Strona główna

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

16
Napisany dnia: 26.02.2019, 11:59 , Tagi: Brak

1 marca, po raz dziewiąty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła władza komunistyczna. Mimo grożących im represji nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Program powiatowych obchodów wygląda następująco:

10:00 – uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych (skwer przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle - Plac Żwirki i Wigury):

- przywitanie gości, hymn państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów

10:30 - konferencja naukowa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych (aula Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle):

wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych w pieśni, prozie i poezji,

referat: „Działalność Żołnierzy Niezłomnych w Regionie Jasielskim i okolicznych” – dr hab. Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

18:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych (Kolegiacka Parafia  pw.  Wniebowzięcia  Najświętszej  Maryi  Panny  w  Jaśle - FARA)

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Burmistrzu
dnia 26.02.2019, 17:02
Ocena
komentarza:
1
Czy Miasto Jasło też uroczyście obchodzi ten dzień?
Chyba nie bo na stronie Miasta nic o tym nie piszą.
Wojna z Pawlusiem ciągle trwa?
@ uważny
dnia 27.02.2019, 06:15
Ocena
komentarza:
4
od tygodnia na tym samym portalu jest plakat Miasta, teraz już chyba na 4 stronie
@ dragoness
dnia 26.02.2019, 17:11
Ocena
komentarza:
4
Miejmy nadzieję, że na cokole wirtualnego pomnika zostanie przy tej okazji poprawiony błąd ortograficzny.
@ Optymista
dnia 26.02.2019, 18:17
Ocena
komentarza:
7
A co tu świętować? Jest wiele niejasności wokół działania tej grupy ludzi. Może i byli bohaterowie, ale także mordercy. Lepiej poczekać na niezależne badania historyków, ale takich prawdziwych niezwiązanych z obecna władzą.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 08:28
Ocena
komentarza:
-2
Co za brednie...
@ dragoness
dnia 27.02.2019, 14:17
Ocena
komentarza:
4
Nie brednie, tylko fakt, tak jak z Polakami i Żydami, jedni ratowali, inni wydawali.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 17:03
Ocena
komentarza:
-4
Nie, jak na razie to opinia.
@ No nie
dnia 05.03.2019, 00:17
Ocena
komentarza:
0
Jacy Polacy wydawali żydów.?"A może to żydzi wydawali żydów? Taki Rumkowski albo judenraty. Czemu o tym milczą autorytety wszechwiedzace z tego portalu?
@ do "no nie"
dnia 07.03.2019, 12:17
Ocena
komentarza:
0
Tacy jak ty!
@ Optymista
dnia 27.02.2019, 17:06
Ocena
komentarza:
1
Obywatel Miasta Jasła naukę i badania uważa za brednie. Otóż szanowny Panie tylko nauka i badania pchają ten świat do przodu. A jeśli chodzi o niezależność to proszę zapoznać się chociażby z opiniami niedawnych popleczników PIS prof. Staniszkis, prof. Bugaja, dr hab. Kowala, dr hab. Migalskiego. Ludzie prawdziwie inteligentni zawsze potrafią się przyznać do błędu. Życzę więcej rozumu.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 18:16
Ocena
komentarza:
-1
Proszę przeczytać dyskusję i pomyśleć jeszcze raz - to nie boli.
I owe osoby pisały na temat Żołnierzy Niezłomnych? To jest dopiero optymistyczna brednia!
@ Optymista
dnia 27.02.2019, 20:28
Ocena
komentarza:
0
Obywatelu czytaj ze zrozumieniem. Tego uczą od początku podstawówki. Jak widać niektórzy do końca życia nie posiądą tej umiejętności. Nie napisałem, że ci ludzie na ten temat coś pisali bo nie wiem. Mówiłem o nich w kontekście niezależności. Nie jestem polonistą, ale rozbiór zdania to chyba VI klasa podstawówki.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 27.02.2019, 21:46
Ocena
komentarza:
-1
To poczytaj sobie o czym jest dyskusja i wypowiadaj się w dyskusji, bo Twoje opinie na temat tzw. niezależnych badaczy mnie nie interesują i nijak mają się do prowadzonej dyskusji. Zatem jeśli pouczas kogoś o czytaniu ze zrozumieniem to może warto zacząć od siebie. Bo widać jesteś chyba bardziej tępy niż drewniana pała.
@ do "obywatela"
dnia 07.03.2019, 12:21
Ocena
komentarza:
1
To że coś ciebie nie interesuje nie dowodzi niczego poza twoją indolencją.
@ bn
dnia 27.02.2019, 20:34
Ocena
komentarza:
3
Tyle lat ku czci "wyzwolicieli" z Armii Czerwonej śpiewaliście pieśni czołobitnie stali w apelach ,składali kwiaty (pomimo że gwałcili ,mordowali i rabowali) a synów Tej Ziemi walczących najpierw z Niemcami potem z najezdzcami czerwonymi mordowanymi i przesladowanymi przez wladzę milicję i ruskich ODMAWIACIE po tylu latach uczczenia choćby jednym dniem ?? Wdzięczność to w tym narodzie cecha nieznana ...a jeżeli chodzi o jednostki popełniające zbrodnie to niemało ich było wszędzie ...a nikt w czambuł nie potępia wszystkich
@ js
dnia 07.03.2019, 12:32
Ocena
komentarza:
0
Ja nie należałem do partii, nie chodziłem ani na akademie, pochody, czyny partyjne i miewałem z tego powodu nieprzyjemności ale to nie powód do tego, by czcić bandytów a co gorsze idiotów wierzących że wycieńczony Zachód rozpęta III wojnę bo nie ma innych zmartwień niż sprawa polska. Więkscość tych milicjantów i oromowców to nie byli żadni komuniści, bo byli zbyt niedouczeni i głupi by czytać działa Marksa czy Lenina tylko chłopaki ze wsi którzy tam poszli by bronić swoich domów przed świniokradami.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Z roli na salony

  W miniony piątek w Zarzeczu odbyła się premiera książki Zygmunta Szycha pt. "Bogdana Rzońcy Czas Nieutracony". To pierwsza taka publikacja opowiadająca o życiu i karierze polityka z Podkarpacia...

 • Mercedesem wjechał w słup

   

  Na ul. Jana z Dukli w Jaśle kierowca mercedesa wjechał w słup oświetleniowy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że mężczyzna znajdujący się w pobliżu opuszczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Od stu lat pomagają potrzebującymi

  W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105