Strona główna

Jaślanie wypisywali kartki do króla Kazimierza

5
Napisany dnia: 01.04.2015, 06:00 , Tagi: Brak

Kilkudziesięciu mieszkańców Jasła skorzystało w zeszłoponiedziałkowe popołudnie z możliwości podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lokalnych osiągnięć, tego z czego jako jaślanie możemy być dumni, oraz naszych niedostatków i oczekiwań na przyszłość.

Przy stoliku na płycie jasielskiego rynku, gdzie dyżur pełniły uczennice Gimnazjum nr 2 w Jaśle Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska, mimo niezbyt korzystnej pogody mieszkańcy naszego miasta chętnie kreślili słowa skierowane do jego założyciela. Następnie pakowali je do kopert, i wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki „pocztowej”.             

Poniedziałkowe przedsięwzięcie pod hasłem "Happening – wysyłanie kartki do założyciela Miasta” zostało poprzedzone wieloma działaniami dziewcząt. Najpierw przygotowały one plan badawczy i poszukiwały sojuszników do organizacji akcji. Następnie na bazie fotografii uzyskanych ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które objęło patronat nad happeningiem, opracowały cztery wzory kartek o tematyce jasielskiej. Przygotowały również m.in. zagadnienia i pytania badawcze dla piszących kartki, informacje o nadaniu Jasłu przez Kazimierza Wielkiego praw miejskich, notkę przybliżającą mieszkańcom postać króla, wielką skrzynkę „pocztową”, tablicę z pytaniami dla uczestników akcji oraz planszę z jej tytułem.

Dziewczęta rozdawały kartki nie tylko na rynku. Wręczyły je również swoim bliskim, nauczycielom, koleżankom i kolegom ze szkoły, jak również pracownikom jasielskiego magistratu. Po zakończeniu akcji spisały wszystkie odpowiedzi, wypowiedzi i postulaty, dokonały ich analizy, oraz spisały w postaci wniosków i rozwiązań. Okazało się, że jaślanie są dumni m.in. z parku miejskiego, rynku, parku linowego, terenów rekreacyjnych, Ogrodu Jordanowskiego, odnowionych pomników i miejsc pamięci. Wiele spośród postulatów i wniosków ma formę bardzo konkretną i dotyczy m.in: problemu bezrobocia, powstania ścieżek rowerowych, nowych miejsc parkingowych, lepszego wykorzystania placu Żwirki i Wigury oraz parku i mieszczącej się w nim glorietki. Zostaną one niebawem przekazane pod rozwagę władzom miasta.

Po zakończeniu "pisania kartek" Maria Luiza i Judyta chętnie podzieliły się z nami refleksjami na temat owoców przedsięwzięcia oraz stosunku jaślan do niecodziennej inicjatywy.

- Akcja ta przede wszystkim wzbogaciła nas o nowe doświadczenia. Mogłyśmy poznać opinie mieszkańców Jasła o tym, co tak naprawdę myślą o życiu w mieście, w którym się urodzili i wychowali, jak oceniają wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Jaślanie do sprawy podchodzili różnie, mimo wszystko wielu zaproszonych przez nas przechodniów wzięło udział w tym pisaniu kartek. Mieszkańcy w przeważającej mierze pisali o Jaśle pozytywnie, aczkolwiek niektórzy skupili się na tym, co ich zdaniem konkretnie mogłoby się zmienić, aby było jeszcze lepiej – powiedziała nam Maria Luiza Podolska.

Jak podkreśla jej koleżanka Judyta Czajkowska, pomysł na akcję wyniknął z młodzieńczej ciekawości.

- Jako młoda mieszkanka Jasła byłam ciekawa tego, co o moim rodzinnym mieście sądzą ludzie z różnych pokoleń i co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, w przestrzeni miejskiej. Dowiedziałam się, że jaślanie są bardzo związani ze swoim miastem i są dumni z tego, co w nim powstało. Wszyscy zaproszeni do naszego stolika zazwyczaj podchodzili do sprawy poważnie i bardzo ambitnie. Pomimo dużego zabiegania przechodniów udało nam się zebrać sporo wpisów na przygotowane przez nas kartki. Z tych zapisków wyciągnęłyśmy wnioski, że mimo różnych drobnych narzekań jaślanie chwalą swoje miasto i są zdecydowanie pozytywnie nastawieni do wszelakich zmian, które mogą służyć jego mieszkańcom. Sami też proponowali bardzo konkretne rozwiązania - wyjaśnia uczennica.


Projekt odbywa się w ramach starań dziewcząt o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w tym roku skupia się na problemie wykorzystywania przestrzeni publicznej pod kątem potrzeb młodzieży. Młode jaślanki zebrały na ten temat sporo cennego materiału.

Jakub Hap
jakhap@gmail.com
/fot. Gabriela Bieleń/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ dragoness
dnia 01.04.2015, 08:13
Ocena
komentarza:
-17
Ciekawe, czy napisały też, że Kazimierz Wielki w pewnym momencie swojego życia był poligamistą? :-D No, ale tego w szkole raczej nie uczą, a powinni chociaż wspomnieć, żeby uczniowie wiedzieli, że to zwykły człowiek był, a nie postać z nagrobka.
Inicjatywa sympatyczna i ciekawa, oby więcej takich. Powodzenia, dziewczęta!
@ haha
dnia 01.04.2015, 19:49
Ocena
komentarza:
9
Bardziej mnie ciekawi czy Ci którzy na codzień ujadają i pluja na wszystko w sieci , mieli odwage pójść i napisać o tym co sie im nie podoba w Jaśle ?
@ yyy
dnia 01.04.2015, 10:34
Ocena
komentarza:
-14
lepiej niech na msze zbierazja za kazka
@ Stanisław
dnia 01.04.2015, 12:49
Ocena
komentarza:
-9
Szkoda, że tym miłym dziewczynom nie dopisała wtedy pogoda. Ale (bo byłem i napisałem kilka zdań o plusach i minusach wykorzystywania przestrzeni w centrum miasta) i tak widziałem, że dość dużo osób pisało kartki. Mam tylko prośbę do organizatorek tej sympatycznej akcji, żebyście koniecznie przekazały wnioski i sugestie Radzie Miasta i Burmistrzowi.
@ Uzytkownik
dnia 22.02.2016, 01:07
Ocena
komentarza:
0
Bardzo ładne dziewczęta są w tym Jaśle.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

 • Jaślanie biorą sprawy w swoje ręce i sprzątają miasto

   

  Jaślanie chcą żyć w czystym i wolnym od śmieci mieście. Kilka dni temu dwóch mieszkańców Jasła z własnej inicjatywy posprzątało okolice wałów przy ul. Piotra Skargi. Wszystkie śmieci, starannie posegregowane trafiły do worków.

 • Tak wyglądała tragiczna jesień 1939 r.

   

  Eksplozje, serie z karabinów maszynowych i łuny ognia nad „łąkami hubalowymi” towarzyszyły widowisku historycznemu, które odbyło się wczoraj w ramach tegorocznej edycji Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tematem przewodnim tym razem były wydarzenia z jesieni 1939 r.     

 • IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

 • Wakacje z tenisem – edycja sierpniowa

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105