Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu”. Mieszkańcy nie chcą oficera Armii Czerwonej na liście Honorowych Obywateli Miasta Jasła

78

Lista Honorowych Obywateli Miasta Jasła liczy kilkadziesiąt nazwisk. W zdecydowanej większości przypadków, nie budzą one najmniejszych kontrowersji. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest postać płk. Fiodora Daniłowicza Bolbata, dowódcy 76. Perykopskiej Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Grupa mieszkańców Jasła postuluje, aby czerwonoarmistę pozbawić zaszczytnego tytułu. Wcześniej uczyniły to inne miasta, jak choćby Nowy Sącz.

O tym, jak znaczącą wagę ma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, stanowi zapis uchwały Rady Miejskiej Jasła z 1 grudnia 2003 r. Z lektury wspomnianego aktu prawa lokalnego wynika wprost, że tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania. „Nadawany jest osobom niebędącym mieszkańcami Jasła, a szczególnie zasłużonym dla miasta, jego rozwoju, ratowania pamiątek kultury narodowej, popularyzacji wiedzy o Jaśle i jego historii, których działalność przyczyniła się do promocji miasta w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego lub nauki i kultury, a także wybitnym osobistościom zgodnie z ustaleniami zawartymi w niniejszym regulaminie” – czytamy.

Dlatego też, zdaniem grupy kilkudziesięciu mieszkańców Jasła, zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła należy bezwzględnie pozbawić płk. Fiodora Daniłowicza Bolbata. Ten oficer Armii Czerwonej był dowódcą 76. Perykopskiej Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej, której żołnierze rankiem 16 stycznia 1945 r. zajęli Jasło, opuszczone i zniszczone wcześniej przez niemieckich okupantów. Już w kwietniu bieżącego roku zwrócono się się do Urzędu Miasta w Jaśle z prośbą o dokonanie dokładnego sprawdzenia listy Honorowych Obywateli Miasta Jasła pod kątem obecności na niej czerwonoarmisty. Odpowiedź na pytanie, czy płk Bolbat znajduje się na tejże liście, okazała się niejednoznaczna. Wskazano w niej jedynie, że w zbiorach Muzeum Regionalnego w Jaśle znajduje się wyłączenie dyplom nadania radzieckiemu oficerowi tytułu. Magistrat zaznaczył przy tym, że nie posiada w swoich zasobach uchwały, która potwierdzałaby nadanie płk. Bolbatowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Jaśle z 13 lipca 1973 r. w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jasła płk. Fiodorowi Daniłowiczowi Bolbatowi

Okazuje się jednak, że podczas kwerendy źródłowej w archiwum państwowym udało się dotrzeć do kluczowego w tej sprawie dokumentu. Jest nim uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Jaśle z 13 lipca 1973 r., na mocy, której płk. Fiodorowi Daniłowiczowi Bolbatowi nadano godność Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Czytamy w niej, że było on dowódcą „Perekopskiej Dywizji Artylerii Armii Radzieckiej, której wojska przyniosły wolność dla naszego miasta i innych ziem Polski”.

O ile w latach 70. ubiegłego wieku, cytowane stwierdzenie nie budziło szczególnych kontrowersji, to dzisiaj trudno byłoby znaleźć dla niego racjonalne uzasadnienie. Armię Czerwoną nie sposób bowiem uznać za „wyzwolicielkę” narodu polskiego. Siły zbrojne ZSRR stanowiły jeden z kluczowych elementów machiny sowieckiego totalitaryzmu, która przesądziła o losach Polski po 1945 r. Co więcej płk Bolbat został już wcześniej wyróżniony za „wybitne zasługi przy wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej”. Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 24 czerwca 1946 r. nadano mu Order „Krzyż Grunwaldu” II klasy.

W liście otwartym, skierowanym do władz samorządowych Miasta Jasła, kilkudziesięciu mieszkańców Jasła postuluje, aby płk. Bolbata pozbawić tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Autorzy listu zwracają przy tym uwagę na przykłady innych miast, które zdecydowały się pozbawić oficera Armii Czerwonej zaszczytnego tytułu honorowego obywatela. Uczyniły tak między innymi Oświęcim, Nowy Sącz, czy też Kielce. „Garnizony Armii Sowieckiej były elementem zniewolenia i utrzymywania systemu komunistycznego w Polsce.  Na co czekamy ? Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu” – czytamy w liście.

Pełna treść listu otwartego dostępna jest TUTAJ.

O ewentualnym pozbawieniu płk. Bolbata tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jasła zdecydować może jedynie Rada Miejska Jasła, która uchwały w tej sprawie podejmuje zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. Zgłoszenia mogą dokonać zarówno radni (co najmniej połowa składu rady), jak też organizacje polityczne, społeczne i stowarzyszenia działające w Jaśle.

MD

Napisany dnia: 22.09.2022, 10:32
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 22.09.2022, 10:49
Ocena
komentarza:
2
1. Nie jest to "powszechnie dostępna Uchwała", gdyż ta najprawdopodobniej znajduje się w jakimś archiwum państwowym.
2. Dlaczego owych "kilkudziesięciu mieszkańców" nie zwróciło się formalnie do Rady Miasta Jasła w tej sprawie tylko piszą jakieś listy otwarte? Chodzi rzeczywiście o pozbawienie tytułu Bolbata czy raczej ubabranie w sprawie burmistrza i większośc rządzacych?
3. Dlaczego autorzy listu otwartego nie postulują wprost pozbawienia tytułu Honorowego Obywatela Piotra Jaroszewicza? Wszak on też odniósł poważne sukcesy w sowietyzacji Polski.
Zatem szanowni mieszkańcy miasta Jasła, zabierający w tej sprawie głos - trzeba było sie wziąć porządnie do roboty, a nie bić polityczną pianę. Pan Andrzej Bajorek był już kiedyś radnym i wówczas nie posiadał informacji, kto jest Honorowym Obywatelem Jasła? Dlaczego nie podjął odpowiednich działań?
@ ale jaja
dnia 22.09.2022, 11:57
Ocena
komentarza:
27
Ale dlaczego nazwiska osób podpisujących tę uchwałę zostały zamazane?
Czyżby w urzędzie miasta zadziałało RODO aby chronić komunistów, to prosze też aktualne uchwały zanonimizować.
@ archiwista
dnia 22.09.2022, 17:05
Ocena
komentarza:
37
Jest to POWSZECHNIE dostępna uchwała, bo każdy ma do niej dostęp. Forma w jakiej się ktoś zwraca to jego wybór. W kontekście różnych wyczynów Armii Sowieckiej wówczas i obecnie to najwyższy czas zrobić z tym porządek. Gratuluję Panu Bajorkowi !
@ Dworcowa
dnia 22.09.2022, 17:58
Ocena
komentarza:
-6
Należy też zmienić nazwę ul. Dworcowej.
Przecież w Armii Czerwonej na pewno znajdzie się żołnierz o nazwisku Dworcow.
@ js
dnia 22.09.2022, 18:35
Ocena
komentarza:
30
Nie żołnierz, tylko członek Politbiura KPZR.
@ Paniera
dnia 22.09.2022, 20:49
Ocena
komentarza:
11
A Piotrowicz?
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 23.09.2022, 10:40
Ocena
komentarza:
-9
Powszechna uchwała jestt dostępna w BIP czy w Urzędzie Miasta, a nie w miejscowości oddalonej od miasta kilkadziesiąt kilometrów, gdzie trzeba ją sobie wyszukać samemu albo zapłacić za kwerrendę.
@ Sam
dnia 22.09.2022, 10:50
Ocena
komentarza:
24
Naprawdę nie mamy innych problemów w tym Mieście niż takie pier..doły?
Kto miał wejść do miasta armia niebieska?
Takie były czasy .
Za 70 lat będziemy może, obecnie stawiane pomniki i Obywateli honorowych usuwać z cokołów i co wtedy będziemy pisać?
Ludzie trochę rozumu bo oszołomstwa jak widać mamy aż za nadto.
@ JasMen
dnia 22.09.2022, 11:13
Ocena
komentarza:
10
ARMIA CZERWONA najpierw na Nas napadła,a potem wyzwoliła od:
Armii Czerwonej teraz chcecie z nich zrobić"niebieską"czyli chcecie ją "wybielić"
@ Yozef
dnia 22.09.2022, 13:07
Ocena
komentarza:
4
sam ...masz racje .za 40 lat beda burzyc wszystkie pomniki stawiane obecnie .papieza rowniez .po co to komu potrzebne .dajcie sobie juz spokuj .takie byly czsy i zapomnijmy o nich .pomysmy jal przedtrwac zime jak zaplacic rachunki bo zyje sie coraz trudniej .a pan andrzej bajorek byl juz radnym 3 kadencje ...znamy go wszyscy .tak jak by nie mial swoich problemow ...dajcie sobie spokuj ...bylo minelo .piotr jaroszewicz tez jest honorowym obywatelem .i co tez mu odbierzecie .a ci co pisal polak honorowi obywatele jasla co skladali zyczenia urodzinowe hitlerowi i wsadzali dab hitlera na rondzie kolo domu kultury .tacy zacni lelarze prawnicy ...tez im odebrac ...oj boze ...jaslanie opamietajcie sie
@ Sam
dnia 22.09.2022, 13:28
Ocena
komentarza:
1
JasMen zjedz snickersa i czytaj ze zrozumieniem, a nie twórz ideologii.
@ JasMen
dnia 23.09.2022, 18:16
Ocena
komentarza:
1
"Sam"sam sobie odpowiedz,czy twoja armia czerwona to Nas wyzwalała,czy?
może twoja armia niebieska Nas"wyzwala"-iła...
Chyba "Sam"jesteś niebieski,lub nim byłeś.
@ Kogutowski
dnia 26.09.2022, 12:19
Ocena
komentarza:
1
Kiedyś może będą odbierać tytuły solidaruchom
@ kupa pofiatofy
dnia 22.09.2022, 10:53
Ocena
komentarza:
-1
święta prawda ze trzeba go pozbawic honorowego obywatelstwa i pozbawic takiego obywalelstwa kler zmienic wszystkie ulice ktorym patronuje kler kk to tez okupant watykanski
@ tyt
dnia 22.09.2022, 10:59
Ocena
komentarza:
-2
A co z Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym???
@ tyt
dnia 22.09.2022, 11:01
Ocena
komentarza:
7
jest ciaglosc wladzy wiec za 30 lat nastepne pokolenie moze odebrac honorowe obywatelstwo nadanym w 2020r???

puknijcie sie w glowe,kosciol wam oa umysly na maksa i tylko patrzycie jak pisda!!!
@ Woytazzz
dnia 22.09.2022, 11:06
Ocena
komentarza:
42
"Nie można stawiać na cokole bohaterów i tych, którzy wysługiwali się reżimowi komunistycznemu"

Można. W mieście, w którym przy aprobacie miejscowych władz komunistyczny prokurator i członek PZPR Stanisław Piotrowicz uczestniczy w odsłonięciu pomnika żołnierzy wyklętych (!), wszystko można.
@ Sam
dnia 22.09.2022, 13:30
Ocena
komentarza:
3
Woytazzz w punkt - szacun
@ do Woytazzz
dnia 22.09.2022, 18:00
Ocena
komentarza:
15
Pewnie, że można. Wszak:

„w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia”
@ dragoness
dnia 22.09.2022, 20:40
Ocena
komentarza:
20
Piotrowicz to niby ten nawrócony? Chyba na koryto.
@ mosznicki
dnia 22.09.2022, 21:50
Ocena
komentarza:
-6
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ dragoness
dnia 22.09.2022, 21:59
Ocena
komentarza:
5
No cóż, tylko współczuć żony.
@ Ente
dnia 22.09.2022, 11:28
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Senior
dnia 22.09.2022, 11:29
Ocena
komentarza:
3
prawda jest taka że Jasło wyzwoliła armia sowiecka tak był ułożony front .Oczywiście, że politycznie potem było żle, to nie był winien ten frontowy żołnierz.
@ Monika
dnia 22.09.2022, 13:09
Ocena
komentarza:
11
Nie karm Putina. Oszczędzaj energie.
@ Do Monika
dnia 22.09.2022, 13:47
Ocena
komentarza:
3
Ty tez oszczędzaj energię . Po co mam oszczędzać ? Prezes kazał ?
@ dragoness
dnia 22.09.2022, 13:55
Ocena
komentarza:
0
Naprawdę nie ma ważniejszych spraw? Kto znowu chce zaistnieć przed wyborami?
@ NO
dnia 22.09.2022, 19:55
Ocena
komentarza:
-11
Popieram wpis Towarzyszki!
@ Zemsta nadchodzi
dnia 22.09.2022, 13:58
Ocena
komentarza:
-5
Co to za lista ?? Co to za protest?? Zajmijcie sie innymi , obecnymi !! Dokonajcie dezajenczyzacji miasta i powiatu !! Nie popierajcie WSW i WSI , PZPR, PRON ,ZMS,ZNP itp
@ Jaślak
dnia 22.09.2022, 14:08
Ocena
komentarza:
4
Proszę nie pisać że mieszkańcy tego się domagają, bo ja też jestem mieszkańcem Jasła i jestem przeciwny takiej głupocie. Historia jest jedna i nie zmienia się jej z potrzeby chwili grupki osób. Ja protestuję przeciw wykreślenia z listy honorowych obywateli miasta tego bohatera tamtych tragicznych dni. Szanujcie decyzję waszych przodków to i was będą szanować.
@ kali
dnia 22.09.2022, 14:49
Ocena
komentarza:
17
Zaprosić potomków Bolbata i na jego cześć urządzić imprezę połączoną z uroczystym świętowaniem wyzwolenia Jasła przez bohaterską Armię Czerwoną!
@ Bolbat
dnia 22.09.2022, 15:24
Ocena
komentarza:
15
A usuwajcie sobie jak chcecie. Kto by chciał być obywatelem tego miasta, w którym tylko przecinanie wstęg dobrze wychodzi. Wstyd się przyznać do takiego obywatelstwa
@ To ka
dnia 22.09.2022, 15:33
Ocena
komentarza:
6
A może zająć się bezpieczeństwem mieszkancòw.
Zrobiono most na Hankòwce ale dojazdy są niebezpieczne.
Pobocza nie mają namalowanych białych linii. Mokra jezdnia i oślepiajáce
światła aut oraz pojawiające się sarny sprawiają możliwość łatwego wypadku
@ Rado
dnia 22.09.2022, 15:35
Ocena
komentarza:
25
Dziś wszystko się wymieszało milicjanci byli wójtami...tw burmistrzem a aktywni działacze PZPR europosłami..to wstyd dla Polski ...żal prawdziwych patriotów którzy przelewali krew a teraz są stawiani na równi...z pachołkami Moskwy...
@ jaślanin
dnia 22.09.2022, 17:15
Ocena
komentarza:
-20
Ja bynajmniej nie życzę sobie jakichkolwiek zmian i usuwania cokołów czy pomników. To jest historia naszych czsów. Niektórych obywateli honorowych miasta - nieudaczników, lizusów i ,, BMW'' też bym im pozabierał te tytuły. Czym oni się zasłużyli to widzimy wszyscy w Jaśle.
@ Rado
dnia 22.09.2022, 20:49
Ocena
komentarza:
22
Dobrze że to nie koncert zyczeń...
@ Zapomniany
dnia 22.09.2022, 21:20
Ocena
komentarza:
21
A co z Piotrem Jaroszewiczem, budowniczym reżimu totalitarnego w Polsce? On może zostać honorowym obywatelem, bo jego trzeba przedewszystkim usunąć...
@ mosznicki
dnia 22.09.2022, 21:51
Ocena
komentarza:
-5
Uznać za bohatera Jasła! Dragoness i ci od 3 kart poprą!
@ kas
dnia 23.09.2022, 00:28
Ocena
komentarza:
27
Jedyną "zasługą" tego osobnika dla Jasła było odsłonięcie pomnika u zbiegu 3 Maja i Staszica, postawionego na cudzym gruncie, właściciela na wszelki wypadek wsadzono do aresztu. Ponoć miasto wystąpiło o zasiedzenie tego placu a głównym "dowodem" było zdjęcie Jaroszewicza.
@ AnonimNiegal
dnia 22.09.2022, 21:27
Ocena
komentarza:
7
Dlaczego na kopi uchwały z dnia 15 lipca 1975 r. dokonano anominizacji nazwisk osób sprawujących funkcje publiczne w owym czasie
@ bobi
dnia 25.09.2022, 18:58
Ocena
komentarza:
2
Widocznie zawierał obraźliwe nazwiska.
@ Jeloł Bahama
dnia 23.09.2022, 07:16
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Jeloł Bahama
dnia 23.09.2022, 07:20
Ocena
komentarza:
4
Jeszcze takie pytanie , dajesz na minus a dodaje się plus , już niema wolnosci słowa a podobno dwa palce uniesione w górę walczyły by tak było i to w kościołach $$$ .
@ wiesiek
dnia 23.09.2022, 07:37
Ocena
komentarza:
1
Komunistyczne "pisowskie " lobby w lokalnej polityce na nic nie pozwoli bo to ich korzenie...
@ Do Wiesiek maszz
dnia 24.09.2022, 02:10
Ocena
komentarza:
9
Masz rację wszystkie stworzone do rządzenia mają korzennie w PZPR
@ yozef
dnia 26.09.2022, 10:23
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ yozef
dnia 26.09.2022, 10:24
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Marcin.
dnia 23.09.2022, 08:49
Ocena
komentarza:
4
Płk. Bolbat - był żołnierzem, który miał pecha wyzwolić miasto Jasło, a teraz potomkowie wyzwolonych będą go mieszać z błotem, że w złej armii służył. Głupota niektórych ludzi w tym mieście mnie przeraża.
@ bercik
dnia 23.09.2022, 09:03
Ocena
komentarza:
1
To nie głupota tylko wyrachowanie
@ Do Marcina
dnia 24.09.2022, 02:13
Ocena
komentarza:
3
Ty chyba byłeś bity w dzieciństwie po głowie i ci mózg uszami wylał się że nie rozumiesz to co piszą z niego taki bohater jest jak z koziej d... Pała toż to był kat i oprawca
@ dragoness
dnia 24.09.2022, 13:01
Ocena
komentarza:
1
To znaczy że był funkcjonariuszem NKWD? Jakieś dowody na to? A tak w ogóle, na tym do Rady Miasta ciężko będzie wjechać. Trzeba się wykazać czymś więcej.
@ ???
dnia 23.09.2022, 08:52
Ocena
komentarza:
16
Jaroszewicz też widnieje jako honorowy obywatel, czemu tego zbrodniarza z PZPR nikt nie chce usunąć?
@ Jaślak
dnia 23.09.2022, 09:13
Ocena
komentarza:
-11
Poczytaj coś więcej na temat Piotra Jaroszewicza to zapewne zmienisz zdanie. Razem z Gierkiem spowodowali gwałtowny rozwój kraju i częściowe oderwanie od wpływów ruskich towarzyszy. A i jasło za jego czasów wzbogaciło się o wiele nowych zakładów dających nowoczesność i rozwój poziomu życie jaślan.
@ js
dnia 23.09.2022, 12:31
Ocena
komentarza:
20
Nie muszę czytać bo dobrze pamiętam tamte czasy. Oderwał od wpływu ruskich towarzyszy- kpisz czy o drogę pytasz? To za jego rządów wprowadzono do Konstytucji zapis o przyjaźni z ZSRS. Wcześniej jeszcze jako wiceppremier był stałym przedstawicielem Polski w Moskwie przy RWPG i odpowiadał za niekorzystne dla Polski umowy gospodarcze. Jak chociażby eksport statków do ZSRS do których wyposażenie Polska musiała kupować na Zachodzie za twardą walutę a rozliczała się w rublach transferowych, podobnie było z maszynami budowlanymi, czy eksport węgla i siarki poniżej kosztów wydobycia. Większość tych inwestycji była nietrafiona, huta Katowice czy fabryki domów osiągnęły zaledwie połowę zakładanej mocy produkcyjnej, większość licencji to były buble przestarzałe już w chwili ich zakupu jak chociażby całe elektronika a nalogowa gdy świat przechodził już na cyfrową.
@ Świętej j pamięci
dnia 24.09.2022, 02:15
Ocena
komentarza:
2
Bo to kolega zmarłego więc nie wolno
@ js
dnia 24.09.2022, 12:56
Ocena
komentarza:
10
Dodam jeszcze że to Jaroszewicz wprowadził reformę administracyjną tworzącą woj. krośnieńskie i degradującą Jasło do poziomu gminy. Na 5 lat zostały zamrożone wszelkie środki inwestycyjne dla Jasła i skierowane dla Krosna. Przed 1975 r. Jasło powoli daganiało Krosno pod względem liczby mieszkańców, potem zaczęło tracić. Tylko dzięki interwencji u pochodzącego spod Jasła Kani, dekretarza KC udało się odmrozić środki na budowę wieżowców przy Baczyńskiego.
@ odrobinę sapienti
dnia 23.09.2022, 11:03
Ocena
komentarza:
4
"Armię Czerwoną nie sposób bowiem uznać za „wyzwolicielkę” narodu polskiego" ...ale nie biorąc pod uwagę ówczesnych i bieżących aspektów politycznych ...ten żołnierz - oficer dowódca 76. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej wraz z żołnierzami 16 stycznia 1945 r. zajęli Jasło ...przepędzając wcześniej niemieckich okupantów. Fakt jest faktem i nic tego nie zmieni. ...nie uczyniła tego Armia Andersa, Amerykanie czy inna nacja, którym też jesteśmy wdzięczni. ...a czy Armia Czerwona była wyzwolicielką narodu polskiego ...w tym aspekcie to nie ma znaczenia.
@ marcjanna
dnia 23.09.2022, 13:48
Ocena
komentarza:
11
16 stycznia 1945 r. w Jaśle nie było ani jednego niemieckiego żołnierza! A Bolbat "wyzwolił", oprócz Jasła, także Oświęcim, Nowy Sącz, Kęty i parę innych mi9asteczek.
@ odrobinę sapienti
dnia 23.09.2022, 14:45
Ocena
komentarza:
4
@marcjanna ..."16 stycznia 1945 r. w Jaśle nie było ani jednego niemieckiego żołnierza!" ...bo w popłochu uciekli z Jasła. Zapis tamtych wydarzeń brzmi: "dopiero 16 stycznia 1945 roku wojska 4 Frontu Ukraińskiego wyzwoliły Jasło. Obok żołnierzy radzieckich w walkach o Jasło wzięły również udział oddziały artylerii Czechosłowackiej. Po dwudniowych walkach na terenie powiatu jasielskiego około godziny 11 miasto, a raczej jego ruiny zostały oswobodzone".
@ Polak
dnia 23.09.2022, 15:29
Ocena
komentarza:
0
A te walki czeskoslowackiej polegały na okładaniu miasta ogniem artyleryjskim przez 3 godziny. Miasta w którym nie było ani jednego Niemca!
@ js
dnia 23.09.2022, 16:29
Ocena
komentarza:
0
do Polak: Znowu zaczynasz te swoje bzdety o artylerii czechosłowackiej?
@ do "odrobinę sapienti"
dnia 24.09.2022, 00:37
Ocena
komentarza:
2
Większych walk o Jasło nie było, bo przełamanie frontu nastąpiło na południe od Jasła w rejonie Łask, Majscowej w kierunku na Osobnicę, Brzyście, Przysieki.. Niemcy opuścili Jasło by uniknąć oskrzydlenia od zachodu. W ogóle nie było żadnego ostrzału artyleryjskiego Jasła.
@ Do js
dnia 24.09.2022, 02:17
Ocena
komentarza:
2
On pisze prawdę wes Poczytaj mądre książki
@ js
dnia 24.09.2022, 06:10
Ocena
komentarza:
2
A ty weź słownik ortograficzny.
@ Mieszkaniec jasla
dnia 23.09.2022, 19:38
Ocena
komentarza:
6
Dlaczego nazwiska z protokołu.podpisanych przez komunstow są wykreślone??? Ktoś z teraźniejszych dygnitarzy jasielskich boi się ze zostanie z nimi powiązany???
@ do mieszkanca
dnia 24.09.2022, 06:25
Ocena
komentarza:
5
Jak to kto?? Wiadomo kto z dzisiejszych "wielkich " ma korzenie w UB !
@ (L)egia
dnia 23.09.2022, 21:54
Ocena
komentarza:
18
NIE dla komunizmu. Armia Czerwona=gwałt, grabież i psychoza strachu. NIGDY WIĘCEJ.
@ dragoness
dnia 24.09.2022, 13:02
Ocena
komentarza:
1
Poczytaj, jak się zachowywali Amerykanie w Europie Zachodniej.
@ sąsiad
dnia 24.09.2022, 19:11
Ocena
komentarza:
14
Kto to robił ? - deportacje na Syberię do Kazachstanu... 800 tysięcy ludzi, losy jeńców wojennych i ludności cywilnej w ZSRS, masakry więzienne NKWD, operacje agenturalne i mordy na tle politycznym, zorganizowana grabież ziem polskich po 1944 roku, demontaż i wywózka tysięcy ton sprzętu i materiałów z naszych ziem -"trofiejnyje otriady" .
@ bolo
dnia 25.09.2022, 18:31
Ocena
komentarza:
0
No właśne. Kto to robił? Bolbat?
@ sąsiad
dnia 25.09.2022, 19:40
Ocena
komentarza:
11
No właśnie. Kto to robił ? Armia Czerwona i jej żołnierze, Czy Armia Królestwa Paflagonii?
@ dragoness
dnia 26.09.2022, 08:17
Ocena
komentarza:
0
Nie wiedziałam, że Armia Czerwona wydawała rozkazy deportacji w Jaśle. I co takiego wyweźli z Jasła?
@ sąsiad
dnia 26.09.2022, 08:44
Ocena
komentarza:
3
Zawsze można się coś nowego dowiedzieć. Tylko według Sowietów z terenów Polski zniknęło 1119 przedsiębiorstw - sami je rozmontowali. Do 1 stycznia 1948 r. na Wschód pojechało nie mniej niż 283 tys. wagonów z łupami! Tylko według ostrożnych szacunków i nie uwzględniając wcale ziem przyłączonych (!), nasze straty sięgały ponad 54 mld dol.
@ któś
dnia 24.09.2022, 09:47
Ocena
komentarza:
1
w sumie to Anglicy, Amerykanie i Francuzi zdradzili Polskę w 1945 r. i zostawili ją pod władzą ZSSR. Więc chyba wszystkich ich bohaterów też trzeba z nazw polskich ulic pognać???
@ js
dnia 24.09.2022, 12:48
Ocena
komentarza:
7
Pretensje to możecie sobie kierować do Rydza-Śmigłego i Becka, którzy w 1939 r. nie potrafili przewidzieć skutków wojny, chociaż 1 września znali treść tajnego protokołu paktu Ribbentropp - Mołotow. By coś oddać wpierw trzeba to mieć. W 1945 r. nikt nie oddał Polski sowietom, zachodni alianci nie zajęli nawet skrawka terytorium Polski nie tej przedwojennej ani powojennej. Sowieci całą Polskę "wyzwolili", wszelka próba zmiany status quo oznaczałaby III wojnę światową. Ustalenia konferencji w Jałcie i Poczdamie były skutkiem a nie przyczyną takiego stanu rzeczy.
@ Qq
dnia 24.09.2022, 11:12
Ocena
komentarza:
6
A tym którzy kryli pedofilię w Kościele stawia się pomniki,nazywa ulice. Pedofilia moim zdaniem jest większym złem niż poglądy polityczne.
@ Bużka
dnia 26.09.2022, 09:09
Ocena
komentarza:
2
Dzisiaj 26 września znów ścinają drzewa na ul. Krasińskiego przy bloku nr 12 kto to robi? Na czyje zlecenie. Przecież drzewa kumulują wodę, a są coraz upalniejsze lata. Czy już w tym Jaśle nie ma rozsądnych ludzi? Szlak mnie trafia!
@ Bużka
dnia 26.09.2022, 09:10
Ocena
komentarza:
5
Ukarać tych niszczycieli oni gorsi jak komuniści!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Urząd Miasta w Jaśle zamierza oszczędzać pieniądze skracając godziny otwarcia orlików

   

  Jasielski magistrat zamierza skrócić godziny otwarcia boisk sportowych typu orlik na Ogródku Jordanowskim i osiedlu Gamrat. Już wkrótce, obiekty, o których mowa, mają być czynne tylko do godz. 18. Wyjątek stanowić będą wyłącznie zajęcia organizowane przez szkółki piłkarskie i kluby sportowe. Uzasadnieniem dla decyzji podjętej przez urzędników ma być konieczność ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. Suchej nitki na pomyśle Urzędu Miasta w Jaśle nie zostawiają mieszkańcy, którzy korzystają z orlików w godzinach wieczornych. Mówią wprost, że hasło „Jasło – klimat do sportu” jawi się obecnie jako ponury żart.

 • 180 tys. zł powiat przeznaczy na zakup nowego auta dla starostwa

  Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle większość radnych zgodziła się na zabezpieczenie środków w kwocie 180 tys. zł na zakup nowego samochodu do celów służbowych dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle. - Mój kierowca preferuje skodę – podkreślił starosta Adam Pawluś.

 • Jako pierwsi pokonali 30 pięter i 800 schodów. Druhowie Bartosz i Tomasz najlepsi spośród 49 drużyn w kategorii OSP

  W minioną sobotę 1 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach-Wieżowiec 2022, w których udział wzięło 165 drużyn z całej Polski. Tomasz Kurek i Bartosz Maciejowski, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach po raz trzeci z rzędu byli nie do pokonania!

 • W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocj

   

  Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

 • Powiat inwestuje w kolejną wirtualną strzelnicę. Tym razem powstanie w Zespole Szkół w Trzcinicy

  Końcem ubiegłego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie oddano do użytku pierwszą w powiecie jasielskim wirtualną strzelnicę. W czerwcu br. Rada Powiatu wyraziła zgodę na powstanie kolejnej w liceum w Kołaczycach. To jednak nie koniec. Ostatnio zabezpieczono w budżecie powiatu 50 tys. zł na budowę wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół w Trzcinicy.

 • Ostatnie pożegnanie Wiktora Barańskiego, wójta gminy Tarnowiec

   

  Rodzina, przyjaciele i kilkuset mieszkańców gminy Tarnowiec towarzyszyło Wiktorowi Barańskiemu w ostatniej drodze. Ciało zmarłego przed kilkoma dniami wójta spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu.

 • Kino Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Kolejny tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno zapowiada się arcyciekawie. W ramach Projektów Specjalnych, kinomani będą mogli obejrzeć na dużym ekranie między innymi film pt. „Niewierna” z Juliette Binoche i Vincentem Lindonem w rolach głównych.

 • Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów do Krakowa

   

  Od 1 października br. obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego podróżują do Krakowa. Ich wprowadzenie wynika z realizacji prac remontowych na linii kolejowej nr 96 (odcinek Tarnów – Stróże). Pociągi PKP IC „Wetlina” i „Bieszczady” kurować będą przez Rzeszów. W przypadku „Hubala” z kolei, na trasie z Jasła do Tarnowa obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

 • WIOŚ przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki. Kontrola inspektorów wykazała m.in. nieprawidłowości w eksploat

  Początkiem września inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki ścieków i wody z Wisłoki poniżej kolektora oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. Wyniki wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń zawartych w ściekach...

 • Mój dom to… Jasło!

   

  Każde miasto szuka swojej ścieżki rozwoju, która poprowadzi je do miejsca, gdzie jakość życia jego mieszkańców będzie na najwyższym poziomie. Dla mieszkających w Jaśle ludzi właśnie to miasto stało się domem, domem do którego zaprasza się z otwartym sercem i ogromną życzliwością, bo to jaślanie są największym potencjałem tego miejsca. 

 • Osiem kilogramów mniej. Kuracja Pani Magdaleny zakończona sukcesem

   

  Wiosenna Metamorfoza w gabinecie dietetycznym Bonne Sante Jasło dobiegła końca. Pani Magdalena wysłała swoje zgłoszenie i wygrała casting do metamorfozy, a dziś przedstawiamy tego efekty.

 • Przywróć sobie piękny uśmiech dzięki leczeniu implantologicznemu

  Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów, w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych możemy odzyskać piękny uśmiech. Zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości i precyzji leczenia. Specjalistycznych gabinetów stomatologicznych nie trzeba daleko szukać. W Jaśle, leczenie implantologiczne oferuje PrecisDENT.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657