Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

studnia

Wiercenie studni głębinowej

Studnię głębinową wierci się nie tylko w sytuacji, gdy nie mamy możliwości podłączenia działki do sieci wodociągowej. Własne ujęcie wody to bardzo praktyczne rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie czasu pozwala nam na znacznie większe oszczędności, a jakość wody z własnej studni głębinowej bywa lepsza niż z ujęcia miejskiego. Niektórzy decydują się również na odwiert w celu uniezależnienia od dostawców wody w razie awarii sieci.

Kiedy więc warto zdecydować się na wywiercenie studni głębinowej? Na co zwrócić uwagę wybierając firmę dokonującą odwiertów? Sprawdź!

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa jest sztucznym, pionowym ujęciem wody podziemnej. Głębokość studni sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, w zależności od głębokości występowania warstwy wodonośnej. Studnie wiercone najczęściej sięgają głębokich warstw wodonośnych.

Wyróżniamy też studnie kopane, które czerpią wodę z pierwszych warstw gleby. Studnie głębinowe zapewniają nam jednak dostęp do wysokiej jakości wody, lepszej niż studnie kopane, a często nawet znacznie lepszej od tej, pochodzącej z wodociągów.

Wiercenie studni głębinowych - kiedy się na to zdecydować?

Budowę studni głębinowej (zwanej studnią wierconą) rozważmy wówczas, gdy:

  • nie mamy możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej lub taki przyłącz jest bardzo drogi,

  • chcemy mieć bardzo dobrej jakości wodę,

  • chcemy bez ograniczeń podlewać ogródek oraz trawnik w lecie,

  • posiadamy gospodarstwo rolne,

  • nasze gospodarstwo zużywa dużo wody, np. do pojenia zwierząt hodowlanych.

Posiadając własną studnię, jesteśmy w pełni zabezpieczeni na wypadek awarii wodociągów lub spadku ciśnienia. Nie ulega więc wątpliwości, że własna studnia w gospodarstwie domowym zapewni nam niezależność.

Etapy wiercenia studni głębinowej

Studnie głębinowe składają się z długiej rury w obudowie betonowej lub z tworzywa sztucznego/PCV (rury osłonowe spełniają bardzo ważne funkcje ochronne i zabezpieczają zbiornik. Najczęściej posadawia się je od powierzchni ziemi do skały, dlatego warto wybrać rurę osłonową jak najlepszej jakości), rur filtracyjnych zatopionych na poziomie warstwy wodonośnej, a w wyższych partiach umieszczona zostaje pompa głębinowa. Na poziomie gruntu montowany jest zawór oraz głowica, a pod samą powierzchnią umiejscawia się instalację, która doprowadza wodę do naszego domu.

Przed wywierceniem studni głębinowej, musimy wybrać miejsce odwiertu, które pozwoli nam na czerpanie wody bez ograniczeń. W następnej kolejności wykonuje się odpowiedni odwiert oraz instaluje kolumnę studzienną. Całość należy obsypać żwirem oraz dokładnie uszczelnić otwór studzienny. Następnym krokiem jest wykonanie pompowania oczyszczającego. Specjaliści dokonują również pomiaru wydajności studni. Teraz już tylko wystarczy przyłączyć studnię do wodociągu budynku i gotowe!

woda z kranu doprowadzona ze studni

Pamiętajmy, że koszt budowy studni zależy od wielu czynników, a cenę studni ustalamy z firmą wykonującą usługę.

Dobór pompy głębinowej

Warto wyróżnić podstawowe rodzaje pomp, jakie znajdziemy w sprzedaży:

Pompy samozasysające - często dołączone są do zbiornika wody. Takie urządzenie montuje się w budynkach i łączy ze studnią za pomocą specjalnej rury. Niestety, pompy te nie są przystosowane do pracy na głębokości większej niż 10 metrów.

Pompy ręczne - pompy z napędem ręcznym są instalowane bardzo rzadko. Pobieranie wody przy użyciu takiej pompy jest męczące i czasochłonne. Niemniej, osoby, które borykają się z częstymi przerwami w dostawie prądu, czasami decydują się jeszcze na takie zastępcze rozwiązanie.

Pompy zatapialne - przypominają pompę głębinową, jednak pracują na znacznie mniejszych głębokościach.

Pompy głębinowe - to pompy zanurzone poniżej lustra wody. Ich największą zaletą jest to, iż pracować mogą na bardzo dużej głębokości. Niestety jednak pompa głębinowa jest droższym wyborem.

Z uwagi na konstrukcję pompy głębinowej można podzielić je na monoblokowe i śrubowe. Dodatkowo dzielą się również według cali. Możemy wyróżnić m.in. sprzęt 3-calowy, 4-calowy, 6-calowy i inne.

Decydując się na wiercenie studni głębinowej, nieunikniony jest zakup odpowiedniego rodzaju pompy.

Czy wodę ze studni możemy pić bez obaw?

Pobór wody ze studni głębinowych sprawia, że jest ona znacznie czystsza od wód podziemnych, które występują w wyższych warstwach, jednak aby mieć pewność, że woda jest zdatna do picia, należy wykonać badanie wody (niektóre firmy oferują darmowe badanie wody). Czasami niezbędne jest dokupienie dodatkowego sprzętu w postaci filtrów.

Wiercenie studni głębinowych a przepisy prawne

Zarówno w przypadku studni wierconych, jak i innych, warto dowiedzieć się, jakie pozwolenia będziemy musieli uzyskać. Niektóre studnie wymagają tylko zgłoszenia budowlanego, a w przypadku innych będziemy musieli uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Wiele zależy od tego, na jaką głębokość chcemy wiercić. Pozwolenia wodnoprawnego będziemy potrzebować, jeżeli nasza studnia ma głębokość 30 metrów a jej wydajność przekraczającą 5m3. Należy też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego.

ustalanie miejsca odwiertu

Budowa studni zobowiązuje nas również do sprawdzenia wymagań prawa budowlanego. Pod uwagę należy wziąć szczególnie wymagania dotyczące odpowiedniej odległości od innych obiektów m.in. od granicy działki (inne odległości będą obowiązywać w przypadku studni wspólnej na granicy dwóch działek), od osi rowu przydrożnego, od nieutwardzonych wybiegów oraz budynków inwentarskich i innych.

Jaką firmę wykonującą odwierty wybrać?

Wybór firm lokalnych nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale jest także gwarancją tego, że wybrani fachowcy mają już doświadczenie w wierceniu studni na danym terenie

Firma Hydra - Studnie głębinowe działa na Podkarpaciu (m.in. Jasło, Krosno, Dukla) oraz w Małopolsce (Gorlice, Biecz) i oferuje wykonanie profesjonalnych odwiertów pod studnie głębinowe zarówno dla domu, jak i przemysłu. Specjaliści zapewniają właściwą lokalizację studni i gwarantują znalezienie wody (w przypadku pustych odwiertów, klient nie ponosi strat!).

Firma zapewnia doradztwo geologów, zabezpieczenia, uszczelnienie instalacji, profesjonalny montaż, pomiar wydajności oraz pompowanie oczyszczające. Wszystkie prace zostaną wykonane z minimalną ingerencją w strukturę działki.

Klienci mają możliwość spłaty wykonanej usługi w ratach. Oferujemy pomoc w uzyskaniu kredytu! Jeżeli więc zależy Ci na kompleksowym doradztwie na każdym etapie prac, kompletnej dokumentacji projektowej oraz profesjonalnym wsparciu, już dziś skontaktuj się z Hydra - Studnie głębinowe.

Telefon: 732 755 631 lub 604 883 515.

E-mail: [email protected]

Cieszymy się pełnym zaufaniem klientów, sprawdź opinie na naszej stronie!

Artykuł sponsorowany 
Napisany dnia: 01.12.2021, 09:16
Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657