Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Okna do domu - na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać okna do domu jednorodzinnego? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien? Najważniejsze parametry techniczne. Wiele ważnych informacji. Sprawdź!

Jakie okna do domu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Budowa domu jednorodzinnego to spore przedsięwzięcie, które wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Z inwestycją tą wiąże się wiele nerwów i stresu, wynikających z konieczności podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór stolarki okiennej. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli okien. Różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale również parametrami technicznymi. Warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom, by dopasować stolarkę okienną do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu jednorodzinnego? Odpowiadamy!

Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?

Wybór stolarki okiennej to jedna z najważniejszych decyzji, którą przychodzi podjąć inwestorowi podczas budowy domu. W sprzedaży dostępnych jest tyle rodzajów okien, że trudno jest się na coś zdecydować. Szczególnie istotna jest trwałość, solidna konstrukcja, komfort cieplny oraz bezpieczeństwo.

Najpopularniejszym materiałem, wykorzystywanym do produkcji stolarki okiennej jest niewątpliwie PVC. Okna PVC wbrew pozorom są bardzo trwałe - mogą posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, zachowując świetny wygląd. Nie wymagają konserwacji, co niewątpliwie jest sporą zaletą. Okna plastikowe posiadają także bardzo dobre parametry izolacyjne i akustyczne. Ponadto są niezwykle lekkie i wygodne w użytkowaniu. Nowoczesne technologie produkcji okien PVC umożliwiają tworzenie stolarki w wielu rozmiarach i kształtach, co umożliwia dopasowanie jej do niemal każdego otworu okiennego. Atutem jest także atrakcyjna cena.

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się okna drewniane. Nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale również wysoką jakość. Okna z drewna charakteryzują się świetną izolacyjnością termiczną i dźwiękową. Ponadto są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia i w stu procentach naturalne. W przeciwieństwie do okien PVC nie są wrażliwe na działanie zmiennych temperatur. Stolarka drewniana pomaga tworzyć w domu korzystny dla zdrowia mikroklimat. Drewno samo w sobie jest ciężkie, twarde i masywne, co sprawia, że doskonale nadaje się do produkcji dużych przeszkleń. Wybierając okna drewniane do domu jednorodzinnego, pamiętajmy o ich regularnej konserwacji.

W sprzedaży możemy spotkać też okna aluminiowe. Mają one mnóstwo zalet. Przede wszystkim są trwałe, odporne na korozję oraz uszkodzenia. Nie zmieniają właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych. Aluminiowa stolarka okienna posiada też dobre parametry termoizolacyjne, ponieważ do jej produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości materiały izolujące. Wybierając okna z aluminium, trzeba mieć na uwadze, iż są bardzo zimne w dotyku. Co więcej, gdy rama ulegnie uszkodzeniu, w żaden sposób nie można jej naprawić - pozostaje jedynie wymiana.

Niezależnie od tego, na jakie okna do domu jednorodzinnego się zdecydujemy, wszystkie łączy jedna wspólna cecha, a mianowicie wybór dobrej oferty. Firma Okno-Best z Jasła zajmuje się kompleksową obsługą Klientów. Zapewnia darmową wycenę, pomiary, transport, a także gwarancję na montaż, który przeprowadzają doświadczeni fachowcy. Ponadto wymiana okien w remontowanym budynku pozwala na skorzystanie z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Okno-Best oferuje pomoc w wypełnianiu wniosku o uzyskanie dofinansowania. W asortymencie firmy znajdują się wyłącznie produkty sprawdzonych, cenionych marek, takich jak Salamander, Veka, Kömmerling, Rehau czy Aluplast.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając okna do domu jednorodzinnego? - Najważniejsze parametry okien

Współczynnik przenikania ciepła

Stolarka okienna niewątpliwie pochłania sporą część budżetu. Kupując okna do domu jednorodzinnego, chcemy mieć gwarancję dobrze zainwestowanych pieniędzy. Podstawowym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest współczynnik przenikania ciepła. Określa on ilość ciepła przepływającą przez każdy metr kwadratowy okna. Im wartość U jest mniejsza, tym mniejsze są straty ciepła w budynku. Zgodnie z obowiązującymi normami, w budownictwie jednorodzinnym można montować okna, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,9 W/(m2·K). W przypadku domów pasywnych najczęściej wybiera się modele, gdzie współczynnik wynosi 0,8 W/(m2·K). Zakup okien o niskim współczynniku przenikania ciepła jest bardzo opłacalny, ponieważ maleje zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania domu. W związku z tym rachunki za ogrzewanie mogą być o kilka procent niższe.

Dźwiękoszczelność

Kolejnym, równie istotnym parametrem jest dźwiękoszczelność. O oknach niwelujących hałas powinny pomyśleć przede wszystkim osoby mieszkające w pobliżu dużych i ruchliwych ulic, a także lotnisk, linii kolejowych oraz zakładów produkcyjnych. Inwestycja w modele dźwiękoszczelne to strzał w dziesiątkę dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim pociechom spokojny sen. Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) wyrażany jest w decybelach. Im wyższa wartość, tym okno jest cichsze. Stojąc przed zakupem stolarki okiennej, warto dobrze zastanowić się, który model zapewni nam komfort akustyczny. Standardowe okna posiadają izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. Taki wynik będzie satysfakcjonujący dla mieszkańców spokojnych wsi lub podmiejskich miejscowości. W przypadku, gdy gwar jest wyjątkowo uciążliwy, trzeba będzie rozważyć okna o współczynniku Rw wynoszącym minimum 35 dB. Przy czym warto wiedzieć, że najwyższy poziom redukcji hałasu wynosi 45 dB.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Dobre okna powinny nie tylko zatrzymywać ciepło i skutecznie tłumić hałas, ale również zapewniać bezpieczeństwo domownikom. Współczesna stolarka okienna wyposażana jest w systemy, które uniemożliwiają złodziejowi przedostanie się do środka. W oknach antywłamaniowych najczęściej stosuje się szyby wzmocnione, składające się z dwóch tafli szkła. W momencie zbicia poszczególne fragmenty okna nie rozpryskują się, lecz pozostają na swoim miejscu. Równie często wykorzystuje się specjalną folię antywłamaniową, która naklejana na taflę szkła, utrudnia jego zbicie. Producenci okien często wyposażają je w rolki antywyważeniowe, które z kolei blokują wyważenie całego skrzydła. Złodziej korzystający z podstawowych narzędzi, do których należą m.in łom, przecinak, czy łamak nie jest w stanie sforsować okna. Przed wtargnięciem nieproszonych gości do wnętrza domu chronią także odpowiednie okucia oraz specjalny rodzaj klamek (klamki na kluczyk bądź klamki z przyciskiem).

Design

Z punktu widzenia użytkownika, parametry techniczne okien wydają się być najważniejsze. Niemniej jednak, równie istotny jest design stolarki otworowej. Należy zadbać o to, by okna współgrały z wyglądem budynku oraz jego najbliższym otoczeniem. Jeśli zdecydowaliśmy się na okna PVC, warto dopasować ich kolor do barwy dachu oraz stylistyki elewacji. Trzeba nadmienić, że w przypadku okien plastikowych możliwe jest zastosowanie okleiny imitującej inną strukturę, np. drewno, co prezentuje się naprawdę imponująco. Okna PVC bez trudu można dopasować do różnych stylów aranżacyjnych. Okna drewniane same w sobie stanowią wspaniałą dekorację budynku. Zachwycają niepowtarzalnym wyglądem, naturalnością, jak również trwałością i funkcjonalnością. Pasują zarówno do architektury klasycznej, jak i nowoczesnej, czy rustykalnej. W zależności od preferencji inwestorzy mogą zdecydować się na jasne bądź ciemne odcienie drewna. Natomiast okna aluminiowe pasują do minimalistycznych budynków. Rewelacyjnie sprawdzą się we wnętrzach, gdzie są duże przeszklenia. Mimo prostej formy wyglądają niesamowicie.

Prawidłowe osadzenie okna - klucz do satysfakcji

Nawet najwyższej jakości okna nie będą dobrze spełniały swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane. Dlatego zadanie to warto powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Osadzenie okna powinno zostać dokładnie zaplanowane. Najlepiej, gdy nastąpi to po wylaniu posadzek betonowych oraz kładzeniu tynków. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie otworów okiennych. Trzeba koniecznie wyrównać ich powierzchnię, pozbywając się wszelkich nierówności. Ściany powinny być idealnie proste. Wstawiając skrzydło należy zwrócić uwagę, czy odległość od muru po bokach i od góry jest jednakowa. Z kolei u dołu trzeba przewidzieć miejsce na parapet. Skrzydło należy unieruchomić w otworze za pomocą klinów i przystąpić do montażu ościeżnicy. Bardzo ważne jest wykonanie izolacji pomiędzy oknem a murem. Zachowanie obiecanych przez producenta parametrów w głównej mierze zależy od staranności. Firma Okno-Best jest jednym z liderów w dostarczaniu i montażu stolarki okiennej. Dostarczana stolarka okienna jest gwarancją niezawodności. Nie czekaj i już dziś zapytaj o okna Jasło!

Podsumowanie

Trudno jest wyobrazić sobie dom bez okien. To właśnie one dostarczają nam odpowiednią ilość światła dziennego, chronią przed zimnem, hałasem oraz zapewniają bezpieczeństwo. Wybór stolarki okiennej w pierwszej chwili może wydawać się bardzo skomplikowaną kwestią. Nie jest to jednak nic trudnego. Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych właściwości, które przekładają się na komfort użytkowania. Najważniejsze parametry techniczne okien to współczynnik przenikania ciepła, izolacyjność akustyczna oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie bez znaczenia jest również ich wygląd. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni montaż stolarki otworowej. Bez tego nawet najdroższe okna nie będą spełniały swoich funkcji.

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 07.05.2022, 09:00

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657