Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zmarł rektor jasielskiej uczelni Stanisław Polański

21

Wczoraj, 6 września br. zmarł prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański – rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. - Troska i rozwój uczelni była dla niego priorytetem! Zaangażowany całym sercem w działalność uczelni, zawsze pomocny. Przyszło nam żegnać niezwykłego człowieka – podkreśla dr Joanna Bril, prodziekan uczelni.

Prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle urodził się 8 października 1943 roku w Giedlarowej. Zmarł 6 września 2021 r. w wieku 77 lat. Naukę rozpoczął w 1950 r. w Szkole Podstawowej w Giedlarowej, a następnie kontynuował ją w Technikum Rolniczym. W latach 1963-1968 studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, którą ukończył na Wydziale Zootechnicznym z bardzo dobrym wynikiem i tytułem magistra inżyniera hodowli zwierząt.

Po ukończeniu studiów wyższych w wyniku nakazu pracy podjął pracę zawodową w Wysowej, a następnie w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. W latach 1971 – 1974 studiował na stacjonarnych studiach doktoranckich w Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Po ich ukończeniu uzyskał stopień naukowy doktora nauk rolniczych. Po wygranym konkursie objął stanowisko nauczyciela akademickiego w Akademii Rolniczej w Krakowie wydział zamiejscowy w Rzeszowie. Przepracował tam 22 lata prowadząc liczne zajęcia oraz szeroką działalność naukową.

Kiedy pojawiły się możliwości uruchomienia niepublicznej uczelni, podjął inicjatywę założenia Uczelni Wyższej w Lesku 2001 r. wychodząc na przeciw oczekiwaniom młodzieży, której nie stać było na pobieranie nauki w odległych ośrodkach akademickich. Jednak po dwóch latach z uwagi na brak odpowiedniego zaplecza dydaktycznego przeniósł uczelnię do Jasła, do budynku po dawnym rafineryjnym domu kultury przy ul. 3 Maja. Kształcenie prowadzono tam na specjalnościach hotelarstwo i turystyka. Wraz z powstaniem nowej siedziby uczelni przy ul. Na Kotlinę pojawiły się nowe kierunki m.in. transport, gospodarka przestrzenna, ekonomia oraz finanse i rachunkowość. - Ostatnie 20 lat życia poświęcił na rozwój uczelni. W 2008 roku został oddany nowy budynek nowocześnie wyposażony. Był inicjatorem licznych konferencji naukowych w tym międzynarodowych. Był redaktorem Zeszytów Naukowych, autorem licznych publikacji i artykułów naukowych – czytamy na oficjalnej stronie Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle.

- Wczoraj popołudniu dotarła bardzo smutna wiadomość. Odszedł wspaniały Człowiek JM Rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle - Stanisław Polański. Odejście naszego Rektora jest bolesną stratą dla całej społeczności akademickiej, którą tak bardzo kochał! Troska i rozwój uczelni była dla niego priorytetem! Zaangażowany całym sercem w działalność uczelni, zawsze pomocny. Przyszło nam żegnać niezwykłego Człowieka - pełnego temperamentu, pasji, życzliwości, któremu na sercu zawsze leżały sprawy studentów oraz ukochanej uczelni – mówi dr Joanna Bril, prodziekan PZW w Jaśle. - Żegnamy Profesora, ale i Przyjaciela wielu z nas. W swojej pracy naukowej i dydaktycznej osiągnął znaczące sukcesy. Jasielska uczelnia była dla niego drugim domem. Tym wszystkim przecież żył. Był wybitnym organizatorem, wizjonerem, zaangażowanym całym sercem. Rodzinie Pana Rektora składamy wyrazy głębokiego współczucia, ogromnego żalu po stracie tak cenionego człowieka. Wielce Szanowny Panie Rektorze, tak bardzo wiele ci zawdzięczam, tyle lat wspólnej pracy. Dziękuję za wszystko. Spoczywaj w pokoju.

id

Napisany dnia: 07.09.2021, 12:47
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Monika
dnia 07.09.2021, 13:07
Ocena
komentarza:
14
Wielki człowiek i naukowiec, nauczyciel akademicki najwyższego lotu
. Miasto powinno uhonorować jego imię.
@ łodyniec
dnia 07.09.2021, 13:11
Ocena
komentarza:
-5
[komentarz nie na temat]
@ Miner Bertol
dnia 07.09.2021, 20:53
Ocena
komentarza:
-5
[Komentarz nie na temat]
@ xyz
dnia 07.09.2021, 13:29
Ocena
komentarza:
27
Pan Stanisław był osobą ciepłą i normalną...o co w dzisiejszych czasach tak trudno
@ vv
dnia 07.09.2021, 14:03
Ocena
komentarza:
15
Zegnam Cię Wspaniały człowieku, byłeś dla wszystkich WIELKIM .STASZKU pozostał po tobie pomnik w postaci wspaniałej Uczelni Staszku byłeś dobrym człowiekiem pozostanie po Tobie luka którą niczym nie da się wypełnić. Z wielkim smutkiem ŻEGNAM CIEBIE. Pozostaną tylko wspaniałe wspomnienia.
@ łodyniec
dnia 07.09.2021, 18:03
Ocena
komentarza:
-10
Na pewno przeczyta .
@ Asz już nie mogę.
dnia 10.09.2021, 07:20
Ocena
komentarza:
0
łodyniec nie wiedziałem że jesteś ekspertem od spraw duchowości i życia po życiu.
@ Radek
dnia 07.09.2021, 14:12
Ocena
komentarza:
-13
O nawet nie wiedzialem ze taka szkole w Jasla istnieje
@ ksw
dnia 07.09.2021, 14:21
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Zbulwersowany
dnia 07.09.2021, 14:44
Ocena
komentarza:
-12
[Komentarz nie na temat]
@ Ubaw
dnia 07.09.2021, 15:05
Ocena
komentarza:
8
[Komentarz nie na temat]
@ Kipa
dnia 07.09.2021, 20:07
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Ubaw
dnia 07.09.2021, 20:17
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
@ Niedouk
dnia 08.09.2021, 06:41
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Kosmonauta
dnia 07.09.2021, 21:40
Ocena
komentarza:
6
[Komentarz nie na temat]
@ Daniel
dnia 08.09.2021, 08:38
Ocena
komentarza:
5
Pan Stanisław był bardzo porządnym człowiekiem. Nigdy nie odmówił merytorycznej rozmowy czy to ze studentami czy wykładowcami czy innymi osobami. Powiedziałbym, że był takim życiowym, normalnym człowiekiem jakich w dzisiejszych czasach jest coraz mniej. Spoczywaj w pokoju spoglądając na swoje dzieło z góry.
@ Vv
dnia 08.09.2021, 09:29
Ocena
komentarza:
0
Kiedy pogrzeb
@ JAN
dnia 08.09.2021, 12:59
Ocena
komentarza:
4
Najlepsi odchodzą najgorsi dobrze się mają
@ Gp
dnia 08.09.2021, 19:50
Ocena
komentarza:
0
"InstytutTU" [*]
@ Ja i on
dnia 08.09.2021, 21:55
Ocena
komentarza:
0
Zawsze będę miło wspominał Pana Profesora. Wspaniałych ludzi się nie zapomina.
Cześć Jego pamięci.
@ AQQ
dnia 08.09.2021, 23:25
Ocena
komentarza:
-1
I co teraz z nami będzie...?? Kto nas tak porządnie wyuczy..?? Oj biada nam..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Nie żyje 68-letni mieszkaniec Nawsia Kołaczyckiego. Mężczyzna utopił się w studni

  Około godziny 18.00 na prywatnej posesji w Nawsiu Kołaczyckim doszło do tragedii.  68-letni mężczyzna wpadł do studni. Strażacy przy pomocy trójnoga wyciągnęli go z wody i przekazali ratownikom medycznym. Mimo długo przeprowadzanej resuscytacji nie udało się uratować mężczyzny. Na miejscu jest grupa dochodzeniowo-śledcza, która przeprowadza oględziny miejsca zdarzenia.

 • Pożar w kotłowni domu przy ul. Grunwaldzkiej w Jaśle

  Dzisiaj po godzinie 18.00 w jednym z domów jednorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej w Jaśle wybuchł pożar. Ogień pojawił się w pomieszczeniu kotłowni. Pożar gasi kilka zastępów straży pożarnej.

 • Czy jasielscy policjanci przyjęli łapówkę?

  Dwóch policjantów z jasielskiej komendy jest podejrzewanych o przyjęcie korzyści majątkowej. Do sytuacji miało dojść początkiem października. Sprawę bada Biuro Spraw Wewnętrznych Policji w Rzeszowie oraz Prokuratura Okręgowa w Krośnie.

 • Zbliża się kolejna kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Jaśle

   

  Po raz kolejny, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w niedzielę 31 października i poniedziałek 1 listopada, odbędzie się kwesta na renowację zabytków starego cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację rzeźby figuralnej przedstawiającej Matkę Bożą Różańcową na grobie Heleny Mroczkowskiej.

 • Spróbuj pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Pamiętają o bohaterach spod Firlejówki

   

  W 101. rocznicę bitwy pod Firlejówką, w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczystość upamiętnienia uczniów i profesorów jasielskiego Gimnazjum, którzy z bronią w ręku postanowili stawić opór bolszewickiej nawale. O bohaterach wojny polsko-bolszewickiej, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli najcenniejszą daninę z życia i krwi, opowiedzieli dzisiaj ich potomkowie.

 • Blisko 82 mln zł z „Polskiego Ładu” dla powiatu jasielskiego

  Dzisiaj ogłoszone zostały wyniki pierwszego naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Największe dofinansowanie otrzymało miasto Jasło na realizację dwóch zadań w kwocie 14 mln 700 tys. zł.

 • Zatrzymany przez łowców pedofilów 64-letni jaślanin chce dobrowolnie poddać się karze

  W marcu br. łowcy pedofilów z organizacji Elusive Child Protection Unit dokonali obywatelskiego zatrzymania 64-letniego jaślanina, który przez Internet utrzymywał kontakt z małoletnimi dziewczynkami. Mężczyzna usłyszał zarzuty i chce dobrowolnie poddać się karze.

 • „Złoty Prym” - prestiżowa nagroda Podkarpackiego Kuratora Oświaty dla Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle!

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle jako jedyne przedszkole  na Podkarpaciu  zostało uhonorowane  prestiżową nagrodą „Złoty Prym” przyznawaną corocznie przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. 14 października br. podczas wojewódzkiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Sali Kolumnowej   Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w  imieniu społeczności przedszkolnej  statuetkę „Złoty Prym” z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty – Małgorzaty Rauch odebrała dyrekcja  przedszkola  Danuta Pociask i Anna Zielińska.

 • Ruszyły remonty dróg osiedlowych na terenie Jasła

   

  Ostatni kwartał każdego roku to czas, w którym na jasielskich osiedlach rozpoczynają się remonty osiedlowych dróg. Na ten cel, władze miasta przeznaczyły w bieżącym roku kwotę 301 tys. zł. Zadanie realizuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle.

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105