu w mieście, w którym się urodzili i wychowali, jak oceniają wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Jaślanie do sprawy podchodzili różnie, mimo wszystko wielu zaproszonych przez nas przechodniów wzięło udział w tym pisaniu kartek. Mieszkańcy w przeważającej mierze pisali o Jaśle pozytywnie, aczkolwiek niektórzy skupili się na tym, co ich zdaniem konkretnie mogłoby się zmienić, aby było jeszcze lepiej – powiedziała nam Maria Luiza Podolska.

Jak podkreśla jej koleżanka Judyta Czajkowska, pomysł na akcję wyniknął z młodzieńczej ciekawości.

- Jako młoda mieszkanka Jasła byłam ciekawa tego, co o moim rodzinnym mieście sądzą ludzie z różnych pokoleń i co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, w przestrzeni miejskiej. Dowiedziałam się, że jaślanie są bardzo związani ze swoim miastem i są dumni z tego, co w nim powstało. Wszyscy zaproszeni do naszego stolika zazwyczaj podchodzili do sprawy poważnie i bardzo ambitnie. Pomimo dużego zabiegania przechodniów udało nam się zebrać sporo wpisów na przygotowane przez nas kartki. Z tych zapisków wyciągnęłyśmy wnioski, że mimo różnych drobnych narzekań jaślanie chwalą swoje miasto i są zdecydowanie pozytywnie nastawieni do wszelakich zmian, które mogą służyć jego mieszkańcom. Sami też proponowali bardzo konkretne rozwiązania - wyjaśnia uczennica.


Projekt odbywa się w ramach starań dziewcząt o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w tym roku skupia się na problemie wykorzystywania przestrzeni publicznej pod kątem potrzeb młodzieży. Młode jaślanki zebrały na ten temat sporo cennego materiału.

Jakub Hap
jakhap@gmail.com
/fot. Gabriela Bieleń/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ dragoness
dnia 01.04.2015, 08:13
Ocena
komentarza:
-17
Ciekawe, czy napisały też, że Kazimierz Wielki w pewnym momencie swojego życia był poligamistą? :-D No, ale tego w szkole raczej nie uczą, a powinni chociaż wspomnieć, żeby uczniowie wiedzieli, że to zwykły człowiek był, a nie postać z nagrobka.
Inicjatywa sympatyczna i ciekawa, oby więcej takich. Powodzenia, dziewczęta!
@ haha
dnia 01.04.2015, 19:49
Ocena
komentarza:
9
Bardziej mnie ciekawi czy Ci którzy na codzień ujadają i pluja na wszystko w sieci , mieli odwage pójść i napisać o tym co sie im nie podoba w Jaśle ?
@ yyy
dnia 01.04.2015, 10:34
Ocena
komentarza:
-14
lepiej niech na msze zbierazja za kazka
@ Stanisław
dnia 01.04.2015, 12:49
Ocena
komentarza:
-9
Szkoda, że tym miłym dziewczynom nie dopisała wtedy pogoda. Ale (bo byłem i napisałem kilka zdań o plusach i minusach wykorzystywania przestrzeni w centrum miasta) i tak widziałem, że dość dużo osób pisało kartki. Mam tylko prośbę do organizatorek tej sympatycznej akcji, żebyście koniecznie przekazały wnioski i sugestie Radzie Miasta i Burmistrzowi.
@ Uzytkownik
dnia 22.02.2016, 01:07
Ocena
komentarza:
0
Bardzo ładne dziewczęta są w tym Jaśle.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105