Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Skołyszyn: Żołnierze przy pomocy wykrywaczy metali znaleźli niewybuchy

17

Od niemal dwóch tygodni żołnierze 16 Batalionu Saperów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oczyszczają teren Parku Podworskiego z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Za pomocą wykrywaczy metali znaleźli granaty moździerzowe, granaty przeciwpiechotne, pociski artyleryjskie, zapalniki oraz amunicję strzelecką.

Gmina Skołyszyn przygotowuje się do inwestycji związanej z rewitalizacją Parku Podworskiego w Skołyszynie. Aby prowadzenie zadania było możliwe, konieczne jest oczyszczenie terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych. W tym celu, siedemnastu żołnierzy 16 Batalionu Saperów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w ubiegłym tygodniu nieodpłatnie przystąpiło do tych prac.

- Obszar objęty oczyszczaniem to 6,9 ha terenu, na którym istniało duże zagrożenie występowania znacznych ilości przedmiotów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Żołnierze wykonywali zadanie przy użyciu etatowych wykrywaczy m.in. W-4-P oraz An-19/2. Wykorzystywany sprzęt pozwolił na sprawdzenie terenu na głębokość 0.3m – wyjaśnia por. Angelika Korkosz, Oficer Prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W ciągu blisko dwóch tygodni żołnierze znaleźli 154 sztuki pocisków artyleryjskich typu A (75 mm), 5 sztuk granatów moździerzowych (81 mm), 42 granaty przeciwpiechotne, 15 zapalników oraz 20 sztuk amunicji strzeleckiej. - Amunicja oraz przedmioty niebezpieczne i wybuchowe zostaną przekazane patrolowi saperskiemu nr 30, który zneutralizuje je na terenie poligonu w Nowej Dębie – dodaje por. Angelika Korkosz.

Dzisiaj dobiegają końca działania prowadzone przez żołnierzy 16 Batalionu Saperów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich na terenie Parku Podworskiego w Skołyszynie.

id

fot. 21 BSP

Napisany dnia: 08.10.2021, 12:33
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Bq
dnia 08.10.2021, 12:57
Ocena
komentarza:
21
Tą skrzynkę szkoda wysadzać,pięknie zachowana farba. Mogli by ją przekazać do jakiejś izby pamięci.
@ byłem, jestem, będę
dnia 08.10.2021, 21:59
Ocena
komentarza:
5
To nie skrzynka, tylko 3 kg ładunek saperski (3Kg Sprengbüchse). Co do stanu zachowania zgadzam się, jest b. dobry.
@ K
dnia 08.10.2021, 13:04
Ocena
komentarza:
11
Dobra akcja będzie bezpiecznie
@ JasMan
dnia 08.10.2021, 22:58
Ocena
komentarza:
5
Jakieś 45 lat temu
do Tymbarku na przeciw stacji PKP,
przyjechali saperzy{kilka samochodów}
Rozbierali facetowi chodnik-"trelinka-okrągła"trzy rzędy,
=ładnie wyglądał=
były to miny przeciw czołgowe.
:Stacja opustoszała przez chwilę:
Po rozbiórce chodnik też ładnie wyglądał.
Ludziska-sąsiedzi wrócili do normalnego życia,a mogło być nieciekawie.
@ CWP
dnia 08.10.2021, 13:39
Ocena
komentarza:
-5
A czy nie jest to przypadkiem bezdziedziczne mienie ?
@ Wezyr 32
dnia 08.10.2021, 21:31
Ocena
komentarza:
0
Jak chcesz to przywiozą ci to pod dom/mieszkanie
@ Zaduma
dnia 08.10.2021, 13:51
Ocena
komentarza:
34
Tyle lat po wojnie i jeszcze znajdują takie rzeczy.Odważni żołnierze- uznanie dla Ich pracy z narażaniem życia.
@ Wezyr 32
dnia 08.10.2021, 21:34
Ocena
komentarza:
6
No niestety tego badziewia jest wiecej niż myślimy.
@ a.lechowski
dnia 08.10.2021, 14:22
Ocena
komentarza:
-3
[Komentarz nie na temat]
@ 1971
dnia 08.10.2021, 21:08
Ocena
komentarza:
2
Mariusz ty udajesz głupiego??
@ Zasłużony
dnia 08.10.2021, 19:37
Ocena
komentarza:
-1
0.3 metra?

0.o
@ Tu jest Polska a nie Polin!
dnia 08.10.2021, 21:58
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ funktor
dnia 10.10.2021, 09:07
Ocena
komentarza:
0
W Krępnej i okolicy, sporo tego. Mimo oczyszczania terenu, dalej zalega.
@ Krempna
dnia 11.10.2021, 09:26
Ocena
komentarza:
2
Prosze piszmy poprawnie Nie ma Krępna jest Krempna.
@ 1980
dnia 10.10.2021, 18:54
Ocena
komentarza:
3
Przy pomocy wykrywaczy a czym mieli szukać widłami ?
@ Play
dnia 16.10.2021, 22:41
Ocena
komentarza:
0
Te wykrywacze to jakieś stare legendarne urządzenia,
powinni poszukać czymś co głębiej bada
@ Stary
dnia 20.10.2021, 21:19
Ocena
komentarza:
0
Panie Wójcie! Czy przeszukany był park za torami na przeciw stacji .Tam był w olbrzymi magazyn różnej amunicji,który pozostawili Niemcy.W 1945 roku można było nazbierać sobie różnych zabawek.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105