Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Słona woda w studni głębinowej? Hydrogeologiczna ciekawostka w Osobnicy

21

O tym, że obszar, jaki zajmuje Osobnica jest niezwykle interesujący pod względem geologicznym nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że złoża węglowodorów, z którymi kojarzona jest ta podjasielska miejscowość mogą mieć wymierny wpływ na właściwości i skład chemiczny wody z przydomowych studni. Wyniki badań próbki wody z jednej ze studni głębinowych, która trafiła do laboratorium Petrogeo w Jaśle wynika, że poziom jej zasolenia dziesięciokrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Złoże ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego w Osobnicy eksploatowane jest od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wynika, że w 2017 r. powierzchnia obszaru górniczego wynosiła 1 686 143 m2. Złoże „Osobnica” występuje w fałdowanej strukturze Bóbrki-Osobnicy na głębokości 900-1010 m. Według danych zawartych w objaśnieniach do mapy geośrodowiskowej Polski – arkusz Jasło (1021) opracowanych w 2004 r. przez Państwowy Instytut Geologiczny ropa naftowa występuje tutaj w trzech poziomach piaskowców ciężkowickich i w tak zwanych piaskowcach czarnorzeckich, ekranowanych łupkami pstrymi. W trzecim, najbardziej produktywnym poziomie piaskowca jest podścielona wodą. Co ciekawe wody złożowe są słabo zmineralizowanymi solankami typu kwaśno-węglowosodowego z niewielką zawartością jodu.

To właśnie skład wody z jednej z przydomowych studni głębinowych na terenie Osobnicy zwrócił uwagę laborantów, którym zlecono przebadanie dostarczonej w kwietniu do Petrogeo próbki. – W trakcie standardowych badań chemicznych okazało się, że woda ma bardzo wysokie zasolenie jak na użytkowe wody podziemne przeznaczone do spożycia. Poziom zasolenia, a więc zawartości chlorków i sodu, w tym konkretnym przypadku, przekroczony jest dziesięciokrotnie. To w zasadzie dyskwalifikuje tę wodę do spożycia. Z punktu widzenia różnego rodzaju urządzeń gospodarstwa domowego i instalacji, które wykorzystują wodę, woda o takim stopniu zasolenia może mieć negatywny wpływ na ich eksploatację. Duża zawartość jonów chlorkowych powoduje, że wszelkie elementy metalowe narażone są na wystąpienie korozji. Wyjątkowość tej wody można zobrazować dokonując pewnego porównania. Woda, którą przebadaliśmy ma ok. 4 promile zasolenia. Tymczasem Bałtyk charakteryzuje się zasoleniem na średnim poziomie od 5 do 7 promili. Do tej pory  nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem badając wody dostarczane przez właścicieli prywatnych  ujęć – wyjaśnia Piotr Śmist, prezes Zarządu i dyrektor firmy Petrogeo w Jaśle.

Wyniki badań próbki wody ze studni głębinowej w Osobnicy można rozpatrywać nie tylko w kategorii ciekawostki hydrogeologicznej. Mogą mieć one również znaczenie praktyczne dla osób, które takie studnie już posiadają i korzystają z pochodzącej z nich wody, oraz tych, którzy noszą się z zamiarem wykopania studni. Dlatego też Petrogeo planuje przeprowadzić badania próbek wody z okolicznych studni, aby sprawdzić, czy podwyższony poziom zasolenia dotyczy również innych źródeł.

Za pewnik można przyjąć, że poziom zasolenia jest naturalną cechą wody będącej przedmiotem analizy chemicznej, a więc nie wynika ze skażenia, czy też zanieczyszczeń przemysłowych. Wszystko wskazuje więc na to, że jej właściwości wynikają z faktu, iż towarzyszą jej złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Druga z rozważanych hipotez zakłada, że cechy, o których mowa mają silnie zmineralizowane wody wgłębne opisywane jako mineralne. Weryfikacja tej hipotezy wymagać będzie bardziej szczegółowych badań. - Dla przykładu silnie zmineralizowane wody, z jakimi mamy do czynienia w Rymanowie Zdroju również cechuje wysoka zawartość chlorków, sodu i wodorowęglanów.  Woda z Osobnicy pod względem składu zbliżona jest do wód mineralnych z ujęć RZ-6, RZ-5 , RZ-4 w Rymanowie Zdroju. Tam jednak są one eksploatowane z głębokości 250-500 m i pochodzą z warstw I i III piaskowca ciężkowickiego (wiek: eocen) – wyjaśnia Piotr Śmist.

Sposobem, dzięki któremu woda o tak znacznym poziomie zasolenia mogłaby nadawać się do spożycia, jest poddanie jej procesowi uzdatniania. Istnieje kilka metod demineralizacji wody, takich jak na przykład odwrócona osmoza. Stosowane są jednak przede wszystkim w przemyśle. Warto również dodać, że zastosowanie metod uzdatniania słonej wody wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.   

MD

Napisany dnia: 28.04.2022, 20:41
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Człowiek z lasu
dnia 28.04.2022, 20:54
Ocena
komentarza:
3
Jestem w stu procentach przekonany, idąc za wiadomością tego portalu, że występowanie zasolenia w wodzie ma ścisły związek z występowaniem węglowodorów. Dziękuję za naukę
@ Woda
dnia 28.04.2022, 21:02
Ocena
komentarza:
4
Jestem przekonany że takich źródeł o różnym składzie na tych terenach gór nizinnych jest zapewne więcej, kwestia trafienia wiertłem. To tak z grubsza
@ Anna
dnia 28.04.2022, 21:14
Ocena
komentarza:
36
Przy obecnej inflacji żeby zobaczyć słona wodę pojedziemy do Osobnicy a nie do Gdańska.
@ Do Anna
dnia 29.04.2022, 00:24
Ocena
komentarza:
-8
Sól jest niezdrowa
@ sss3
dnia 29.04.2022, 09:18
Ocena
komentarza:
19
Sól (w przeciwieństwie do cukru) jest niezbędna do życia. W nadmiarze oczywiście szkodzi, jak wszystko.
@ do tego z lasu
dnia 29.04.2022, 16:46
Ocena
komentarza:
1
Komu dziękujesz za naukę. Każdy to wie.
@ Marta
dnia 28.04.2022, 21:37
Ocena
komentarza:
17
Osobnicza to nowe źródło gazu dla Polski i Europy . Mamy tu stolice
węglowodorów i siarkowodorow !
@ Marta
dnia 28.04.2022, 21:40
Ocena
komentarza:
38
No to po kłopocie - nie trzeba będzie prosić Łukaszenki o sól.
@ Stary
dnia 29.04.2022, 00:24
Ocena
komentarza:
18
Rosolu nie trzeba solic
@ Do Marta
dnia 29.04.2022, 00:24
Ocena
komentarza:
-7
Sól jest niezdrowa
@ Kierowca
dnia 29.04.2022, 04:34
Ocena
komentarza:
7
Tężnie solankową niech tam postawią ,może wodę nabrali do słoika po soli i dali się badania albo do słoika po ogórkach ?
@ x
dnia 29.04.2022, 07:31
Ocena
komentarza:
30
Osobnica-Zdrój
@ norek
dnia 29.04.2022, 13:13
Ocena
komentarza:
4
sie Szewczyk dowie to zara bedzie dotacja na termy od pisorów
@ K
dnia 30.04.2022, 13:17
Ocena
komentarza:
2
Jak Pan Starosta zobaczy ten pomysł to tylko czekać aż za niedługo zacznie realizować
@ In aquua sanitas
dnia 29.04.2022, 07:51
Ocena
komentarza:
7
Tero wszystkie osobnicoki będą badac wode we swoich studniach nie tylko głębinowych. Taka woda idealnie nadaje sie na kąpiele ale tylko wannowe albowiem odmładza skore i likwiduje zmarszczki
@ Rostowski
dnia 29.04.2022, 12:02
Ocena
komentarza:
17
Wiertnicy do dzieła. Dobrać się do nowych złóż ropy i gazu w Osobnicy. A tak na marginesie czy istnieją jeszcze dokumenty z byłego PPNiG w Jaśle wskazujące zabetonowane odwierty z gazem? W latach 60-70-tych ubw. w PPNiG przebywali eksperci z ZSRR i pilnowali, aby przypadkiem nie wydobywać gazu na terenie Polski z ..."ich złóż" rzekomo biegnących w kierunku ówczesnej ruskiej granicy. W dobie zakręcenia kurka przez ruskich czas się za to zabrać.
@ a.lechowski
dnia 29.04.2022, 12:29
Ocena
komentarza:
8
Swietłana przyszłość przed Osobnicą. Pora siać ogórki, sadzić kapustę i wszystkie warzywa które do konserwacji potrzebują dużo soli.
@ Xyz
dnia 29.04.2022, 20:50
Ocena
komentarza:
5
Ropa gaz . Wydobywać . A nie betonować na rozkaz Rosjii
@ stasienek
dnia 29.04.2022, 21:27
Ocena
komentarza:
5
Jednak co Warszawa to Warszawa
@ Zofia
dnia 01.05.2022, 14:34
Ocena
komentarza:
2
Słona woda to może pozostałości po morzu, które przed wiekami było na tych terenach podkarpacia, jak np. w Iwoniczu może zbudować tu sanatorium i używać tych wód do leczenia schorzeń reumatycznych
@ mk
dnia 04.05.2022, 10:15
Ocena
komentarza:
0
Do gotowania pierogów się nada
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wały przeciwpowodziowe ochronią mieszkańców przed wielką wodą

  W Osobnicy powstał kolejny odcinek 1,5 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Ropy. Inwestycja została zrealizowana w ciągu 10 miesięcy i kosztowała ponad 10 mln zł. Jest to drugi etap budowy wałów przeciwpowodziowych..

 • Matka i córka na ławie oskarżonych. Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad kotami

  Małgorzata i Aleksandra Sz. prowadziły hodowlę kotów rasy maine coon w Jaśle. Po tym, jak inspektorzy OTOZ-u odkryli zaniedbania kobiet wobec zwierząt sprawa trafiła do sądu. W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok nakazowy, od którego odwołała się prokuratura i OTOZ. W końcu sprawa trafia przed sąd I instancji. W minioną środę rozpoczął się proces w tej sprawie.

 • Przeżyj mundialowe emocje z Jasielską Manufakturą Smaku

  Jasielska Manufaktura Smaku zaprasza do wspólnego kibicowania wszystkich fanów piłki nożnej w najlepszym, mundialowym wydaniu. Piłkarskimi emocjami możecie delektować się tutaj każdego dnia od godz. 14.

 • Licealiści zorganizowali charytatywny turniej piłkarski. Dochód z imprezy trafi na leczenie Paulinki Okarmy z Jasła

   

  Hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle stała się dzisiaj areną piłkarskich zmagań w ramach turnieju „Football for Charity”. Chodziło jednak nie tylko o sportową rywalizację i zabawę w gronie rówieśników.

 • Mieszkańcy Jasła zapłacą wyższe podatki od nieruchomości

   

  Od 1 stycznia 2023 r. w Jaśle obowiązywać będą nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Decyzję w tej sprawie, w miniony poniedziałek, podjęła Rada Miejska Jasła. W przypadku właścicieli budynków mieszkalnych stawka wzrośnie o 25%.

 • MKS w Jaśle otrzyma wsparcie finansowe na zakup autobusów

   

  Władze samorządowe Miasta Jasła podjęły decyzję o wydatkowaniu kwoty 188 500 zł z miejskiej kasy, na podniesienie kapitału zakładowego Miejskiej Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o. Środki te przeznaczone zostaną na zakup trzech autobusów, które zasilą tabor miejskiego przewoźnika. W sumie, spółka zamierza zakupić pięć używanych pojazdów. Zastąpią one wysłużone Autosany.

 • Jesteś seniorem? Weź udział w projekcie - „Zakątek Seniora przy INNOVO”

   

  INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. oraz Spółdzielnia Socjalna „Radość” zapraszają do uczestnictwa w Projekcie „Zakątek Seniora przy INNOVO”. Realizowany Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 • Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów

   

  Urząd Miasta w Jaśle, będzie musiał zrewidować swoje plany w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Na zaproponowaną przez magistrat stawkę w wysokości 39 zł (ocenie wynosi ona 29,17 zł), nie wyraziła dzisiaj zgody Rada Miejska Jasła. Przeciwko projektowi uchwały w sprawie podwyżek zagłosowała zdecydowana większość radnych.

 • „The Humans” na dużym ekranie kina Helios Krosno

   

  Krośnieńskie kino Helios zaprasza na kolejną filmową ucztę w ramach Projektów Specjalnych. Już jutro kinomani, będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie film "The Humans".

 • Patryk Fryc żegna się z Czarnymi Jasło

   

  Choć runda jesienna klasy okręgowej, w której rywalizują Czarni Jasło, zakończyła się zaledwie tydzień temu, to kibice jasielskiej drużyny nie mogą narzekać na brak sportowych emocji. Tych, które towarzyszą komunikatowi, wydanemu dzisiaj przez klub, woleliby z pewnością uniknąć. Okazuje się bowiem, że w trakcie przerwy w rozgrywkach, zespół opuści Patryk Fryc, który przez dwa ostatnie lata był jednym z kluczowych zawodników Czarnych Jasło.

 • Czy stawki podatku od nieruchomości pójdą w górę?

   

  Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku, mieszkańcy Jasła płacić będą więcej nie tylko za odbiór odpadów komunalnych. Magistrat szykuje również podwyżkę stawek podatku od nieruchomości. Głosowanie nad projektem uchwały w tej sprawie ma zostać przeprowadzone podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Jasła.

 • Miasto ogłosiło kolejny przetarg na budowę drogi 5KDZ

  Miasto Jasło umorzyło pierwszy przetarg ogłoszony we wrześniu na budowę drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą, z uwagi na zbyt wysokie koszty realizacji zadania zaproponowane przez firmy. W ubiegłym tygodniu ponownie ogłoszono kolejny przetarg na budowę drogi w strefie warzyckiej. Miasto może przeznaczyć na ten cel ponad 6,5 mln zł.

 • Wanny Besco – wysoka jakość i nowoczesny design w Twojej łazience

 • Przedsiębiorco załóż profil na PUE ZUS. Szkolenia dla płatników składek

   

  Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie zobowiązany do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotychczas taki obowiązek mieli jedynie płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż pięć osób.

 • Szykuje się podwyżka opłat za odbiór śmieci

   

  Stale rosnące koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami sprawiają, że kolejny na przestrzeni ostatnich lat wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych, wydaje się nieunikniony. Jasielski magistrat proponuje, aby opłata z tytułu gospodarowania odpadami wynosiła 39 zł od osoby, zamiast dotychczasowych 29,17 zł. Nowa stawka miałaby obowiązywać od stycznia przyszłego roku. O tym, czy mieszkańcy Jasła zmuszeni będą sięgnąć głębiej do swoich kieszeni, w najbliższy poniedziałek zdecyduje Rada Miejska Jasła.

 • Gminie Dębowiec przyznano środki na budowę kompleksu sportowego

  Końcem listopada został rozstrzygnięty kolejny nabór w Programie Sportowa Polska 2022. Wśród 80 podmiotów, którym przyznano dofinansowanie znalazła się gmina Dębowiec. Samorząd otrzyma 1 856 900 zł na budowę kompleksu sportowego.

 • Gotowy do pracy! - weź udział w projekcie

   

  Fundacja AKTYWNA GALICJA wraz z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie zaprasza do udziału w projekcie Gotowy do pracy! współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 • Strażacy ochotnicy nie zapominają o małych pacjentach onkologicznych

   

  Strażacy ochotnicy znów wkraczają do akcji, aby podarować odrobinę radości małym pacjentom Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Rzeszowie. Po raz szósty organizują więc zbiórkę zabawek, książek, gier i innych artykułów, które trafią do dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657