Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Kawaleryjskie święto na „łąkach hubalowych” w Jaśle

8

Choć Święto Kawalerii Polskiej przypada na dzień 31 sierpnia, to już dzisiaj mieszkańcy Jasła mogli oglądać w akcji kawalerzystów, którzy za cel obrali sobie pielęgnowanie tradycji jazdy polskiej. W ramach tegorocznego Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" zaprezentowano między innymi pokaz musztry konnej oraz konkurs władania lancą i szablą. „Łąki hubalowe” odwiedziły również grupy rekonstrukcyjne, przywożąc z sobą uzbrojenie i wyposażenie pochodzące z okresu I i II wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego.

Zdjęcia z Memoriału "Hubala" znajdziesz w FOTOGALERII

- Z uwagi na sytuację na wschodzie i agresję Rosji na Ukrainę zrezygnowaliśmy z charakterystycznego elementu cyklicznej imprezy, jaką jest memoriał, a więc widowiska historycznego. W to miejsce, odwiedziły nas grupy rekonstrukcji historycznej, prezentując broń i wyposażenie, którego wcześniej publiczność nie mogła zobaczyć z bliska - wyjaśnia ppor. kawalerii ochotniczej Paweł Urban, reprezentujący 3. Pułk Strzelców Konnych.

Głównymi punktami tegorocznej edycji Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" były: konkurs kawaleryjski władania lancą i szablą, pokaz musztry konnej oraz pokaz kaskaderki konnej (tak zwana dżygitówka). Licznie zgromadzeni na „łąkach hubalowych” mieszkańcy miasta, mieli okazję oglądać w akcji kawalerzystów z oddziału kawalerii ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Warto podkreślić, że ich uczestnictwo w memoriale, nie jest przypadkowe. Oddział ten dziedziczy bowiem barwy i tradycję oddziału, w którym, w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku służył mjr Henryk Dobrzański „Hubal.

W konkursie władania lanca i szablą najlepszy okazał się ułan Ireneusz Szantula. Ułan Bartosz Dziob, który po bezbłędnym pokonaniu toru władania lancą, w wyniku kilku potknięć w ramach próby władania szablą, uplanował się na drugiej pozycji. Trzecie miejsce zajął ułan Rafał Repetowski.

Atrakcją dla osób, które niedzielne popołudnie postanowiły spędzić na „łąkach hubalowych” były również stoiska przygotowane przez grupy rekonstrukcji historycznej. Uzbrojenie i wyposażenie z okresu I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego oraz czasów okupacji hitlerowskiej, pozwoliły, szczególnie dzieciom i młodzieży, dosłownie dotknąć historii. Co więcej, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowały okolicznościową wystawę – „Hubal Henryk Dobrzański 1897 – 1940”.

Organizatorami wydarzenia były: Miasto Jasło, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.

MD

Napisany dnia: 14.08.2022, 23:28
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 15.08.2022, 07:54
Ocena
komentarza:
12
Info jak zawsze po fakcie...
@ Baba jaga
dnia 15.08.2022, 08:41
Ocena
komentarza:
5
Były plakaty tylko trzeba być więcej zainteresowanym
@ Rudek
dnia 15.08.2022, 09:31
Ocena
komentarza:
11
Fajna tradycja w Jasle to mi się podoba
@ SSJ
dnia 15.08.2022, 12:17
Ocena
komentarza:
-2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Murzyn z afryki
dnia 15.08.2022, 12:25
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Stach
dnia 15.08.2022, 15:19
Ocena
komentarza:
6
Chwała Polskim bohaterom
@ Do Stach
dnia 15.08.2022, 19:33
Ocena
komentarza:
0
Choć raz się z Tobą zgadzam: Chwała na wieki tym co zginęli za Ojczyznę i urzezniaja ziemie na wszystkich kontynentach świata.
@ Łukasz
dnia 15.08.2022, 22:43
Ocena
komentarza:
3
Piękne widowisko.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Urząd Miasta w Jaśle zamierza oszczędzać pieniądze skracając godziny otwarcia orlików

   

  Jasielski magistrat zamierza skrócić godziny otwarcia boisk sportowych typu orlik na Ogródku Jordanowskim i osiedlu Gamrat. Już wkrótce, obiekty, o których mowa, mają być czynne tylko do godz. 18. Wyjątek stanowić będą wyłącznie zajęcia organizowane przez szkółki piłkarskie i kluby sportowe. Uzasadnieniem dla decyzji podjętej przez urzędników ma być konieczność ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. Suchej nitki na pomyśle Urzędu Miasta w Jaśle nie zostawiają mieszkańcy, którzy korzystają z orlików w godzinach wieczornych. Mówią wprost, że hasło „Jasło – klimat do sportu” jawi się obecnie jako ponury żart.

 • 180 tys. zł powiat przeznaczy na zakup nowego auta dla starostwa

  Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle większość radnych zgodziła się na zabezpieczenie środków w kwocie 180 tys. zł na zakup nowego samochodu do celów służbowych dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle. - Mój kierowca preferuje skodę – podkreślił starosta Adam Pawluś.

 • Jako pierwsi pokonali 30 pięter i 800 schodów. Druhowie Bartosz i Tomasz najlepsi spośród 49 drużyn w kategorii OSP

  W minioną sobotę 1 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach-Wieżowiec 2022, w których udział wzięło 165 drużyn z całej Polski. Tomasz Kurek i Bartosz Maciejowski, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach po raz trzeci z rzędu byli nie do pokonania!

 • W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocj

   

  Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

 • Powiat inwestuje w kolejną wirtualną strzelnicę. Tym razem powstanie w Zespole Szkół w Trzcinicy

  Końcem ubiegłego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie oddano do użytku pierwszą w powiecie jasielskim wirtualną strzelnicę. W czerwcu br. Rada Powiatu wyraziła zgodę na powstanie kolejnej w liceum w Kołaczycach. To jednak nie koniec. Ostatnio zabezpieczono w budżecie powiatu 50 tys. zł na budowę wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół w Trzcinicy.

 • Ostatnie pożegnanie Wiktora Barańskiego, wójta gminy Tarnowiec

   

  Rodzina, przyjaciele i kilkuset mieszkańców gminy Tarnowiec towarzyszyło Wiktorowi Barańskiemu w ostatniej drodze. Ciało zmarłego przed kilkoma dniami wójta spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu.

 • Kino Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Kolejny tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno zapowiada się arcyciekawie. W ramach Projektów Specjalnych, kinomani będą mogli obejrzeć na dużym ekranie między innymi film pt. „Niewierna” z Juliette Binoche i Vincentem Lindonem w rolach głównych.

 • Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów do Krakowa

   

  Od 1 października br. obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego podróżują do Krakowa. Ich wprowadzenie wynika z realizacji prac remontowych na linii kolejowej nr 96 (odcinek Tarnów – Stróże). Pociągi PKP IC „Wetlina” i „Bieszczady” kurować będą przez Rzeszów. W przypadku „Hubala” z kolei, na trasie z Jasła do Tarnowa obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

 • WIOŚ przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki. Kontrola inspektorów wykazała m.in. nieprawidłowości w eksploat

  Początkiem września inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki ścieków i wody z Wisłoki poniżej kolektora oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. Wyniki wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń zawartych w ściekach...

 • Mój dom to… Jasło!

   

  Każde miasto szuka swojej ścieżki rozwoju, która poprowadzi je do miejsca, gdzie jakość życia jego mieszkańców będzie na najwyższym poziomie. Dla mieszkających w Jaśle ludzi właśnie to miasto stało się domem, domem do którego zaprasza się z otwartym sercem i ogromną życzliwością, bo to jaślanie są największym potencjałem tego miejsca. 

 • Osiem kilogramów mniej. Kuracja Pani Magdaleny zakończona sukcesem

   

  Wiosenna Metamorfoza w gabinecie dietetycznym Bonne Sante Jasło dobiegła końca. Pani Magdalena wysłała swoje zgłoszenie i wygrała casting do metamorfozy, a dziś przedstawiamy tego efekty.

 • Przywróć sobie piękny uśmiech dzięki leczeniu implantologicznemu

  Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów, w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych możemy odzyskać piękny uśmiech. Zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości i precyzji leczenia. Specjalistycznych gabinetów stomatologicznych nie trzeba daleko szukać. W Jaśle, leczenie implantologiczne oferuje PrecisDENT.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657