Nowoczesne wnętrze i najnowsze wyposażenie w budynku rehabilitacji w Nowym Żmigrodzie
W sobotę w Nowym Żmigrodzie władze gminy wraz z kierownictwem ośrodka zdrowia oraz poseł Marią Kurowską dokonali uroczystego otwarcia Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w którym mieści się rehabilitacja. Budynek w ostatnim czasie został poddany gruntownej przebudowie i termomodernizacji.<FOTOGALERIA>

Budynek "B" ośrodka zdrowia w Nowym Żmigrodzie przed przebudową i termomodernizacją

Budynek "B" ośrodka zdrowia w Nowym Żmigrodzie po modernizacji
Do niedawna rehabilitacja pacjentów mogła być realizowana jedynie na 55 m kw. Wiele usług takich jak krioterapia, laseroterapia, hydroterapia, czy wirówki wodne nie wchodziły w zakres usług SP GZOZ w Nowym Żmigrodzie. Ponadto administracja i możliwość korzystania z rehabilitacji odbywały się w budynku "A". Po dziewięciu miesiącach prac w budynku "B" ośrodka zdrowia powstała nowoczesna rehabilitacja w pełni wyposażona bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami.




Od teraz pacjenci będą przyjmowani w komfortowych warunkach, bowiem powierzchnia, z której mogą korzystać zwiększyła się z 55 m kw. do 180 m kw. - Dotychczas nie było dostępnych wszystkich zabiegów ambulatoryjnych, z których pacjenci mogliby korzystać. Obecnie rozszerzyliśmy usługi o m.in. krioterapię, laseroterapię i w tym momencie pełnimy pełen zakres usług ambulatoryjnych – podkreśla Grzegorz Pers, kierownik Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie.


Całość inwestycji została zrealizowana na kwotę ponad 1,5 mln zł. - Budynek rehabilitacji powstał w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych. Dofinansowanie, które gmina otrzymała to 1 mln zł. Dodatkowe środki to 200 tys. zł z Programu Rosnąca Odporność i środki z budżetu gminy – wyjaśnia Grzegorz Bara, wójt Gminy Nowy Żmigród.
Koszty związane z zakupem wyposażenia rehabilitacyjnego, mebli oraz wykonaniem projektu inwestycji leżały w gestii kierownictwa ośrodka zdrowia. Jak wyjaśnił kierownik G. Pers łącznie kosztowało ich to 273 tys. zł. - Będziemy mieli doskonałe warunki do pracy. Ponadto należy podkreślić, że w tym momencie zabiegi będą wykonane w odrębnym pomieszczeniu, dzięki czemu będzie możliwość przyjęcia więcej pacjentów w danym momencie. Plusem jest również to, że oferujemy więcej usług, których nie było w poprzednim gabinecie, to jest krioterapia miejscowa z użyciem ciekłego azotu, wanny do kąpieli wirowych do kończyn górnych i dolnych, a także specjalne mankiety do drenażu limfatycznego – podkreśla Ewa Łysik, fizjoterapeuta.

Dotychczas w SP GZOZ w Nowym Żmigrodzie rocznie rehabilitowało się około 1000 osób. Po przebudowie i termomodernizacji obiektu możliwości ośrodka zwiększyły się, dlatego liczba przyjmowanych pacjentów zapewne wzrośnie. Według wyliczeń kierownika ZOZ będzie to o 500 osób więcej.
id
