Strona główna

Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz – czad

11
Napisany dnia: 06.11.2018, 13:00 , Tagi: Brak

Czad to cichy zabójca. Każdego roku szczególnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do licznych pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Najczęstszą ich przyczyną jest wada bądź niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Strażacy zalecają instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna prowadzona przez strażaków na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Badania społeczne pokazują, że co czwarty Polak nadal jest przekonany o tym, iż czad można rozpoznać po zapachu i dymie. Tymczasem tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny, a co gorsze nie można go usłyszeć, zobaczyć i poczuć. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać szczelność przewodów kominowych poprzez przeprowadzanie ich przeglądów technicznych, korzystać tylko ze sprawnych urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, nie zasłaniać bądź przykrywać urządzeń grzewczych oraz nie zaklejać kratek wentylacyjnych.

W sezonie grzewczym 2017/2018 r. do przypadków zatrucia tlenkiem węgla na terenie województwa podkarpackiego strażacy interweniowali 185 razy. 25 wyjazdów do tych zdarzeń dotyczyło powiatu jasielskiego. Ucierpiało wówczas 11 osób. To pokazuje, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach czyhających w ich domach, szczególnie o tej porze roku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym roku strażacy w całej Polsce chcą dotrzeć z akcją informacyjną do dzieci, młodzieży oraz seniorów. Ma ona na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.

Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom oraz zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, a także czyszczenie przewodów kominowych i sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę. Rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej umiera około 100 osób, nieco więcej ulega zatruciu i wymaga hospitalizacji.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Morfius
dnia 06.11.2018, 14:10
Ocena
komentarza:
0
Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz - więzienie własnego umysłu.
@ zggh
dnia 06.11.2018, 20:36
Ocena
komentarza:
3
ktoś myśli że ma nowy dom, nowoczesny piec i jest bezpoeczny. Nic bardziej mylnego!! Ludzie czujnik dymi i czujnik tlwnku węgla kosztuje GROSZE a ratuje życie. Każdy myśli że jego to nie dotyczy... to ciekawe bo w Polsce z tego powodu co roku umiera tysiące osób...
@ P.poz
dnia 07.11.2018, 07:22
Ocena
komentarza:
1
Recepta Strażaków jest słuszna i należy ja uznać jako wtórne
zabezpieczenie.Podstawowym zaś zabezpieczeniem jest dbałość
o szczelność rur laczeniowych z kanałem dymnym urządzenia
grzewcze.Dalej należy przed sezonem grzewczym sprawdzać
i usuwać mikropekniecia na kominach.Następnie należy sukcesywnie
szczególnie przy dużych mrozach sprawdzać ciąg kominowy. Wówczas
to występuje wymrazanie szczytowych części kominów i przez warstwę
wymrozonego powietrza nie przebija się ciepłe spaliny,powodując
tzw cofke kominowa.Można zalecic m-da plomieniowa sprawdzenie
ciągów kominowych,tj.wyciągnąć rurę laczeniowa i przystawc do otworu
kanału dymnego zapalona świeczkę Płomień wskaże ciąg lub cofke.
@ ...
dnia 06.11.2018, 16:01
Ocena
komentarza:
5
Chwila.moment nie ma Cię. ..szanujmy życie.
@ Telewizja UPADNIE
dnia 06.11.2018, 16:27
Ocena
komentarza:
-2
SMOG to fałszywa flaga.
@ Abnegat
dnia 07.11.2018, 00:55
Ocena
komentarza:
1
Zgadza się, tylko należało dodać jakieś wyjaśnienie, ale najlepiej spełnią tę rolę wypowiedzi
dr Jaśkowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=5kS9wNZhNcg
https://www.youtube.com/watch?v=U1DRHajH5ps

Czy po oglądnięciu tych filmów nadal będą chętni do minusowania?
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 06.11.2018, 17:25
Ocena
komentarza:
2
Należałoby zlikwidować słowo służba, służby we wszystkich dziedzinach życia społecznego gdzie to pracownicy tych "korporacji" wyciągają coraz to większa kasę od tych którzy ich utrzymują, a znają ich sytuację materialną [jednym słowem od wszystkich, faktycznych podatników - nie tych iluzorycznych utrzymywanych z budżetu]
@ ...
dnia 06.11.2018, 19:17
Ocena
komentarza:
3
A co to ma do czadù,chore państwo?
@ Benio
dnia 06.11.2018, 19:36
Ocena
komentarza:
1
On ma slowotok, to taka choroba.
@ ccc
dnia 07.11.2018, 05:59
Ocena
komentarza:
0
co to ma do czadu?
@ Filozof
dnia 06.11.2018, 19:08
Ocena
komentarza:
-5
Większośc tych komentarzy to piszą FORNOLE którzy nie mają żadnego pojęcia o finansach
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Mercedesem wjechał w drzewo

   

  Dziś rano na ul. Jana z Dukli doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego mercedesa wjechał w drzewo. Dwie osoby trafiły do szpitala.

 • 15 milionów złotych na rewitalizację 

   

  Już wkrótce Miasto Jasło przystąpi do realizacji inwestycji, których łączna wartość opiewa na kwotę blisko 15 mln zł. W mieście powstanie m.in. nowoczesne centrum nauki. Remontu doczeka się również plac Żwirki i Wigury wraz z ulicami przyległymi. Zadania rewitalizacyjne finansowane będą przy udziale środków pochodzących z UE.

 • Konkurs na dyrektora szpitala rozstrzygnięty

  Komisja konkursowa powołana przez radę powiatu dokonała wyboru dyrektora jasielskiego szpitala. Do konkursu przystąpiło trzech kandydatów. Dzisiaj z jednym z nich podpisano umowę.

   

 • Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

  Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

 • Oświadczenie nauczycieli i pracowników jasielskiego "Ekonomika"

   

  Nauczyciele i pracownicy jasielskiego "Ekonomika" wydali oświadczenie w związku trwającym w Polsce strajkiem nauczycieli. 

 • Zdrowie ucznia priorytetem dla polskiej szkoły

   

  W minioną sobotę, w jasielskiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście edukacji zdrowotnej”. Wzięło w niej udział blisko sześćdziesięciu nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Szczególnie wartościowe dla praktyków edukacji okazały się przygotowane przez organizatora konferencji warsztaty.

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 25 kwietnia, 8, 20 i 31 maja 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • Nagrobki z najwyższej klasy granitu i marmuru

   

  Nasza firma od wielu lat oferuje kompleksową obsługę kamieniarską. Doświadczenie oraz znajomość oczekiwań klientów pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Na nasze produkty udzielamy 3 – letniej gwarancji.

 • ICOONE® - najnowszy masaż podciśnieniowy

   

  ICOONE® to najnowszy masaż podciśnieniowy do stosowania na ciało i twarz. ICOONE® jest skutecznym zabiegiem likwidującym cellulit, miejscowe otłuszczenia, luźną skórę oraz obrzęki limfatyczne. 

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105