Strona główna

Ostatnie pożegnanie Anny Kopeć z Sowiny

12
Napisany dnia: 27.03.2018, 08:00 , Tagi: Brak

Kobieta, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów przeżyła szczęśliwie 97 lat. Anna Kopeć z Sowiny otrzymała za zasługi medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu miała obchodzić kolejne urodziny. Zmarła w minioną niedzielę.

Dzisiaj (27 marca br.) o godzinie 11.00 w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie odbędzie się pogrzeb Anny Kopeć, zasłużonej mieszkanki, która w 1942 r. podczas okupacji niemieckiej nie odmówiła pomocy żydowskiej rodzinie. Jako młoda kobieta mająca własną rodzinę i dziecko, pomimo trwającego terroru podjęła to ryzyko.

Część rodziny Kruegerów zginęła, ale córkom Abrahama i Heleny udało się przeżyć wojnę i wyjechać do USA. Wiele lat później Annie Kopeć udało się wyjechać do Stanów Zjednoczonych i ponownie spotkać z ocalonymi dziewczętami.

W 2003 r. Anna i jej mąż Stanisław zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. 13 lutego br. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta dla Anny Kopeć za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, z rąk wojewody podkarpackiego w imieniu mamy odebrała córka Teresa Frączek wraz z mężem.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się o odznace przyznanej mi przez prezydenta Andrzeja Dudę. To dla mnie ogromne wyróżnienie – powiedziała tuż po tym wydarzeniu Anna Kopeć z Sowiny.

Zmarła w wieku 97 lat.

Rodzinie Anny Kopeć składamy najszczersze kondolencje.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Czarni Jasło
dnia 27.03.2018, 08:36
Ocena
komentarza:
70
Wielki Szacunek dla tej niezwykłej kobiety.
@ Ggg
dnia 27.03.2018, 15:46
Ocena
komentarza:
10
Wspaniała kobieta... dzisiejsze nastolatki nie przeżyłyby takoch czasów. Popełniałyby seryjne samobójstwa.
@ łodyniec
dnia 27.03.2018, 08:56
Ocena
komentarza:
36
Takie byly nasze babki i jak im teraz zydzi odplacaja ...
@ podlas
dnia 27.03.2018, 11:50
Ocena
komentarza:
-19
A czym niby odplacaja? Ale konkretnie. Czy tym ze protestuja przeciw temu zeby karac tych ktorzy twierdza ze Polacy wydawali Zydow? I ze Polacy przejmowali mienie i nieruchomosci pozydowskie? W mojej miejscowosci w powiecie jasielskim wiele osob do teraz nie moze swobodnie dysponowac nieruchomosciami bo nie maja aktow wlasnosci na cos co jest mieniem pozydowskim. I co? Czy ochrona wlasnosci to tylko jakis pusty frazes?
Czyli ci ludzie nagle dzieki PIS mogliby nareszcie spac spokojnie? I niema to sie nijak do pretensji Polakow wysiedlonych z Kresow? Typowy relatywizm Polaka...
@ Jaa
dnia 27.03.2018, 09:29
Ocena
komentarza:
34
Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie.
@ .
dnia 27.03.2018, 09:33
Ocena
komentarza:
16
wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie
@ bogda 68
dnia 27.03.2018, 10:21
Ocena
komentarza:
13
Spoczywaj w pokoju Pani Anno.
@ Dmograf
dnia 27.03.2018, 10:37
Ocena
komentarza:
26
97 lat piękny wiek ta Pani dożyła. Dobro wraca jednak. Spoczywaj w pokoju z innymi
@ Współczująca
dnia 27.03.2018, 13:10
Ocena
komentarza:
15
Niech Dobry Bóg trzyma wspaniałą panią Annę za rękę.Wymowna data śmierci-Niedziela Palmowa.Takiej osoby będzie brak.Dojdzie tam,gdzie nie będzie przemijać..
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kuba Procanin znów staje do walki z rakiem

   

  Tego chłopaka nikomu nie trzeba przedstawiać. Kuba Procanin, zaledwie dwa tygodnie temu wraz z kolegami z drużyny cieszył się z awansu do II ligi. Teraz siatkarza z Jasła czeka kolejna trudna walka, w której rywalem jest nowotwór.

 • Grzegorz Schetyna był w Jaśle

  Do Jasła przyjechał szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, a wraz z nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz posłowie Joanna Frydrych i Zdzisław Gawlik. Politycy spotkali się ze strażakami, którzy przez całą noc zabezpieczali domy jaślan przed podtopieniami...

 • Mateusz Mijal i jego nowy singiel

  "Wiem już czego chce"- to tytuł nowego singla Mateusza Mijala. Czy utwór stanie się hitem tegorocznych wakacji? - Jest to taneczny utwór połączony z nowoczesnym brzmieniem – zdradza artysta.

 • PILNE! Ropa przekroczyła stan alarmowy. W powiecie liczne podtopienia

   

  Na rzece Ropie przekroczony został stan alarmowy. W wielu miejscowościach powiatu jasielskiego dochodzi do lokalnych podtopień.

 • Smród nas zabija!

  Okropny fetor, brud, szczury, zanieczyszczona woda w studni - skarżą się mieszkańcy Wolicy, którzy mają dość życia w sąsiedztwie firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów komunalnych. Uważają, że taka działalność nie powinna powstać na osiedlu domów jednorodzinnych.

 • LOTOS zagra z jasielską „Szóstką”

   

  W Jaśle powstanie nowy ośrodek dla młodych sportowców. Wszystko w ramach rozszerzenia programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. Dzisiaj doszło do parafowania umowy, w ramach, której beneficjentem programu będzie szkółka piłkarska UKS „Szóstka” Jasło.

 • Wandalom się upiekło!

  Końcem lutego w wielu miejscach miasta Jasła zniszczona została elewacja budynków m.in. firm, szkół oraz bloków mieszkalnych. Właściciele złożyli wnioski o ściganie sprawców, których do tej pory nie ustalono. Sprawa została umorzona.

 • Nauczyciele stracą pracę

  W wyniku reformy oświaty kilkunastu nauczycielom ze szkół podstawowych grozi utrata pracy. Władze miasta czynią starania, aby pedagodzy mieli szansę zatrudnienia w szkołach ponadgimnazjalnych...

 • Wiosenna wyprzedaż „U Leona”. Rabaty nawet do -50%

   

  Tylko teraz w sklepie „U Leona” rabaty nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach kabiny prysznicowe oraz ceramika sanitarna.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105