Strona główna

Odbyli "spacer badawczy" po centrum miasta

8
Napisany dnia: 02.04.2015, 06:00 , Tagi: Brak

W nawiązaniu do 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich Łukasz Belniak i Erwin Dedo, ubiegający się o mandaty posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży uczniowie Gimnazjum nr 2, zorganizowali spacer po jasielskim parku i jego okolicy. Celem powziętego przez nich przedsięwzięcia była analiza poziomu wykorzystania lokalnej przestrzeni publicznej w kontekście konkretnych potrzeb mieszkańców.

Spacer odbył się w zeszłosobotnie popołudnie. Mimo fatalnej pogody, zimna i padającego deszczu, wzięło w nim udział blisko dwadzieścia osób. Wyposażone w przygotowane przez młodych jaślan mapki z trasą wędrówki przez półtorej godziny penetrowały obszar centrum Jasła o zasięgu od skweru św. Antoniego do skweru Zenona Soboty przy pomniku Armii Krajowej, zapoznając się z jego przestrzenią, m.in. historyczno-przyrodniczą. Uczestnicy spaceru wspólnie zastanawiali się nad działaniami, które umożliwiłyby lepsze jej wykorzystanie, na bieżąco notując swoje uwagi wobec konkretnych miejsc i sporządzając dokumentację fotograficzną.

Po zakończeniu spaceru Łukasz i Erwin zebrali od pozostałych spacerowiczów ich notatki, które następnie spisali i posegregowali. W niedalekiej przyszłości przedłożą je w formie wniosku pod rozwagę jasielskim władzom. Ponadto zaproponują burmistrzowi, aby trasę spaceru miasto nazwało „Szlakiem 650-lecia Jasła” a w parku miejskim umieściło kilkanaście tabliczek informujących o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Jasła oraz zasługach najwybitniejszych jaślan.

Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że jego założenia zostały zrealizowane.

Łukasz Belniak: Dzięki przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spaceru dowiedzieliśmy się o różnych problemach pewnego wycinka przestrzeni naszego miasta, których na co dzień się nie zauważa. Mam odczucie, że gdyby pewne działania zostały wprowadzone, większość osób spacerujących po tym rejonie zauważyłoby ich efekty i je doceniło. Miałem swoje zdanie na temat plusów i minusów tego obszaru miasta, podczas spaceru dowiedziałem się, jak postrzegają go inni jaślanie, w różnym wieku. Myślę, że pewne działania poprawiające wizerunek tej skądinąd pięknej części Jasła możemy wykonać sami (np. pozbieranie śmieci), lecz są i takie, których bez wsparcia władz miejskich nie da się zrealizować.

Łukasz Belniak

Erwin Dedo: W trakcie realizowania projektu uzyskałem wiele informacji na temat części naszego miasta, która została objęta spacerem. Dzięki niemu przyjrzeliśmy się kilkunastu miejscom. Oceniliśmy ich stan, przyglądaliśmy się, jak funkcjonują. Wraz z kolegą Łukaszem oraz innymi uczestnikami spaceru uznaliśmy, że po podjęciu pewnych konkretnych działań przestrzeń tą można uczynić jeszcze bardziej korzystną dla mieszkańców. Myślę, że dzięki realizowanemu projektowi i wprowadzeniu w życie wysuniętych wspólnie wniosków, wraz z władzami miasta zmienimy na lepsze przynajmniej ten wycinek Jasła. Chcemy, abyśmy jako ludzie młodzi również mieli swój wkład w rozwój miasta w roku jubileuszu jego 650-lecia.

Erwin Dedo

W spacerze wzięli udział m.in.: inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle Joanna Pawelec, członkowie zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego w osobach prezesa Wiesława Hapa (społecznik, historyk i regionalista), wiceprezesa Andrzeja Gawlewicza (architekt, autor projektów kilku jasielskich pomników), Katarzyny Barzyk (polonistka i regionalistka), Tomasza Kasprzyka (artysta fotografik, przewodniczący zarządu osiedla „Śródmieście”, pracownik JDK), Łukasza Kotulaka (socjolog, politolog i działacz społeczny), jak również Krystyna Filip (germanistka) oraz uczniowie jasielskich szkół i harcerze.

jh 
/fot. Kinga Czerwińska/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ łodyniec
dnia 02.04.2015, 10:38
Ocena
komentarza:
5
rośnie nam kolejnych dwóch (w przyszłości) pierdzistołków

łohohohhohoohhohohohho
@ dragoness
dnia 03.04.2015, 10:12
Ocena
komentarza:
-1
A redakcja na poziomie, bo zostawia tylko komentarze inteligentne, wyważone i na temat. Gratulacje.
@ alex
dnia 04.04.2015, 15:31
Ocena
komentarza:
4
Twoje są na poziomie.
@ alex
dnia 05.04.2015, 15:55
Ocena
komentarza:
2
Ja na Twoim miejscu bałabym się wyjść z domu. Znajdzie się jeden sprawiedliwy...
@ dragoness
dnia 06.04.2015, 17:26
Ocena
komentarza:
-1
Uważaj rybeńko. Zbliżasz się niebezpiecznie do gróźb karalnych. Co? Zrobisz to sam/a, czy kogoś wynajmiesz?
@ do Kijakowej
dnia 06.04.2015, 22:15
Ocena
komentarza:
2
Nareszcie kogoś ruszyło.Brawo. Czekam na efekt. Wszystko ma swój koniec.
@ KNUR
dnia 03.04.2015, 17:56
Ocena
komentarza:
0
Ta młodzież już zeszła na złą drogę. Jeśli chcą coś zrobić to niech pomogą bezinteresownie bez rozgłosu i fotek. Oni ubiegają się o mandat. Z głodu będziecie zdychać jeśli polska będzie dalej szła w tym właśnie kierunku w którym idzie.
@ JURAS
dnia 07.04.2015, 08:48
Ocena
komentarza:
3
Co się czepiacie młodych ?! Chcą coś zrobić pożytecznego i mają na to wsparcie, pozwólcie to zrobić. Ja popieram. Brawo chłopaki !!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Janusz Szewczyk nie jest już dyrektorem JDK-u

  Janusz Szewczyk od siedmiu lat był dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury. Dzisiaj żegna się z pracą w instytucji kultury. Od jutra jego obowiązki będzie pełnić Helena Gołębiowska.

 • Sięgnij po zdrowie z Naszym Bio

   

  Zdrowie ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Coraz częściej dbamy o to, co jemy poszukując produktów ekologicznych. Teraz są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Od niedawna w Jaśle można kupić je w sklepie prowadzonym przez ekologiczne gospodarstwo rolne w Dębowcu.

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105