Śladami Łukasiewicza
W zimowy poranek do WDK w Cieklinie przybyli zaproszeni goście: przedstawiciel władz oświatowych i samorządowych, delegacje zaproszonych szkół, poczty sztandarowe, młodzież i rodzice.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli:
Podkarpacki Kurator Oświaty – A. Wydro
Rektor Politechniki Rzeszowskiej – M. Orkisz
Wójt gm. Dębowiec – Z. Staniszewski
Prezes PGNiG w Jaśle – Jerzy Nalepa, którzy ufundowali również nagrody zwycięzcom konkursów.
Zjazd rozpoczął się uroczystą mszą św. W pobliskim kościele, skąd zaproszeni goście powrócili do WDK w asyście pocztów sztandarowych i przy dźwiękach orkiestry górniczej.

Zebranych powitała młodzież, oddając głos dyr. Gimnazjum p. Z. Wickowskiej. Popłynęły radosne dźwięki hymnu górniczego i hymnu szkoły, padły słowa podziękowania sponsorom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w realizację projektu edukacyjnego, będącego główną częścią zjazdu.
Miłe słowa do uczestników zjazdu skierował kurator i Wójt gm. Dębowiec. O zasługach Łukasiewicza traktowała prezentacja multimedialna pt. ,,Pan Ignacy Szejkiem Galicji zwany…’’.

W epizody życia Łukasiewicza obfitowała inscenizacja pt. ,,Jak to z ropą było’’ autorstwa W. Bani – nauczycielka języka polskiego.
Piękną dekorację wykonała p. U. Opałka - nauczycielka plastyki oraz p. R. Majewski, pracownik Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Cieklinie.
O dobrą organizację uroczystości zadbał p. K. Okarmus, o nagłośnienie – p. M. Żychowski, a o stronę kulinarną – rodzice uczniów klas drugich i p. S. Kusz.
Na okoliczność zjazdu przygotowano szereg konkursów. Dwa z nich – poetycki i plastyczny – rozstrzygnięcie przed zjazdem. Nagrodzone prace wyeksponowano podczas zjazdu. Konkurs wiedzy o życiu patrona przeprowadzono w dniu zjazdu – 7.12.2012 r. Konkursy stały na bardzo wysokim poziomie. Rozstrzygano je w II kategoriach wiekowych Wyniki przedstawiają się następująco:
Konkurs poetycki – szkoły podstawowe
1m. Aleksandra Śnieżek , Szkoła Podstawowa w Węglowce
2m. Natalia Rzeszowska, Szkoła Podstawowa w Czarnej
3m. Angelika Źrebiec, Szkoła Podstawowa w Węglówce
Wyróż. Wiktoria Darosz, Zespół Szkół Publicznych w Ropience
W kategorii gimnazjum:
1m. Paulina Stach i Natalia Socha, Zespół Szkół nr 3 w Jaśle
2m. Justyna Klimkiewicz , Publiczne Gimnazjum w Cieklinie
3m. Angelika Bezak, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle
Wyróż. Weronika Ryba, Publiczne Gimnazjum w Cieklinie
Konkurs plastyczny – szkoły podstawowe
1m. Lena Krzyżanowska, Szkoła Podstawowa w Krygu
2m. Gabriela Jarek, Szkoła Podstawowa w Węglówce
3m. Angelika Źrebiec, Szkoła Podstawowa w Węglówce
Wyróż. uzyskały: Natalia Pietrusza , Szkoła Podstawowa w Kobylance, Martyna Kociuba, Szkoła Podstawowa w Ropience
Gimnazja:
1m. Agata Oleszkowicz, Publiczne Gimnazjum w Cieklinie
2m. Alina Dziedzic, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle
3m. egz. Katarzyna Kozon i Anita Czechowicz, Publiczne Gimnazjum w Cieklinie
Wyróz. Arkadiusz Bochnowski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie
Konkurs wiedzowy, szkoły podstawowe:
1m. Oliwia Przybyłowicz, Szkoła Podstawowa w Krygu
2m. Kamil Rzeszowski, Szkoła Podstawowa w Czarnej
3m. Zuzanna Machowska, zespół Szkół nr 3 w Jaśle
Wyróż. Natalia Socha, Zespół Szkół nr 3 w Jaśle
Uroczystość przebiegała w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Czas umilały występy solistek z klas drugich i zespołu ETERNAL MUSIC. Płonęła lampa naftowa pośród eksponatów wypożyczonych w Kopalni nafty w Foluszu, płynęły słowa nastrojowych wierszy poetów regionu jasielskiego i absolwentów gimnazjum w Cieklinie – Patrycji Majewskiej.
Impreza należała do udanych, wyzwoliła zaangażowanie organizatorów i zadowolenie gości.
