Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

104. Studnia Kulturalna JDK. Moja „Korona Ziemi”

0

Łukasz Łagożny, zdobywca rozszerzonej „Korony Ziemi”, będzie gościem 104. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury, która odbędzie się w piątek, 21 lutego br., o godz. 17. Himalaista opowie o swojej przygodzie z górami i pokaże sprzęt używany przez wspinaczy w najwyższych górach świata.

Pochodzący z Sanoka gość studni, z wykształcenia jest inżynierem elektrotechniki i informatyki. To człowiek wielu pasji, kochający podróże, uprawiający himalaizm, bieganie ultra i triathlon. W ciągu ostatnich 10 lat zdobył tzw. Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Łukasz Łagożny zdobył rozszerzoną „Koronę Ziemi”, czyli 9, a nie tylko 7 szczytów.

W maju 2018 jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia stanął na szczycie Mount Everestu, wspinając się drogą północną i do wysokości 8300 m n.p.m. nie używając dodatkowego tlenu, a w grudniu 2019 zdobył położony na Antarktydzie Masyw Vinsona i tym samym - rozszerzoną „Koronę Ziemi”.

O swoich wyprawach górskich gość Studni Kulturalnej JDK napisał 2 książki: „Przepraszam za marzenia” i „Jak długa jest noc”.

Bilety na spotkanie z pierwszym na Podkarpaciu zdobywcą „Korony Ziemi” można nabyć sekretariacie JDK lub za pośrednictwem internetu. Cena: 10 zł.

 ***

Określenie „Korona Ziemi”, obejmuje najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Jednak, choć kontynentów (z Antarktydą) jest 7, szczytów, które zdobywa się w Koronie Ziemi jest 9. Wynika to ze sporów geograficznych.

Lista szczytów „Korony Ziemi”

Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.)

Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.)

Ameryka Północna: Denali (McKinley) (6195 m n.p.m.)

Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)

Europa: według Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego Elbrus (5642 m n.p.m.); według części naukowców Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

Australia lub Australia i Oceania: według Bassa Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.); według Messnera Australia i Oceania: Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)

Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.)

źródło: wikipedia.org

JDK

Napisany dnia: 18.02.2020, 09:45

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657