Strona główna

Odbyli "spacer badawczy" po centrum miasta

8
Napisany dnia: 02.04.2015, 06:00 , Tagi: Brak

W nawiązaniu do 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich Łukasz Belniak i Erwin Dedo, ubiegający się o mandaty posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży uczniowie Gimnazjum nr 2, zorganizowali spacer po jasielskim parku i jego okolicy. Celem powziętego przez nich przedsięwzięcia była analiza poziomu wykorzystania lokalnej przestrzeni publicznej w kontekście konkretnych potrzeb mieszkańców.

Spacer odbył się w zeszłosobotnie popołudnie. Mimo fatalnej pogody, zimna i padającego deszczu, wzięło w nim udział blisko dwadzieścia osób. Wyposażone w przygotowane przez młodych jaślan mapki z trasą wędrówki przez półtorej godziny penetrowały obszar centrum Jasła o zasięgu od skweru św. Antoniego do skweru Zenona Soboty przy pomniku Armii Krajowej, zapoznając się z jego przestrzenią, m.in. historyczno-przyrodniczą. Uczestnicy spaceru wspólnie zastanawiali się nad działaniami, które umożliwiłyby lepsze jej wykorzystanie, na bieżąco notując swoje uwagi wobec konkretnych miejsc i sporządzając dokumentację fotograficzną.

Po zakończeniu spaceru Łukasz i Erwin zebrali od pozostałych spacerowiczów ich notatki, które następnie spisali i posegregowali. W niedalekiej przyszłości przedłożą je w formie wniosku pod rozwagę jasielskim władzom. Ponadto zaproponują burmistrzowi, aby trasę spaceru miasto nazwało „Szlakiem 650-lecia Jasła” a w parku miejskim umieściło kilkanaście tabliczek informujących o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Jasła oraz zasługach najwybitniejszych jaślan.

Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że jego założenia zostały zrealizowane.

Łukasz Belniak: Dzięki przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spaceru dowiedzieliśmy się o różnych problemach pewnego wycinka przestrzeni naszego miasta, których na co dzień się nie zauważa. Mam odczucie, że gdyby pewne działania zostały wprowadzone, większość osób spacerujących po tym rejonie zauważyłoby ich efekty i je doceniło. Miałem swoje zdanie na temat plusów i minusów tego obszaru miasta, podczas spaceru dowiedziałem się, jak postrzegają go inni jaślanie, w różnym wieku. Myślę, że pewne działania poprawiające wizerunek tej skądinąd pięknej części Jasła możemy wykonać sami (np. pozbieranie śmieci), lecz są i takie, których bez wsparcia władz miejskich nie da się zrealizować.

Łukasz Belniak

Erwin Dedo: W trakcie realizowania projektu uzyskałem wiele informacji na temat części naszego miasta, która została objęta spacerem. Dzięki niemu przyjrzeliśmy się kilkunastu miejscom. Oceniliśmy ich stan, przyglądaliśmy się, jak funkcjonują. Wraz z kolegą Łukaszem oraz innymi uczestnikami spaceru uznaliśmy, że po podjęciu pewnych konkretnych działań przestrzeń tą można uczynić jeszcze bardziej korzystną dla mieszkańców. Myślę, że dzięki realizowanemu projektowi i wprowadzeniu w życie wysuniętych wspólnie wniosków, wraz z władzami miasta zmienimy na lepsze przynajmniej ten wycinek Jasła. Chcemy, abyśmy jako ludzie młodzi również mieli swój wkład w rozwój miasta w roku jubileuszu jego 650-lecia.

Erwin Dedo

W spacerze wzięli udział m.in.: inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle Joanna Pawelec, członkowie zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego w osobach prezesa Wiesława Hapa (społecznik, historyk i regionalista), wiceprezesa Andrzeja Gawlewicza (architekt, autor projektów kilku jasielskich pomników), Katarzyny Barzyk (polonistka i regionalistka), Tomasza Kasprzyka (artysta fotografik, przewodniczący zarządu osiedla „Śródmieście”, pracownik JDK), Łukasza Kotulaka (socjolog, politolog i działacz społeczny), jak również Krystyna Filip (germanistka) oraz uczniowie jasielskich szkół i harcerze.

jh 
/fot. Kinga Czerwińska/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ łodyniec
dnia 02.04.2015, 10:38
Ocena
komentarza:
5
rośnie nam kolejnych dwóch (w przyszłości) pierdzistołków

łohohohhohoohhohohohho
@ dragoness
dnia 03.04.2015, 10:12
Ocena
komentarza:
-1
A redakcja na poziomie, bo zostawia tylko komentarze inteligentne, wyważone i na temat. Gratulacje.
@ alex
dnia 04.04.2015, 15:31
Ocena
komentarza:
4
Twoje są na poziomie.
@ alex
dnia 05.04.2015, 15:55
Ocena
komentarza:
2
Ja na Twoim miejscu bałabym się wyjść z domu. Znajdzie się jeden sprawiedliwy...
@ dragoness
dnia 06.04.2015, 17:26
Ocena
komentarza:
-1
Uważaj rybeńko. Zbliżasz się niebezpiecznie do gróźb karalnych. Co? Zrobisz to sam/a, czy kogoś wynajmiesz?
@ do Kijakowej
dnia 06.04.2015, 22:15
Ocena
komentarza:
2
Nareszcie kogoś ruszyło.Brawo. Czekam na efekt. Wszystko ma swój koniec.
@ KNUR
dnia 03.04.2015, 17:56
Ocena
komentarza:
0
Ta młodzież już zeszła na złą drogę. Jeśli chcą coś zrobić to niech pomogą bezinteresownie bez rozgłosu i fotek. Oni ubiegają się o mandat. Z głodu będziecie zdychać jeśli polska będzie dalej szła w tym właśnie kierunku w którym idzie.
@ JURAS
dnia 07.04.2015, 08:48
Ocena
komentarza:
3
Co się czepiacie młodych ?! Chcą coś zrobić pożytecznego i mają na to wsparcie, pozwólcie to zrobić. Ja popieram. Brawo chłopaki !!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

 • Jaślanie biorą sprawy w swoje ręce i sprzątają miasto

   

  Jaślanie chcą żyć w czystym i wolnym od śmieci mieście. Kilka dni temu dwóch mieszkańców Jasła z własnej inicjatywy posprzątało okolice wałów przy ul. Piotra Skargi. Wszystkie śmieci, starannie posegregowane trafiły do worków.

 • Tak wyglądała tragiczna jesień 1939 r.

   

  Eksplozje, serie z karabinów maszynowych i łuny ognia nad „łąkami hubalowymi” towarzyszyły widowisku historycznemu, które odbyło się wczoraj w ramach tegorocznej edycji Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tematem przewodnim tym razem były wydarzenia z jesieni 1939 r.     

 • IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

 • Wakacje z tenisem – edycja sierpniowa

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105