Ponad setka jaślan zasiadła do dyktanda
Na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury ponad 100 osób zasiadło do dyktanda "Jasielszczyzna zna polszczyznę". Impreza to część projektu "U-mówmy się na polski!" realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. (FOTOGALERIA)
TREŚĆ DYKTANDA PONIŻEJ

Dyktando przygotowała Agata Hącia, językoznawczyni z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz wykładowczyni UW i UKSW w Warszawie. Dyktando napisało 125 osób, podzielonych na 4 kategorie wiekowe: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych – sprzymierzeńców i partnerów Biblioteki a także chętnych mieszkańców regionu.
Prace poprawiło jury w składzie: Agata Hącia, Aleksandra Dacyl, Anna Kamińska-Grzesiak, Bożena Gogosz, Małgorzata Kłusek, Elżbieta Szaro oraz Anna Tyrpak.

Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
- Szkoła podstawowa:
1 miejsce – Tomasz Miśkowicz
2 miejsce – Gabriela Bieleń
3 miejsce – Katarzyna Ślusarczyk
- Gimnazjum:
1 miejsce – Aleksandra Gonera
2 miejsce – Monika Ryba
3 miejsce – Joanna Sendecka
- Szkoła ponadgimnazjalna:
1 miejsce – Agnieszka Paryś
2 miejsce – Adrian Zając
3 miejsce – Bożena Pięta, Ewa Kupczyk
- Dorośli:
1 miejsce – Maria Majchrowicz
2 miejsce – Renata Samborska
3 miejsce – Joanna Banach-Gancarz

Imprezie towarzyszył wykład Agaty Hąci „Czy kapucyni piją cappuccino” oraz występ wokalistek Jasielskiego Domu Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Dzięki bardzo dobrej frekwencji Miejska Biblioteka zapewnia, że kolejne dyktando już za rok!
TREŚĆ DYKTANDA DOSTĘPNA TUTAJ
(gm)
