Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Zmarł Zenon Borys. Mistrz Polski w brydżu sportowym i były zastępca dyrektora Biura Geologicznego Geonafta, kierownik Ośrodka Południe

12

W Dzień Wszystkich Świętych odszedł od nas w wieku 83 lat Zenon Borys, zastępca dyrektora Biura Geologicznego Geonafta, kierownik Ośrodka Południe, utytułowany brydżysta i działacz sportowy.

Miłośnik brydża sportowego

Zenon Borys urodził się w 18 sierpnia 1938 r. w Drohobyczu, z którego pod koniec wojny musiał z rodziną uciekać. Najpierw mieszkał w Warszawie, a następnie przeniósł się do Krakowa. Po ukończeniu elitarnego Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, w wieku 17 lat rozpoczął studia na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Już w okresie studiów zaczął się interesować brydżem sportowym, poznając go w trakcie odwiedzin w słynnej Piwnicy pod Baranami. Po raz pierwszy zadebiutował jako zawodnik w zespole AZS AGH w rozgrywkach trzeciej ligi.

Ożeniwszy się pod koniec studiów z jaślanką Lidią Bernacką zamieszkał w naszym mieście w 1961 roku. Początkowo pracę rozpoczął jako geolog w Przedsiębiorstwie Poszukiwań Nafty i Gazu oraz nauczyciel w Technikum Zawodowym. Nie zapomniał o swojej pasji do brydża, którą w 1962 zaczął rozwijać i popularyzować w powiecie jasielskim. Od połowy lat siedemdziesiątych działał przy Międzyzakładowym Związkowym Klubie Sportowym Jasło w drużynie brydżystów. Jako trener, kapitan i zawodnik uczestniczył w lidze wojewódzkiej, a następnie makroregionalnej. Największe sukcesy w brydżu sportowym odniósł jednak na początku lat dziewięćdziesiątych. W 1991 r. za osiągnięcia sportowe został mu nadany tytuł Mistrza Polski.

Działacz klubu JKS Czarni 1910 Jasło

Szczególnie wiele informacji na temat sportowego życia Zenona Borysa zamieścił w swojej publikacji Stanisław Fryc. W książce pt. „Sto lat Czarnych Jasło 1910-2010” poświęcił jemu uwagę przedstawiając jego sylwetkę. To właśnie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Zenon Borys włączył się w działalność Jasielskiego Klubu Sportowego Czarni Jasło. Był czterokrotnym członkiem zarządu klubu. To dzięki jego zaangażowaniu w sezonie 1992/1993 zespół JKS Czarni Jasło zajął najlepsze w historii sekcji trzecie miejsce w rozgrywkach drugiej ligi, o czym wspomina autor książki.

Życie zawodowe

W roku 1972 i 1976 Naczelna Organizacja Techniczna przyznała Zenonowi Borysowi wyróżnienie za „Opracowanie i zastosowanie nowych metod poszukiwania złóż gazu ziemnego dla zwiększenia ilości zasobów i zdolności produkcyjnych”. W 1977 r. był kierownikiem Działu Programowania Prac Poszukiwawczych PPNiG. Ponadto Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w 1979 r. przyznał Zenonowi Borysowi nagrodę za „Opracowanie metod poszukiwawczych i wyjaśnianie warunków akumulacji gazu w miocenie pod nasunięciem Karpat w celu odkrycia dalszych złóż w rejonie Husowa – Rzeszowa – Dębicy”. W 1994 r. został zastępcą dyrektora ds. geologii, a w 1995 r. zastępcą dyrektora Biura Geologicznego Geonafta, kierownik Ośrodka Południe. Pełnił również funkcję Głównego Specjalisty ds. Geologii Złożowej i Dokumentowania Złóż w Centrali Spółki PGNiG S.A. w Warszawie.

Jak sam podkreślał, największym jego sukcesem zawodowym była „zmiana kierunków poszukiwań złóż węglowodorów w Zapadlisku Przedkarpackim związana z wprowadzeniem najnowocześniejszych metod i technik poszukiwawczych, efektywna współpraca z pracownikami oraz optymalne wykorzystanie ich wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie właściwych relacji z instytucjami zewnętrznymi”.

Zenon Borys był wielokrotnie odznaczony i wyróżniony zarówno w pracy zawodowej, jak również na niwie sportowej. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Polskiego Związku Brydża Sportowego, Zasłużony dla Polskiej Geologii. Odszedł od nas w wieku 83 lat pierwszego listopada w domu otoczony najbliższą rodziną.

Uroczystości pogrzebowe

Zenon Borys zmarł 1 listopada 2021 r. Uroczystości żałobne odbędą się 4 listopada o godzinie 11.30 w jasielskiej Farze odprawieniem różańca w intencji zmarłego. Msza św. żałobna odbędzie się o godz. 12.00, po której ciało zmarłego zostanie odprowadzone na Stary Cmentarz w Jaśle, gdzie spocznie w rodzinnym grobie.

id

Napisany dnia: 03.11.2021, 19:39

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Bronek
dnia 06.11.2021, 12:46 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ działacz
dnia 05.11.2021, 15:01 · Zgłoś
Ten zamieszczony zyciorys taki jałowy? Nie ma w nim nic o karierze w PZPR a to takie ciekawe???
Odpowiedz
1
@ js
dnia 06.11.2021, 00:43 · Zgłoś
Chociaż był w PZPR to kariery tam nie zrobił, Na dyrektorskie stanowiska awansował dopiero po 1990 r. przy poparciu Solidarności.
Odpowiedz
3
@ andrzej
dnia 04.11.2021, 18:44 · Zgłoś
Do Boka
Widzę że jesteś wielkomiejskim inteligentem
Odpowiedz
6
@ olin
dnia 04.11.2021, 07:23 · Zgłoś
Jak to ludzie szybko zapominają...
Odpowiedz
10
@ Garbata
dnia 04.11.2021, 06:58 · Zgłoś
Dlaczego w Jasle jest tyle zawiści i małostkowości ?
Przecież wszyscy mienicie się chrześcijanami ?
Odpowiedz
18
@ Bok
dnia 04.11.2021, 07:19 · Zgłoś
Bo w Jaśle po wojnie została 100 mieszkańców. Reszta przyszła z wiochy i ta mentalność chłopa pańszczyźnianego tkwi tu w ludziach od pokoleń
Odpowiedz
3
@ ixi
dnia 04.11.2021, 08:57 · Zgłoś
Bok, strzał w 10!
Odpowiedz
1
@ do miejskiego głupka
dnia 07.11.2021, 11:27 · Zgłoś
Gdybyś nie marnował czasu w szkole wiedział byś, ze powiat jasielski i okoliczne to przede wszystkim gospodarstwa indywidualne, czyli gospodarze na swoim - (klasa średnia -ktoś ko ma własny warsztat pracy i utrzymuje z niego siebie, rodzinę i pracowników, a nadwyżki sprzedaje np biedocie miejskiej), a w mieście Jaśle dużą część mieszkańców stanowili Żydzi,
Odpowiedz
0
@ Kicia
dnia 03.11.2021, 23:20 · Zgłoś
skończył liceum nowodworskiego, nie nowotorskiego. trudne te słowa.
Odpowiedz
2
@ nick
dnia 04.11.2021, 14:06 · Zgłoś
Kicia ma rację. Dlaczego jest minusowana? Pewien krakowianin Stanisław Lem, po pierwszej wizycie na jakimś portalu społecznościowym powiedział:" Nie przypuszczałem, że jest aż tylu idiotów"
Odpowiedz
-11
@ jaślanin, niestety żałuję tego.
dnia 03.11.2021, 20:41 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657