Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Jaśle świętuje 50-lecie istnienia

5

Ponad pół wieku temu w Jaśle założono Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia. W miniony czwartek jej nauczyciele, wychowawcy oraz uczniowie świętowali jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia placówki. Uroczystość uświetniono koncertem, podczas którego swój talent muzyczny mieli okazję zaprezentować uczniowie szkoły.

Mówiąc o historii PSM w Jaśle należy sięgnąć pamięcią do 1970 roku. Wówczas zarządzeniem nr 79 Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie datowanym na 21 lipca 1970 r. powołało do życia z dniem 1 września 1970 roku Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jaśle. Jej pierwszym dyrektorem został Władysław Świstak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W klasach I i II w oddziałach dziecięcym i młodzieżowym naukę pod okiem 13 nauczycieli rozpoczęło 95 uczniów.

Dzisiaj placówka może poszczycić się wspaniałym dorobkiem dydaktycznym, którego najlepszym wyznacznikiem są sukcesy jej absolwentów. Doskonałym podsumowaniem półwiecza istnienia szkoły, która w ciągu pięciu dekad odcisnęła niezatarte piętno na życiu kulturalnym Jasła, miały być zaplanowane na 2020 r. uroczystości jubileuszowe. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne, dyrekcja szkoły postanowiła przełożyć je na czerwiec bieżącego roku. Finalnie odbyły się one w miniony czwartek. Gospodarzem wydarzenia był Jasielski Dom Kultury.

Otwarcia uroczystych obchodów 50-lecia istnienia PSM w Jaśle dokonała
dyrektor placówki Renata Osikowicz – Wyroba/fot. Marcin Dziedzic

W sali widowiskowej JDK zasiedli obecni i byli nauczyciele szkoły, uczniowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz dyrektorzy instytucji kultury. Otwarcia uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle dokonała Renata Osikowicz – Wyroba, dyrektor placówki. - Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Witolda Lutosławskiego, to nasz mała ojczyzna. To społeczność ludzi związanych ponadczasową ideą budowania piękna i harmonii w otaczającym świecie, potrzebą wyrażania siebie, kreowania i wpływania na życie innych, emanacji emocji towarzyszących twórczemu działaniu. Przed pięćdziesięciu laty, tą samą ideą kierowali się członkowie Miłośników Muzyki i Folkloru w Jaśle, którzy patrząc dalekowzrocznie, widzieli potrzebę powołania instytucji kształcącej młodzież, mogącą w przyszłości współtworzyć jasielską orkiestrę symfoniczną. Ludwik Dzwonnik, Aleksander Rudnicki i Franciszek Mucha. To od nich rozpoczął się proces budowania sprzyjającego klimatu dla placówki artystycznej – mówiła.

Czwartkowe wydarzenie stało się okazją nie tylko do wspomnień, lecz także uhonorowania pracowników dydaktycznych i administracyjnych szkoły odznaczeniami. W imieniu Prezydenta RP oraz szefów resortów edukacji narodowej i kultury, aktu wręczenia Złotych i Srebrnych Krzyży Zasługi, Złotych i Srebrnych Medali za Długoletnią Służbę, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaki Honorowej „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” dokonała Agnieszka Hejduk-Domańska, zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wydarzenie stało się okazją do uhonorowania pracowników dydaktycznych i administracyjnych szkoły
/fot. Marcin Dziedzic

Nagrody indywidualne pierwszego i drugiego stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce wręczył z kolei Krzysztof Szczepaniak. Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej serdecznie pogratulował szkole jubileuszu i osiągnięć jej pracowników oraz absolwentów. – Z okazji pięćdziesięciolecia szkoły, chciałbym pogratulować jej osiągnięć. Widziałem jak wzrasta poziom kształcenia. Pamiętam lata, w których rozpoczynaliśmy współpracę. Widzę, jak wysoki poziom prezentują jej uczniowie na konkursach, przesłuchaniach, przeglądach, festiwalach. To duża satysfakcja i wielka przyjemność, przede wszystkim dla nauczycieli, bo jest to efekt ich pracy oraz rodziców, bo to wielkie szczęście mieć utalentowane dziecko. Dziękuję wszystkim tym, którzy przez pięćdziesiąt lat tworzyli historię tej szkoły. Zarówno tym, którzy są dziś wśród nas i tym, których już z nami nie ma – mówił.

         Krzysztof Szczepaniak/fot. Marcin Dziedzic

Jubileuszowe obchody 50-lecia PSM w Jaśle uświetnił koncert muzyczny. Wystąpili w nim soliści – uczniowie i absolwenci szkoły, zespoły oraz chór, w szeregach, których znaleźli się również uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Jaśle. Zaproszeni goście mieli okazję zasmakować dźwięków muzyki, którą po pandemicznej przerwie zaserwowały im Orkiestra Smyczkowa pod batutą Mateusza Gałuszki, chór pod kierownictwem Moniki Twarduś oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która w tym roku także obchodzi swój jubileusz 25-lecia powstania. Z tej okazji dokonano symbolicznego przekazania batuty Piotrowi Dudzie, który od dwóch lat kieruje orkiestrą. Batuta otrzymał z rąk wieloletniego dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Tadeusz Wróbel.

Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był wieczorny koncert muzyczny, z udziałem między innymi uczniów
i absolwentów PSM w Jaśle/fot. Marcin Dziedzic

Więcej o historii Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle im. Witolda Lutosławskiego nasi czytelnicy mogą dowiedzieć się z lektury artykułu pt. „Pięć dekad historii pisanej muzyką”.

MD

 

Napisany dnia: 15.06.2021, 14:31
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Papa
dnia 15.06.2021, 16:37
Ocena
komentarza:
0
To należy wręcz rozwijać ...
@ Barbara
dnia 15.06.2021, 16:55
Ocena
komentarza:
3
Moje serdeczne gratulacje i ukłony dla dyrekcji i wszystkich byłych oraz obecnych pracowników tej szkoły! Życzę Bożego błogosławieństwa i wielu sukcesów na dalsze lata.
@ Ja
dnia 15.06.2021, 22:24
Ocena
komentarza:
-3
Jareczku mistrzu gratuluję i zapraszam na tego grilla o którym wstępnie rozmawialismy. Serdecznie gratuluję jeszcze raz.
@ Bebe
dnia 16.06.2021, 12:54
Ocena
komentarza:
-3
Moja córka ukończyła tę szkołę i nikt nie zaprosił na 50 lecie. To chyba tylko nieliczni obchodzili tę uroczystość.
@ Absolwent
dnia 16.06.2021, 13:27
Ocena
komentarza:
4
Może zapraszali tylko tych wybitnych?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy to koniec marzeń o linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło?

   

  Temat budowy nowej linii kolejowej, która miałaby połączyć Dębicę z Jasłem, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stał się dla lokalnych polityków i samorządowców jedną z głównych obietnic, jaką  raczyli oni mieszkańców Jasła i okolic. O realizację projektu w ramach rządowego programu „Kolej +” wnioskował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Okazuje się jednak, że wnioskodawca nie jest w stanie zadeklarować finansowania prac w ramach planowanej inwestycji.  

 • Zdaniem starosty, nowe płatne strefy parkowania nie poprawią rotacji pojazdów

  Wiosną br. Rada Miejska w Jaśle zdecydowała się na zwiększenie wysokości opłaty za parkowanie w płatnej strefie. Co więcej płatną strefą objęła nowe lokalizacje. Do tej pory jednak na wielu ulicach parkowanie nadal jest bezpłatne. Miasto czeka na zatwierdzenie zaproponowanych zmian organizacji ruchu a starosta zajął stanowisko w tej sprawie.

 • Szukasz materiałów instalacyjnych lub chcesz wymienić piec? Jest JANDRO

   

  Już jutro otwarcie nowego sklepu w Jaśle z instalacją grzewczą i sanitarną. JANDRO zaprasza zarówno klientów detalicznych jak również wykonawców, którzy mogą liczyć na atrakcyjne warunki współpracy. Sklep mieści się przy ul. Modrzejewskiego 10.

 • Czy w "małej Czwórce" powstanie miejski żłobek?

  Wracamy do tematu utworzenia miejskiego żłobka na terenie Jasła. Wczoraj radni miejscy zabezpieczyli 113 tys. zł na rozpoczęcie działań związanych z tym zadaniem. Najpierw, zanim zostanie wybrany jeden z proponowanych wariantów realizacji tego przedsięwzięcia, powstanie opracowanie, które dokładnie pokaże ich zalety i wady..

 • Mieszkańcy powiatu jasielskiego nie chcą się szczepić

  W powiecie jasielskim nawet połowa mieszkańców nie zdecydowała się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Najmniej zaszczepionych dwoma dawkami dotyczy mieszkańców Osieka Jasielskiego.

 • Polityka nie znosi letargu. Sprawdzamy parlamentarną aktywność posłów ziemi jasielskiej

   

  Lipiec jest miesiącem, w którym zdecydowana większość Polaków korzysta z urlopów spędzając wolny czas na wczasach w kraju lub za granicą. W czasie, kiedy szarzy obywatele ładują przysłowiowe akumulatory, aby wrócić do swoich obowiązków pełni energii, politycy wciąż oddają się temu, do czego zostali przez wyborców powołani. Jak po upływie niemal dwóch lat od wyborów parlamentarnych przedstawia się aktywność posłów, na których swoje głosy zdecydowali się oddać mieszkańcy Jasła i okolic? Nie wszyscy mogą mieć powody do dumy.

 • Zakończono prace przy budowie ścieżki rowerowej przy ul. Jagiełły

  W ubiegłym tygodniu dobiegły końca prace przy budowie ścieżki rowerowej przy ul. Jagiełły w Jaśle. Jak pamiętacie, w 2019 r. zadanie budziło spore kontrowersje. Mieszkańcy Jasła protestowali przeciwko wycince drzew. Ponadto do urzędu miasta wpłynęła petycja, którą podpisało blisko tysiąc osób. Przebieg ścieżki rowerowej został przeprojektowany, a głos mieszkańców wysłuchany.

 • Na pierogi u "Wojtka" zawsze jest dobry moment

   

  Pierogi są potrawą, która w jadłospisie Polaków zajmuje jedną z absolutnie kluczowych pozycji. Ze świecą szukać osób, które nie lubią zajadać się tym jednocześnie prostym, a zarazem bardzo smacznym daniem. Pierogi kochamy nie tylko, dlatego, że silnie wrosły w naszą kulturę i tradycję kulinarną. Połączenie ciasta i farszu daje bowiem niemal nieograniczone możliwości eksperymentowania ze smakiem. Oprócz klasycznych pierogów ruskich i z kapustą można spróbować dzisiaj na przykład wyśmienitych pierogów z kurczakiem, które codziennie serwuje Bar Mleczny u „Wojtka”. Wszystko w niskiej cenie.

 • Coraz bliżej otwarcia Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości w Jaśle

  W czerwcu br. zakończyły się prace budowlane polegające na adaptacji budynku na Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości w Jaśle. Obecnie realizowana jest kolejna część projektu polegająca na wyposażeniu obiektu. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień br.

   

 • Jacek Jaworek podejrzewany o dokonanie potrójnego morderstwa poszukiwany listem gończym

  52-latek jest podejrzany o dokonanie potrójnego zabójstwa w Borowcach. Wszystkie osoby, które mają informacje na temat miejsca pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach tel. 798031306, Komendą Miejską Policji w Częstochowie tel. 47 858 1255 lub 112.

 • Czy chcesz cieszyć się i zachwycać swoim ogrodem po zmroku?

   

  Ogród jest doskonałym miejscem, gdzie spędzamy wolny czas. Ważnym więc elementem w ogrodzie jest OŚWIETLENIE!
  Dobrze dobrane i rozmieszczone oświetlenie daje szansę na uzyskanie równowagi pomiędzy dobrą widocznością, a spędzeniem ciepłego wieczoru w klimatycznym świetle.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego sekretarza. Po wyborach nastąpiły roszady na stanowiskach urzędniczych

  W wyniku czerwcowych przedterminowych wyborów na urząd wójta gminy Tarnowiec, nowym włodarzem gminy został Wiktor Barański. Następstwem wyborczego rozstrzygnięcia są roszady kadrowe w Urzędzie Gminy w Tarnowcu. Z funkcji sekretarza już w czerwcu zrezygnowała Agata Augustyn. Zastąpi ją Marek Hejnar..

 • Dyrekcja jasielskiego szpitala szykuje SOR na tzw. triaż

  Ministerstwo zdrowia wprowadziło system segregacji pacjentów, który ma na celu zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowotnego. W jasielskim szpitalu zostały zamontowane biletomaty oraz przygotowano pomieszczenie do wstępnego badania oraz kwalifikacji pacjenta do jednej z pięciu kategorii. Niebawem zostanie uruchomiony w nim TOPSOR.

 • Nowy łącznik dw 992 od ronda do ronda jest już otwarty - AKTUALIZACJA

  Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy skrzyżowaniem ulic Floriańskiej i Kasprowicza a skrzyżowaniem ulic Św. Jana z Dukli, Granicznej, Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego dobiegła końca. Od kilku dni odbywa się ruch na nowym łączniku. AKTUALIZACJA

   

 • ESSA! Robotyk! Essa reszta! Nowy Ty w ZS3 – biegiem póki są miejsca – Zespół Szkół nr 3 w Jaśle „CHEMIK&rdqu

   

  TECHNIK ANALITYK to elitarny i ponadczasowy zawód. W skali kraju w tym zawodzie kształci się zaledwie kilkuset uczniów. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców w kraju jak i zagranicą ze względu na duże umiejętności praktyczne, gdyż w ramach kształcenia spędzają wiele godzin w laboratorium.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105