Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Linię kolejową nr 108 od Gorlic do Jasła czeka gruntowna modernizacja

37

W ramach Programu Kolej Plus dofinansowaniem objętych zostanie ponad 1200 kilometrów linii kolejowych. Spółka PKP PLK S.A. zakończyła ocenę dokumentów ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi, które przygotowały samorządy województw. Wśród 34 inwestycji zakwalifikowanych do realizacji znalazła się rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odcinku pomiędzy Gorlicami a Jasłem. Wnioskodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Rządowy program Kolej Plus ma na celu przede wszystkim uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. Program ma być jednym z kluczowych elementów walki z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców gmin i powiatów, w których dostęp do infrastruktury kolejowej oraz oferty transportu pasażerskiego jest ograniczony.

Rząd zaprosił do udziału w programie samorządy oraz związki metropolitalne zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie. Program zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Warto wspomnieć o tym, że nabór wniosków zakończył się w sierpniu 2020 r. Cztery z nich, w różnym zakresie dotyczyły budowy bądź też modernizacji infrastruktury kolejowej na obszarze powiatu jasielskiego. W gronie wnioskodawców znalazła się m.in. gmina Tarnowiec, która wystąpiła z pomysłem budowy peronu pasażerskiego w miejscowości Brzezówka (linia kolejowa nr 108). Samorząd województwa podkarpackiego złożył dwa wnioski. Dotyczyły one: budowy dodatkowego przystanku kolejowego na linii 108 Jasło - Nowy Zagórz w miejscowościach Brzezówka i Jasło Sobniów oraz budowy nowej linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie wnioskował z kolei o przeprowadzenie rewitalizacji linii kolejowej nr 108 i 110 na odcinku Gorlice – Jasło, której celem ma być usprawnienie połączenia Kraków – Jasło oraz rewitalizację linii kolejowej nr 110 i budowę łącznicy pomiędzy wymienionymi liniami.

Czas pokazał jednak, że na kolejnych etapach realizacji programu w grze pozostał jedynie projekt zgłoszony przez władze samorządowe województwa małopolskiego. W ubiegłym roku ostatecznie upadł pomysł budowy nowej linii kolejowej, która miałaby połączyć Dębicę z Jasłem, której głównym orędownikiem był starosta jasielski Adama Pawluś. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego poinformował PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., że nie jest gotów złożyć deklaracji zapewniającej finansowanie prac w ramach inwestycji. Chodziło oczywiście o pieniądze. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że po przeprowadzeniu analizy możliwości finansowych, z uwagi na duży koszt przedmiotowej inwestycji, samorząd nie jest w stanie na obecną chwilę zapewnić środków finansowych na ten cel. W tym kontekście znaczenie miały nie tylko koszty związane z koniecznością opracowania wstępnego studium planistyczno-prognostycznego, lecz również te, które dotyczyć będą kolejnych etapów realizacji robót budowlanych wstępnie oszacowanych na ponad 1,5  mld zł. Wykonanie samej dokumentacji oszacowano na kwotę 51 mln zł. Faktycznie władze samorządowe województwa podkarpackiego nie złożyły żadnego wniosku do programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.  

Wczoraj PKP PLK S.A. poinformowała o  zakończeniu oceny dokumentów ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi, które przygotowały samorządy województw. Na swojej stronie internetowej spółka opublikowała komentarz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na temat istotnych dla wnioskodawców rozstrzygnięć. „Gratuluję wszystkim samorządom, których projekty zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Programu Kolej Plus. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Duże zainteresowanie samorządów Programem świadczy o tym, że kolej jest ważnym elementem rozwoju regionów” – czytamy.

Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej w jedenastu województwach: trzy w województwie dolnośląskim, pięć w województwie lubelskim, jeden w województwie lubuskim, dwa w województwie łódzkim, cztery w województwie małopolskim, cztery w województwie mazowieckim, jeden w województwie opolskim, jeden w województwie podlaskim, siedem w województwie śląskim, jeden w województwie świętokrzyskim i pięć w województwie wielkopolskim. Wśród nich znajduje się projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku Gorlice – Jasło, której celem jest usprawnienie połączenia Kraków – Jasło wraz z rewitalizacją linii kolejowej nr 110 i budową łącznicy pomiędzy wymienionymi liniami.

PKP PLK S.A. zapewnia, że w pierwszej kolejności możliwa jest realizacja 17 projektów liniowych w ramach dostępnej alokacji, a po jej zwiększeniu – łącznie 34 projektów liniowych w ramach programu Kolej Plus. Spółka zapewnia, że pierwsze przetargi mogą ruszyć już pod koniec 2022 r. Warto podkreślić, że budżet programu zostanie zwiększony o 5,6 mld zł - do ponad 11 mld zł.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 od Gorlic do Jasła będzie miała olbrzymie znaczenie w kontekście rozwoju połączeń kolejowych łączących południowo-zachodni region województwa podkarpackiego ze stolicą województwa małopolskiego. Korzyści, jakie Jasło i powiat jasielski mogą uzyskać w wyniku realizacji programu Kolej Plus wydają się oczywiste, szczególnie w kontekście doświadczeń z ostatnich kilku lat.

Według wstępnych szacunków, trasę z Jasła do Krakowa, pociągi pokonywać będą w czasie ok. 3,5 godziny. Główne założenia programu Kolej Plus zakładają bowiem zwiększenie dostępności połączeń dla mieszkańców. Tym samym pociągi, których kursowanie byłoby efektem realizacji projektu UMWM w Krakowie, na trasie od Jasła przez Gorlice do Stróż, zatrzymywałyby się na każdym przystanku. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców mniejszych miejscowości, jak na przykład Przysieki, Skołyszyn, Siepietnica położonych w powiecie jasielskim, czy też małopolskich: Libuszy, Moszczenicy, Woli Łużańskiej, Szalowej.  

Modernizacja przewiduje także przeprowadzenie prac na wiaduktach, przejazdach, przepustach i innych elementach infrastruktury kolejowej. Przebudowane mają zostać przystanki i stacje kolejowe. Zmiany dotyczyć mają między innymi przebudowy peronów, ich oświetlenia oraz zainstalowania elementów mających poprawić komfort oczekiwania podróżnych na pociąg (np. nowe wiaty).

MD

Reklama

Komentarze: 37

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Czester
dnia 01.05.2022, 18:29 · Zgłoś
Ciekawe dlaczego Urząd Marszałkowski woj.podkarpackiego nie wspomoże Jasła tylko UM małopolskiego dba o Jasielską kolej ?
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 01.05.2022, 21:16 · Zgłoś
od dawna Rzeszów ma całe województwo w [...]pie!!! Liczy się tylko Rzeszów kosztem całego regionu.
Taka prawda. pamiętacie jak straszyli nas że jak Rzeszów nie będzie się rozwijał to przejmie nas woj. Lubelskie. Do tej pory większość funduszy które powinny być równo rozdysponowane trafia do Rzeszowa. To skandal! Powinien ten temat być poruszony w całym naszym województwie! Wiele miast się buntuje ale nic nie można zrobić bo przecież jest ta dobra zmiana za którą wszyscy płacimy.
Odpowiedz
3
@ Dziwni jesteście...
dnia 23.04.2022, 07:53 · Zgłoś
Zamiast się cieszyć z inwestycji to narzekacie... Każda inwestycja to pieniądze, miejsca pracy, rozwój... Tego właśnie Jasło potrzebuje. Proszę zwrócić uwagę że nap województwo pomorskie żadnej inwestycji kolejowej w ramach tego programu nie dostało.
Odpowiedz
-6
@ js
dnia 23.04.2022, 08:19 · Zgłoś
A z czego się cieszyć? Z pociągu jadącego 3,5 godz. do Krakowa czy [...]... nowych przystanków na linii do Rzeszowa co wydłuży czas jazdy nawet do 2 godz?
Odpowiedz
4
@ KA
dnia 23.04.2022, 10:08 · Zgłoś
Woj. pomorskie nie mogło dostać pieniędzy rządowych na inwestycje kolejowe bo nie zgłosiło ani jednego projektu. Tam rządzi Platforma Obywatelska i marszałek z niej się wywodzący Mieczysław Struk. Przecież to nie możliwe, żeby PO nie poradziło sobie samo bez PiS;)
Odpowiedz
1
@ Zdruzgotana
dnia 22.04.2022, 20:30 · Zgłoś
To nie bedom budować lini kolejowej Jasło - Dębica ? No rto jak będziemy jeździć po opony do naszych aut ?
Odpowiedz
4
@ Oro
dnia 22.04.2022, 15:00 · Zgłoś
W ub roku remontowano te tory. Teraz będą poprawiać? Lepiej by zelektryfikowac linie Jasło - Rzeszów wszak to stolica Podkarpacia. Ważna ostatnio bo przylatują tu prezydenci wielu krajów. To piękne i bardzo rozwinięte miasto.
Odpowiedz
9
@ Jaslo
dnia 22.04.2022, 12:38 · Zgłoś
Gdyby powiat Jasielski należał pod województwo małopolskie zyskałyby na tym gminy, miasto i powiat. Cieszmy się tym co mamy.
Odpowiedz
1
@ hhh
dnia 26.04.2022, 20:44 · Zgłoś
wtedy by była degradacja Jasłą, popatrzcie jak kraków zdegradował tarnów
Odpowiedz
13
@ HAHA
dnia 22.04.2022, 11:57 · Zgłoś
majorowa trenuj paluchy na nożyczki żeby być w olimpijskiej formie
Odpowiedz
9
@ [..]
dnia 22.04.2022, 11:21 · Zgłoś
3,5 godziny po remoncie do KRK? - śmiech...
Odpowiedz
4
@ js
dnia 24.04.2022, 00:12 · Zgłoś
W l. 90 "Wetlina" jechała do Krakowa 2 h 55 min. omijając Stróże łącznicą wybudowaną przy okazji elektryfikacji tej linii. Ale to szczęście trwało tylko kilka lat. Gdy pan Kogut dorwał się do koryta znowu powrócił cyrk z postojem i przestawianiem lokomotywy w Stróżach i ludzi przestali nim jeździć.
Odpowiedz
8
@ jaslanin
dnia 22.04.2022, 11:10 · Zgłoś
Na wszystkie "inwestyce " związane z koleja powinno miec oko CBA
Odpowiedz
5
@ J
dnia 22.04.2022, 10:45 · Zgłoś
Jeszcze nie zakończono jednego remontu a już plany na kolejne.Polska w pigułce
Odpowiedz
8
@ kiwi
dnia 22.04.2022, 11:23 · Zgłoś
Chodzi o to żeby cały czas robić, a nie zrobić...
Odpowiedz
-8
@ Jacek
dnia 22.04.2022, 10:17 · Zgłoś
3.5 godz po remącie?? To co to za remąt kamienie sprzątam z szyn czy co
Odpowiedz
2
@ Duch
dnia 24.04.2022, 12:50 · Zgłoś
Co to jest remąt?
Odpowiedz
6
@ Oro
dnia 22.04.2022, 09:40 · Zgłoś
No wreszcie upadł ten kosmiczny pomysł na linie kolejowa Jasło-Dębica.
Odpowiedz
25
@ Woytazzz
dnia 22.04.2022, 09:24 · Zgłoś
A może jakiś artykuł podsumowujący program "Pawluś Plus" dla jasielskiej kolei, na który składały się:

1. Pociągi łączące Jasło z Izraelem przez Łupków;
2. 100 km/h pociągiem pomiędzy Jasłem a Sanokiem
3. Linia kolejowa Jasło - Dębica
4. Przystanek kolejowy w Brzezówce

Niezmiernie jestem ciekawy efektów, a coś ostatnio cisza w temacie...
Odpowiedz
5
@ Woytazzz
dnia 22.04.2022, 09:35 · Zgłoś
O, [...] nie doczytała, a dwa z czterech punktów artykuł pięknie wyjaśnia. Ale może chociaż z tym Izraelem się uda...
Odpowiedz
12
@ strona wuwuwu
dnia 22.04.2022, 10:27 · Zgłoś
A linia do przystani w Kątach to gdzie?
Odpowiedz
16
@ MartaII
dnia 22.04.2022, 08:46 · Zgłoś
Oczywiście czeka i poczeka aż bedą wybory. Ile mitingów można przy tym zorganizować w każdej wsi po drodze. Ile promocji nieudacznych urzędników po drodze !!
Odpowiedz
6
@ JasMen
dnia 22.04.2022, 10:25 · Zgłoś
Piszą,że przyśrubowali pieniądze,a na zdjęciu widać,
że przyśrubowali tory.
Czas odkręcić tory i odkręcić temat "REMONT"
Odpowiedz
28
@ Wójt
dnia 22.04.2022, 12:42 · Zgłoś
Przejazd ciasnym zapchanym busem Barbara do Krakowa kosztuje 47 złotych. Szok. Budujcie koleje.
Odpowiedz
-5
@ Konfederacja
dnia 22.04.2022, 14:20 · Zgłoś
Samochodem z Jasła do Krakowa jest 2 godziny. Ten pociąg będzie woził powietrze, przez 3 i pół godziny. Niegospodarność i głupota to drugie imię biurokratów i polityków postkomuny. Kolejne miliardy wywalone w błoto..
Odpowiedz
14
@ Symbol
dnia 22.04.2022, 16:02 · Zgłoś
Symbolem osiągnięć Jasła w temacie rozwoju kolei i współpracy z PKP jest budynek
dworca kolejowego.
Ta trwała ruina kupiona przez włodarza A.C. woła o zainteresowanie w czasie gdy inwestuje się w łąki umajone, tężnie, inkubatory itp. bawidka.
PKP wystrychnęła na dudka miasto pozbywając się za kasę i to niemałą strupa i problemu, a miasto ochoczo to kupiło i trzyma niczym perłę w koronie.
Odpowiedz
13
@ Dworzec
dnia 22.04.2022, 16:05 · Zgłoś
PKP buduje wiele nowych dworców w Polsce ale na swoich działkach.
Przecież nie wybuduje dworca na działce miejskiej i o tym powinien wiedzieć
włodarz miasta gdy kupował dworzec z działką pod tym przybytkiem.
To się nazywa gospodarność "made in Jaslo".
Odpowiedz
14
@ Eee
dnia 22.04.2022, 17:26 · Zgłoś
A dojedź do centrum Krakowa lub wyjedź w godzinach szczytu?
Odpowiedz
-3
@ Do Eee
dnia 22.04.2022, 18:31 · Zgłoś
A to że są korki w Krakowie, to pretensje do [...] Majchrowskiego - bo to on rządzi tam od lat..
Odpowiedz
-10
@ js
dnia 23.04.2022, 08:15 · Zgłoś
do Wójt: Lepiej jechać ciasną "Barbarą" niż wlec się 3,5 godz. pociagiem przez nieśmiertelne Stróże.
Odpowiedz
8
@ rampampam
dnia 23.04.2022, 13:03 · Zgłoś
Przyjdz na stację i zobacz czy pociąg do Krakowa wiezie powietrze,każdy umie liczyć lubi jechać wyhgodnie a nie w ciasnym busie.
Odpowiedz
4
@ Wójt
dnia 23.04.2022, 14:53 · Zgłoś
Do @js.
Ciasne to ja wolę coś innego, a ludzie nie mogą podróżować jak ... .
Odpowiedz
-6
@ js
dnia 24.04.2022, 03:01 · Zgłoś
Jakoś wolą podróżować "Barbarą" skoro autobusy jeżdża co godzine i są pełne a pociąg raz na dobę jedzie pusty..
Odpowiedz
0
@ Duch
dnia 24.04.2022, 12:48 · Zgłoś
A co konfederacja mogła mądrego powiedzieć...
Odpowiedz
4
@ niezorientowany
dnia 24.04.2022, 18:22 · Zgłoś
Wg aktualnego rozkładu poranny pociąg jedzie z Jasła do Krakowa Głównego 2 godziny 47 minut i pasażerów ma dość sporo. Popołudniowy 3 godziny 6 minut i też niemało pasażerów. Cena biletu tzw taniomiastowego - niecałe 30 zł. Warto skonfrontować własne przekonania z rzeczywistością.
Odpowiedz
0
@ js
dnia 25.04.2022, 02:08 · Zgłoś
Czyli wróciliśmy do stanu sprzed 25 lat. Też mi wielkie [...]. Musiał odejść p. Kogut by wróciła normalność. Ale już są pomysły by po modernizacji wjeżdżał po drodze do Gorlic i Stróż, więc tp szczęscie się skończy.
Odpowiedz
0
@ strona wuwuwu
dnia 26.04.2022, 14:07 · Zgłoś
Jak pojedzie. A w Krakowie czasem się słyszy na dworu "ten kurs w dniu dzisiejszym nie odjedzie".
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.