Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Słona woda w studni głębinowej? Hydrogeologiczna ciekawostka w Osobnicy

21

O tym, że obszar, jaki zajmuje Osobnica jest niezwykle interesujący pod względem geologicznym nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że złoża węglowodorów, z którymi kojarzona jest ta podjasielska miejscowość mogą mieć wymierny wpływ na właściwości i skład chemiczny wody z przydomowych studni. Wyniki badań próbki wody z jednej ze studni głębinowych, która trafiła do laboratorium Petrogeo w Jaśle wynika, że poziom jej zasolenia dziesięciokrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Złoże ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego w Osobnicy eksploatowane jest od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wynika, że w 2017 r. powierzchnia obszaru górniczego wynosiła 1 686 143 m2. Złoże „Osobnica” występuje w fałdowanej strukturze Bóbrki-Osobnicy na głębokości 900-1010 m. Według danych zawartych w objaśnieniach do mapy geośrodowiskowej Polski – arkusz Jasło (1021) opracowanych w 2004 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny ropa naftowa występuje tutaj w trzech poziomach piaskowców ciężkowickich i w tak zwanych piaskowcach czarnorzeckich, ekranowanych łupkami pstrymi. W trzecim, najbardziej produktywnym poziomie piaskowca jest podścielona wodą. Co ciekawe wody złożowe są słabo zmineralizowanymi solankami typu kwaśno-węglowosodowego z niewielką zawartością jodu.

To właśnie skład wody z jednej z przydomowych studni głębinowych na terenie Osobnicy zwrócił uwagę laborantów, którym zlecono przebadanie dostarczonej w kwietniu do Petrogeo próbki. – W trakcie standardowych badań chemicznych okazało się, że woda ma bardzo wysokie zasolenie jak na użytkowe wody podziemne przeznaczone do spożycia. Poziom zasolenia, a więc zawartości chlorków i sodu, w tym konkretnym przypadku, przekroczony jest dziesięciokrotnie. To w zasadzie dyskwalifikuje tę wodę do spożycia. Z punktu widzenia różnego rodzaju urządzeń gospodarstwa domowego i instalacji, które wykorzystują wodę, woda o takim stopniu zasolenia może mieć negatywny wpływ na ich eksploatację. Duża zawartość jonów chlorkowych powoduje, że wszelkie elementy metalowe narażone są na wystąpienie korozji. Wyjątkowość tej wody można zobrazować dokonując pewnego porównania. Woda, którą przebadaliśmy ma ok. 4 promile zasolenia. Tymczasem Bałtyk charakteryzuje się zasoleniem na średnim poziomie od 5 do 7 promili. Do tej pory  nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem badając wody dostarczane przez właścicieli prywatnych  ujęć – wyjaśnia Piotr Śmist, prezes Zarządu i dyrektor firmy Petrogeo w Jaśle.

Wyniki badań próbki wody ze studni głębinowej w Osobnicy można rozpatrywać nie tylko w kategorii ciekawostki hydrogeologicznej. Mogą mieć one również znaczenie praktyczne dla osób, które takie studnie już posiadają i korzystają z pochodzącej z nich wody, oraz tych, którzy noszą się z zamiarem wykopania studni. Dlatego też Petrogeo planuje przeprowadzić badania próbek wody z okolicznych studni, aby sprawdzić, czy podwyższony poziom zasolenia dotyczy również innych źródeł.

Za pewnik można przyjąć, że poziom zasolenia jest naturalną cechą wody będącej przedmiotem analizy chemicznej, a więc nie wynika ze skażenia, czy też zanieczyszczeń przemysłowych. Wszystko wskazuje więc na to, że jej właściwości wynikają z faktu, iż towarzyszą jej złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Druga z rozważanych hipotez zakłada, że cechy, o których mowa mają silnie zmineralizowane wody wgłębne opisywane jako mineralne. Weryfikacja tej hipotezy wymagać będzie bardziej szczegółowych badań. - Dla przykładu silnie zmineralizowane wody, z jakimi mamy do czynienia w Rymanowie Zdroju również cechuje wysoka zawartość chlorków, sodu i wodorowęglanów.  Woda z Osobnicy pod względem składu zbliżona jest do wód mineralnych z ujęć RZ-6, RZ-5 , RZ-4 w Rymanowie Zdroju. Tam jednak są one eksploatowane z głębokości 250-500 m i pochodzą z warstw I i III piaskowca ciężkowickiego (wiek: eocen) – wyjaśnia Piotr Śmist.

Sposobem, dzięki któremu woda o tak znacznym poziomie zasolenia mogłaby nadawać się do spożycia, jest poddanie jej procesowi uzdatniania. Istnieje kilka metod demineralizacji wody, takich jak na przykład odwrócona osmoza. Stosowane są jednak przede wszystkim w przemyśle. Warto również dodać, że zastosowanie metod uzdatniania słonej wody wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.   

MD

Napisany dnia: 28.04.2022, 20:41
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Człowiek z lasu
dnia 28.04.2022, 20:54
Ocena
komentarza:
3
Jestem w stu procentach przekonany, idąc za wiadomością tego portalu, że występowanie zasolenia w wodzie ma ścisły związek z występowaniem węglowodorów. Dziękuję za naukę
@ Woda
dnia 28.04.2022, 21:02
Ocena
komentarza:
4
Jestem przekonany że takich źródeł o różnym składzie na tych terenach gór nizinnych jest zapewne więcej, kwestia trafienia wiertłem. To tak z grubsza
@ Anna
dnia 28.04.2022, 21:14
Ocena
komentarza:
36
Przy obecnej inflacji żeby zobaczyć słona wodę pojedziemy do Osobnicy a nie do Gdańska.
@ Do Anna
dnia 29.04.2022, 00:24
Ocena
komentarza:
-8
Sól jest niezdrowa
@ sss3
dnia 29.04.2022, 09:18
Ocena
komentarza:
19
Sól (w przeciwieństwie do cukru) jest niezbędna do życia. W nadmiarze oczywiście szkodzi, jak wszystko.
@ do tego z lasu
dnia 29.04.2022, 16:46
Ocena
komentarza:
1
Komu dziękujesz za naukę. Każdy to wie.
@ Marta
dnia 28.04.2022, 21:37
Ocena
komentarza:
17
Osobnicza to nowe źródło gazu dla Polski i Europy . Mamy tu stolice
węglowodorów i siarkowodorow !
@ Marta
dnia 28.04.2022, 21:40
Ocena
komentarza:
38
No to po kłopocie - nie trzeba będzie prosić Łukaszenki o sól.
@ Stary
dnia 29.04.2022, 00:24
Ocena
komentarza:
18
Rosolu nie trzeba solic
@ Do Marta
dnia 29.04.2022, 00:24
Ocena
komentarza:
-7
Sól jest niezdrowa
@ Kierowca
dnia 29.04.2022, 04:34
Ocena
komentarza:
7
Tężnie solankową niech tam postawią ,może wodę nabrali do słoika po soli i dali się badania albo do słoika po ogórkach ?
@ x
dnia 29.04.2022, 07:31
Ocena
komentarza:
30
Osobnica-Zdrój
@ norek
dnia 29.04.2022, 13:13
Ocena
komentarza:
4
sie Szewczyk dowie to zara bedzie dotacja na termy od pisorów
@ K
dnia 30.04.2022, 13:17
Ocena
komentarza:
2
Jak Pan Starosta zobaczy ten pomysł to tylko czekać aż za niedługo zacznie realizować
@ In aquua sanitas
dnia 29.04.2022, 07:51
Ocena
komentarza:
7
Tero wszystkie osobnicoki będą badac wode we swoich studniach nie tylko głębinowych. Taka woda idealnie nadaje sie na kąpiele ale tylko wannowe albowiem odmładza skore i likwiduje zmarszczki
@ Rostowski
dnia 29.04.2022, 12:02
Ocena
komentarza:
17
Wiertnicy do dzieła. Dobrać się do nowych złóż ropy i gazu w Osobnicy. A tak na marginesie czy istnieją jeszcze dokumenty z byłego PPNiG w Jaśle wskazujące zabetonowane odwierty z gazem? W latach 60-70-tych ubw. w PPNiG przebywali eksperci z ZSRR i pilnowali, aby przypadkiem nie wydobywać gazu na terenie Polski z ..."ich złóż" rzekomo biegnących w kierunku ówczesnej ruskiej granicy. W dobie zakręcenia kurka przez ruskich czas się za to zabrać.
@ a.lechowski
dnia 29.04.2022, 12:29
Ocena
komentarza:
8
Swietłana przyszłość przed Osobnicą. Pora siać ogórki, sadzić kapustę i wszystkie warzywa które do konserwacji potrzebują dużo soli.
@ Xyz
dnia 29.04.2022, 20:50
Ocena
komentarza:
5
Ropa gaz . Wydobywać . A nie betonować na rozkaz Rosjii
@ stasienek
dnia 29.04.2022, 21:27
Ocena
komentarza:
5
Jednak co Warszawa to Warszawa
@ Zofia
dnia 01.05.2022, 14:34
Ocena
komentarza:
2
Słona woda to może pozostałości po morzu, które przed wiekami było na tych terenach podkarpacia, jak np. w Iwoniczu może zbudować tu sanatorium i używać tych wód do leczenia schorzeń reumatycznych
@ mk
dnia 04.05.2022, 10:15
Ocena
komentarza:
0
Do gotowania pierogów się nada
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z początku XX w. wymaga pilnej renowacji

   

  Przy skrzyżowaniu ulic Floriańskiej z Metzgera w Jaśle, stoi zabytkowa figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba oraz postument, na którym jest ona usytuowana, wymaga pilnej renowacji. Prace konserwatorsko-remontowe mają rozpocząć się po podpisaniu stosownej umowy pomiędzy Miastem Jasłem, które udzieliło na ten cel dotacji a Skarbem Państwa oraz wyłonieniu wykonawcy.

 • Edukując, mówią „STOP” brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych

   

  Tylko w 2021 roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 194 zdarzeń. Zginęły w nich 43 osoby. Na torach zabija pośpiech, brawura i brak rozsądku. Z myślą o ochronie tego, co najważniejsze, życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego oraz pieszych, powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”. 

 • Swego nie znacie… Zaplanuj wakacyjny wypoczynek w Winnicy Dwie Granice pod Jasłem

   

  Planując wakacyjny wypoczynek, warto zwrócić uwagę nie tylko na oferty nadmorskich kurortów, czy też hoteli w podtatrzańskich miejscowościach. Może się okazać, że miejsce, w którym z łatwością zaczerpniemy oddechu i naładujemy akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami dnia codziennego, znajduje się tuż pod nosem.

 • Potrącenie rowerzysty w Dębowcu. 67-latka uratował kask

  Dzisiaj około godziny 10. w Dębowcu na drodze powiatowej relacji Jasło-Folusz doszło do potrącenia rowerzysty. Kierujący jednośladem 67-letni mężczyzna z obrażeniami głowy i barku trafił do jasielskiego szpitala. Droga w miejscu zdarzenia jest obecnie zablokowana.

 • Zajazd Pod Brzozami w Foluszu. Zaproszenie macie wszyscy!

   

  To chyba najciekawiej usytuowane miejsce w powiecie jasielskim w którym można dobrze spędzić czas. Nawet, kiedy intensywnie świeci słońce.

 • „Nikomu niepotrzebna”. Mieszkańcy Wolicy protestują przeciwko planom budowy nowej drogi

   

  Mieszkańcy Wolicy pod Jasłem protestują przeciwko budowie nowej drogi. Mają za złe władzom samorządowym, że nie chcą z nimi rozmawiać na temat realizacji inwestycji, która ich zdaniem jest niepotrzebna i irracjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Pod petycją adresowaną do władz gminy Jasło, swój sprzeciw wobec budowy drogi według projektowanego wariantu, złożyło ponad 200 mieszkańców wsi. 

 • RCKiK w Rzeszowie zwraca się z prośbą o honorowe oddawanie krwi. Pilnie potrzebna krew pełna grup minusowych

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zwraca się z prośbą do mieszkańców całego województwa podkarpackiego o honorowe oddawanie krwi. Obecnie mają bardzo niskie stany magazynowe krwi grupy 0 RhD(-) oraz B RhD(-).

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Minionki: Wejście Gru” w kinie Helios Krosno

 • Gminy oszczędzają wodę i apelują o rozsądne jej wykorzystywanie

  Susza doskwiera coraz bardziej. Niewielkie opady deszczu nie rekompensują braku wody, a wiele gmin w Polsce apeluje o jej oszczędzanie. Od dwóch miesięcy o tym wspomina gmina Tarnowiec. W ostatnim czasie dołączyły do niej gminy Skołyszyn i Dębowiec, które zwróciły się do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody.

 • Radni powiatowi udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu w Jaśle

  Radni Rady Powiatu w Jaśle z klubu PiS udzielili absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu w Jaśle. Radni klubów PSPP i SDM negatywnie zaopiniowali raport o stanie powiatu jasielskiego za 2021 r. W konsekwencji tego głosowali przeciw udzieleniu wotum zaufania dla zarządu oraz absolutorium z wykonania budżetu powiatu za ubiegły rok.

 • Dni Jasła 2022 za nami. Na scenie wystąpiła Sylwia Grzeszczak

   

  Po dwuletniej przerwie, Dni Jasła wróciły na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Koncertowy wieczór rozpoczął się występem formacji KRUSHER. Potem na scenę wkroczyły gwiazdy wieczoru. Kilkutysięczna publiczność świetnie bawiła się najpierw przy muzyce Libera, aby na deser otrzymać solidną porcję muzyki w wykonaniu Sylwii Grzeszczak z zespołem.

 • Tradycji stało się zadość. W Dobrucowej puszczano na wodę świętojańskie wianki

   

  W Dobrucowej, po dwóch latach przerwy, mieszkańcy gminy Tarnowiec, ponownie mogli świętować Noc Świętojańską. Tradycyjne wianki, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, puszczano na wody Jasiołki. Na suto zastawionych stołach, jak zawsze, nie brakowało pysznego jedzenia. Biesiadnikom przygrywały kapele ludowe.

 • Ciężka praca nagrodzona – najlepsi uczniowie uhonorowani

   

  Aż 129 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało w tym roku Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Najcenniejsza z nich wszystkich statuetka Bartłomieja z Jasła trafiła do Igora Sudyki – ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

 • „Yang” Kogonady w krośnieńskim kinie Helios

   

  Helios Krosno nieprzerwanie zaskakuje kinomanów nowymi propozycjami w ramach projektów specjalnych. W cyklu Kino Konesera, już wkrótce, na dużym ekranie, będzie można zobaczyć film pt. „Yang” w reżyserii Kogonady, z Colinem Farrellem w roli głównej. To pełna czułości i emocji opowieść o odkrywaniu własnych marzeń i uczuć.

 • Letnie promocje w DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle

   

  Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały moment na rozpoczęcie, niekiedy odkładanego od dawna remontu łazienki. Szczególnie, że teraz można skorzystać z promocji na wybrane elementu asortymentu, jakie dla swoich klientów przygotował DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty na zakup ceramiki sanitarnej i kabin prysznicowych przy zakupie płytek.

 • Pranie dywanów metodą na „WSKROŚ”. Pierwsza taka pralnia w Jaśle!

   

  Decydując się na oddanie dywanów do pralni, postaw na profesjonalistów. Teraz będzie to łatwiejsze. W Jaśle rozpoczęła działalność pralnia dywanów, która potrafi przywrócić dywanom świeżość i czystość dzięki praniu metodą na "wskroś". 

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657