Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Oszukiwał w sieci - usłyszał 57 zarzutów

12

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą jasielskiej komendy zakończyli postępowanie przygotowawcze w sprawie oszustw internetowych. Gromadzony przez kilka miesięcy materiał dowodowy pozwolił na wykrycie 57 przestępstw. Podejrzany 26-letni mieszkaniec powiatu jasielskiego przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Początek tej sprawie dało zawiadomienie Biura Antyfraudowego Departamentu Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego w Warszawie, które trafiło do jasielskiej komendy Policji we wrześniu ubiegłego roku. Zawarto w nim informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na wykorzystaniu do celów przestępczych rachunku bankowego należącego do 26-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Sprawą zajęli się specjaliści ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Już na etapie pierwszych czynności sprawdzających oraz kompletowania materiału dowodowego okazało się, że wskazany 26-latek posługuję się dwoma rachunkami bankowymi, a prowadzona przez niego nielegalna działalność może mieć zasięg ogólnopolski.

Mechanizm działania oszusta był prosty. Mężczyzna działając z zamiarem oszukania kupujących, zamieszczał na portalach społecznościowych ogłoszenia oferując do sprzedaży różnego rodzaju elektronarzędzia. Pokrzywdzeni po uzgodnieniu szczegółów transakcji wpłacali na wskazane rachunki bankowe ustaloną kwotę, po czym nie otrzymywali zakupionego towaru i nie mogli odzyskać pieniędzy.

W trakcie prowadzonego dochodzenia śledczy przez kilka miesięcy żmudnie gromadzili materiał dowodowy i przy współpracy z policjantami innych jednostek docierali do pokrzywdzonych osób zamieszkujących na terenie całego kraju.

Śledczy ustalili, że podejrzany 26-latek oszukał w ten sposób 57 osób. Łącznie zgromadził na swoich kontach ponad 18 tys. zł. Podczas przesłuchania przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył wyjaśnienia. Niebawem sprawą zajmie się sąd, który zadecyduje o losie 26-latka. Za popełnione oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:

- korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat,

- sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze,

- preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,

- nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów,

- zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.

KPP w Jaśle

Napisany dnia: 22.06.2022, 12:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ bożydar666
dnia 22.06.2022, 12:51
Ocena
komentarza:
12
9 miesięcy sprawdzenie w banku z czyich kont frajerowi wplacano?
Jest szybkość ,nie ma co hihi
@ Monika
dnia 22.06.2022, 16:56
Ocena
komentarza:
-3
[komentarz nie na temat]
@ Jasiek
dnia 22.06.2022, 15:17
Ocena
komentarza:
-13
Bo kto myślący logicznie najpierw płaci za towar, dostaję towar płacę kurierowi. Czasem to mi nie żal takich lekkomyślnych kupujących.Bo to nie sklep że wybieram towar i płacę tylko internet gdzie nawet nie masz szansy oglądać towaru w rzeczywistości tylko na obrazku.
@ Stary
dnia 22.06.2022, 15:32
Ocena
komentarza:
11
A co ma kurier do zawartosci paczki jego nie interesuje co dostarcza czy banana czy malpe ??
@ xxxxx
dnia 22.06.2022, 17:07
Ocena
komentarza:
2
Ale przy kurierze sprawdzisz
@ Mariusz
dnia 22.06.2022, 18:24
Ocena
komentarza:
7
Jaśkowi chodziło o to że kto myślący robi przedpłatę za towar na olx prywatnej osobie w dodatku za podejrzanie niską cenę za towar tu się zgadzam w 100% to nie jest allegro gdzie można w łatwy sposób zweryfikować sprzedawcę.
@ Norm
dnia 23.06.2022, 09:28
Ocena
komentarza:
-1
Ale jasiek tego nie zrozumie
@ Memek
dnia 22.06.2022, 18:22
Ocena
komentarza:
2
Czyżby nasz oszust pochodził z Mytarzy? Bo tam też taki jeden oszust mieszka.
@ Mariuszek
dnia 22.06.2022, 19:15
Ocena
komentarza:
-12
Ja ogólnie uznaję zasadę, że frajer jest po to żeby go doić. Chłop znalazł niszę na rynku i ją zapełnił. Dziękuje za wypowiedź
@ Passat
dnia 22.06.2022, 19:29
Ocena
komentarza:
3
Tomasza M. nie przelicytuje
@ Minus dodatni
dnia 22.06.2022, 22:49
Ocena
komentarza:
1
Ta, takim tylko pupe wychłostać ze 100 razy wierzbową witką tak żeby se nie siadł 2 tygodnie na taborecie to nie będą oszukiwali
@ Oszukany
dnia 24.06.2022, 21:48
Ocena
komentarza:
0
Komenda jasielska przecież nie zajmuje się oszustwami do 350 zł ze względu na niską szkodliwość czynu tutaj jest wg policji jasielskiej nisza
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ciężka praca nagrodzona – najlepsi uczniowie uhonorowani

   

  Aż 129 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało w tym roku Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Najcenniejsza z nich wszystkich statuetka Bartłomieja z Jasła trafiła do Igora Sudyki – ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

 • Radni domagają się umów o pracę dla dwóch pracowników interwencyjnych

  Radni miejscy po raz kolejny podnoszą kwestię zatrudnienia na umowę o pracę dwóch z sześciu pracowników interwencyjnych nieprzypisanych do żadnych obiektów, utrzymujących czystość i porządek w mieście Jaśle...

 • Letnie promocje w DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle

   

  Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały moment na rozpoczęcie, niekiedy odkładanego od dawna remontu łazienki. Szczególnie, że teraz można skorzystać z promocji na wybrane elementu asortymentu, jakie dla swoich klientów przygotował DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty na zakup ceramiki sanitarnej i kabin prysznicowych przy zakupie płytek.

 • Motocyklista zderzył się z jaguarem. Zginął 47-letni kierowca jednośladu

  Dzisiaj przed godziną 18. na dk 28 w Skołyszynie doszło do wypadku drogowego, w którym zginął 47-letni motocyklista, mieszkaniec gminy Skołyszyn.

   

 • Miasto Jasło przekaże ponad 100 tys. zł jasielskiemu szpitalowi na zakup sprzętu diagnostycznego

   

  Samorząd Miasta Jasła, przekaże Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle ponad 100 tys. zł w formie dotacji celowej na zakup aparatów diagnostycznych do wykonywania badań echa serca i kolonoskopii. Decyzję w tej sprawie, podjęli w miniony poniedziałek, miejscy radni.   

 • Pranie dywanów metodą na „WSKROŚ”. Pierwsza taka pralnia w Jaśle!

   

  Decydując się na oddanie dywanów do pralni, postaw na profesjonalistów. Teraz będzie to łatwiejsze. W Jaśle rozpoczęła działalność pralnia dywanów, która potrafi przywrócić dywanom świeżość i czystość dzięki praniu metodą na "wskroś". 

 • Poszukiwany listem gończym były policjant trafił do aresztu

  Tomasz G., były funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle poszukiwany listem gończym trafił do aresztu. Mężczyzna sam zgłosił się na policję. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie uprawnień i łapownictwo.

 • Gotowi na świetną zabawę? Do Jasła przyjechało wesołe miasteczko!

   

  Tradycyjnie, już na tydzień przed Dniami Jasła, do miasta zawitało wesołe miasteczko. Teren przy obiektach sportowych jasielskiego MOSiR-u zamienił się w prawdziwe centrum rozrywki. Na dzieci i młodzież w każdym wieku oraz dorosłych czeka mnóstwo atrakcji.

 • ZS w Trzcinicy ma coraz lepsze warunki do uprawiania sportów

  Dzisiaj w Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy odbyło się uroczyste oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej oraz przewiązki, która dotychczas była wykorzystywana do treningów lekkoatletycznych...

 • Burmistrz Ryszard Pabian z wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

   

  Podczas poniedziałkowej 64. sesji Rady Miejskiej Jasła, przeprowadzono głosowania nad uchwałami w sprawie udzielenia Ryszardowi Pabianowi wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Jasła z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Poprzedziła je debata nad szczegółowym raportem o stanie Miasta Jasła za ubiegły rok. Ostatecznie, decyzją radnych miejskich, burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi udzielone zostało wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu.

 • Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach na rok szkolny 2022/2023

   

  Kończysz szkołę podstawową! Zapoznaj się z naszą ofertą, opracowaną z myślą właśnie o Tobie! Oprócz  sprawdzonych  form, mamy dla Ciebie  nowe rozwiązania!

 • Ranking pożyczek online – gdzie szukać najtańszych pożyczek?

   

  Trudna sytuacja finansowa zmusza wielu Polaków do rygorystycznej kontroli i ograniczenia swoich wydatków. Niestety bywa, że nawet takie wyrzeczenia nie zawsze mogą uratować budżet domowy. W takim przypadku warto rozważyć inne możliwości na wsparcie finansowe. Pożyczki online cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów. I to właśnie one mogą okazać się pomocnym rozwiązaniem w kryzysowych sytuacjach. Gdzie zatem szukać najtańszych pożyczek? Na czym dokładnie polega ranking pożyczek online?

 • Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Dzięki Projektom Specjalnym, każdy kinomaniak, z łatwością znajdzie w repertuarze krośnieńskiego Kina Helios, ciekawe propozycje. Tym razem na dużym ekranie będzie można zobaczyć jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. „Lingui” to podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657