Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

studnia

Wiercenie studni głębinowej

Studnię głębinową wierci się nie tylko w sytuacji, gdy nie mamy możliwości podłączenia działki do sieci wodociągowej. Własne ujęcie wody to bardzo praktyczne rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie czasu pozwala nam na znacznie większe oszczędności, a jakość wody z własnej studni głębinowej bywa lepsza niż z ujęcia miejskiego. Niektórzy decydują się również na odwiert w celu uniezależnienia od dostawców wody w razie awarii sieci.

Kiedy więc warto zdecydować się na wywiercenie studni głębinowej? Na co zwrócić uwagę wybierając firmę dokonującą odwiertów? Sprawdź!

Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa jest sztucznym, pionowym ujęciem wody podziemnej. Głębokość studni sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, w zależności od głębokości występowania warstwy wodonośnej. Studnie wiercone najczęściej sięgają głębokich warstw wodonośnych.

Wyróżniamy też studnie kopane, które czerpią wodę z pierwszych warstw gleby. Studnie głębinowe zapewniają nam jednak dostęp do wysokiej jakości wody, lepszej niż studnie kopane, a często nawet znacznie lepszej od tej, pochodzącej z wodociągów.

Wiercenie studni głębinowych - kiedy się na to zdecydować?

Budowę studni głębinowej (zwanej studnią wierconą) rozważmy wówczas, gdy:

 • nie mamy możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej lub taki przyłącz jest bardzo drogi,

 • chcemy mieć bardzo dobrej jakości wodę,

 • chcemy bez ograniczeń podlewać ogródek oraz trawnik w lecie,

 • posiadamy gospodarstwo rolne,

 • nasze gospodarstwo zużywa dużo wody, np. do pojenia zwierząt hodowlanych.

Posiadając własną studnię, jesteśmy w pełni zabezpieczeni na wypadek awarii wodociągów lub spadku ciśnienia. Nie ulega więc wątpliwości, że własna studnia w gospodarstwie domowym zapewni nam niezależność.

Etapy wiercenia studni głębinowej

Studnie głębinowe składają się z długiej rury w obudowie betonowej lub z tworzywa sztucznego/PCV (rury osłonowe spełniają bardzo ważne funkcje ochronne i zabezpieczają zbiornik. Najczęściej posadawia się je od powierzchni ziemi do skały, dlatego warto wybrać rurę osłonową jak najlepszej jakości), rur filtracyjnych zatopionych na poziomie warstwy wodonośnej, a w wyższych partiach umieszczona zostaje pompa głębinowa. Na poziomie gruntu montowany jest zawór oraz głowica, a pod samą powierzchnią umiejscawia się instalację, która doprowadza wodę do naszego domu.

Przed wywierceniem studni głębinowej, musimy wybrać miejsce odwiertu, które pozwoli nam na czerpanie wody bez ograniczeń. W następnej kolejności wykonuje się odpowiedni odwiert oraz instaluje kolumnę studzienną. Całość należy obsypać żwirem oraz dokładnie uszczelnić otwór studzienny. Następnym krokiem jest wykonanie pompowania oczyszczającego. Specjaliści dokonują również pomiaru wydajności studni. Teraz już tylko wystarczy przyłączyć studnię do wodociągu budynku i gotowe!

woda z kranu doprowadzona ze studni

Pamiętajmy, że koszt budowy studni zależy od wielu czynników, a cenę studni ustalamy z firmą wykonującą usługę.

Dobór pompy głębinowej

Warto wyróżnić podstawowe rodzaje pomp, jakie znajdziemy w sprzedaży:

Pompy samozasysające - często dołączone są do zbiornika wody. Takie urządzenie montuje się w budynkach i łączy ze studnią za pomocą specjalnej rury. Niestety, pompy te nie są przystosowane do pracy na głębokości większej niż 10 metrów.

Pompy ręczne - pompy z napędem ręcznym są instalowane bardzo rzadko. Pobieranie wody przy użyciu takiej pompy jest męczące i czasochłonne. Niemniej, osoby, które borykają się z częstymi przerwami w dostawie prądu, czasami decydują się jeszcze na takie zastępcze rozwiązanie.

Pompy zatapialne - przypominają pompę głębinową, jednak pracują na znacznie mniejszych głębokościach.

Pompy głębinowe - to pompy zanurzone poniżej lustra wody. Ich największą zaletą jest to, iż pracować mogą na bardzo dużej głębokości. Niestety jednak pompa głębinowa jest droższym wyborem.

Z uwagi na konstrukcję pompy głębinowej można podzielić je na monoblokowe i śrubowe. Dodatkowo dzielą się również według cali. Możemy wyróżnić m.in. sprzęt 3-calowy, 4-calowy, 6-calowy i inne.

Decydując się na wiercenie studni głębinowej, nieunikniony jest zakup odpowiedniego rodzaju pompy.

Czy wodę ze studni możemy pić bez obaw?

Pobór wody ze studni głębinowych sprawia, że jest ona znacznie czystsza od wód podziemnych, które występują w wyższych warstwach, jednak aby mieć pewność, że woda jest zdatna do picia, należy wykonać badanie wody (niektóre firmy oferują darmowe badanie wody). Czasami niezbędne jest dokupienie dodatkowego sprzętu w postaci filtrów.

Wiercenie studni głębinowych a przepisy prawne

Zarówno w przypadku studni wierconych, jak i innych, warto dowiedzieć się, jakie pozwolenia będziemy musieli uzyskać. Niektóre studnie wymagają tylko zgłoszenia budowlanego, a w przypadku innych będziemy musieli uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Wiele zależy od tego, na jaką głębokość chcemy wiercić. Pozwolenia wodnoprawnego będziemy potrzebować, jeżeli nasza studnia ma głębokość 30 metrów a jej wydajność przekraczającą 5m3. Należy też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego.

ustalanie miejsca odwiertu

Budowa studni zobowiązuje nas również do sprawdzenia wymagań prawa budowlanego. Pod uwagę należy wziąć szczególnie wymagania dotyczące odpowiedniej odległości od innych obiektów m.in. od granicy działki (inne odległości będą obowiązywać w przypadku studni wspólnej na granicy dwóch działek), od osi rowu przydrożnego, od nieutwardzonych wybiegów oraz budynków inwentarskich i innych.

Jaką firmę wykonującą odwierty wybrać?

Wybór firm lokalnych nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale jest także gwarancją tego, że wybrani fachowcy mają już doświadczenie w wierceniu studni na danym terenie

Firma Hydra - Studnie głębinowe działa na Podkarpaciu (m.in. Jasło, Krosno, Dukla) oraz w Małopolsce (Gorlice, Biecz) i oferuje wykonanie profesjonalnych odwiertów pod studnie głębinowe zarówno dla domu, jak i przemysłu. Specjaliści zapewniają właściwą lokalizację studni i gwarantują znalezienie wody (w przypadku pustych odwiertów, klient nie ponosi strat!).

Firma zapewnia doradztwo geologów, zabezpieczenia, uszczelnienie instalacji, profesjonalny montaż, pomiar wydajności oraz pompowanie oczyszczające. Wszystkie prace zostaną wykonane z minimalną ingerencją w strukturę działki.

Klienci mają możliwość spłaty wykonanej usługi w ratach. Oferujemy pomoc w uzyskaniu kredytu! Jeżeli więc zależy Ci na kompleksowym doradztwie na każdym etapie prac, kompletnej dokumentacji projektowej oraz profesjonalnym wsparciu, już dziś skontaktuj się z Hydra - Studnie głębinowe.

Telefon: 732 755 631 lub 604 883 515.

E-mail: studnie.jaslo@gmail.com

Cieszymy się pełnym zaufaniem klientów, sprawdź opinie na naszej stronie!

Artykuł sponsorowany 
Napisany dnia: 01.12.2021, 09:16
 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105