Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ostatnie pożegnanie Anny Kopeć z Sowiny

12

Kobieta, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów przeżyła szczęśliwie 97 lat. Anna Kopeć z Sowiny otrzymała za zasługi medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu miała obchodzić kolejne urodziny. Zmarła w minioną niedzielę.

Dzisiaj (27 marca br.) o godzinie 11.00 w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie odbędzie się pogrzeb Anny Kopeć, zasłużonej mieszkanki, która w 1942 r. podczas okupacji niemieckiej nie odmówiła pomocy żydowskiej rodzinie. Jako młoda kobieta mająca własną rodzinę i dziecko, pomimo trwającego terroru podjęła to ryzyko.

Część rodziny Kruegerów zginęła, ale córkom Abrahama i Heleny udało się przeżyć wojnę i wyjechać do USA. Wiele lat później Annie Kopeć udało się wyjechać do Stanów Zjednoczonych i ponownie spotkać z ocalonymi dziewczętami.

W 2003 r. Anna i jej mąż Stanisław zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. 13 lutego br. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta dla Anny Kopeć za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, z rąk wojewody podkarpackiego w imieniu mamy odebrała córka Teresa Frączek wraz z mężem.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się o odznace przyznanej mi przez prezydenta Andrzeja Dudę. To dla mnie ogromne wyróżnienie – powiedziała tuż po tym wydarzeniu Anna Kopeć z Sowiny.

Zmarła w wieku 97 lat.

Rodzinie Anny Kopeć składamy najszczersze kondolencje.

id

Napisany dnia: 27.03.2018, 08:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Czarni Jasło
dnia 27.03.2018, 08:36
Ocena
komentarza:
70
Wielki Szacunek dla tej niezwykłej kobiety.
@ Ggg
dnia 27.03.2018, 15:46
Ocena
komentarza:
10
Wspaniała kobieta... dzisiejsze nastolatki nie przeżyłyby takoch czasów. Popełniałyby seryjne samobójstwa.
@ łodyniec
dnia 27.03.2018, 08:56
Ocena
komentarza:
36
Takie byly nasze babki i jak im teraz zydzi odplacaja ...
@ podlas
dnia 27.03.2018, 11:50
Ocena
komentarza:
-19
A czym niby odplacaja? Ale konkretnie. Czy tym ze protestuja przeciw temu zeby karac tych ktorzy twierdza ze Polacy wydawali Zydow? I ze Polacy przejmowali mienie i nieruchomosci pozydowskie? W mojej miejscowosci w powiecie jasielskim wiele osob do teraz nie moze swobodnie dysponowac nieruchomosciami bo nie maja aktow wlasnosci na cos co jest mieniem pozydowskim. I co? Czy ochrona wlasnosci to tylko jakis pusty frazes?
Czyli ci ludzie nagle dzieki PIS mogliby nareszcie spac spokojnie? I niema to sie nijak do pretensji Polakow wysiedlonych z Kresow? Typowy relatywizm Polaka...
@ Jaa
dnia 27.03.2018, 09:29
Ocena
komentarza:
34
Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie.
@ .
dnia 27.03.2018, 09:33
Ocena
komentarza:
16
wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie
@ bogda 68
dnia 27.03.2018, 10:21
Ocena
komentarza:
13
Spoczywaj w pokoju Pani Anno.
@ Dmograf
dnia 27.03.2018, 10:37
Ocena
komentarza:
26
97 lat piękny wiek ta Pani dożyła. Dobro wraca jednak. Spoczywaj w pokoju z innymi
@ Współczująca
dnia 27.03.2018, 13:10
Ocena
komentarza:
15
Niech Dobry Bóg trzyma wspaniałą panią Annę za rękę.Wymowna data śmierci-Niedziela Palmowa.Takiej osoby będzie brak.Dojdzie tam,gdzie nie będzie przemijać..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657