Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Odbyli "spacer badawczy" po centrum miasta

8

W nawiązaniu do 650. rocznicy nadania Jasłu praw miejskich Łukasz Belniak i Erwin Dedo, ubiegający się o mandaty posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży uczniowie Gimnazjum nr 2, zorganizowali spacer po jasielskim parku i jego okolicy. Celem powziętego przez nich przedsięwzięcia była analiza poziomu wykorzystania lokalnej przestrzeni publicznej w kontekście konkretnych potrzeb mieszkańców.

Spacer odbył się w zeszłosobotnie popołudnie. Mimo fatalnej pogody, zimna i padającego deszczu, wzięło w nim udział blisko dwadzieścia osób. Wyposażone w przygotowane przez młodych jaślan mapki z trasą wędrówki przez półtorej godziny penetrowały obszar centrum Jasła o zasięgu od skweru św. Antoniego do skweru Zenona Soboty przy pomniku Armii Krajowej, zapoznając się z jego przestrzenią, m.in. historyczno-przyrodniczą. Uczestnicy spaceru wspólnie zastanawiali się nad działaniami, które umożliwiłyby lepsze jej wykorzystanie, na bieżąco notując swoje uwagi wobec konkretnych miejsc i sporządzając dokumentację fotograficzną.

Po zakończeniu spaceru Łukasz i Erwin zebrali od pozostałych spacerowiczów ich notatki, które następnie spisali i posegregowali. W niedalekiej przyszłości przedłożą je w formie wniosku pod rozwagę jasielskim władzom. Ponadto zaproponują burmistrzowi, aby trasę spaceru miasto nazwało „Szlakiem 650-lecia Jasła” a w parku miejskim umieściło kilkanaście tabliczek informujących o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Jasła oraz zasługach najwybitniejszych jaślan.

Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że jego założenia zostały zrealizowane.

Łukasz Belniak: Dzięki przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spaceru dowiedzieliśmy się o różnych problemach pewnego wycinka przestrzeni naszego miasta, których na co dzień się nie zauważa. Mam odczucie, że gdyby pewne działania zostały wprowadzone, większość osób spacerujących po tym rejonie zauważyłoby ich efekty i je doceniło. Miałem swoje zdanie na temat plusów i minusów tego obszaru miasta, podczas spaceru dowiedziałem się, jak postrzegają go inni jaślanie, w różnym wieku. Myślę, że pewne działania poprawiające wizerunek tej skądinąd pięknej części Jasła możemy wykonać sami (np. pozbieranie śmieci), lecz są i takie, których bez wsparcia władz miejskich nie da się zrealizować.

Łukasz Belniak

Erwin Dedo: W trakcie realizowania projektu uzyskałem wiele informacji na temat części naszego miasta, która została objęta spacerem. Dzięki niemu przyjrzeliśmy się kilkunastu miejscom. Oceniliśmy ich stan, przyglądaliśmy się, jak funkcjonują. Wraz z kolegą Łukaszem oraz innymi uczestnikami spaceru uznaliśmy, że po podjęciu pewnych konkretnych działań przestrzeń tą można uczynić jeszcze bardziej korzystną dla mieszkańców. Myślę, że dzięki realizowanemu projektowi i wprowadzeniu w życie wysuniętych wspólnie wniosków, wraz z władzami miasta zmienimy na lepsze przynajmniej ten wycinek Jasła. Chcemy, abyśmy jako ludzie młodzi również mieli swój wkład w rozwój miasta w roku jubileuszu jego 650-lecia.

Erwin Dedo

W spacerze wzięli udział m.in.: inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle Joanna Pawelec, członkowie zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego w osobach prezesa Wiesława Hapa (społecznik, historyk i regionalista), wiceprezesa Andrzeja Gawlewicza (architekt, autor projektów kilku jasielskich pomników), Katarzyny Barzyk (polonistka i regionalistka), Tomasza Kasprzyka (artysta fotografik, przewodniczący zarządu osiedla „Śródmieście”, pracownik JDK), Łukasza Kotulaka (socjolog, politolog i działacz społeczny), jak również Krystyna Filip (germanistka) oraz uczniowie jasielskich szkół i harcerze.

jh 
/fot. Kinga Czerwińska/

Napisany dnia: 02.04.2015, 06:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 02.04.2015, 10:38
Ocena
komentarza:
5
rośnie nam kolejnych dwóch (w przyszłości) pierdzistołków

łohohohhohoohhohohohho
@ dragoness
dnia 03.04.2015, 10:12
Ocena
komentarza:
-1
A redakcja na poziomie, bo zostawia tylko komentarze inteligentne, wyważone i na temat. Gratulacje.
@ alex
dnia 04.04.2015, 15:31
Ocena
komentarza:
4
Twoje są na poziomie.
@ alex
dnia 05.04.2015, 15:55
Ocena
komentarza:
2
Ja na Twoim miejscu bałabym się wyjść z domu. Znajdzie się jeden sprawiedliwy...
@ dragoness
dnia 06.04.2015, 17:26
Ocena
komentarza:
-1
Uważaj rybeńko. Zbliżasz się niebezpiecznie do gróźb karalnych. Co? Zrobisz to sam/a, czy kogoś wynajmiesz?
@ do Kijakowej
dnia 06.04.2015, 22:15
Ocena
komentarza:
2
Nareszcie kogoś ruszyło.Brawo. Czekam na efekt. Wszystko ma swój koniec.
@ KNUR
dnia 03.04.2015, 17:56
Ocena
komentarza:
0
Ta młodzież już zeszła na złą drogę. Jeśli chcą coś zrobić to niech pomogą bezinteresownie bez rozgłosu i fotek. Oni ubiegają się o mandat. Z głodu będziecie zdychać jeśli polska będzie dalej szła w tym właśnie kierunku w którym idzie.
@ JURAS
dnia 07.04.2015, 08:48
Ocena
komentarza:
3
Co się czepiacie młodych ?! Chcą coś zrobić pożytecznego i mają na to wsparcie, pozwólcie to zrobić. Ja popieram. Brawo chłopaki !!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105