Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Na migi

2

 Głuchoniemi i niedosłyszący chcą, żeby język migowy został uznany za język mniejszości kulturowej w Polsce. Wtedy bez problemu mogliby dogadać się w urzędach. Teraz tylko nieliczni urzędnicy wysyłani są na kursy języka migowego. Ich pracodawcy kierują ich na takie szkolenie wyłącznie z dobrej woli, a nie obowiązku.

Wiesław Ożóg
-”Miałem bardzo poważne problemy z leczeniem mojej córki. Została skierowana na operację na oddziale neurochirurgicznym. Potrzebowałem pomocy w skomplikowanych medycznych rozmowach z lekarzami.”
Katarzyna Hul, tłumaczka języka migowego
-”I przyszedł Pan Wiesław do nas, ja pomagałam mu od początku, od przyjęcia... córki.”
Takie duety - głuchoniemy i tłumacz języka wciąż są niezbędne do tego, by dogadać się nie tylko w szpitalach, ale w przychodniach, urzędach czy sklepach. Ewelina Polak często ratuje się pisaniem na kartce. Edward Pukło - dziś radzi sobie sam, ale to dzięki specjalistycznym aparatom słuchowym. Dzięki nim udała się rehabilitacja. Dzięki nim dzisiaj z głuchymi mówi w języku migowym, ze słyszącymi - po polsku. Widzi wielką różnicę w tych językach. Polski związek głuchych w Rzeszowie uczy słyszących języka migowego. Pomaga w ten sposób rodzinom, i szkoli urzędników. Ale to wciąż za mało, by niesłyszący w budynkach użyteczności publicznej czuli się dobrze. Wciąż nie mogą się obyć bez pomocy tłumaczy. Chcą by w przyszłości zajął się tym Sejm.
Iwona pac, Polski Związek Głuchoniemych w Rzeszowie
-”Aby Sejm uchwalił ustawę... która uznałaby język migowy za język mniejszości kulturowej, aby niesłyszący mieli ustawę która uznałaby ich prawa.”
W tej sprawie Polski Związek Głuchych zorganizował spotkanie w Rzeszowie. Od 95 roku język migowy uznany jest za język mniejszości na przykład na Słowacji. 

Anna Tomczyk/TVP3 Rzeszów

Napisany dnia: 16.09.2007, 15:10

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Novia
dnia 23.09.2007, 13:48 · Zgłoś
Jak najbardziej popieram :):)
Odpowiedz
1
@ Slusznie....niech jeszce URZEDASY zaczna
dnia 17.09.2007, 09:42 · Zgłoś
o ludziach na wozkach inwalidzkichi i podjazdach zamiast schodow.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657