Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Spotkanie Forum Młodych PiS w ramach obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

40

W związku z obchodami 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości zorganizowało spotkanie w biurze poselskim Bogdana Rzońcy z młodymi historykami i pasjonatami historii z pow. jasielskiego.

- Powstanie Styczniowe przyczyniło się do wewnętrznego umocnienia narodu polskiego, stanowiło moment zwrotny w tworzeniu się nowoczesnego narodu polskiego. Polacy wykazali się umiejętnością organizowania skutecznego aparatu państwowego w najtrudniejszych warunkach - powiedział Adam Rabenda - mgr historii.

Swoją opinię wyraził również Bogusław Pyzik, który poruszył temat znaczenia Organizacji Narodowej czerwonych, która opowiadała się za podjęciem otwartej walki oraz białych, która była zwolennikiem pracy organicznej.

- Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków, w setkach starć brało udział blisko 200 tys. Polaków. Tym osobom należy się pamięć i szacunek - przypominał Adrian Biernacki

O Pojęciu ojczyzny jako wspólnej i zarazem najwyższej wartości oraz patriotycznym wychowaniu młodzieży opowiedziała siostra Diana.

- Cieszę się, że są dzisiaj ludzie młodzi są zainteresowani tematami historycznymi, bo historia to nie tylko nauka, a fundament na którym winniśmy się opierać, gdyż naród, który nie pamięta swojej historii nie ma przyszłości - zakończyła Senator RP Alicja Zając

- Powstanie Styczniowe było największym Powstaniem Narodowym. Martwi mnie fakt, że dzisiaj 63% Polaków nie wie kiedy było Powstanie Styczniowe, a 47% nie wie jak się ono skończyło. Takie spotkanie jak to dzisiejsze ma na celu popularyzować ważne wydarzenia naszej Ojczyzny- zaznaczył Poseł RP Bogdan Rzońca.

W przerwie dyskusji uczestnikom spotkania został zaprezentowany film Juliusza Machulskiego "Szwadron".

Mateusz Lechwar
Dyrektor Biura Poselskiego Bogdana Rzońcy

Reklama

Komentarze: 40

Dodaj komentarz Widok:
1
@ jas
dnia 24.01.2013, 15:47 · Zgłoś
Ale się na to spotkanie ludzi nawaliło !!!
Odpowiedz
-4
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 21:10 · Zgłoś
była poezja, było kino, teraz kolej na teatr...bo kabaret to jest cały czas :)
Odpowiedz
1
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 23.01.2013, 21:15 · Zgłoś
Pan będziesz na pewno wiedział czy takie spotkania to jeszcze kultura czy już rozrywka ?
Odpowiedz
-1
@ Max Szyderko
dnia 24.01.2013, 08:52 · Zgłoś
a to już zależy od ilości %...
Odpowiedz
1
@ s
dnia 23.01.2013, 20:11 · Zgłoś
psy szczekaja,karawana jedzie dalej,więcej takich inicjatyw dla Młodzieży-bo miasto wymiera!
Odpowiedz
11
@ prawda o Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 18:44 · Zgłoś
Po sprawdzeniu IP na Policji okazuje się, że Max Szyderko to Dyzio. Niezłe jaja:)
Odpowiedz
-9
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:45 · Zgłoś
Mam pytanko do uczestników tego spotkania: czy nie dowiedzieliście się przypadkiem, że upadek tego powstania to wina Tuska ?
Odpowiedz
6
@ rocznik 66
dnia 23.01.2013, 18:22 · Zgłoś
No cos ty? Dowiedzielismy sie, ze jak sobie bluzgnies to masz[...] ? To prawda prymitywny[...] ?
Odpowiedz
8
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 23.01.2013, 16:57 · Zgłoś
Adam Rabenda. Właściwy człowiek na właściwym miejscu...że tak powiem.
Odpowiedz
-4
@ jasiu
dnia 23.01.2013, 16:32 · Zgłoś
Jedni są do roboty,a inni do rządzenia.Skąd my to znamy?
Odpowiedz
-5
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:41 · Zgłoś
życie Stary, samo życie...
Odpowiedz
-6
@ pic na wodę
dnia 23.01.2013, 13:42 · Zgłoś
Jakiż to ogrom zainteresowania się maluje na twarzach słuchaczy!!! Cóż za akcja!!! Ileż to wiedzy przekazano, ileż nauczono młode pokolenia!!! jakież poruszenie w szeregach - pic na wodę, fotomontaż
Odpowiedz
-8
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:40 · Zgłoś
Najbardziej zainteresowany jest ten z wyciągniętymi kopytami koło przedstawicielki dynastii rządzącej na pierwszym zdjęciu. Gość jest chyba w transie...
Odpowiedz
5
@ Fiat 126p
dnia 23.01.2013, 13:12 · Zgłoś
a mnie martwi że 17 styczeń minoł i co >>> cisza.
wstyt !!!
ale to mnie nie dziwi bo prawdziwych jaślan została >>> garstka .
Odpowiedz
7
@ asq
dnia 23.01.2013, 13:07 · Zgłoś
Takie spotkania się ceni;)brawo za pomysl
Odpowiedz
-4
@ l.
dnia 23.01.2013, 10:45 · Zgłoś
"Martwi mnie fakt, że dzisiaj 63% Polaków nie wie kiedy było Powstanie Styczniowe, a 47% nie wie jak się ono skończyło" - a mnie bardziej martwi fakt,że wciąż są ludzie którzy nie wyciągnęli z tej KLĘSKI wniosków i nie dość,że z uporem [...] świętują wielkie narodowe porażki wówczas gdy inne narody świętują ZWYCIĘSTWA - i jeszcze świętowania czegoś takiego wymagają od ludzi młodych, to jeszcze na martyrologii opierają swą praktykę polityczną i cechuje ich podobna zdolność przewidywania efektów własnych działań.Nie Popieram,nie popierałem i nigdy nie poprę PO czy [...], ale nie zmienia to faktu,że nigdy też nie poprę też tej obłędnej polityki PiSu, która nie tylko opiera się na rozpamiętywaniu przeszłości kosztem teraźniejszości,ale też chętnie by się widziało jako kolejna "siła przewodnia" która tradycyjnie poprowadzi naród do kolejnej "pięknej" tragedii narodowej którą przyszłe pokolenia będą ckliwie wspominać. Ludzi którzy albo chcą wojny z Rosją za katastrofę w Smoleńsku (no i co my im zrobimy nawet jak wysadzili tutkę ? Przejadą po nas jak walec dzięki wspaniałej polityce wszystkich rządów po 1989 r dbającym o zwijanie naszych sił zbrojnych,a niespełna 100 tysięczny korpus armii zawodowej odda może życie za 2 doby niepodległości więcej - jak nie będzie dezercji),albo żałują,że obalenie komunizmu nie odbyło się w sposób [...] i tragiczny naprawdę należało by zacząć leczyć. Polityka nie ma wyglądać w książkach pięknie.Ma być dobra i skuteczna !

No co to za opozycja która zamiast zajmować się realnymi problemami jak bezrobocie w regionie i coraz większe zadłużenie kraju koncentruje się na historii i sprawach drugorzędnych dla kraju ? Co to za opozycja która jest wręcz straszakiem który uwiarygadnia szkodliwy i niekompetentny rząd Tuska jako "gorsza alternatywa" ?

I co to za obchody w ciepłym budynku na filmie ? Powstańcy styczniowi marzli po lasach,a młodzi ludzie pełni sił siedzą sobie w ciepłym pomieszczeniu i patrzą na film zamiast wybrać się na jakiś grób i złożyć kwiaty czy zapalić świeczkę...

Choć to pewnie odłożyli.Pójdą ostatecznie na pogrzeb.Pogrzeb Kaczyńskiej...
Odpowiedz
4
@ młody uczestnik
dnia 23.01.2013, 16:28 · Zgłoś
Ale żeś się spisał tylko się jeszcze podpisz bo chce zbierać podpisy na Twoją kandydaturę w wyborach prezydenckich...
Odpowiedz
-11
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:14 · Zgłoś
dla Biernackiego lepiej pozbieraj [...] :)
Odpowiedz
2
@ l.
dnia 23.01.2013, 17:15 · Zgłoś
A myślałem sobie zrobić urlop od pyskowania na tym forum... No nic od po tym poście na serio ;)

Spisałem się tak by pokpić z zawodowych politykierów. Tylko to mogę w akcie bezsilnej rozpaczy (co tłumaczy moją interpunkcję i może nawet ortografię - bo mnie już to nawet nie obchodzi),bo w obecnej [...] rzeczywistości nie mam normalnej pracy pozwalającej na samodzielne utrzymanie się - co jest niewątpliwą zasługą "osobistości" z rzadu i opozycji (nie)miłościwie panujących nam w kraju. Na prezydenta czy raczej na pOsła (aż tak stary to jednak nie jestem żeby na prezydenta - to to od 35 roku życia można,a jak patrzeć na zdjęcia to jestem też "młody") kandydować nie zamierzam. Swój honor mam, [...] nie jestem, a w tego typu polityczne towarzycho (bagno) pchać się nie mam zamiaru. Jak byłem młodszy to co prawda do niektórych [...] którzy protestowali przeciwko udziału w misjonarstwie Irackim miałem złudzenia ale to było lata temu - i obecnie im też za grosz nie wierzę...
Odpowiedz
-5
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:34 · Zgłoś
chłopie, jakbyś był bezrobotnym to miałbyś spore szanse na stolec dyrektora biura poselskiego...
Odpowiedz
3
@ rocznik 66
dnia 23.01.2013, 18:21 · Zgłoś
Bluzgnales se? I co, bedziesz mial szyderciu [...]?
Odpowiedz
1
@ rocznik 66
dnia 23.01.2013, 19:04 · Zgłoś
[...] , co ta slabo? Jak sie nie postarasz lepeij to bedziesz miał niepelny wzwód!
Odpowiedz
3
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 23.01.2013, 20:35 · Zgłoś
Do L.
Historia [...]!!! i jeszcze raz [...]!!!
O niej niestety nie masz blado-zielonego pojęcia. Nie świętowanie klęsk tylko oddanie hołdu ludziom i wydarzeniom, które były przerwaniem pasma bierności i przyglądania sie z boku temu co "nas" dotyczy.Dla jednych akt heroizmu i manifest wolności dla ciebie bezmyślna szarża.
Twoja zerowa wiedza na temat czasu i sytuacji społecznej tamtej rzeczywistości oraz efekty dezinformacji czasów PRL nie pozwalają mi na głębszą polemike.
Wobec powyższego twoja sytuacja zawodowa nie powinna dziwić. Odpowiedz sobie tylko na jedno pytanie:" Co umiem ? ". No właśnie...
Odpowiedz
0
@ l.
dnia 23.01.2013, 22:18 · Zgłoś
Głupcem przypuszczalnie jestem,choć raczej z powodu "polszczyzny"
i impulsywności.Panu zaś Polecał bym pisma np. Orzeszkowej i Prusa.Jeżeli ci ludzie są wg Pana [...] - no cóż,mówi się trudno,o mądrości to chyba nie świadczy. Trochę szkoda,że Poloniści mają gdzieś fakt,że "Omyłka" Prusa nie jest lekturą obowiązkową.To przecież tylko 60 stron.Choć może i lepiej,osoby waszego pokroju mogły by na jej podstawie wpaść na genialny pomysł by takich jak ja po prostu [...]...
Odpowiedz
2
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 23.01.2013, 23:54 · Zgłoś
Po co odrazu wieszać ???Po co odrazu robić z siebie męczennika???
"Omyłka" to Pana zdaniem relacja z powstania ???
Proponowałbym jedynie nieśmiało spojrzenie z róźnych perspektyw i odłożenie na chwilę zero-jedynkowego sposobu interpretacji.
Jednak moja nerwowa reakcja była spowodowana płytkim myśleniem, że rozmawiam z osobnikiem, który skończył "budowę statków"na AM i ma pretensje, że Jasło nie ma morza.Pochopna i zbyt nerwowa reakcja spowodowana zbyt długim czasem spędzonym na forum.Za inwektywy przepraszam.Widze jednak, że cos Pan czyta, wie Pan kto to Prus(pisarz nie siatkarz) i potrafi uargumentować swoje stanowisko.Ma Pan wszystkie dane żeby uważać się w Jaśle za intelektualistę a dla takich nie ma tu pracy(żart). Możnaby się nawet ładnie pokłócic tylko sił już brak.Głowa do góry i dużo cierpliwości. Praca sie znajdzie.W końcu idzie niż i nie każdy chce uciekać do UK.
Odpowiedz
0
@ l.
dnia 24.01.2013, 08:46 · Zgłoś
Trafiony-zatopiony,jak widzę.Warto było odpowiedzieć,nie warto było dawać obietnicy milczenia której nie można było spełnić. Niestety - muszę zakończyć w tych warunkach nie okazywać za dużo litości wobec "różnych perspektyw".

"Omyłka" Prusa nie jest relacją z powstania owszem.Chodzi tylko o prosty fakt. Można podziwiać odwagę i nawet powiedzieć nad grobem "gloria victis" - ale nie należy powtarzać raz popełnionych błędów,nie wolno już nigdy wysyłać ludzi na śmierć na próżno.Jak powiedział Patton: "Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci [...]e umarli za swoją". Krzewienie romantyczno-bezrefleksyjnego modelu działania tak popularnego szczególnie wśród zwolenników PiS (ale nie tylko) jest bowiem nie do przyjęcia, jako podstawowe źródło porażek tej partii i nie tylko. Obrońcami romantycznego pustogłowego sposobu (bez)myślenia są już nauczyciele w szkołach,ludzie tego rodzaju "patriotyzmem" nasiąkają w domach.W warunkach w których potrzebne jest bitne "mięso armatnie" (o ile ktoś tymi ludźmi rozsądnie kieruje,a nie pozostaje jak oni w neoromantycznym amoku) może być to użyteczne.W warunkach pokoju nie jest - to dzięki niemu wtedy aktualne jest powiedzonko Bismarcka: "Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą". Mam po prostu nadzieję,że paru młodych jeszcze głupców chodzących na filmy i bawiących się w politykę zauważy łaskawie że może i historia jest jakąś nauczycielką,ale jej lekcje należy realizować w teraźniejszości i przyszłości. I że ona sama nie wystarcza,bo bez wyciągnięcia z niej wniosków nie można się uczyć nawet na własnych błędach. Oby nie była to nadzieja próżna, bo jeśli w tym narodzie ludzie nie nauczą się myśleć to kto wie czy w razie kolejnej utraty niepodległości trafią się kolejne tak sprzyjające okoliczności jak w 1918 (i wg prawicowej wizji historii wg której PRL nie była niepodległa - również 1980) i czy Polacy będą w stanie je wykorzystać.
Odpowiedz
5
@ czuły
dnia 23.01.2013, 10:25 · Zgłoś
A ten "GOŚĆ" pod obrazem pilnuje zeby nikt nie uciekł przed zakonczeniem sesji zdjeciowej
Odpowiedz
4
@ ppp
dnia 23.01.2013, 09:57 · Zgłoś
A czy w Jaśle nie było żadnych oficjalnych uroczystości rocznicowych, czy tylko ja tego nie zauważyłem? Pozdrawiam!
Odpowiedz
-8
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:35 · Zgłoś
po zapowiedziach "obchodów" zorganizowanych przez PiS nikt się nie odważył...
Odpowiedz
22
@ do jasielskiego FM
dnia 23.01.2013, 09:15 · Zgłoś
Psy szczekają, wy robicie swoje. Ataki [...] będą na pewno i nie ma się co nimi przejmować. Brawo za postawę i uczczenia powstańców w ciekawej formie...
Odpowiedz
13
@ zinx
dnia 23.01.2013, 08:46 · Zgłoś
Brawo takie inicjatywy z młodzieżą popieram:)
Odpowiedz
24
@ Grzes
dnia 23.01.2013, 08:17 · Zgłoś
Fajne, miłe spotkanie. Chlopaki coś próbują zrobić i to się chwali.
Odpowiedz
-10
@ 3
dnia 23.01.2013, 10:11 · Zgłoś
co konkretnie próbują zrobić, poza lansem w sieci i fotkami z marszów oraz kameralnych spotkań ?
Odpowiedz
-11
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:36 · Zgłoś
a co oni więcej potrafią ???
Odpowiedz
10
@ sasza
dnia 23.01.2013, 17:46 · Zgłoś
ty szyderko to tylko obrażać innych umiesz
Odpowiedz
-11
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 18:22 · Zgłoś
a gdzie tu widzisz obrazę ? Sama prawda.
Odpowiedz
-26
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 08:17 · Zgłoś
Groby zasypane śniegiem a oni filmiki sobie oglądają, społecznicy......
Odpowiedz
-9
@ PPpokemon
dnia 23.01.2013, 17:30 · Zgłoś
do łopaty i niech snieg odmitataja spolecznie dla miasta
Odpowiedz
-7
@ Max Szyderko
dnia 23.01.2013, 17:37 · Zgłoś
No co Ty ??? To zajęcie dla plebsu a nie dla kasty rządzącej.
Odpowiedz
6
@ kibol
dnia 23.01.2013, 21:29 · Zgłoś
No więc dobrze w poniedziałek pójdziemy razem odśnieżać groby zbierz jeszcze kilku chętnych najlepiej z forum i do roboty. Mam nadzieje że skorzystasz z propozycji?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.