Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Upamiętnienie rocznicy Akcji Pensjonat w Jaśle - 5 i 7 sierpnia

21

Zapraszamy mieszkańców Jasła i okolic do uczestnictwa w dwóch wydarzeniach upamiętniających rocznicę Akcji Pensjonat. Przeprowadzona 79 lat temu brawurowa akcja była nadzieją na lepsze czasy, a informacja o uwolnieniu 66 więźniów politycznych rozeszła się lotem błyskawicy.

W piątek 5 sierpnia, o godzinie 20.30 pod Pomnikiem Armii Krajowej rozpocznie się X Jasielski Marsz Wolności ku czci Bohaterów i Ofiar tej akcji pod kryptonimem „Pensjonat”. Natomiast w niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 9 w kościele oo. Franciszkanów zaplanowano oficjalne obchody tej rocznicy, zakończone również pod Pomnikiem Armii znajdującym się przy ul. Staszica w Jaśle.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach znajdują się na osobnych plakatach.

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 03.08.2022, 11:29
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ed
dnia 03.08.2022, 12:45
Ocena
komentarza:
19
Czesc i chwala Bohaterom
@ js
dnia 03.08.2022, 19:36
Ocena
komentarza:
-8
Kolejne moralne zwycięstwo. AKowcy których mieli uwolnić z więzienia kilka dni wcześniej zostali przewiezieni do Rzeszowa. Większość uwolnionych w następny dzień powróciła do więzienia.
@ Czl
dnia 04.08.2022, 09:31
Ocena
komentarza:
5
Kogo masz na myśli js. Tak sobie tylko prdls bo lubisz, czy podasz jakieś szczegóły. Ja wiem, a wiem, o jednej osobie, która była głównym celem tej akcji, a nie została uwolniona i był nią mjr, który przebywał w tym czasie na torturach w Bursie jasielskiej. Ujawnił co tam wiesz kompromitującego i umniejszającego albo zamilcz i nie naruszają rzeczy drogich Polakom, no napiszę jakiej narodowości byki volksdeutsche w więzieniu i zrobi się znowu dziwnie zalogowanym do tv
@ do czll
dnia 04.08.2022, 15:39
Ocena
komentarza:
0
Nie strasz bo się ... a pisać to sobie możesz na Berdyczów. Głównym celem akcji było uwolnienie rtm. Jana Ptaka, szefa wywiadu KG AK na Krosno, który po aresztowaniu został wywieziony na przesłuchania do Rzeszowa, potem z powrotem do Jasła /J. Modrzejewski "AKowcy na Podkarpaciu" str. 64/. To że do Rzeszowa wywieziono więcej więźniów politycznych było w Jaśle faktem powszechnie znanym. No ale cóż, klęska zazwyczaj bywa sierotą, więc ten wątek jest skwapliwie pomijany Podejrzewano w związku z tym że Niemcy byli uprzedzeni o tym. A co "narodowości" volksdeutschów - byli Polakami mającymi jakieś tam niemieckie korzenie. Gdyby byli Niemcami zostaliby reichsdeutschami.
@ Czl
dnia 04.08.2022, 16:03
Ocena
komentarza:
-1
To się zastanów może jaka jest korelacja między twoim pierwszym postem a drugim. Wiesz się jak możesz być umniejszyć to co może Polska cieszyć. Mjr Ptak był na torturach w Bursie jasielskiej, a twoje wywody na temat tego co było pomiędzy mają się nijak do pierwszego postu. Co do strażników. Pomiędzy nimi byli też i tacy, którzy mieli polskie obywatelstwo.
@ js
dnia 05.08.2022, 05:36
Ocena
komentarza:
2
Skoro chciałeś szczegółów to je masz. Niby z czego się mamy cieszyć, że cała ta akcja nie przyniosła pożądanego skutku tylko dodatkowe ofiary? Czyli jeśli fakty są niewygodne tym gorzej dla faktów bo psują doskonałe samopoczucie funkcjonariuszom jedynie słusznego frontu ideologicznego? A co do strażników - komendandant więzienia był Ukraińcem, większość strażników była Polakami.
@ Czl
dnia 05.08.2022, 08:36
Ocena
komentarza:
-1
To gdzie te szczegóły. Owszem był Ukraińcem. Nie tylko komendant zresztą. Było tam więcej braci nadzorców. Natomiast Ptak był na torturach w Bursie, o czym uczestnicy akcji Pensjonat wiedzieli doskonale.
@ js
dnia 05.08.2022, 11:06
Ocena
komentarza:
-1
No i co z tego? PS. Czekam z niecierpliwością na ujawnienie tych volksdueutschów przez których zrobi mi się "dziwnie". Chyba ze śmiechu.
@ Czl
dnia 05.08.2022, 11:45
Ocena
komentarza:
-1
Nie spodziewam się tego, żebyś wiedział, że na terenie obwodu AK Jasło działała szkoła hitlerowska szkoła policji dla naszych braci Ukraińców, bo skąd miałbyś to wiedzieć, że obsadzili 30 stanowisk strażniczych obozu w Szebniach i w jakich "misjach" braki udział na obszarze Podkarpacia
@ js
dnia 05.08.2022, 15:23
Ocena
komentarza:
1
No i co z tego? Nic na to nie poradzę że masz takich braci.
@ rs
dnia 03.08.2022, 12:50
Ocena
komentarza:
8
Dobrze że będzie to zorganizowane
@ Oro
dnia 03.08.2022, 13:40
Ocena
komentarza:
9
Ok Niech to bedzie uroczystosc bez lansu “elit “ jasielskich. Pojde w ciszy. Mam nadzieje ze nie bedzie zbednych przemowien notabli. Tam trzeba pomilczec
@ Woytazzz
dnia 03.08.2022, 14:13
Ocena
komentarza:
8
Ty w Jaśle od wczoraj? Lans lokalnych "elit" to jedyny powód, dla którego organizuje się takie uroczystości.
@ Stefan
dnia 03.08.2022, 20:47
Ocena
komentarza:
4
Na Marszu nie ma lansu. Przyjdź
@ Oro
dnia 03.08.2022, 13:41
Ocena
komentarza:
4
Pomilczec i tylko tyle.
@ Oro
dnia 03.08.2022, 13:42
Ocena
komentarza:
3
Kwiaty znicze i tylko tyle
@ Do oro
dnia 03.08.2022, 15:29
Ocena
komentarza:
0
To się nie uda
@ www.
dnia 03.08.2022, 15:33
Ocena
komentarza:
12
Chwała zwycięzcom Akcji "Pensjonat" . Chwała AK.
@ No to ba
dnia 03.08.2022, 18:29
Ocena
komentarza:
6
Ciekawe czy znowu z Parti politycznych będzie PiS. Czego konfederacja się nie pokaże, a kibice którzy tylko krzyczą cześć i chwała bohaterom, tu jest czas na pokazanie swojego patriotyzmu a nie na stadionie
@ Qq
dnia 04.08.2022, 21:07
Ocena
komentarza:
2
Trochę szkoda że 95% Jasielskich uroczystości przebiega w tym samym schemacie "msza przemarsz przemówienia". Na prawdę ciężko jest to urozmaicić?
@ Jantek
dnia 05.08.2022, 17:54
Ocena
komentarza:
0
Zapraszam do lektury "Rozkaz zdobyć więzienie".
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657