Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Sławomir Setlak z ZSUiS wśród najlepszych cukierników w Polsce

12

W dniach  13 do 15 kwietnia 2015 r. we Wrocławiu rozegrany został XX Jubileuszowy Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Wśród najlepszych uczniów kształcących się w zawodzie cukiernika, którzy z całej Polski przybyli na ten prestiżowy konkurs, nie zabrakło też reprezentanta z Jasła. Sławomir Setlak z Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych godnie reprezentował naszą szkołę, miasto i województwo zdobywając w nim tytuł finalisty.

Turniej ten jest prawdziwym festiwalem młodych cukierników, a jego rangę podnosi fakt, że honorowy patronat nad nim objął Minister Edukacji Narodowej a także Wojewoda Dolnośląski oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Do udziału w nim zakwalifikowano 25-ciu uczniów z 13-tu województw, którzy w Turniejach Wojewódzkich okazali się najlepsi.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Turnieju stał się Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Przebiegał on w dwóch etapach. Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali test wiedzy teoretycznej, zaś drugi dzień rozgrywek upłynął w atmosferze rywalizacji w praktycznych umiejętnościach cukierniczych. Zadaniem uczestników było przygotowanie tortu i figurek marcepanowych odnoszących się do  tematyki konkursu, a także ciastek bankietowych i elementu dekoracyjnego z karmelu lub czekolady.

Prace naszego reprezentanta odznaczały się precyzją wykonania i dbałością o estetykę wykonania. Przygotowany przez niego tort z marcepanowymi zdobieniami, a także dekoracja z czekolady miały formę wianka z dolnośląskiego stroju regionalnego, natomiast figurki marcepanowe przedstawiały tarczę zegara z wieży ratuszowej, wrocławskiego krasnala, kościół św. Marcina oraz Most Młyński.

Konkursowe współzawodnictwo stało na wysokim, iście mistrzowskim poziomie. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i profesjonalizmem, umiejętnie wykorzystywali różnorodne tworzywa cukiernicze i wiele nowoczesnych technik dekorowania. Nie dziwi więc, że każdy z dużym niepokojem oczekiwał na werdykt konkursowego jury, tym bardziej, że stawka była wysoka – oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych było nią przede wszystkim zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego dla laureatów i finalistów Turnieju.

Uroczystość ogłoszenia wyników i rozdania nagród odbyła się 15 kwietnia w zabytkowych salach ratusza wrocławskiego. Przybyli na nią szczególni goście, wśród nich: Pani Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty, Pan Zbigniew Ładziński - Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, Pan Stanisław Kibało - Starszy Cechu.

W czasie trwania tego niezwykłego wydarzenia zaprezentowano również wszystkie konkursowe prace młodych cukierników, by zgromadzeni na uroczystości goście mogli podziwiać kunszt przyszłych mistrzów cukiernictwa. Na zakończenie tych pełnych wrażeń dni, organizatorzy przewidzieli niezwykłą niespodziankę, którą okazał się wspaniały, ogromnych rozmiarów, jubileuszowy tort.

Udział w Turnieju był dla wszystkich wspaniałym doświadczeniem. To doskonała forma promocji zawodu, a dla młodzieży - okazja doskonalenia umiejętności praktycznych, rozwijania zdolności i zawodowych pasji.

Sławkowi, a także przygotowującym go do konkursu nauczycielkom: pani mgr inż. Ewie Zawilińskiej oraz pani mgr Justynie Cyran serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych  wspaniałych sukcesów!

ZSUiS

Reklama

Komentarze: 12

Dodaj komentarz Widok:
7
@ oko
dnia 20.04.2015, 21:17 · Zgłoś
Jakie nauczanie takie efekty.
Odpowiedz
6
@ łasuch
dnia 20.04.2015, 17:27 · Zgłoś
W tej szkole kuszą człowieka jak mogą, śliczne śłodkości , nie wiadomo jeść czy podziwiać
Odpowiedz
10
@ Czołem Telewizyjne [...] !
dnia 19.04.2015, 20:27 · Zgłoś
Tak sobie marze spróbować wyrobów cukierniczych tego chłopaka. Widać, że jest zdolny i "ma fach w ręku". Jednak w tym niewolniczym kraju skazany jest na niepowodzenie. Wystarczy, aby wyprodukował coś i chciał sprzedać. Wtedy na jego karku zawiśnie tysiące różnych urzędniczych pasożytów. Będą mu sprawdzać czy ma umywalki w kuchni , odzież ochronną, a to czy ma płytki i czy myje ręce (jak by sam był [...] i nie wiedział że ręce trzeba myć).Albowiem zanim zacznie, to przyjdą do niego urzędnicze "dobrodzieje", każą mu się ubezpieczać na emeryturę w zbrodniczej i złodziejskiej instytucji zwanej Zakładem Utylizacji Szmalu. Tak nawet nie kiwnie łyżeczką z cukrem, a będzie dłużny tej bandzie [...] i złodziei 1100 zł/ miesięczenie plus horendalne podatki. Chłopak po kilku miesiącach zwinie interes i wyjedzie na zmywak do Angli albo nie daj Boże na truskawki do Niemiec. Ludzie obudźcie się w końcu, bo nasz kraj znika z mapy :(
Odpowiedz
5
@ ja
dnia 19.04.2015, 19:58 · Zgłoś
Gratulacje!!
Odpowiedz
10
@ Hippopotomonstrosequippeddalio
dnia 19.04.2015, 14:33 · Zgłoś
Duże gratulacje i życzymy dalszych sukcesów! Brawo!!!
Prace cudne!
Odpowiedz
12
@ C
dnia 19.04.2015, 14:25 · Zgłoś
SUPER!!!
Szkoła SUPER
Takich szkół nam trzeba...
A Powiat nie powinien żałować środków na kształcenie naszej młodzieży
Odpowiedz
17
@ aga
dnia 19.04.2015, 13:28 · Zgłoś
Brawo, gratulacje! Tak trzymać!
Dużo dobrego dzieje się w tej szkole, oby więcej takich. Powodzenia! :))
Odpowiedz
21
@ Gratki
dnia 19.04.2015, 13:11 · Zgłoś
Gratulacje dla ucznia i szkoły. Młodzi coraz bardziej rozsławiają Jasło w Polsce !
Powodzenia
Odpowiedz
24
@ Olka
dnia 19.04.2015, 12:56 · Zgłoś
Szczere gratulacje dla młodego mistrza i nauczycieli :)
Odpowiedz
-17
@ dragoness
dnia 19.04.2015, 12:50 · Zgłoś
Gratulacje! Miły akcent w "Roku Zawodowców", czyli roku rozwoju szkolnictwa zawodowego, o czym na pewno wie Zarząd Powiatu.
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 20.04.2015, 07:20 · Zgłoś
Szanowna administracjo, dziękuję uprzejmie :-)
Odpowiedz
15
@ Fiat 126 P
dnia 19.04.2015, 12:28 · Zgłoś
no kolego >>> dałeś czadu !!!
brawo !!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.