Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Miasto znosi zakaz wprowadzania zwierząt domowych na tereny rekreacyjne

112

Od pięciu lat na terenie miasta Jasła funkcjonował zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych m.in. na teren parku, skwerów, placów zabaw. Jak wyjaśniają urzędnicy, było to podyktowane zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców oraz innych osób korzystających z tych miejsc. Ze względu na orzecznictwo sądów administracyjnych, a także rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów, miasto Jasło zobowiązane jest do zniesienia zakazu. Właściciele pupili będą mogli wejść na teren obiektów, ale pod warunkiem prowadzenia psów na smyczy, a w przypadku ras agresywnych – na smyczy i w kagańcu.

 fot. pixabay.com

Zakaz wyprowadzania psów i innych zwierząt domowych ustanowiono w regulaminie utrzymania i porządku w gminach uchwałą przyjętą przez Radę Miejską Jasła 20 czerwca 2016 r. Od tamtej pory osoby posiadające zwierzęta nie mogli korzystać z takich obiektów jak: Park Miejski przy ul. Kołłątaja w Jaśle, skwery, place zabaw, piaskownice dla dzieci, kąpieliska, plaże, tereny rekreacyjne, tereny szkolne i przedszkole oraz boiska. Łącznie na terenie miasta Jasła zakaz obejmował 29 takich miejsc. Gdyby nie orzeczenia sądu administracyjnego oraz rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów, a także petycje i skargi mieszkańców Jasła - zapewne w tym temacie nic by się nie zmieniło.

Wiele takich skarg od mieszkańców z całej Polski wpłynęło do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem całkowity zakaz ogranicza swobodę przebywania właścicieli zwierząt domowych w danym miejscu i podejmowanie uchwał zakazujących korzystania z obiektów użyteczności publicznej jest niezgodne z prawem.

Miasto Jasło przyjmując regulamin utrzymania i porządku w gminach, w którym wprowadzono ten zakaz, kierowało się względami sanitarnymi oraz bezpieczeństwem mieszkańców i innych osób korzystających z tych miejsc. - Tereny te, ze względu na swoją specyfikę, stanowią miejsca przebywania zarówno osób starszych, dorosłych jak i dzieci. Z miejsc tych wielokrotnie ( jak np. z Parku Miejskiego) korzystają miejskie przedszkola, gdzie dzieci np. w okresie jesiennym zbierają liście. W parku organizowane są również niejednokrotnie imprezy okolicznościowe czy tematyczne. Kolejnym powodem wprowadzenia obowiązującego zakazu wprowadzania psów i innych zwierząt domowych(...) była chęć zapewnienia ochrony małej infrastruktury oraz zieleni miejskiej – wyjaśniła inspektor Urszula Byczek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle.

Obowiązki właściciela psa i innych zwierząt domowych

Radni Miejscy podjęli dzisiaj uchwałę zmieniającą regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jasła, uwzględniając zdjęcie zakazu wprowadzania psów i zwierząt domowych na tereny rekreacyjne.

Nowy regulamin m.in. będzie zobowiązywał właściciela nieruchomości utrzymującego zwierzę domowe swobodnie, do zabezpieczenia posesji w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia poza jego obszar. Ponadto osoby posiadające zwierzę w miejscach publicznych mają obowiązek sprawowania nad nim nadzoru, aby nie spowodowały zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz innych zwierząt. Właściciel wprowadzający psa na teren przeznaczony do wspólnego użytku ma obowiązek utrzymywania go na smyczy, a w przypadku psów należących do ras niebezpiecznych lub mieszańców ras agresywnych do prowadzenia ich na smyczy i w kagańcu. Psa można zwolnić ze smyczy, ale w kagańcu tylko na terenach rzadko uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy właściciel sprawuje kontrolę nad zachowaniem swojego pupila.

- Jeśli tej uchwały nie podejmiemy, organ nadzorczy uchyli nam te zapisy, które zakazują wprowadzania psów, czy zwierząt domowych na tereny zielone i one będą mogły być wprowadzone. W przypadku funkcjonującego do tej pory regulaminu czystości i porządku na terenie miasta Jasła nie mamy zapisów, które by narzucały obowiązki ciążące na właścicielu wprowadzającemu zwierzęta na tereny zielone. W treści zmieniającej uchwały doprecyzowujemy, że właściciel m.in. każdorazowo wyprowadzając zwierzę na tereny przeznaczone do użytku wspólnego zobowiązany jest do posiadania worków (pakietów sanitarnych) do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę, a także natychmiastowego uprzątnięcia z użyciem worków (pakietów sanitarnych) zanieczyszczeń do koszy ulicznych lub do pojemników od niesegregowane odpady komunalne – wyjaśnił burmistrz Ryszard Pabian.

Radna Agnieszka Sobczyk dopytywała, czy miasto bierze pod uwagę zakup specjalnych koszy na nieczystości zebrane po psie wraz z workami. - Na dzień dzisiejszy nie planujemy zakupu takich koszy ani pakietów sanitarnych, dlatego, że to jest obowiązek właścicieli danego zwierzęcia. Na terenie miasta jest wiele sklepów zoologicznych, a z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli mi takiego worka mi zabraknie, używam zwykłego worka czy chusteczki higienicznej. W uchwale jest zapis, że nieczystości można wyrzucać do koszy ulicznych, których na terenie miasta jest bardzo dużo – tłumaczyła inspektor Urszula Byczek. Zaniepokojenia zmianą zapisów pozwalających wprowadzania psów m.in. na tereny szkoły i przedszkoli nie krył radny Robert Hap. - Obawiam się jednej rzeczy. W opinii pani inspektor napisane jest, że zniesienie zakazu dotyczy również terenów szkolnych i przedszkolnych, kąpielisk, terenów rekreacyjnych. Ile z tych terenów jest monitorowanych, bo to pomoże egzekwować od właścicieli psów posprzątanie czy stosowanie niestety jakiś kar? - pytał. - Na pewno nie mamy wszystkich terenów monitorowanych i znalezienie winowajców będzie utrudnione - odpowiedział burmistrz Pabian.

Komendant Straży Miejskiej w Jaśle nie ukrywa, że zmiany w regulaminie ułatwią strażnikom miejskim egzekwowanie na właścicielach sprzątanie nieczystości po swoich zwierzętach. Mandat za niestosowanie się do zapisów regulaminu wynosi 500 zł. - Problem w parku był wielokrotnie skierowane wnioski do sądu. Sprawy do tej pory kończyły się wyrokami skazującymi te osoby – podkreślił komendant Kazimierz Wiśniowski.

id

Napisany dnia: 27.09.2021, 11:45
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ixi
dnia 27.09.2021, 11:56
Ocena
komentarza:
51
Spoko, pod warunkiem że właściciele będą sprzątać po swoich pupilach.
@ zwiększcie kary
dnia 27.09.2021, 12:10
Ocena
komentarza:
27
albo po prostu zacznijcie je egzekwować. Przy Kazimioerza Wielkiego obok Rosmmana przy moście codziennie spaceruje kobieta z dużym białym psem. Duży pies zostawia duże kupy. Ona tego nie sprząta.
@ 456
dnia 27.09.2021, 12:35
Ocena
komentarza:
-26
A po co sprzątać psie odchody ?
@ myśl samodzielnie
dnia 27.09.2021, 12:46
Ocena
komentarza:
-6
Pasożyty które są w psie składają miliardy jaj które po wyschnięciu roznoszą się w kurzu a po namoczeniu w deszczu pływają wszędzie a po wyschnięciu znowu w kurzu i powierzu. Wielka śmietanka z betonowych piętrowych czworaków lubi to wdychać i się tym zakażać . Mnniam mniamm
@ 456
dnia 27.09.2021, 12:53
Ocena
komentarza:
-13
Jak pies robi w głęboko w krzakach to co też trzeba tam wejść żeby posprzątać jak ktoś chce to niech sprząta
@ 456
dnia 27.09.2021, 12:55
Ocena
komentarza:
26
Lepiej niech staż miejska zajmie się żulami które chodzą i szczają na chodniku w środku miasta
@ Stig
dnia 27.09.2021, 13:53
Ocena
komentarza:
6
A po co ty [...] wycierasz??
@ Stary
dnia 27.09.2021, 14:10
Ocena
komentarza:
16
A w piaskownicach zamiast dzieci psie odchody ?? Tak sie zchodzi na psy
@ Kika
dnia 27.09.2021, 15:32
Ocena
komentarza:
1
Przecież psy się regularnie odrobacza tabletka od weterynarza i nie ma problemu.
@ Kika
dnia 27.09.2021, 15:41
Ocena
komentarza:
2
Miliardy jajeczek pasozytow to jakaś paranoja .Od dzieciństwa zawsze
Z psami nigdy niczego nie zlapalam. Prezes swego czasu straszył
Pasożytami i chorobami od uchodzcow to chyba zaraźliwe.
@ Www
dnia 27.09.2021, 15:46
Ocena
komentarza:
5
Nareszcie mądry pomysł. Brawo.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:43
Ocena
komentarza:
-2
Co Ty zrobisz, jak u dziecka owski zobaczysz?
@ Widzisz
dnia 27.09.2021, 17:45
Ocena
komentarza:
12
Czytajac komentarze zastanawiam sie,kto je pisze.Sami 'milosnicy'zwierzat.Przyjmijcie do wiadomosci,ze pies jest naszym-wlasciciela-przyjacielem.Dbam o niego,zbieram kupki,zabieram do weterynarza.Wprowadzam do parku na smyczy...
@ Riczi
dnia 27.09.2021, 18:04
Ocena
komentarza:
4
Jestem za ale powiedz bo nie wiem czym różni się szczający żul od szczającego psa ,każde koło każdy słup itp.
@ Jamto
dnia 27.09.2021, 21:07
Ocena
komentarza:
0
Krótko i na temat, dla mnie nieporozumieniem jest trzymanie dla własnego widzimisię zwierzaka w przysłowiowej kawalerce. Jest to dręczenie i pozbawianie praw natury tych zwierząt. One się męczą a te co już się poddały temu procederowi to już nie te same zwierzęta żyjące w dużo większej swobodzie i nie przyjmuję "mądrych" tłumaczeń. Takie jest moje zdanie i wiem że racjonalne. Zdrowia
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 22:37
Ocena
komentarza:
0
Poniekąd prawda. A już tym bardziej, w o wiele większym stopniu, w odniesieniu do np. klatek o powierzchni kartki papieru A4 albo kojców, w których nie można się obrócić? Tylko czy to Cię rusza tak samo jak pies w mieszkaniu, który mógł być zabrany z ulicy albo boksa w schronisku?
@ Jamto
dnia 27.09.2021, 23:38
Ocena
komentarza:
2
Odpowiedzi udzieliłem już wyżej, ale oświetlę ciemne ulice. Zwierzę z ulicy, zwierzę z boksa, dlaczego?, no właśnie bo tacy na siłę którym się znudziło i prawie pewne że z kawalerki. Co do metalowych klatek, klateczek, łańcuchów nie ważne jakiej długości to do roboty Animals czy firma itp. Natura dobra kawalerka nie
@ Kika
dnia 28.09.2021, 10:47
Ocena
komentarza:
1
Nie wiedzialam, że psy owsiki roznosza. PEKNE że smiechu
@ gw30
dnia 28.09.2021, 17:25
Ocena
komentarza:
4
A mnie to g...o obchodzi że nic nie złapałaś, poprostu nie mam ochoty chodzić po [...]ch które leżą na chodnikach i ich ogladać oraz czuć. Powinny być bardzo wysokie mandaty, to by ich nauczyło.
@ HI
dnia 29.09.2021, 18:07
Ocena
komentarza:
0
Na szczęście ktoś wyżej nadzoruje jasielski samorząd wrogi mieszkańcom Jasła i przyrodzie nas otaczającej
@ Miłośnik Jasla
dnia 27.09.2021, 11:59
Ocena
komentarza:
7
Psie odchody powinny być oddzielnie wyrzucane a nie do koszy że śmieci ,właściciele psów powinni segregować , psie odchody
@ myśl samodzielnie
dnia 27.09.2021, 12:44
Ocena
komentarza:
6
Powinni je zbierać do kompostownika na balkonie.
@ Ale jaja
dnia 27.09.2021, 12:06
Ocena
komentarza:
7
Gdyby nie sądy to urzedasy jasielscy nie byliby tacy łaskawi
@ ABSOLUT
dnia 27.09.2021, 14:03
Ocena
komentarza:
-1
Prawa człowieka wyrównano z psimi!
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:35
Ocena
komentarza:
2
Od dziś możesz kupkać publicznie?
@ Miłośnik Jasla
dnia 27.09.2021, 12:06
Ocena
komentarza:
20
To wolno iść z psem na kąpielisko i do piaskownicy ? To ile bilet dla psa na basen będzie kosztował jak nowe przepisy wejdą w życie ?
@ Stary
dnia 27.09.2021, 16:13
Ocena
komentarza:
6
Tyle co dla konia bo to tez zwierz domowy.
@ YAMAHA
dnia 27.09.2021, 12:09
Ocena
komentarza:
18
lepsze dla srodowiska sa psie odchody niz pety rzucane po calym jasle
@ 456
dnia 27.09.2021, 12:36
Ocena
komentarza:
14
Albo puszki butelki po alkoholu które wołają się po całych Gądkach i nie tylko
@ myśl samodzielnie
dnia 27.09.2021, 12:43
Ocena
komentarza:
-4
Że co lepsze psie odchody ? a co próbowałeś na własnym przykładzie ?
@ Ale jaja
dnia 27.09.2021, 13:16
Ocena
komentarza:
13
Lepiej wdepnąć w gno niż rozciąć nogę na butelce albo puszce
@ jas
dnia 27.09.2021, 12:15
Ocena
komentarza:
16
juz widzę jak właścciele pupilów sprzatają tereny zielone z kup. Z ulicy czasem ktoś sprzątnie z trawy wcale
@ Do jas
dnia 27.09.2021, 21:40
Ocena
komentarza:
2
Brak kultury,śmiecą i nawożą psimi odchodami.Wystarczy nosić ze sobą,lub przywiązać do smyczy zwykły woreczek śniadaniowy,zawiązać kupkę i wrzucić do kosza/ niepotrzebne kosze na psie kupki/.Kto chce mieć psa,niech dba o higienę i zachowuje się z kulturą.
@ ufff
dnia 27.09.2021, 12:16
Ocena
komentarza:
19
Nareszcie!!! Będą psie goowienka i w parku, trochę ich tam brakowało biorąc pod uwagę całe Jasło, gdzie przejść 100 m aby nie wdepnąć w kupę trzeba mieć szczęście.
@ Stary Glina
dnia 27.09.2021, 12:25
Ocena
komentarza:
8
Upodmiotowianie zwierząt i uprzedmiotowianie człowieka- Nowy Porządek Świata
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:48
Ocena
komentarza:
-2
Koniec cywilizacji zwierzęcia ludzkiego, Stary Glino?
@ Stary Glina do Człowieka...
dnia 27.09.2021, 18:08
Ocena
komentarza:
1
Ani koniec, ani zwierzęcia...Szanowny Człowieku. Raczej kolejny w historii ludzkości obłęd. Pozdrawiam
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 18:34
Ocena
komentarza:
-1
„Obłędów” było już parę, a potem wszyscy się dziwili, że kiedyś w ogóle mogło być inaczej. Pod rozwagę.
@ Stary Glina do Człowieka...
dnia 27.09.2021, 19:42
Ocena
komentarza:
0
No tak, co człowiek to inne pojmowanie, co jest obłędem a co nie. Każdy obłęd jest wytworem człowieka i każdy ma grono swych wyznawców. Tak było, jest i będzie.
@ do powyżej
dnia 27.09.2021, 19:46
Ocena
komentarza:
1
Upodmiotowanie zwierząt (w tym wypadku psów) to jedno z wielu odchyleń we współczesnym świecie, który za cnotę uważa robienie wszystkiego na odwrót.
Jak w powieści Redlińskiego "Konopielka" płynące z Podlasia słowa dziada (Franciszek Pieczka):
A diabeł chce zmieniać, powiada: ulepszać. Słyszycie? Ulepszać! Już jemu mało, że krowa cieli sie, dzie tam: on chce, żeby sie źrebiła! O, do czego idzie! Krowy bedo sie źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili! Chłop z chłopem spać będzie, baba z babo, wilki latać, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, zajdzie na wschodzie! – okazują się prorocze.
Polecam pod rozwagę wszelkim entuzjastom niby europejskiej "nowoczesności".
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 20:17
Ocena
komentarza:
0
Na przykład Ty za „obłęd” uznajesz „uprzedmiotowienie człowieka” tylko dlatego, że zwierzę będzie można zaprowadzić do parku. Obłęd.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 20:21
Ocena
komentarza:
-1
@do powyżej

Uważasz, że zwierzę należy uprzedmiotowić, choć z natury nie ma nic wspólnego z przedmiotem i odbiera mu to jego godność jako istoty czującej? Faszystowska logika.
@ Stary Glina do Człowieka...
dnia 27.09.2021, 21:26
Ocena
komentarza:
1
Pomijając to, co napisałeś- Człowiek to jednak nie zwierzę. Pozdrawiam i na tym kończę
@ Gorycz
dnia 27.09.2021, 21:50
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Do Stary Glina
dnia 27.09.2021, 22:03
Ocena
komentarza:
5
Niestety,zwierzęta często zawstydzają ludzi,pomagają,ratują,wsółczują,szczerze kochają i wiernie służą swoim opiekunom.A co robią ludzie?Znudzeni pupilem,porzucają w obcym terenie,przywiązują do drzewa w lesie,topią,lub wyrzucają przez okno z najwyższego piętra.Każdy wie,jakim bohaterem okazał się włoski pies Lampo/ dla nieczytających książki- otóż poświęcił życie,ratując dziewczynkę z torów przed nadjeżdżającym pociągiem.A świnie?Czysto mają w chlewie,bo załatwiają się w jednym kącie.Kot zagrzebie po sobie,a ludzie?Są tacy,że pod drzewem,w publicznym miejscu i nawet nie przykryje liśćmi.Nie wspominając o sadystach i pozbawionych ludzkiej godności.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 28.09.2021, 11:12
Ocena
komentarza:
2
Człowiek to ssak.
@ Mariuszek
dnia 27.09.2021, 12:29
Ocena
komentarza:
-11
Ok, mam sprzątać odchody po moim pupilu. Zadaje zatem pytanie, dlaczego za 2 psy płacę 80 złotych podatku? Na co idą te pieniądze? Mogę sprzątać, ale w takim razie proszę o natychmiastowe zlikwidowanie podatku bo jeśli nadal mam płacić to proszę za te pieniądze zatrudnić osoby, które te kupy będą zbierać lub proszę o oddelegowanie osób, które odbywają karę prac społecznych. Jestem zniesmaczony. Moje pieski jedzą ze stołu i mają rzadki kał. Pozdrawiam
@ myśl samodzielnie
dnia 27.09.2021, 12:42
Ocena
komentarza:
8
No chyba nie myślisz że ktoś za 80 zł będzie zbierał psie ówna ? Już to widzę jak paniusie urzędniczki lataja za wielim paniczem z blokowiska który ob-srywa okoliczne skwery i trawniki haha
@ @
dnia 27.09.2021, 13:45
Ocena
komentarza:
12
Podstawowe pytanie na co idą pieniądze z podatku od posiadania psa ? Mnóstwo osób płaci ten podatek, kwota więc jest pewno pokaźna. Czy w takim razie pieniądze zebrane w ramach tego podatku nie powinny być przeznaczone na cel związany z tym tematem - np. kosze i worki na psie odchody?
@ wyrzuć telewizję
dnia 27.09.2021, 13:57
Ocena
komentarza:
15
Jak to na co ? Pierwsza czynność urzędnika nalać wodę do czajnika.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:45
Ocena
komentarza:
7
Dobre pytanie. Może jeszcze podatek od dziecka?
@ Miłośnik Jasla
dnia 27.09.2021, 12:30
Ocena
komentarza:
8
Zwykły obywatel segreguje reklamówki do plastiku papierek z cukierka do papieru a psie odchody zucaja do kosza i to jest normalne?Pracownicy w segregowni w psich odchodach muszą się paplać
@ 456
dnia 27.09.2021, 12:37
Ocena
komentarza:
0
A kto sprząta psie odchody pies robi w krzaki
@ .
dnia 28.09.2021, 12:22
Ocena
komentarza:
0
Sam robisz w krzaki
@ myśl samodzielnie
dnia 27.09.2021, 12:36
Ocena
komentarza:
-4
Teraz to już każdy będzie mógł na butach przynieść sobie ciężkie choróbska do domu. Wszystko będzie [...].
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:46
Ocena
komentarza:
2
Do tej pory mogłeś jeść z podeszwy?
@ Miłośnik Jasla
dnia 27.09.2021, 12:37
Ocena
komentarza:
-1
Każdy właściciel psa w mieście powinien mieć w domu specjalny kosz na psie odchody , i SM jak sprawca piece kto cz pali powinna sprawdzać kto segreguje psie odchody
@ 456
dnia 27.09.2021, 12:44
Ocena
komentarza:
-9
Moim zdaniem powinni być tak że jak ktoś chce sprzątać po psie nich se sprząta kto nie to nie nie wolno nikogo zmuszać do tego
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:59
Ocena
komentarza:
-2
Konfederacja powinna poprzeć.
@ Plity
dnia 27.09.2021, 12:41
Ocena
komentarza:
10
To się zacznie szczególnie po zimnie piękny widok.
@ youtube
dnia 27.09.2021, 12:52
Ocena
komentarza:
13
mam nadzieje ze na ogrodku jordanowskim nie bedzie wiecej gowien niz teraz chociaz tam jest zakaz
@ As
dnia 27.09.2021, 12:53
Ocena
komentarza:
5
A psow coraz mniej .na wsi podobnie .zniknely konie krowy kozy barany .ale czasy
@ As
dnia 27.09.2021, 12:57
Ocena
komentarza:
8
Za 10 lat weyerynarz niepotrzebny nie bedzie nic .problem rozwiaze sie sam .do zoo musze pojechac by zobaczyc co chodowali nasi dziadkowie .konia krowy kozy barana nie uswoadczysz.psow o polowe mniej w mojej wiosce .jeszcz gnieniegdzie kroliki i drob...
I konoec ...
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 17:01
Ocena
komentarza:
-2
A dinozaura w realu nie uświadczysz - jak żyć?!?!?!?
@ Nowy Ład
dnia 27.09.2021, 12:55
Ocena
komentarza:
7
Nowy Lad. ...
@ myśl samodzielnie
dnia 27.09.2021, 13:04
Ocena
komentarza:
5
bład to Nowy Łagr
@ K
dnia 27.09.2021, 13:01
Ocena
komentarza:
4
A gdzie przez ten okres pieski robiły za potrzebą?
@ Abnegat
dnia 27.09.2021, 13:15
Ocena
komentarza:
7
Trzeba sobie zadać pytanie, czy psy w ogóle powinny być trzymane w blokach? Na prywatnych posesjach, które mają ogród - OK, tam jest to wyłącznie problem właściciela posesji. Natomiast filozofia mieszkańców bloków polega na tym, że - kochamy pieski, ale odchody to nie nasz problem.

Dla psa, który z natury potrzebuje powietrza i przestrzeni, pobyt w bloku to katorga, ale tym się nie zajmą różni obrońcy zwierząt. Natomiast co do sprzątania odchodów po psach, to mieszkając od kilkudziesięciu lat w blokowisku, nigdy nie spotkałem się z sytuacją, żeby opiekun psa te odchody sprzątał i jeżeli kiedyś zobaczę taką scenę, będzie to dla mnie dzień szczególny, gdyż świadczący o powstawaniu społeczeństwa obywatelskiego. Jak na razie, to chyba rzeczywiście mamy "przypadkowe społeczeństwo", jak wyraziła to w latach 90. jedna pani poseł z ugrupowania katolicko-narodowego.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:37
Ocena
komentarza:
5
Pobyt w bloku to "katorga", ale łańcuch może być?
@ Abnegat
dnia 27.09.2021, 16:59
Ocena
komentarza:
-4
Jeżeli łańcuch jest odpowiedniej długości, zgodnej z przepisami o ochronie zwierząt, jest to chyba mniejsze zło, bo przynajmniej na świeżym powietrzu i większa przestrzeń do ruchu niż w mieszkaniu w bloku. Oczywiście, najlepiej byłoby zwolnić wszystkie psy z łańcuchów, ale wtedy powstałoby zagrożenie dla osób postronnych, a ponadto - zagrożenie dla samych psów, które mogłyby wpadać pod samochody.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 17:04
Ocena
komentarza:
1
A ciekawe, jakie tłumaczenia wymyślali właściciele niewolników - że to też dla ich bezpieczeństwa i zgodne ustawowo?
@ Abnegat
dnia 27.09.2021, 17:33
Ocena
komentarza:
1
Litujesz się nad psami, że są traktowane jak kiedyś niewolnicy. Rozumując tym tokiem - czyżby należało psom nadać prawa obywatelskie?
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 17:37
Ocena
komentarza:
-1
A czy kiedyś je utraciły czy "tylko" te niezbywalne i przyrodzone?
@ Xxx
dnia 27.09.2021, 17:38
Ocena
komentarza:
10
Tak się składa, że mieszkam w bloku i mam psa. Jest spokojnym psem i nikomu nie zakłóca spokoju. Jest niewielki ale potrzeby fizjologiczne załatwić musi. I to jak wygląda nasze otoczenie to tylko zależy od nas. Wszyscy czepiają się psich odchodów, ja sprzątam po moim psie. Wystarczy popatrzeć wokół. Ludzie sami świecą. Papiery, puszki po piwie pod krzakami , zużyte gumy do żucia. A to czy nie będzie kup na trawnikach zależy od ludzi , a przede wszystkim od ich osobistej kultury i szacunku do innych. A u nas Polaków z tą kulturą i szacunkiem jest lekko na bakier
@ As
dnia 27.09.2021, 17:40
Ocena
komentarza:
1
Uwazam ze pies w bloku to znecanie sie nad nim .jeszcze york tak ale.amstaf .szok .takie duze psy obok mnie w klatce .ale coz .sama zostala wiec to toleujemy .ale ustaowo psow w bloku byc nie powinno .takie jest mojezdanie
@ Xxx
dnia 27.09.2021, 17:43
Ocena
komentarza:
4
Może nie obywatelskie , ale jakieś prawo powinno być. Bo to co robi ten gatunek nazywany cnazwany człowiekiem z tymi biednymi zwierzętami, szczególnie psami podchodzi pod prawo karne. Szkoda tylko , że jest tak słabo egzekwowane , a oprawcy chodzą na wolność i. To nie ludzie to bestie.
@ Abnegat
dnia 27.09.2021, 18:47
Ocena
komentarza:
0
Historycznie rzecz biorąc, psy pełniły swoją rolę użytkową będąc strażnikami domostw czy stad owiec i żyły swobodnie, to była sytuacja naturalna. Ale po co dzisiaj ludziom w blokach są potrzebne psy? Bo dla mnie jest to przejaw ludzkiego egoizmu, aby mieć taką żywą maskotkę, trzymaną w warunkach dla zwierzęcia sztucznych, na zasadzie "kanarka w klatce". Przecież większość tych różnych dziwacznych ras psów została wyhodowana nie dla celów użytkowych, tylko jako żywe zabawki. To nie ma nic wspólnego z naturą, bo trudno sobie wyobrazić, żeby np. taki pudelek czy york poradził sobie w naturze.
Oczywiście, poza dyskusją są psy-przewodnicy dla niewidomych.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 18:55
Ocena
komentarza:
0
Sytuacja naturalna i „rola użytkowa” się wykluczają. Oczywiście, pierwotnie był po prostu wilk, ale to nie usprawiedliwienie dla „roli użytkowej”. Zresztą nie musiałyby jej pełnić, gdyby owce także nie musiały pełnić swojej.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 18:58
Ocena
komentarza:
-1
PS Czasem egoizm, czasem konsekwencja nieodpowiedzialnych decyzji innych.
@ Abnegat
dnia 27.09.2021, 21:22
Ocena
komentarza:
0
@18:55
Dlaczego sytuacja naturalna i „rola użytkowa” muszą się wykluczać? Nie bierzesz pod uwagę tego aspektu, że pies z natury lubi towarzystwo człowieka i jest mu wierny, czego dowodzą liczne, wymowne przykłady ze świata? Psów nie trzeba było zaganiać na siłę do zagrody, jak to było w przypadku udomowienia koni, bydła czy kóz.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 22:45
Ocena
komentarza:
0
Jeśli jakaś meta-analiza wykaże, że pies cierpi, nie pełniąc „roli użytkowej”, to oczywiście to uznam. Z towarzyszeniem człowiekowi ma to niekoniecznie wiele wspólnego.
@ Mieszkaniec
dnia 27.09.2021, 13:37
Ocena
komentarza:
12
Na trawniku pod blokiem na Kochanowskiego obok bramki naprzeciw sklepu Centrum, wszystkie psy z bloku się zalatwieją. Nikt prawie nie sprząta za swoim pupilem. Współczuję widoku z okien i z balkonów ludzi tam mieszkających. Brak słów.
@ 456
dnia 27.09.2021, 13:59
Ocena
komentarza:
-2
Ale macie problem z odchodami po psie w tym mieście są większe problemy niż psy np menele itd psy są niczemu winne
@ sprawiedliwość
dnia 27.09.2021, 16:22
Ocena
komentarza:
7
Jeśli kilka razy psie kupy oddasz właścicielom psów wprost do skrzynki na listy to nastąpi cud czystości.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 16:40
Ocena
komentarza:
-2
Wyobraźmy sobie, że do posprzątane na ulicy są TYLKO psie odchody- cud czystości i puste ręce roboty.
@ psie komando
dnia 27.09.2021, 14:02
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 17:08
Ocena
komentarza:
0
Od razu widać, że patologia tylko u mamy i babci.
@ Maro
dnia 27.09.2021, 15:32
Ocena
komentarza:
2
Do sprzątania psich odchodów zatrudnić meneli rynkowych którzy mają tzw.odróbki
@ tak pytam
dnia 27.09.2021, 15:50
Ocena
komentarza:
-1
A ten biały pies [...]cy codziennie z babka na Kazimierza wielkiego obok mostu to już zdechł?
Bo skoro czyjś poprzedni wpis zniknął to i może problem zniknął?
@ dobre wiadomości
dnia 27.09.2021, 17:20
Ocena
komentarza:
2
Podatek od psa. Rząd przygotował podwyżkę
Opłata od posiadania psów w 2022 roku po raz kolejny wzrośnie. Wysokość daniny płaconej samorządom wyznacza Ministerstwo Finansów, które zamierza dać pozwolenie na sięgnięcie głębiej do kieszeni właścicieli czworonożnych przyjaciół.
[...]
@ tofik
dnia 27.09.2021, 18:11
Ocena
komentarza:
-5
Pies to powinien być w budzie i tyle!!!
@ dragoness
dnia 27.09.2021, 18:26
Ocena
komentarza:
-5
I może jeszcze na łańcuchu?
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 19:05
Ocena
komentarza:
1
A tofik w jaskini.
@ lex
dnia 27.09.2021, 19:14
Ocena
komentarza:
1
Wyrok WSA w Lublinie został jednak zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uznał natomiast, że zakaz wprowadzania psów do parku został wprowadzony niezgodnie z prawem.

Dlaczego zakaz wprowadzania psów do parków miejskich jest niezgodny z prawem?
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że wprawdzie organy gminy mogą wprowadzać zasady użytkowania obiektów publicznych ( jakimi są parki miejskie), ale nie mogą tego czynić w sposób zupełnie dowolny. Nie mogą tego czynić w oderwaniu od innych przepisów, w tym od przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( o której również pisałam wyżej).

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 6 tej ustawy organ gminy może nakładać obowiązki na właścicieli zwierząt, ale z jednym poważnym zastrzeżeniem. Te obowiązki ( zakazy, nakazy) muszą zmierzać do zapewnienia ochrony przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

Całkowity zakaz wprowadzania psów do parków miejskich NSA uznał za zbyt daleko idący, nadmiernie ograniczający swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu dla właścicieli zwierząt. dlatego nie mieli innego wyjścia w Jaśle
@ Obywatel z Jasła
dnia 27.09.2021, 22:07
Ocena
komentarza:
4
Ten zakaz od początku był chory. Sytuacja z soboty. Jestem w parku z psem i dziewczyną. Dosłownie obok nas zza krzaków wychodzi żul, wyciąga sprzęt (wątpliwej jakości) i robi wiadomo co. Z tym straż miejska nie walczy …
@ mlody
dnia 27.09.2021, 22:49
Ocena
komentarza:
4
apeluję do wszystkich debili, ktorzy kolo domu za ogrodzeniem od strony ulicy maja troche trawy i jak się wchodzi tam z psem to sie plują - wszystko co jest poza wasza dzialką nalezy do mista i mozna tam wchodzic z psem obojetne czy tam kosicie (ich koronny argument ze oni tu kosza), czy nie...
@ 456
dnia 27.09.2021, 23:08
Ocena
komentarza:
3
Zgadzam się z Panem ja osobiście znam taką Panią co drze się że pies robi swoje potrzeby na trawniku niedaleko jej ogrodzenia
@ Człowiek też zwierzę
dnia 27.09.2021, 23:12
Ocena
komentarza:
3
Dokładnie. Wychodzisz z psem i gdzie byś nie stanął, tam „nie można”. A pies nie będzie trzymał aż dojdzie do jakiegoś miejsca, gdzie łaskawie będzie można.
@ Jaslak
dnia 28.09.2021, 04:31
Ocena
komentarza:
3
Jak idzie np pan w garniturze i wyrzuci peta to jest ok popatrzcie na siebie jaki syf robicie na ulicach w parkach, a nie piszcie o psich kupkach!.
@ psi wybieg
dnia 28.09.2021, 09:04
Ocena
komentarza:
1
W takim razie należy zlikwidować wybieg dla psów. Psi ruch na nim jak na Marszałkowskiej.
@ Rudek
dnia 28.09.2021, 09:10
Ocena
komentarza:
5
Sa ludzie starsi ktorzy maja psa bo dzieci wyjechaly w swiat i zwierzeta ich trzymaja przy zyciu i w dobrej kondycji Za zwierzeta placi sie podatek Ktos kto bierze podatek Niech sprzata
@ Rudek
dnia 28.09.2021, 09:16
Ocena
komentarza:
2
Coraz glosniej krzycza zeby zlikwidowac hodowle bydla bo wydzielaja CO2 a Sami jezdza samochodami a Te dopiero truja
@ Człowiek też zwierzę
dnia 28.09.2021, 11:17
Ocena
komentarza:
0
Bardziej trują właśnie hodowle. Nawet wg ostrożnych szacunków.
@ dragoness
dnia 28.09.2021, 09:44
Ocena
komentarza:
2
Bez łaski. Zakazy były bezprawne.
@ Mieszkanka
dnia 29.09.2021, 19:59
Ocena
komentarza:
1
Jestem za sprzątaniem po pieskach oczywiscie. Pod warunkiem, że radni zniosą opłatę od posiadania pieska. W innym przypadku niech sprzątają sami, albo kogoś sobie zatrudnia od tego.
@ jes
dnia 30.09.2021, 23:29
Ocena
komentarza:
0
Następna interwencja zewnętrzna powinna dotyczyć bezpodstawnej wycince drzew. Wbrew temu co mówi pewna posłanka duże drzewa są bezcenne. Zwłaszcza na terenach zalewowych.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105