Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jaślanie wypisywali kartki do króla Kazimierza

5

Kilkudziesięciu mieszkańców Jasła skorzystało w zeszłoponiedziałkowe popołudnie z możliwości podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lokalnych osiągnięć, tego z czego jako jaślanie możemy być dumni, oraz naszych niedostatków i oczekiwań na przyszłość.

Przy stoliku na płycie jasielskiego rynku, gdzie dyżur pełniły uczennice Gimnazjum nr 2 w Jaśle Judyta Czajkowska i Maria Luiza Podolska, mimo niezbyt korzystnej pogody mieszkańcy naszego miasta chętnie kreślili słowa skierowane do jego założyciela. Następnie pakowali je do kopert, i wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki „pocztowej”.             

Poniedziałkowe przedsięwzięcie pod hasłem "Happening – wysyłanie kartki do założyciela Miasta” zostało poprzedzone wieloma działaniami dziewcząt. Najpierw przygotowały one plan badawczy i poszukiwały sojuszników do organizacji akcji. Następnie na bazie fotografii uzyskanych ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, które objęło patronat nad happeningiem, opracowały cztery wzory kartek o tematyce jasielskiej. Przygotowały również m.in. zagadnienia i pytania badawcze dla piszących kartki, informacje o nadaniu Jasłu przez Kazimierza Wielkiego praw miejskich, notkę przybliżającą mieszkańcom postać króla, wielką skrzynkę „pocztową”, tablicę z pytaniami dla uczestników akcji oraz planszę z jej tytułem.

Dziewczęta rozdawały kartki nie tylko na rynku. Wręczyły je również swoim bliskim, nauczycielom, koleżankom i kolegom ze szkoły, jak również pracownikom jasielskiego magistratu. Po zakończeniu akcji spisały wszystkie odpowiedzi, wypowiedzi i postulaty, dokonały ich analizy, oraz spisały w postaci wniosków i rozwiązań. Okazało się, że jaślanie są dumni m.in. z parku miejskiego, rynku, parku linowego, terenów rekreacyjnych, Ogrodu Jordanowskiego, odnowionych pomników i miejsc pamięci. Wiele spośród postulatów i wniosków ma formę bardzo konkretną i dotyczy m.in: problemu bezrobocia, powstania ścieżek rowerowych, nowych miejsc parkingowych, lepszego wykorzystania placu Żwirki i Wigury oraz parku i mieszczącej się w nim glorietki. Zostaną one niebawem przekazane pod rozwagę władzom miasta.

Po zakończeniu "pisania kartek" Maria Luiza i Judyta chętnie podzieliły się z nami refleksjami na temat owoców przedsięwzięcia oraz stosunku jaślan do niecodziennej inicjatywy.

- Akcja ta przede wszystkim wzbogaciła nas o nowe doświadczenia. Mogłyśmy poznać opinie mieszkańców Jasła o tym, co tak naprawdę myślą o życiu w mieście, w którym się urodzili i wychowali, jak oceniają wykorzystanie przestrzeni miejskiej. Jaślanie do sprawy podchodzili różnie, mimo wszystko wielu zaproszonych przez nas przechodniów wzięło udział w tym pisaniu kartek. Mieszkańcy w przeważającej mierze pisali o Jaśle pozytywnie, aczkolwiek niektórzy skupili się na tym, co ich zdaniem konkretnie mogłoby się zmienić, aby było jeszcze lepiej – powiedziała nam Maria Luiza Podolska.

Jak podkreśla jej koleżanka Judyta Czajkowska, pomysł na akcję wyniknął z młodzieńczej ciekawości.

- Jako młoda mieszkanka Jasła byłam ciekawa tego, co o moim rodzinnym mieście sądzą ludzie z różnych pokoleń i co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, w przestrzeni miejskiej. Dowiedziałam się, że jaślanie są bardzo związani ze swoim miastem i są dumni z tego, co w nim powstało. Wszyscy zaproszeni do naszego stolika zazwyczaj podchodzili do sprawy poważnie i bardzo ambitnie. Pomimo dużego zabiegania przechodniów udało nam się zebrać sporo wpisów na przygotowane przez nas kartki. Z tych zapisków wyciągnęłyśmy wnioski, że mimo różnych drobnych narzekań jaślanie chwalą swoje miasto i są zdecydowanie pozytywnie nastawieni do wszelakich zmian, które mogą służyć jego mieszkańcom. Sami też proponowali bardzo konkretne rozwiązania - wyjaśnia uczennica.


Projekt odbywa się w ramach starań dziewcząt o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w tym roku skupia się na problemie wykorzystywania przestrzeni publicznej pod kątem potrzeb młodzieży. Młode jaślanki zebrały na ten temat sporo cennego materiału.

Jakub Hap
jakhap@gmail.com
/fot. Gabriela Bieleń/

Napisany dnia: 01.04.2015, 06:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 01.04.2015, 08:13
Ocena
komentarza:
-17
Ciekawe, czy napisały też, że Kazimierz Wielki w pewnym momencie swojego życia był poligamistą? :-D No, ale tego w szkole raczej nie uczą, a powinni chociaż wspomnieć, żeby uczniowie wiedzieli, że to zwykły człowiek był, a nie postać z nagrobka.
Inicjatywa sympatyczna i ciekawa, oby więcej takich. Powodzenia, dziewczęta!
@ haha
dnia 01.04.2015, 19:49
Ocena
komentarza:
9
Bardziej mnie ciekawi czy Ci którzy na codzień ujadają i pluja na wszystko w sieci , mieli odwage pójść i napisać o tym co sie im nie podoba w Jaśle ?
@ yyy
dnia 01.04.2015, 10:34
Ocena
komentarza:
-14
lepiej niech na msze zbierazja za kazka
@ Stanisław
dnia 01.04.2015, 12:49
Ocena
komentarza:
-9
Szkoda, że tym miłym dziewczynom nie dopisała wtedy pogoda. Ale (bo byłem i napisałem kilka zdań o plusach i minusach wykorzystywania przestrzeni w centrum miasta) i tak widziałem, że dość dużo osób pisało kartki. Mam tylko prośbę do organizatorek tej sympatycznej akcji, żebyście koniecznie przekazały wnioski i sugestie Radzie Miasta i Burmistrzowi.
@ Uzytkownik
dnia 22.02.2016, 01:07
Ocena
komentarza:
0
Bardzo ładne dziewczęta są w tym Jaśle.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105